Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicíny

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Petr Kopecny píše:Nejdříve musíme jednotně definovat onu Psychosomatickou metodu. Bez toho se nehneme. Tím definavat mám na mysli JEDNODUCHÉ, možná max na tři věty bez cizích slov.
Vzhledem k tomu, že se psychosomatika vyučuje na minimálně http://www.phil.muni.cz/wups/home/studi ... hosomatika, je evidentní, že není problém chápat tento proces. Asi to bude v něčem jiném. Moje zkušenost říká, že lidé bývají obecně skeptičtí k metodám, které umí vyřešit problém. V hloubi duše vědí, že pro to musí vynaložit také své úsilí. Často je zásadní to, že jejich problémy jim jistým způsobem přináší byť sekundární výhody( říkám jim expresivně výmluvy), kterých se neumí (nebo nechtějí) tak lehce vzdát. Zopakuji, pokud by byla léčba hrazena v okamžiku jasného výsledku, tedy uzdravení a nikoliv v okamžiku určování diagnózy, mnohé by se mohlo změnit, otázkou zůstává, jaká je tam vůle.¨
Co se týče uvést nebo neuvést do programu, v každém případě bude dobré, pokud chtějí Piráti cokoliv podporovat, prostě své rozhodnutí nezpochybňovat.

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Dominika.Michailidu
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 3691
Registrován: 28 črc 2011, 22:13
Profese: výtvarník
Bydliště: Krnsko
Dal poděkování: 8302 poděkování
Dostal poděkování: 6372 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Dominika.Michailidu »

Dobré info! Filda.. Zkusím kouknout na tu vyhlášku, kde je ta psychosomatika zahrnutá, ale myslím, že je to potřeba dostat do palice hlavně doktorům..

Jinak o rozhodnutí začlenění psychosomatiky tady teprve diskutujeme, takže zdravé zpochybňování je na místě ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dominika.Michailidu za příspěvek:
Petr.Kopecny

Svobodný internet nedáme. Ale vemte si místo něj válku proti drogám.
Me gusta myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Petr.Kopecny
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 1933
Registrován: 23 dub 2009, 11:19
Profese: Automatizační Inženýr a Astronom
Bydliště: Ostrava-Dubina
Dal poděkování: 778 poděkování
Dostal poděkování: 1291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Petr.Kopecny »

Co se týče uvést nebo neuvést do programu, v každém případě bude dobré, pokud chtějí Piráti cokoliv podporovat, prostě své rozhodnutí nezpochybňovat.
Nikdo nepsal, že to budeme podporovat. Právě o tom diskutujeme. Takže je předčasné abychom řekli tak když už to podporujeme.......
"Čím více to budeme kritizovat, tím více budeme v budoucnu jistí svým programem."
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kopecny za příspěvek:
Dominika.Michailidu
Petr Kopečný
Člen KS Moravskoslezský, správce Pirátského kalendáře
GSM: +420 731 552 845
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Petr Kopecny píše:
Co se týče uvést nebo neuvést do programu, v každém případě bude dobré, pokud chtějí Piráti cokoliv podporovat, prostě své rozhodnutí nezpochybňovat.
Nikdo nepsal, že to budeme podporovat. Právě o tom diskutujeme. Takže je předčasné abychom řekli tak když už to podporujeme.......
"Čím více to budeme kritizovat, tím více budeme v budoucnu jistí svým programem."
Tak nevím, já nabyla dojmu, že se tady sešlo několik hlav, které řekli bylo by to fajn, pojďme to zkusit....pro mne je to jako rozhodli jsme se pro něco, co by mohlo být ku prospěchu, proč zpochyňovat to, co může být ku prospěchu všem? Kritika je na místě v okamžiku, když by se uvažovalo vyhodit toto téma z programu. Ale evidentně se na věc díváme všichni jinou optikou. Takže sama za sebe jsem pro to aby se tato otázka dále diskutovala, co nejvíce veřejně, aby se pomohlo Pirátům vyjádřit postoj formou programového vyhlášení Možná jsme v bodě, kdy by bylo vhodné hlasování ano - ne..a pak se věnovat spíše tomu jak to udělat aby to bylo dobře a dobré a nezdržovat se pochybnostmi o tom, komu dovoli zvolit si jakou metodu. :?:

