Všeobecný základní přijem

Moderátor: Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Shrnutí argumentů pro jednotlivá témata uvádějte, prosím, na wiki:
Rozcestník k tvorbě bodu Sociální systém.
Odpovědět

Měl by být nepodmíněný základní příjem diskutován jako komponenta Pirátského programu?

Ano
529
76%
Ne
135
19%
Nevím
34
5%
 
Celkem hlasujících: 234 - Celkem hlasů: 698

Vaclav.Subrt
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 138
Registrován: 28 úno 2017, 21:48
Profese: finanční účetní
Dal poděkování: 143 poděkování
Dostal poděkování: 166 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vaclav.Subrt »

Martin.Shanil píše:
15 črc 2020, 22:20
Je fajn, že téma se stále diskutuje. Jenže samo o sobě to k ničemu nevede a debata se stáčí k přesvědčování odpůrců. To je ale marný. Před pár lety tady byla aktivita Václava Fořtíka vypsat grant na analýzu, která ale přehlušena vždy aktuální potřebou vrazit všechny prachy do voleb a tedy zamítnutím všeho, co by tomu bránilo. Jestli to teda myslíte vážně, tak k tomu taky zkuste vážně přistoupit a "hlavně nenápadně" popotlačit akce, které by mohly téma někam posunout. Ještě před dávnější dobou už se podařilo zavázat členským podnětem RV k tomu, aby při tvorbě programů přihlížel k ZP a snažil se ho zviditelňovat. (dohledávat se mi to nechce a taky to bylo trošku kritizováno jako silové řešení). Tím chci říct že od příznivců ZP znovu nějakou aktivitu očekávám a že nezůstane jen u více či méně zajímavých diskuzních příspěvků. Mnohé státy už se odhodlaly ZP testovat. Netuším, kdo je k tomu dokopal. Že by se rozhodly jen tak politici sami o sobě nepředpokládám. Určitě tam musela být nějaká aktivní síla. Možná i měla nějaké vize a analýzy, na základě kterých při přesvědčování politiků postupovala. Mohla by pirátská partaj zafungovat podobně? Našlápnuto na to měla. A nyní už na to má i větší sílu, než za nás.
Také si myslím, že téma by mělo být špičkami strany poněkud více propagované. Lepší příležitost, aby ho veřejnost "strávila", než současná koronakrize, se totiž jen tak nenajde. Právě tahle situace je totiž sama o sobě argumentem PRO. Představte si jen, oč jednodušší by byla situace, kdyby tu už NZP existoval.

Jednou věcí je pořádat přednášky pro odbornou veřejnost a druhou je tlačit myšlenku politicky - to znamená ji nějakým způsobem představit veřejnosti, aby to přestal být strašák, a místo toho se z ní stal v této době třeba i symbol naděje pro budoucnost. Možná je to i trochu problém personální, kdy Piráti nemají nikoho ve vedení, žádného hlavního ideologa (...jo vím, zní to hrozně :D ), který by se právě tímto zabýval a nebyl pohlcený běžným politickým provozem.

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1448
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1471 poděkování
Dostal poděkování: 1736 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Antonino »

Vaclav.Subrt píše:
04 zář 2020, 00:29
Abych trochu odlehčil diskuzi o možném financování...centrální banky po celém světě nám ukazují jak na to: tištěním peněz gigantických rozměrů. Například FED během poslední dekády (od finanční krize 08-09) navýšil svou bilanční sumu o 7 bilionů dolarů, z toho o 3 jen během pandemie. Většina takto vytištěných peněz skončila na finančních, především akciových trzích. Takže vlastníci akcií už svůj nepodmíněný základní příjem vlastně mají;-), a čím jich někdo vlastní více, tím zajímavější příjem to je. To je samozřejmě ironie. Ale návrhy financovat nepodmíněný příjem stejně, prostě tím, že se ty peníze zkrátka natisknou, existují. Bylo by to asi lepší (spravedlivější), než současná praxe, kdy většina z těch natištěných peněz skončí u vlastníků kapitálu, přesto zůstává nepříjemná pachuť z toho, že by NZP měl být financovaný prostřednictvím institucionalizovaného penězokazectví.

