Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zdravotnictvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zdravotnictví. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Jakub Michalek píše:Já jsem program konzultoval se svým otcem doc. MUDr. Pavel Michálek, Ph.D., DESA a ten program dobře vystihuje situaci ve zdravotnictví i myšlenky Pirátů. Samozřejmě můžeme zlepšovat formulace jednotlivých bodů, ale Piráti prostě nebudou schvalovat farma-patenty.

V lékové politice jsou dva problémy:
1) Farmaceutický monopol je monopol na léky a zdravotní pomůcky. Firma udělá zařízení, jehož součástí je kus drátu, za který si účtuje 20 000 Kč. Tento kus drátu nesmí vyrábět žádná jiná firma, protože to zakazuje patentový zákon. Stát ovšem v ústavě zaručuje moderní zdravotní péči všem občanům a tudíž musí platit ten drátek, bez něhož by např. nebylo možné tlumit bolest, ale který je kvůli monopolu strašně drahý.
2) Na SÚKLu probíhají rozsáhlé machinace s léčivy a uplácení, u řady léků je tak pouze jedna nebo několik málo firem, které je mohou vyrábět. Tomu se říká monopol, resp. oligopol. Jde o omezení konkurence, které zhoršuje dostupnost léků pro lidi a zvyšuje náklady státního rozpočtu, resp. zdravotních pojišťoven.

Další dobrý odkaz http://www.remedia.cz/Clanky/Leky-a-pra ... ticle.aspx
ad1) máš pravdu, jen ta problematika je komplexní, nedá se vystihnout tak, že se do programu plácne, že jsme proti monopolům. Problém ale například u léčiv ten, že ten lék se musí řádně vyzkoušet, tak aby byla zaručena jak účinnost tak bezpečnost. Buď to musí dělat tedy stát na vlastní náklady a to je blbost. Pak přijde každý s nějakou pitomostí a stát za něj vlastně z našich peněz provede všechny testy, to pak budu vymýšlet léky i já a stát to zaplatí i když to bude hovadina, nebo musíš tomu, kdo do toho investoval nějak zajistit, aby se mu to vyplatilo. To není hudební CD, nemůžeš zkoušet na sobě něco neprověřeného, může jít i o život. Jiná možnost by byla jen ta, pokud by lék testy prošel, staát by výrobci ty náklady navíc vynahradil a pak pusti lék jako generický. Z korupčního hlediska mi připadá tato cesta výrazně problematičtější.
ad2) samozřejmě korupce je, kam se podíváš, ale to je zase otázka transparence ne monopolů. Co si myslíš ty, nebo ještě lépe tvůj otec, o návrhu, který tu stále předkládám a nikdo na něj nereaguje? Protikorupčně by fungoval, je jednoduchý a kontrolovatelný: ... úhrada léčiv pojišťovnou má být dána účinnou látkou nikoliv jménem léku. Tj. pojišťovna zaplatí pacientovi řekněme 15Kč za 100mg Paracetamolu, ať se lék jmenuje Paralen nebo Panadol.
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15006 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Daniel: O tom se tu vedla diskuse. Dospěli jsme k tomu, že je to relativně populistické, jelikož to nic nevyřeší:
1) Korupce se od lékařů přesune k lékárníkům (pacient opět důvěřuje lékárníkovi a dá na jeho doporučení)
2a) Kdyby byl lék jen jedna účinná látka, tak by snad stačilo mít tu látku. Ale mám za to, že většina léků na recept bude složitější než jedna látka a různé druhy jsou kvůli alergiím, kombinacím s dalšími léky a podobně. Lékárník nezná komplexně stav pacienta a nemůže mu doporučit nějaký. A pacient sám si asi těžko vybere...
2b) Popřípadě by ti vznikly nějaké hrozně abstraktní pojmy, které by zahrnovaly nějaké třídy léků. A to by byl bordel a ničemu by to také neprospělo.
3) Také máš situace, kdy máš více účinných látek, které léčí stejnou nemoc

A ještě bychom mohli dosáhnout toho, že v jednom léku bude nadbytek účinných látek, aby šel předepsat na všechno.
Bohužel mnoho problémů je třeba řešit nápravou celé společnosti, resp. jejího hlavního proudu.
edit:
Léky můžeme vyvíjet a testovat na školách a speciálních ústavech. Tolik nových léků zas nepotřebujeme, potřebujeme hlavně správně aplikovat ty stávající.*
* Velmi by mě zajímalo kolik důležitých (ne jen lépe ochucených, či zlevněná výroba) léků bylo vyvinuto cíleným výzkumem korporací. Již víme, že korporace nejvíce vydělávají na lécích, které jsou bez účinky.

