Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicíny

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2906
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 5968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Janka.Michailidu »

předem bych chtěla říct, že studuju obor Syntéza a výroba léčiv, takže žádnou neuváženou podporu alternativních léčiv ode mě nečekejte, připravilo by mě to o práci.
PŘESTO bych chtěla zdůraznit některým naprostým ignorantům (nevím nakolik se na foru smí vyjadřovat sprostě, ale předchozí diskuze mě hodně nas*ala), že psychosomatický přístup ke klasické medicíně nemá NIC společného s alternativní medicínou typu homeopatie ajurvédy a podobných (samozřejmě nepopírám, že zmiňované může fungovat, když tomu člověk věří <--- a tady TADY už vidíme (stejně jako u placebo experimentů) jak moc DŮLEŽITÁ je psychika v jakémkoli pokusu o léčení člověka. )

Samozřejmě u nemocí, na které máme prokazatelný lék a máme na sto procent dokázáno, že je tato nemoc u člověka přítomná (krevní testy, výtěry z krku a podobné), je jedině jasné, že tyto léky použijeme.. pokud ale u člověka pozorujeme chronické příznaky (např. bolesti, záněty, celkovou nepohodu) VELICE bych posečkala s nasazováním jakýchkoli léků (ať už psychofarmak, nebo léčiv řešících doprovodné jevy) a buď bych s pacientem probrala situaci sama, nebo bych doporučila docházení k psychologovi.

Také nesouhlasím s tím, že s finanční a politickou situací doktor nic nezmůže.. Správný psycholog může člověku pozměnit pohled na věc, pomoci mu se dívat na situaci z jiné, lepší stránky (mimochodem k tomuto tématu doporučuji film http://www.csfd.cz/film/47835-pollyanna/ ). Ona se situace ani nemusí zlepšit. Mnohdy stačí, aby si člověk našel i pět minut denně, zastavil se a myslel pozitivně..

Děkuju za pozornost..

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1985
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1715 poděkování
Dostal poděkování: 3357 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Jana Michailidu píše:Samozřejmě u nemocí, na které máme prokazatelný lék a máme na sto procent dokázáno, že je tato nemoc u člověka přítomná (krevní testy, výtěry z krku a podobné), je jedině jasné, že tyto léky použijeme.. pokud ale u člověka pozorujeme chronické příznaky (např. bolesti, záněty, celkovou nepohodu) VELICE bych posečkala s nasazováním jakýchkoli léků (ať už psychofarmak, nebo léčiv řešících doprovodné jevy) a buď bych s pacientem probrala situaci sama, nebo bych doporučila docházení k psychologovi.
Pokud se pod psychosomatikou myslí toto, pak jsem rozhodně PRO.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 6):
Dominika.Michailidu, Janka.Michailidu, Ondrej.Profant, Vaclav.Malek, Inzenyr, Petros.Michailidis

You'll be redlacep!

Uživatelský avatar
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 14 črc 2010, 22:42
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Bydliště: Praha/Otrokovice
Dal poděkování: 2235 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Jo, pod to se rád podepíšu.

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15004 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Tomas Klapka píše: Pokud se pod psychosomatikou myslí toto, pak jsem rozhodně PRO.
Nechci rýpat, ale od začátku je to myšleno takto a např. Lenka to takhle několikrát vykládala.
---
Jinak Jana to napsal hezky.
---
Já osobně mám třeba velmi špatné mínění o celé farmacii a lékařích - vychází to z mých zkušeností. Stalo se mi, že jsem byl 3x u doktora v průběhu měsíce se stejným problémem a 3x nasadil léčbu, která byla zcela jasně na nic (navíc dosti invazivní). O rok později jsem měl stejný problém a jiný doktor nasadil opět tuto léčbu. Pak jsem se na lékaře vykašlal, použil jsem selský rozum a od té doby problémy nemám. Inspiroval mě k tomu právě pan Hnízdil. A sem si jistý, že kdyby ti moji lékaři nasadili selský rozum a zahodili aroganci, tak se to mohlo podobně, ale účiněji vyřešit napoprvé.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.dj-bobr.Ulehla, Dominika.Michailidu, Vaclav.Malek, Inzenyr, Maria.Vasickova

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Inzenyr
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 252
Registrován: 01 zář 2009, 17:50
Profese: Manager,vedoucí projektů,výzkum a vývoj
Bydliště: Praha 8 - Čimice
Dal poděkování: 147 poděkování
Dostal poděkování: 249 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Inzenyr »

Petr Kopecny píše:Hmmm, rozumím vašemu přístupu. Chápu, že jste naštvaný, že jste tak šíleně zdravý a ti ostatní flákači prostě ne a vy z toho nemáte ani korunu když jste pojišťovnám ušetřil plno peněz. A ořitom oni by taky mohli být zdraví kdyby nebrali tu chemii po tuctech a místo toho poslechli vás a využívali perfektní alternativní metody které fungují i když vlastně ani nefungují.
Nicméně toho je vlákno o Psychosomatické medicíně a nikoliv o alternativách a jejich proplácení.
To mne spatne chapete, ja vubec nejsem nastvany, ja uz jsem svou cestu za zdravim nasel a rozhodne ji nikomu nevnucuji, pokud o to sam nepozada, ani to neni mozne moji cestu nekomu vnucovat, jak se z teto diskuze lze presvedcit.

