Alternativy k Všeobecnému základnímu příjmu

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tibor.Vansa
Garant/ka programového bodu
Příspěvky: 635
Registrován: 25 kvě 2016, 16:05
Profese: analytik kreditního rizika v bance
Dal poděkování: 287 poděkování
Dostal poděkování: 1071 poděkování

Alternativy k Všeobecnému základnímu příjmu

Příspěvek od Tibor.Vansa »

Ahoj,

aktuálně se hojně diskutuje o všeobecném základní příjemu, který bych si dovolil označit jako obtížně prosaditelnou radikální myšlenku, a navíc často jako v případě Švýcarského referenda prosazovanou zbytečně radikálně. Chybí mi tady nějaká zlatá střední cesta, realistické řešení. V programu máme sice napsáno že zavedení základního příjmu není jediná možnost, a podporujeme především diskuzi, ne okamžité zavedení, ale pokud tam žádnou jinou možnost alespoň nenastíníme, tak to jako jediná možnost působí a diskuzi příliš nepodporuje. Chtěl bych proto založit vlákno, kde by se shromažďovaly nápady na další alternativní řešení problémů současného sociálního systému.

VZP má podle mne tyto největší slabiny
- nikdo neví, jak jej reálně ufinancovat
- není jasné, jak jej postupně zavést
- z mého pohledu nejsou v rovnováze práva a povinnosti jedince.

Současný sociální systém má dle mne tyto hlavní slabiny
- malý rozdíl mezi dávkou v nezaměstnanosti a minimální mzdou, pracující chudoba
- existence dlouhodobé nezaměstnanosti způsobující ztrátu pracovních návyků, deprese atd.
- vysoké mezní náklady na vytvoření nového pracovního místa
- znevýhodnění částečných pracovních uvazků
- absence vize jak řešit přicházející masovou robotizaci

Za sebe bych jako možné řešení navrhoval kombinaci těchto nástrojů
a)individuálních daňových úlev dle doby v nezaměstnanosti
b)daňového zvýhodnění částečných úvazků
c)progresivní negativní daň
Samozřejmě by se musel dál tak jako tak řešit hlavní důvod nedobrovolné nezaměstnanosti a tím je nízká kvalifikace uchazečů.

a)Pokud nyní zaměstnavetel příjme zaměstnance, okamžitě nese veškeré náklady. Podle mne by stát ve výsledku mohl i ušetřit, kdyby zaměstnavatelům za zaměstnání dlouhodobě nezaměstnaných nabízel daňové úlevy. Pro každého by se vypočítávala individuální výše daňové úlevy, která by se z narůstající dobou bez práce plynule zvyšovala, a postupujícími měsíci v zaměstnání by klesala. Postupně by z narůstající dobou bez práce klesala také dávka v nezaměstnanosti, čímž by stoupala jak motivace uchazeče najít práci, tak zaměstnavatele jej zaměstnat. Tím by se zmírnil problém dlouhodobé nezaměstnanosti a navíc by nadcházející masové snížení poptávky po nekvalifikované pracovní síle bylo plynule tržními silami kompenzováno poklesem její ceny. Navíc by to mohlo vést ke vzniku mnoha pracovních míst, které v současném binárním systému vše platí stát/vše platí podnikatel nemají šanci.

b)Převis nabídky práce nad poptávkou by šlo částečně řešit např. jako ve Francii zavedením 35 hodinové pracovní doby, ale příjde mi to jako příliš skokové řešení, které přináší také řadu negativ. V současnosti zaměstnavatelé částečné úvazky příliš nepodporují z různých důvodů, ale jeden z hlavních je, že je to pro ně daňově nevýhodné, významná část nákladových složek je fixní ať zaměstnanec pracuje na plný nebo částečný úvazek. Jako první krok bych navrhoval tento nesoulad odstranit.

c)Negativní daň prosazují např. Australští piráti, ale v ČR především Svobodní. Ti jej prezentují v kombinaci s rovnou daní a zrušením všech ostatních sociálních dávek, tudíž je na levici vnímán jako velmi asociální nástroj. Tak to ovšem vůbec být nemusí, není důvod proč nešlo použít progresivní zdanění a ponechat některé další základní sociální dávky

Výhody oproti VZP
- možnost velmi plynulého zavedení
- nepředpokládá nutně zvýšení nákladů na sociální stát
- může zvýšit konkurenceschopnost ČR díky flexibilnějšímu pracovnímu trhu

Toť má představa
Díky
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tibor.Vansa za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Peksa, Jakub.Michalek, jbrejcha
Návštěvník
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Alternativy k Všeobecnému základnímu příjmu

Příspěvek od Návštěvník »

Hlavně chybí analýza stávající situace. Mají Piráti něco takového k dispozici? Je třeba vědět, kolik % populace pobírá jakoukoliv sociální dávku. Od celkového počtu odečíst starobní důchody - ty nelze chápat jako sociální dávku v pravém slova smyslu. Dále je třeba nějakým způsobem zjistit, kolik stojí správa sociálního systému - počet úředníků, kteří se tím živí, kolik stojí jejich mzdy, provoz kanceláří, atd. Je možné, že se zjistí, že nějakou sociální dávku pobírá např. 70% populace v produktivním věku a správa sociálních dávek např. 30 miliard ročně. Možná je jednodušší spočítat lidi, kteří nepobírají žádnou sociální dávku. Pokud sociální dávky pobírá nadpoloviční většina populace, potom vlastně o sociální dávku nejde, ta by měla být určena lidem v nouzi, a to by mohlo být tak 5% populace v produktivním věku. Pokud je stav, že většina pobírá sociální dávky a celý systém je drahý, potom je lepší takto uvolněné prostředky rovnou prostřednictvím softwaru přerozdělit mezi všechny občany ČR, každému poslat na jeho účet 3000 měsíčně a bude to spravedlivé. Uvolní se spousta úřednických pracovních míst a ti mohou zaplnit pracovní místa tam, kde lidi chybí anebo se věnovat rodině (v systému je vázána spousta mladých žen s dětmi) . Piráti by měli udělat takovouto analýzu a její výsledky zveřejnit. Také by měli po problému např. studenti, které rodiče nechtějí podporovat, rodiče, kterým nechce partner platit na děti, apod. Chce to analýzu a kalkulačku. Český sociální systém je přebujelý a supersložitý, aby se tím mohlo živit hodně úředníků.
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“