To, co by mohlo nároky financování snížit, je stejná logika jako používá bankovnictví částečných rezerv. Lidé by měli svoje sociální konto (svého druhu zvláštní bankovní účet), kam by stát NZP posílal s tím, že se nepředpokládá, že by všichni veškerý svůj nepodmíněný příjem ihned utratili (většina lidí by ho spořila). Skutečným výdajem by pak byla pouze ta utracená část. Sociální konto by například mohlo být zajímavě úročeno, čímž by dále klesala motivace na něj sahat, pokud to není nutné. Rovněž by bylo vhodné, aby NZP byl propojený s důchodovým systémem tak, že by na sociálním kontu vždy musela zůstat určitá suma, která by tvořila základ pro budoucí starobní důchod. Takové řešení by nemuselo být enormně drahé: při měsíčním NZP ve výši 5 000,- Kč by dokonce nemuselo být dražší, než výpadek z aktuálně navrhovaného snížení daně z příjmů (74 miliard ročně).
Ahoj,
koho by to zajímalo více, řešili jsme už zde: viewtopic.php?f=75&t=49073
(Byl jsem spíše proti tomu, ale je to menší zlo než státní podpora korporací).
Antonino Milicia "Když se dva perou, Babiš se směje"

Uživatelský avatar
Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1069
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 7281 poděkování
Dostal poděkování: 2032 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vit.Jurasek »

Mně přijde jako jeden z nejzásadnějších efektů VZP efekt "srovnávací" a řešící problémy s vnitřními periferiemi apod. a to jak na české tak evropské úrovni.

I když by se na VZP dalo naprosté minimum peněz (např. 3tis/m) tak v některých regionech s nízkými platy a nízkými náklady na život to bude mít velký efekt. V Praze vůbec žádný. Nicméně tohle je spravedlivé, protože není žádný shora daný algoritmus, který by říkal z čeho kde se počítá průměr. Ono i v rámci Prahy budou oblasti, ve kterých se žije špatně a levně a které mají smůlu a žádnou podporu nedostanou, protože jsou ve stínu obra.

Výsledek by byl, že víc lidí by se začala stěhovat na periferie, protože by pro ně tam bylo ještě levněji a táhli by tam s sebou civilizaci. Což by způsobilo růst kvality života a cen a uvolnilo by to prostor ve velkých městech. Výsledek by byl větší srovnání podmínek na celém území => win-win

Příklad, představte si, že by se na úrovni EU zavedl příjem 500€/m. Pro němce v Berlíně samozřejmě skoro žádná změna, ale pro nás by to mělo obrovský význam a třeba v Rumunsku ještě větší. Ale taky třeba v uhelných (teď už) periferiích východního německa by to zachraňovalo lidi, kteří třeba by pak míň ze zoufalství volili AfD.

Přijde mi, že výsledek by byl výrazně spravedlivější přelévání peněz mezi ekonomicky hyperaktivními regiony a občany a těmi co žijí v dírách než cokoliv co se dá vymyslet, protože VZP ignoruje správní hranice a výmysly a význam těch peněz odpovídá opravdu jen ekonomickému prostředí příjemce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvky (celkem 4):
Vaclav.Fortik, Antonino, Zbynek.Janoska, Milus.Kotisova

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 3516
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 669 poděkování
Dostal poděkování: 3370 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Ondra.kl »

Vit.Jurasek píše:
04 zář 2020, 10:46
Mně přijde jako jeden z nejzásadnějších efektů VZP efekt "srovnávací" a řešící problémy s vnitřními periferiemi apod. a to jak na české tak evropské úrovni.
Jop. A dalším takovým efektem je to, že jde o jistý příjem, se kterým člověk může počítat i v turbulentních časech života. Ono je to z hlediska rodinýho rozpočtu problém, když zaměstnavatel nezaplatí, nebo nemocenská přijde o měsíc pozuději.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 3):
Vit.Jurasek, Vaclav.Fortik, Antonino

Uživatelský avatar
Milus.Kotisova
Příspěvky: 525
Registrován: 22 kvě 2014, 15:52
Profese: překladatelka, lektorka, publicistka
Dal poděkování: 699 poděkování
Dostal poděkování: 752 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Milus.Kotisova »

POZVÁNKA NA SEMINÁŘ

INICIATIVY EVROPSKÝCH OBČANŮ
"ZAVEĎME NEPODMÍNĚNÝ ZÁKLADNÍ PŘÍJEM"