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Dominika.Michailidu
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 3691
Registrován: 28 črc 2011, 22:13
Profese: výtvarník
Bydliště: Krnsko
Dal poděkování: 8302 poděkování
Dostal poděkování: 6372 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Dominika.Michailidu »

Mario,
teď zjišťujeme, jaký je aktuální stav ohledně zařazení komplexní(psychosomatické) péče do zdravotnického systému. Mezitím můžeme co nejlíp formulovat bod programu, který budeme narhovat CF ke schválení. Tzn. v tento moment jsem radši za kritiky než nadšence. Jelikož když mi s formulací pomůže kritik, máme podle mě větší naději na úspěch při podání členského podnětu CF.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dominika.Michailidu za příspěvek:
Petr.Kopecny

Svobodný internet nedáme. Ale vemte si místo něj válku proti drogám.
Me gusta myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Petr.Kopecny
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 1933
Registrován: 23 dub 2009, 11:19
Profese: Automatizační Inženýr a Astronom
Bydliště: Ostrava-Dubina
Dal poděkování: 778 poděkování
Dostal poděkování: 1291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Petr.Kopecny »

Maria Vasickova píše:
Petr Kopecny píše:
Co se týče uvést nebo neuvést do programu, v každém případě bude dobré, pokud chtějí Piráti cokoliv podporovat, prostě své rozhodnutí nezpochybňovat.
Nikdo nepsal, že to budeme podporovat. Právě o tom diskutujeme. Takže je předčasné abychom řekli tak když už to podporujeme.......
"Čím více to budeme kritizovat, tím více budeme v budoucnu jistí svým programem."
Tak nevím, já nabyla dojmu, že se tady sešlo několik hlav, které řekli bylo by to fajn, pojďme to zkusit....pro mne je to jako rozhodli jsme se pro něco, co by mohlo být ku prospěchu, proč zpochyňovat to, co může být ku prospěchu všem? Kritika je na místě v okamžiku, když by se uvažovalo vyhodit toto téma z programu. Ale evidentně se na věc díváme všichni jinou optikou. Takže sama za sebe jsem pro to aby se tato otázka dále diskutovala, co nejvíce veřejně, aby se pomohlo Pirátům vyjádřit postoj formou programového vyhlášení Možná jsme v bodě, kdy by bylo vhodné hlasování ano - ne..a pak se věnovat spíše tomu jak to udělat aby to bylo dobře a dobré a nezdržovat se pochybnostmi o tom, komu dovoli zvolit si jakou metodu. :?:
Je to absolutně předčasné, a za sebe musím říct, že kdyby teď probíhalo hlasování tak budu jednoznačně PROTI začlenění psychosomatické metody. Už jen z důvodu, že jsme ho ani nedokázali srozmitelně definuovat a máme tady v diskuzi dvě rozdílné formulace.
Petr Kopečný
Člen KS Moravskoslezský, správce Pirátského kalendáře
GSM: +420 731 552 845
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Dominika Michailidu píše:Mario,
teď zjišťujeme, jaký je aktuální stav ohledně zařazení komplexní(psychosomatické) péče do zdravotnického systému. Mezitím můžeme co nejlíp formulovat bod programu, který budeme narhovat CF ke schválení. Tzn. v tento moment jsem radši za kritiky než nadšence. Jelikož když mi s formulací pomůže kritik, máme podle mě větší naději na úspěch při podání členského podnětu CF.
V tom případě asi chápeme každý jinak co se vyjadřuje pojmem kritika, protože tady to občas vypadá jak hon na čarodějnice ;) . Osobně ho vnímám takto: cílem a smyslem kritiky je analyzovat, rozlišovat, hodnotit. Ideálem je kritika nestranná, věcná, to vyžaduje, aby se kritik s kritizovanou věcí do hloubky seznámil, aby ji dokázal porovnat s jinými a dokázal přiměřeně rozlišit její dobré a špatné, slabé a silné stránky. Uniká mi například smysl toho, abychom se tady domlouvali jak budeme definovat něco, co už je oficiálně nějak definované, tedy je to pouze otázka schopnosti příjmout tuto definici. Mně je v podstatě jedno jestli se Piráti rozhodnou pro definici dle wiki nebo dle jiného webu, k tomu , jestli zařadit tento bod do progamu je to irelevantní.Takový požadavek však jednoznačně naznačuje, že ten, kdo ho vznesl je v této oblasti dezorientovaný a tudíž jeho postřehy mohou sice být zajímavé, nicméně nelze je nazvat kritikou. Takže pokud potřebujeme kritiku, je nutné získat ji od lidí, kteří s problematikou žijí, a těch je tady v tomto vlákně málo,a je otázkou kolik jich je ve straně nebo mezi příznivci vůbec, a abychom se k nim dostali, potřebujeme jít s"kůží na trh", tedy mít jasno: jdeme do toho, nebo si tady o tom budeme jenom tak "švitoriť"(štěbetat)? Ráda bych měla jasno kterým směrem se vydat, čiňané k tomu mají zajímavé rčení,".... když nevíme kam jdeme, je jedno kudy tam příjdeme....."









































