Stránka 1 z 2

mandát dlouhodobé pěstounské péče

Napsal: 12 čer 2016, 20:29
od zemanka4
Dobrý den,
se zájmem jsem si přečetla článek p. senátora Papouška, kde píše, že je potřeba navýšit finance zařízením pro děti vyžadující okamžitou pomoc. V současnosti pobírá toto zařízení cca 20 tisíc za dítě měsíčně, pokud dítě v zařízení není (je u biol. rodiny, na návštěvě, táboře, lázních...), peníze se za dané období odečítají. Budiž. Chápu to, ale nerozumím tomu, že každý křičí, jak mu jde o dítě, dítě do rodiny, právo na dětství atd. A zatím se budou podporovat zařízení, DD, KÚ, ZVOPy, odkud ty děti mají odcházet, mají se vyprazdňovat, tak k čemu navýšení? Hledají se dlouhodobí pěstouni? Asi ano, málo, ale hledají...bohužel nenajdou.
Jsem dlouhodobá pěstounka, člen Asociace náhr. rodin ČR, předseda z.s. Pěstouni pěstounů, vedu skupinu pěstounů na FB, čítají okolo 400 členů atd... Nejprve se představím: V dlouhodobé PP máme s manželem zdravého romského chlapce a tři sestřičky s hendikepy (MR, CAN, ADHD... Jsem doma, víc nestíhám :-).PP se věnujeme 8 let.

Vítě, že:
-dlouhodobý pěstoun s jedním dítětem má odměnu pěstouna 8 000,- hrubého?
-že si doplácí zdrav. a sociální?
-že mnohdy nemůže jít do práce, protože s přijatým dítětem musí být, alespon na čas doma a často práci na zkr. úvazek nesežene?
- víte, že před Novelou SPOD mohli být pěstouni manželé oba pěstouni na plný úvazek?
- vítě, že se toto Novelou SPOD změnilo a pěstounem může být jen jeden z manželů?
- nikdo se nepozastavil nad tím, jak to budou dělat velké pěst. rodiny a rodiny s dětmi s hendikepy?
- víte, že tímto Novela SPOD znemožnila přijímání sour. skupin, kde děti s postižením jsou v 99%? Kdo si vezme víc dětí z DD a dobrovolně na ně zůstane sám?
- víte, že rodin jako my (víc než 3 děti) je sice cca 10%, ale dětí opravdu hodně?
- víte, že na čtyři děti v PP je odměna pěstouna 24 tis. hrubého?
- víte, že pokud chce pěstoun dítěti s hendikepem zajistit slušný důchod a požádá o důchod z mládí, tak v 18 roce dostane dítě důchod, přestože např. studuje, tak pěstounovi dávky PP zastaví, i když se o dospělého s postižením stará dál?
- víte, že dlouh. pěstoun nemá nárok na žádné odstupné, když např. vrací po x letech dítě do rodiny?
- že je pěstoun nepojistitelný pro případ ztráty zaměstnání, protože PP NENÍ zaměstnání?
- víte, že za poslední měsíc se jen ke mně dostaly tři avíza o tom, že přech. pěstouni hledají nutně dlouh.pěstouny, aby děti jim svěřené, nemusely do ústavu?
atakdále
Mohla bych pokračovat dlouho. Vlastně nevím, jestli jde všem opravdu o dítě neboť podpora je v tom případě mimo mísu. Není snad namístě, aby byla podpořena dlouhodobá PP, aby byly děti od přechodných pěstounů kam dávat, aby se konečně vypráznily ty zatracené děcáky a kojeňáky?
Víte, že bez podpory dlouhodobých pěstounů jde všechno do háje? Dál budou nacpané DD.
Je potřeba to změnit.

Děkuji Magdaléna Zemanová

Re: mandát dlouhodobé pěstounské péče

Napsal: 13 čer 2016, 08:26
od Robert.Magni
Bylo by dobré,kdyby naši senátoři hlasovali proti návrhu Papouška. Kromě toho,co tu psala Magda,tak je tu ještě druhá věc - dokud se budou pumpovat peníze do ústavů,tak nikdo nebude řešit podporu biorodin a dál bude docházet k porušování nejen platných zákonů,ale i lidských práv.
A to nepřeháním,pokud někdo má o tohle téma zájem,může mě kontaktovat a můžeme to probrat víc do hloubky.
Ještě doplním odkaz http://www.epravo.cz/zpravodajstvi/sena ... .html?mail

Re: mandát dlouhodobé pěstounské péče

Napsal: 15 čer 2016, 11:24
od Michal Nikitinsky
Senátoři by měli mít své pirátské asistenty. Už je mají?

Chtělo by to tedy asi uspořádat schůzku Magdaleny Zemanové s těmito asistenty, aby je zasvětila do problematiky a připravili společně nějaké věcné argumenty a konstruktivní protinávrhy, s nimiž by mohli naši senátoři operovat.

Jinak je to jen plácání do vody.

Re: mandát dlouhodobé pěstounské péče

Napsal: 15 čer 2016, 11:42
od Robert.Magni
Napsal jsem Adamovi Skořepovi,doufám,že ještě je asistent ?