17. 9. v 16 hod. - Český svaz vědeckotechnických společností
Novotného lávka 5, Praha 1
seminar NZP.jpg
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milus.Kotisova za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, Dalibor.Zahora
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

* * *
milus.kotisova@volny.cz, 773 219 196
zakladatelka, 1. kurátorka Pirátské putovní univerzity
nových 5 kurátorů viz web PPU
* * *
O PPU: https://otazky.github.io/ (dočasné umístění webu)
Akce PPU: viewtopic.php?f=75&t=48598
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/Piratsk ... Univerzita

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 10830
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 27673 poděkování
Dostal poděkování: 13437 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Vážení příznivci a příznivkyně Školy alternativ,

přeposíláme pozvánku na seminář, kterým bude zahájena česká část aktivit podporujících Evropskou občanskou iniciativu, která ma za cíl zavedení evropského nepodmíněného základního příjmu - seminář se koná ve čtvrtek 17. září od 16:00 v ČSVTS, Novétného lávka 5.

Téma NZP je aktuálně diskutováno na různých úrovních, nejen díky pandemii covid-19, Ekumenická akademie se jím však zabývá už dlouhé roky a zapojíme se také do podpory Evropské občanské iniciativy - přidejte se také a pomozte sbírat potřebné podpisy za ČR. Více informací se dovíte na semináři nebo zde: http://www.vseobecnyzakladniprijem.cz

Zároveň připomínáme videozáznamy z loňské konference Nepodmíněný základní příjem: Řešení pro 21.století?, kterou Ekumenická akademie k tématu uspořádala před rokem:

https://www.youtube.com/watch?v=yxx2yfx ... xPiZaeQ8AR
Nebo sborník ze zmíněné konference ke stažení zde:

http://skolaalternativ.cz/?p=1178


S pozdravem,

Karolína Silná
--
Karolína Silná |Ředitelka|Director
karolina@ekumakad.cz|+420 604 620 469
pirátský migrant, zakládající člen a taky Emil Havran více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Milan
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 13
Registrován: 10 kvě 2009, 07:33
Profese: programátor
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Milan »

Myslím si, že aktuální nastavení nepodmíněného příjmu fungovat nebude ve většině zemí nebo dlouho nevydrží. Myšlenka: nastavit ho podle průměrné ceny 1m2 za kolik staví firmy rodinný dům. Cena bydlení/stavby bude určovat výši nepodmíněného příjmu nezávisle na politickém rozhodnutí. Patrně se mnou nebude moc lidí souhlasit, ale chtěl jsem to uvést, protože jsem nad tím přemýšlel dost dlouho. Pokud by cena stavby klesala, klesl by i nepodmíněný zákl. příjem.

Uživatelský avatar
Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1069
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 7281 poděkování
Dostal poděkování: 2032 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vit.Jurasek »

Milan píše:
18 zář 2020, 09:44
Myslím si, že aktuální nastavení nepodmíněného příjmu fungovat nebude ve většině zemí nebo dlouho nevydrží. Myšlenka: nastavit ho podle průměrné ceny 1m2 za kolik staví firmy rodinný dům. Cena bydlení/stavby bude určovat výši nepodmíněného příjmu nezávisle na politickém rozhodnutí. Patrně se mnou nebude moc lidí souhlasit, ale chtěl jsem to uvést, protože jsem nad tím přemýšlel dost dlouho. Pokud by cena stavby klesala, klesl by i nepodmíněný zákl. příjem.
Myslíte průměrnou cenu ve státu nebo v kraji nebo ve městě? A podle čeho by se určovala příslušnost? Podle trvalého bydliště?

Tímhle systémem by se navíc opravdu hodně a měnily státní výdaje. Tohle by imho mohlo fungovat jedině pokud by VZP byl financovaný daní z nemovitostí. Pak by výkyvy nákladů na VZP zhruba kopírovaly příjmy z nemovitostí a nebyl by z toho až tak velký chaos.