Tady to chvilkama vypadalo jako hon na čarodějnice. ;) takže ano, vítám konstruktivní kritiku, ta je neosobní a nestranná, pouze k věci. A taková je hybnou silou v okamžiku, kdy vím, že někam jdu. Pokud jenom uvažujeme "jestli kvůli tomu vůbec vylezu z postele" jenom zhodnocuji, nakolik je efektivní věnovat čas něčemu, co v podstatě nemá naději aby se někam posunulo, protože není vůle prosazovat, protože jsou pochybnosti. Připomíná mi to
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvek:
Ivan.Sirko

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Petr.Kopecny
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 1933
Registrován: 23 dub 2009, 11:19
Profese: Automatizační Inženýr a Astronom
Bydliště: Ostrava-Dubina
Dal poděkování: 778 poděkování
Dostal poděkování: 1291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Petr.Kopecny »

A teď mluvíte o vaší definici nebo definici jakou načrtla Dominika? V programu nesmí být místo na nejasnosti, jinak (krom toho, že tomu nebude nikdo rozumět) nás budou mít za amatéry.
Vy se cítíte jako v honu na čarodějnice ??? Zvláštní... já se cítím jako Don Quijote de la Mancha v boji s větrnými mlýny.
".... když nevíme kam jdeme, je jedno kudy tam příjdeme....."
Tohle jsem neslyšel... ale když nevíme kam jdeme jak můžeme vědět že tam jsme?
Mluvíte tady o tom, že mezi místními není nikdo, nebo jen málo, z lidí co s problematikou žijí. Ale já si spíše myslím, že rozhodně nemáte na mysli nestranné odborníky, ale lidi nakloněné a absolutně podporující tuto věc i kdyby trakaře padaly. Resp. lidi jako jste vy. To není správný přístup a zavede nás přesně na opačnou stranu. KDyž už chcete schánět lidi co podporují tuto metodu (jako třeba toho vašeho božského doktora) tak sežeňte i odborné kritiky této věci.
Petr Kopečný
Člen KS Moravskoslezský, správce Pirátského kalendáře
GSM: +420 731 552 845
Uživatelský avatar
Inzenyr
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 252
Registrován: 01 zář 2009, 17:50
Profese: Manager,vedoucí projektů,výzkum a vývoj
Bydliště: Praha 8 - Čimice
Dal poděkování: 147 poděkování
Dostal poděkování: 249 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Inzenyr »

Petr Kopecny píše:A teď mluvíte o vaší definici nebo definici jakou načrtla Dominika? V programu nesmí být místo na nejasnosti, jinak (krom toho, že tomu nebude nikdo rozumět) nás budou mít za amatéry.
Vy se cítíte jako v honu na čarodějnice ??? Zvláštní... já se cítím jako Don Quijote de la Mancha v boji s větrnými mlýny.
".... když nevíme kam jdeme, je jedno kudy tam příjdeme....."
Tohle jsem neslyšel... ale když nevíme kam jdeme jak můžeme vědět že tam jsme?
Mluvíte tady o tom, že mezi místními není nikdo, nebo jen málo, z lidí co s problematikou žijí. Ale já si spíše myslím, že rozhodně nemáte na mysli nestranné odborníky, ale lidi nakloněné a absolutně podporující tuto věc i kdyby trakaře padaly. Resp. lidi jako jste vy. To není správný přístup a zavede nás přesně na opačnou stranu. KDyž už chcete schánět lidi co podporují tuto metodu (jako třeba toho vašeho božského doktora) tak sežeňte i odborné kritiky této věci.