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Ondrej Profant píše:Daniel: O tom se tu vedla diskuse. Dospěli jsme k tomu, že je to relativně populistické, jelikož to nic nevyřeší:
1) Korupce se od lékařů přesune k lékárníkům (pacient opět důvěřuje lékárníkovi a dá na jeho doporučení)
2a) Kdyby byl lék jen jedna účinná látka, tak by snad stačilo mít tu látku. Ale mám za to, že většina léků na recept bude složitější než jedna látka a různé druhy jsou kvůli alergiím, kombinacím s dalšími léky a podobně. Lékárník nezná komplexně stav pacienta a nemůže mu doporučit nějaký. A pacient sám si asi těžko vybere...
2b) Popřípadě by ti vznikly nějaké hrozně abstraktní pojmy, které by zahrnovaly nějaké třídy léků. A to by byl bordel a ničemu by to také neprospělo.
3) Také máš situace, kdy máš více účinných látek, které léčí stejnou nemoc

A ještě bychom mohli dosáhnout toho, že v jednom léku bude nadbytek účinných látek, aby šel předepsat na všechno.
Bohužel mnoho problémů je třeba řešit nápravou celé společnosti, resp. jejího hlavního proudu.
edit:
Léky můžeme vyvíjet a testovat na školách a speciálních ústavech. Tolik nových léků zas nepotřebujeme, potřebujeme hlavně správně aplikovat ty stávající.*
* Velmi by mě zajímalo kolik důležitých (ne jen lépe ochucených, či zlevněná výroba) léků bylo vyvinuto cíleným výzkumem korporací. Již víme, že korporace nejvíce vydělávají na lécích, které jsou bez účinky.
Bože, do jakého blázince jsi mě zavlekl???? Když tý větě nerozumíte, tak se máte zeptat. Dělejte si co chcete a pište si co chcete, hlavně s tím moc nechoďte mezi lidi, protože jste nebezpečný. S pomocí končím. Adios.
Naposledy upravil(a) Daniel.Hradsky dne 03 srp 2012, 21:32, celkem upraveno 1 x.
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Oznámení moderátora:
Prosím o věcnou diskusi

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Roman.Kucera »

Daniel Hradsky píše:... úhrada léčiv pojišťovnou má být dána účinnou látkou nikoliv jménem léku. Tj. pojišťovna zaplatí pacientovi řekněme 15Kč za 100mg Paracetamolu, ať se lék jmenuje Paralen nebo Panadol.
Mně se to docela líbí, vzlášť v případě Panadolu nebo Coldrexu, které jsou 20x předražené.
Problém ale nastává u léků, kde nejde jednoznačně určit, co je účinná látka, neboť může jít o jejich přesnou kombinaci, popřípadě homeopatikum (no flame). Ale jádro té myšlenky bych nějak převzal.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Roman Kucera píše:
Daniel Hradsky píše:... úhrada léčiv pojišťovnou má být dána účinnou látkou nikoliv jménem léku. Tj. pojišťovna zaplatí pacientovi řekněme 15Kč za 100mg Paracetamolu, ať se lék jmenuje Paralen nebo Panadol.
Mně se to docela líbí, vzlášť v případě Panadolu nebo Coldrexu, které jsou 20x předražené.
Problém ale nastává u léků, kde nejde jednoznačně určit, co je účinná látka, neboť může jít o jejich přesnou kombinaci, popřípadě homeopatikum (no flame). Ale jádro té myšlenky bych nějak převzal.
To je pravda a muselo by se to asi ošetřit nějakými třídami léčiv(prostě podle indikace) - stejně by v uvedeném příkladě zrovna jako paracetamol pomohlo jiné nesteroidní antirevmatikum jako třeba kyselina acetylsalicylová(aspirin). Pokud by měl lékař pádný důvod předepisovat konkrétní látku, udělal by tak(třeba kvůli alergii pacienta); nebo kdyby měl dokonce důvod předepsat konkrétní přípravek, měl by asi mít tu možnost, to by však měly být ojedinělé případy.

Jak souvisí homeopatika s proplácením léků?