Toto vlakno neni o "Psychosomaticke medicine", toto vlakno je o "zacleneni podpory" Psychosomaticke mediciny.
Presto tady sam diskutujete o dalsich alternativach, o kterych podle Vas toto vlakno neni. Tak nevim proc mne opravujete, kdyz to sam nedodrzujete.

Ja navrhuji zacleneni podpory formou financni dotace, tomu lide nejlepe rozumi.
Protoze z diskuze vyplyva, ze toto podpora nejde udelat adresne, tak to navrhuji udelat neadresne, at si kazdy clovek zvoli, jak uzna za vhodne.

Ja jsem dal navhr, tak klidne muzete vznest protinavrh a muzeme diskutovat o Vasem protinavrhu.

Inzenyr
Naposledy upravil(a) Inzenyr dne 24 led 2013, 23:19, celkem upraveno 1 x.
Prvni registrovany volic CPS. :-)

56 kBit linka mi staci, pokud nemusim stahovat 95% textu, ktery ma nulovou informacni hodnotu.

http://www.elspeedy.com, www.parnicistic.estranky.cz
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Ja navrhuji zacleneni podpory formou financni dotace, tomu lide nejlepe rozumi.
Protoze z diskuze vyplyva, ze toto podpora nejde udelat adresne, tak to navrhuji udelat neadresne, at si kazdy clovek zvoli, jak uzna za vhodne.

Inzenyr[/quote]

Hmmm....

To jako kdo by měl finančně podporovat koho? Nad rámec čeho?

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Inzenyr
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 252
Registrován: 01 zář 2009, 17:50
Profese: Manager,vedoucí projektů,výzkum a vývoj
Bydliště: Praha 8 - Čimice
Dal poděkování: 147 poděkování
Dostal poděkování: 249 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Inzenyr »

Maria Vasickova píše:Inzenyr
Ja navrhuji zacleneni podpory formou financni dotace, tomu lide nejlepe rozumi.
Protoze z diskuze vyplyva, ze toto podpora nejde udelat adresne, tak to navrhuji udelat neadresne, at si kazdy clovek zvoli, jak uzna za vhodne.

Inzenyr
Hmmm....

To jako kdo by měl finančně podporovat koho? Nad rámec čeho?
Dobre, uz jsem to tady uvedl 3x, tak to tady napisu po ctvrte, v dane diskuzi se to neustale ztraci.

Protoze neni za soucasne situace mozne podporovat nektere konkretni alternativni smery leceni, ktere nejsou dostatecne potvrzene jako ucinne, ale lide je pro sve zdravi presto pouzivaji, tak navrhuji neadresnou podporu formou bonusu, z castky, ktere dany clovek odvede zdravotnim pojistovne do zdravotniho systemu. Cili by se danemu cloveku cast jim odvedenych penez ze zdravotniho systemu vratila formou bonusu, za podminky, ze dany clovek zdravotni system nevyuziva. Vlozena castky by se nevracela formou bonusu cela, ale pouze jeji cast, zbytek by byl k dispozici pro leceni ostanich pacientu.
Takto to funguje u zakonneho pojisteni pro automobili a kazdy bonus vyuzije tak jak uzna za vhodne.
Treba OZP tento system pouziva, ale pouze adresne na nektere potravinove doplnky nebo sportovni aktivity do vyse 500,- Kc za rok.
Jak je to u jinych pojistoven nevim.

Inzenyr
Prvni registrovany volic CPS. :-)

56 kBit linka mi staci, pokud nemusim stahovat 95% textu, ktery ma nulovou informacni hodnotu.

http://www.elspeedy.com, www.parnicistic.estranky.cz
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Maria.Vasickova »

No, ano, vlastně jsem to také navrhovala, ......prostě každý svými slovy, děkuji za shovívavost ;)