Pokusil jsem si vyhledat "psychosomatická medicína kritika", ale to co pozadujete nalezt "odborné kritiky", kteri psychosomatickou medicinu zavrhuji, se mi nejak nedarilo.
Neni pravda, ze jedine argumenty pro psychosomatickou medicinu prednasi pouze božský doktor, staci dotaz do Google a najdete jich znacne mnozstvi. Pan doktor Hnizdil psychosomatickou medicinu pouze popularizuje.

Dokonce v nekterych odkazech najdete, ze psychosomatickych pacientu je asi 11%, coz je nejvetsi procento z celkoveho poctu pacientu. A v techto odkazech jsou uvadeny jak argumenty proti, tak argumenty pro.
Definici psychosomaticke mediciny od ruznych autoru se da take nalezt hodne.

https://www.google.cz/search?client=ope ... el=suggest

Doporucoval bych se oprostit od emoci a pracovat s informacemi.

Inzenyr
Tito uživatelé poděkovali autorovi Inzenyr za příspěvky (celkem 2):
Dominika.Michailidu, Ivo.Vasicek
Prvni registrovany volic CPS. :-)

56 kBit linka mi staci, pokud nemusim stahovat 95% textu, ktery ma nulovou informacni hodnotu.

http://www.elspeedy.com, www.parnicistic.estranky.cz
Uživatelský avatar
Dominika.Michailidu
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 3691
Registrován: 28 črc 2011, 22:13
Profese: výtvarník
Bydliště: Krnsko
Dal poděkování: 8302 poděkování
Dostal poděkování: 6372 poděkování

Re: Zdravotnictví - začlenění podpory psychosomatické medicí

Příspěvek od Dominika.Michailidu »

Inzenyr píše:
Doporucoval bych se oprostit od emoci a pracovat s informacemi.

Inzenyr
já jsem prostě nakopávací.. co mi někdo nenatroubí, to neudělám..
tak jsem se mrkla a našla jsem ještě toto. Poslední číslo časopisu PSYCHOSOM Časopis pro psychosomatickou a psychoterapeutickou medicínu, kde se píše, že v šibeničním (jak jinak ;) ) termínu stihl kdosi (redakce?) podat materiál k projednávané novele zákona 189/2009 o vzdělávání zdravotnických pracovníků. Materiálem se rozumí "Vzdělávací program nástavbového oboru [1] psychosomatická medicína" a mají hezkou preambuli:
Tímto materiálem, jenž obsahuje náplň vzdělávání certifikovaného kurzu v psychosomatické medicíně na úrovni základní psychosomatické péče, splácíme dluh, který máme ke svým pacientům, ale i k pojišťovnám i k výzkumným týmům, které už v osmdesátých letech minulého století zjistily, že až 20 % pacientů v ordinaci praktických lékařů potřebuje komplexnější péči v duchu Engelova bio-psycho-sociálního modelu nemoci. (Baudiš, 1986)[2] Doháníme tím také vzdělání, kterého se německým kolegům dostává již od 80. let min. století. Základní psychosomatická péče, jak je definována v německém zdravotnictví, je určena té části veřejnosti, která využívá služeb veřejného zdravotnictví pro somatické projevy svých neuvědomovaných psycho-sociálních problémů ve stále složitější společnosti. Počet takových pacientů prudce stoupá také u nás. Pokud není medicínský systém kompetentní pracovat s psychickými a sociálními aspekty tělesných nemocí (a to bez příslušného vzdělání není), velká část těchto pacientů zbytečně chronifikuje a neúměrně zatěžuje náš zdravotnický systém a finance pojišťoven. Základní psychosomatická péče je míněna jako zvýšení kompetence somatických lékařů s ohledem na bio-psycho-sociální model nemoci. Bezpodmínečnou základnou je aktivní, kontinuální a důvěru zprostředkovávající formování vztahu mezi lékařem a pacientem. Tímto způsobem pokrývá základní psychosomatická péče potřebu léčby většiny těch psychogenních nemocí, pro které není zapotřebí žádná rozsáhlá a dlouhodobá psychoterapie prováděná odborným psychoterapeutem a umožňuje včasnou a správnou indikaci pacientů pro segment péče psychoterapeutické.
?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dominika.Michailidu za příspěvek:
Inzenyr

Svobodný internet nedáme. Ale vemte si místo něj válku proti drogám.
Me gusta myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Zamčeno

Zpět na „Zdravotnictví“