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Roman Kucera píše:
Daniel Hradsky píše:... úhrada léčiv pojišťovnou má být dána účinnou látkou nikoliv jménem léku. Tj. pojišťovna zaplatí pacientovi řekněme 15Kč za 100mg Paracetamolu, ať se lék jmenuje Paralen nebo Panadol.
Mně se to docela líbí, vzlášť v případě Panadolu nebo Coldrexu, které jsou 20x předražené.
Problém ale nastává u léků, kde nejde jednoznačně určit, co je účinná látka, neboť může jít o jejich přesnou kombinaci, popřípadě homeopatikum (no flame). Ale jádro té myšlenky bych nějak převzal.
To není problém, účinná látka (látky) je vždy přesně definovaná, kolem toho se všechno točí (testy, schvalování atd), ostatní je jen balast (lepidlo, ochucovadlo atd) Jejich množství v daném preparátu musí být naprosto jasně a přesně stanoveno, bez toho se nesmí lék vyrábět nebo distribuovat. Mně šlo o to, že pojišťovna určí, že zaplatí řekněme 20Kč/mg paracetamolu a 2Kč/mg c-vitaminu. Jestli ti lékař předepíš přípravek, kde jsou obě látky, nebo oba zvlášť, je státu jedno - vyjde ho to na stejné peníze. V lékárně pak závisí výše tvého doplatku na tom, jestli chceš lék známého jména s fialovou krabičkou, nebo ochucený, nebo ten, co tě vyjde nejlevněji. (mluvíme stále o lécích předepsaných a tímpádem hrazených pojišťovnou). To je moje úvaha. Problém je, že nejsem schopen říct, jak to je teď, jestli to náhodou není skoro stejné, nebo jestli se úhrada stanovuje na jméno léku. Díval jsem se na nynější stav http://www.sukl.cz/leciva/metodiky-stan ... en-a-uhrad a přiznávám se, že nemám čas a nedokážu se tím prokousat. Prostě si zatím jen můžu myslet, že mám pravdu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Hradsky za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, V__
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Uživatelský avatar
Monika.Hajdova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 240
Registrován: 31 kvě 2012, 22:42
Profese: rádkyně ;-)
Bydliště: Křemešník
Dal poděkování: 429 poděkování
Dostal poděkování: 180 poděkování

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Monika.Hajdova »

Mnoho problémů je třeba řešit nápravou celé společnosti.

MUDr. Hnízdil odpověď na otázku :
Je české zdravotnictví nemocné?

Politici spoustu let mluví o krizi zdravotnictví a potřebě reformy. Zatím se ale žádnému ministrovi nepodařilo ji uskutečnit. Zdravotnictví je totiž jen forma, kterou se realizuje medicína. Reformátoři přitom vycházejí z předpokladu, že veškerá poskytované péče je kvalitní, účelná a přesně indikovaná, jenom na ni chybějí peníze. To je zásadní omyl. V krizi je také medicína. Obrovská sousta vyšetření a léků je ordinována úplně zbytečně. Pouhá snaha o změnu formy - „re-formu“- zdravotnictví, nestačí. Nutná je změna medicínského myšlení a medicínské praxe.

Více informací na: http://www.celostnimedicina.cz/nadmerna ... z22hXCKUBE


Jediná funkční cesta, kosmetické úpravy nic nevyřeší. Všichni to tuší, někteří nechtějí vědět. No nic, odcházím do podpalubí.... :evil: viewtopic.php?f=375&t=12786
Jen tak si lítám... ;-)
rvh
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 725
Registrován: 09 kvě 2010, 19:20
Profese: zdravotnictví
Dal poděkování: 474 poděkování
Dostal poděkování: 528 poděkování

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od rvh »

moni ka píše:V krizi je také medicína. Obrovská sousta vyšetření a léků je ordinována úplně zbytečně. Pouhá snaha o změnu formy - „re-formu“- zdravotnictví, nestačí. Nutná je změna medicínského myšlení a medicínské praxe.
V tomto ma zasadni pravdu. Prikladu z praxe najdeme dnes a denne nescetne mnoho
Uživatelský avatar
Daniel.Hradsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 358
Registrován: 27 dub 2012, 10:54
Profese: veterinární lékař
Bydliště: 262 13 Nečín 044
Dal poděkování: 283 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování

Re: Komponenta zdravotnictvi - verejna konzultace

Příspěvek od Daniel.Hradsky »

Nepleťte si odbornou diskuzi s politickou. Tak jak to podáváte, je to téma pro lékařská sdružení a svazy, sdružení pacientů, lečitelské svazy, univerzity atd. Tohle z parlamentu neovlivníte. Myslete si co chcete, ale v tomhle máme svobodu. Jediné, co se dá ovlivnit, jsou úhrady zdravotními pojišťovnami.
Naposledy upravil(a) Daniel.Hradsky dne 06 srp 2012, 09:45, celkem upraveno 1 x.
Kouřím a piju. Jsem tlustej. Mám velký auto. JÁ ale do VAŠEHO života nekecám.
Nejsem pirát, jsem korzár. :twisted:
I černá ovce zůstává ovcí, jen bečí v jiné ohrádce.....
Zamčeno

Zpět na „Zdravotnictví“