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Petr Kopecny píše:
Maria Vasickova píše: Asi tak, byla jsem seznámena s mnoha metodami, jak se upravuje voda a ne jenom ona, třeba Pí technologie, které využívá například pivovar v Litoměřicích, nebo levitovaná voda, či diamantová a žádná z nich nevykazuje žádné změny měřitelné našimi technologiemi a přesto.....lidem lépe chutná (ale jak to prokázat?), rostlinám se lépe daří (a ne jenom jim...), ....dokud to člověk sám neověří i tak těžko zjistí v čem to vězí. Faktem je, že pochybováním lze podpořit zvědavost, nikoliv vyloučit, že něco funguje. Ale fascinuje mne, když pochybovači použijí argument: vydělávání peněz na nevědomosti.... Vy snad víte co se děje v laboratořích, nebo výrobnách, kde se dějí zázraky vědy? Vy snad věříte, že nám říkají všechno?. Já vím, že neříkají, a vůbec nepochybuji o tom, na čem jim záleží. Věřte - nevěřte...........jsou to jenom peníze a zisky.
Tak sjem pokračoval a hledal jsem další informace. Pí-voda - fyzikální nesmysl... ale ok pokračuju..... alejakmile jsem četl v popisu levotované vody málem jsem spadl ze židle.
Opravdu, tohle je už nad moje síly. Asi začínám chápat co myslel Einstein tím svým výrokem "Jen dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. Ale tím prvním si nejsem až tak jistý."
Ale to je už stejná pohádka jako u vody s pamětí. Homeopatie už byla registrována tak přihodili další vlastnost vody a vymysleli novou metodu :-D S takovou bude za chvíli voda předvídat budoucnost.
Tvrdíte, že vědci neříkají všechno, a pak tvrdíte, že vy bezpečně víte oni neříkají všechno. Aby to bylo možné vědět, musela by jste vidět to, co nám neříkají. V kolika výzkumných ústavech u testování a vyvíjení nových technologií jste už byla? Můžete se s námi podělit o něco které nám neříkají? Že ne? Tak buď to nesmte říct, nebo si vymýšlíte. Hmm, možná jste viděla jen složky s hlavičkami Top secret...

Máte pravdu.......Top secret......jestli jenom hlavička, toť otázka.......????? Hmmm....Možná si myslíte, že......ubezpečuji Vás, že.....a co z toho plyne.....? ......?
Ale jistě pokračujte...................

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Petr.Kopecny
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 1933
Registrován: 23 dub 2009, 11:19
Profese: Automatizační Inženýr a Astronom
Bydliště: Ostrava-Dubina
Dal poděkování: 778 poděkování
Dostal poděkování: 1291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Petr.Kopecny »

Maria Vasickova píše: Máte pravdu.......Top secret......jestli jenom hlavička, toť otázka.......????? Hmmm....Možná si myslíte, že......ubezpečuji Vás, že.....a co z toho plyne.....? ......?
Ale jistě pokračujte...................
Váš post má nulovou informační hodnotu. Ale OK, zdá se, že jediné na čem se shodneme je, že se neshodneme.
Inzenyr píše: Dobre, uz jsem to tady uvedl 3x, tak to tady napisu po ctvrte, v dane diskuzi se to neustale ztraci.

Protoze neni za soucasne situace mozne podporovat nektere konkretni alternativni smery leceni, ktere nejsou dostatecne potvrzene jako ucinne, ale lide je pro sve zdravi presto pouzivaji, tak navrhuji neadresnou podporu formou bonusu, z castky, ktere dany clovek odvede zdravotnim pojistovne do zdravotniho systemu. Cili by se danemu cloveku cast jim odvedenych penez ze zdravotniho systemu vratila formou bonusu, za podminky, ze dany clovek zdravotni system nevyuziva. Vlozena castky by se nevracela formou bonusu cela, ale pouze jeji cast, zbytek by byl k dispozici pro leceni ostanich pacientu.
Takto to funguje u zakonneho pojisteni pro automobili a kazdy bonus vyuzije tak jak uzna za vhodne.
Treba OZP tento system pouziva, ale pouze adresne na nektere potravinove doplnky nebo sportovni aktivity do vyse 500,- Kc za rok.
Jak je to u jinych pojistoven nevim.
Inzenyr
Tohle už píšete i ve vedlejším vlákně. Tímto přístupem částečně skrouhnnete peníze ve zdravotnictví pro ostatní lidi. Tedy pro ty více nemocné. Takže postižení budou mít méně, chronicky nemocní budou mít méně, a pro těžké úrazy už asi nezbyde. Už nyní je zdravotnictví silně poddimenzované a finance nestačí (i když je to hlavně kvůli úplatkům apod) a vy chcete ze systému ještě ubírat.
Nabízel jsem vám alternativu kdy by byly příspěvky na podobné věci mimo, ale s tím jste nesouhlasil (nebo to tak aspoň vypadalo). Znamenalo by to sice zvýšení financování zdravotnictví, ale lidé by měli peníze na vaše alternativy, a ti kdo jim neholduje by to mohli využít na čaje, vitamíny apod. Možná by nebylo odvěci to vyřešit systémem stravenenek, ale tam je negativa kdy hodně alternativ ale i čajů je z obchodů které by asi nebyly registrovány. Ale zase by to šlo vyřešit nějaký transparentním systémem, kdy by bylo jednoduche pro obchodniky proplacet stravenky.
Možná by nebylo odvěci tuto podporu navázat na dodržení toho "být zdravý" tzn poslouchat rady doktorů. Ale vy s tím zřejmě nesouhlasíte.
Toť můj názor. Můžeme o něm také diskutovat, jako o alternativě. O různých částech, které chcete vypustit nebo přidat apod.
Petr Kopečný
Člen KS Moravskoslezský, správce Pirátského kalendáře
GSM: +420 731 552 845
Zamčeno

Zpět na „Zdravotnictví“