Re: mandát dlouhodobé pěstounské péče

Napsal: 15 čer 2016, 12:15
od Michal Nikitinsky
Btw.
Moc jsem nepochopil, co přesně je na tom návrhu špatně.
Pokud zařízení drží lůžko pro dítě, které tam přechodně není, má s ním stále prakticky stejné náklady, ale musí pro ně hledat jiné zdroje. Chápu, že je to pro tato zařízení problém. Navíc, týká-li se tento návrh opravdu jen zařízení pro akutní péči, nerozumím, co má tato společného s dlouhodobým pěstounstvím, resp. kde si tyto dva segmenty konkurují. Dlouhodobý pěstoun asi nebude řešit akutní krizovou intervenci ohroženého dítěte, nebo ano?
Na jednu stranu chceme, aby bylo o akutně ohrožené děti rychle a kvalitně postaráno, ale na straně druhé nechceme zařízením akutní péče platit kapacity, které očekáváme, že budou mít připraveny v pohotovosti?

Celé mi to přijde jako takové to, jsem proti navyšování platů policajtům, protože hasiči mají taky málo.

Jestliže existuje obava, že zařízení akutní péče přebírají i jiné funkce než jaké jim náleží (dlouhodobé pěstounství), pak je třeba to řešit systémově a ne tím, že jim prostě ořízneme peníze tak, aby neměly ani na ty akutní případy. Navíc, řekl bych, že je to spíše dnešní systém, kdy zařízení dostane peníze jen za skutečně obsazené lůžko, co je nutí aby měli kapacity maximálně a dlouhodobě naplněné a pokud možno jim žádná lůžka neležela ladem. Pokud tato zařízení dostanou platby za kapacity a ne naplněnost, bude to dle mého názoru jedině krok vpřed. Budou volná lůžka pro akutní případy a nebude třeba se o děti tahat s následnými instancemi.

Jestli je toto vlákno o tom, že chybí dostatečná podpora biorodin a dlouhodobých pěstounů, nemá to IMHO co dělat se zákonodárnou iniciativou p. Papouška, ale je to téma na vlastní zákonodárnou iniciativu, kterou můžeme samozřejmě skrze naše senátory tlačit.

Nejprve je ale třeba rozklíčovat, kde je skutečný problém a co vlastně chceme.

Re: mandát dlouhodobé pěstounské péče

Napsal: 15 čer 2016, 12:52
od Robert.Magni
Jelikož jsme v podatelně,prosím o přesun debaty do samostatného vlákna a tady vložit pouze odkaz na něj.Díky
Tím myslím včetně mých příspěvků,debata tady je k věci,ale v podatelně je špatně

Re: mandát dlouhodobé pěstounské péče

Napsal: 15 čer 2016, 15:35
od Adam.Skorepa
Nechápu. Prosím o sepsání důvodů, proč bych měl Václavu Láskovi za Piráty doporučit hlasovat proti Papouškově návrhu (který dost možná sám předtím podpořil, to ještě zjistím).

Re: mandát dlouhodobé pěstounské péče

Napsal: 15 čer 2016, 16:30
od Robert.Magni
Adam.Skorepa píše:Nechápu. Prosím o sepsání důvodů, proč bych měl Václavu Láskovi za Piráty doporučit hlasovat proti Papouškově návrhu (který dost možná sám předtím podpořil, to ještě zjistím).
Zatím jde spíš o to zjištění názoru,jak jsem ti psal ve zprávě.

To o tom hlasování proti je jen můj názor,který jsem vyjádřil.

Re: mandát dlouhodobé pěstounské péče

Napsal: 15 čer 2016, 20:09
od Vojtech.Pikal
Přesunu bych do programové části "Sociální systém", ok?

Re: mandát dlouhodobé pěstounské péče

Napsal: 17 čer 2016, 20:55
od zemanka4
Zdravím a omlouvám se za prodlevu s odpovědí.

Návrh p. senátora Papouška je min. udivující v tom, že ačkoli by se měla zařízení (nejen ZDVOPY) vyprazdňovat, tak p. senátor naopak volí cestu další podpory. Proč nepodpořit rozvoj přechodné pěstounské péče a spolu s ní dlouhodobou pěst. péči, která je vyloženě na okraji zájmu? Proč se p. senátor rozhodl začít úpravou novely SPOD od zařízení, namísto od podpory náhradní rodinné péče?
Dělají snad pěstouni (obou forem) práci hůř než ZDVOPY aj.?
Už v preambuli o právech dítěte stojí, že dítě má právo na rodinu! ZDVOPY, DD, KÚ rodina nejsou, bytˇ se snaží sebevíc.
Zvažte, prosím, zda by nebylo moudřejší, podívat se na novelu o sociálně právní ochraně dětí a na její dopady a podpořit směr, který je pro děti přínosem. Začínat úpravu od navyšování financí zařízením, to rozhodně o podpoře PP nesvědčí.
Mmch. p. senátorovi jsem psala a neodpověděl mi, proto jsem si dovolila vložit své pochybnosti sem.