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1448
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1471 poděkování
Dostal poděkování: 1736 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Antonino »

Pro zastánce NZP jeden ryze optimistický názor

Nepodmíněný základní příjem je klíčový pro demokracii, říká filozof Hrubec
Podle filozofa a sociálního vědce Marka Hrubce je nepodmíněný základní příjem, o jehož zavedení se následující rok povede v EU debata, klíčový pro funkční demokracii. V rozhovoru pro Právo ho přirovnal ke všeobecnému volebnímu právu či zdravotnímu pojištění.
https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... c-40336778
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Antonino Milicia "Když se dva perou, Babiš se směje"

Vaclav.Vcelica
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 117
Registrován: 30 čer 2014, 11:11
Profese: stavební projektant
Bydliště: Malý Skalník 1632, 75501 Vsetín
Dal poděkování: 78 poděkování
Dostal poděkování: 208 poděkování

Re: Všeobecný základní přijem

Příspěvek od Vaclav.Vcelica »

Antonino píše:
20 zář 2020, 09:29
Nepodmíněný základní příjem je klíčový pro demokracii, říká filozof Hrubec
V článku na Novinkách toho moc řečeno není. Dokonce tam ani moc nevysvětlují ten nadpis, jak demokratizuje ZNP společnost. Nevím, nakolik byl rozhovor zkrácen, ale vypadá dost ořezaně. Odkaz na Aljašku, kde funguje ZNP, je nedovysvětlený. Tam se to financuje z daní z nerostného bohatství. Je to způsob, jak urdžet osídlení nehostiného kraje a také osídlení původním obyvatelstvem. Tento způsob realizace ZNP by mohl být použit v zemích Afriky, které jsou bohaté na nerostné suroviny, které vlastní z velké části Evropané, Američané a Číňani. Zisky pak plynou do třeba do Švýcarska z těžby mědi. (Zhlédněte dokument Ukradená Afrika.) U nás už doly nevydělávají tolik, aby o podobném způsobu financování bylo možné uvažovat.

Rozsáhlejší rozhovor s panem Hrubcem přinesly Literární noviny
Ten se točí kolem sociálního smíru, ale je vidět, že ani pan Hrubec nechce odkrýt karty a říci, jak by si on sám představoval ZNP v Česku a jeho financování. Na to, jak dlouho jej pan Hrubec propaguje a kolik grantů na koumání ZNP spotřeboval, mi to přijde trochu málo.
Teze o tom, že ZNP by mohl mít formu spoluvlastnictví, zavání přerozdělováním obrovských rozměrů ala minulý režim (případně pozemkové reformy 1. republiky).
V druhém principu sociální rovnosti jde o systémově institucionální zajištění sociálního a ekonomického uznání nejen prostřednictvím redistribuce jako v případu základního příjmu, ale v náročnější verzi také prostřednictvím podílu na vlastnictví, například družstevního, které člověku umožňuje demokratickou seberealizaci také v oblasti ekonomiky.(LtN)
Navíc, dávat ZNP jako podíl na majetku? No, toho se nenajíš, pokud nejsi vlastníkem podílu družstva, co pronajímá byty. Jak nerealizovatelné to je, asi nemusím vysvětlovat. Situaci na realitním trhu známe všichni.
Podle mne spíše pan Hrubec dělá ZNP medvědí službu, protože vysvětluje ZNP příliš optikou vědce a filozofa, říká jen málo konkrétního. Chce ponechat jiné sociální dávky a jen rozšířit systém o další dávku. To mi přijde, že je špatně, protože neřeší nepřehlednost daňového a sociálního systému. Chápal bych, kdyby měli hendikepovaní nárok na násobky ZNP dle stupně postižení a stejně tak i děti - třeba 0,6 ZNP. Nikoliv, jak píše Hrubec:
Základní příjem rozvíjí sociální stát. Základní příjem určitě doplňuje podmíněné sociální dávky v tom smyslu, že speciální dávky například pro nevidomé by měly nadále být vypláceny, neboť nevidomí mají specifické další potřeby, které nemají jiní lidí.(LtN)
Ono nejde dosáhnout ve stávajícím systému rovnosti podmínek, protože bohatší mají možnosti, jak ty rovné podmínky pomocí optimalizací daní ohýbat a systém je nastaven tak, aby se nevyplácelo vydělávat méně a tedy žít udržitelněji, což by mohlo být jedním z pozitiv ZNP.
Mnoho lidí by ani nemuselo pracovat na plný úvazek a mohlo by žít méně konzumně, třeba si nekupovat tak často nový mobil, auto nebo méně jezdit na dovolenou do zahraničí.(Novinky)
Stále je totiž výhodné roztáčet kolečka ekonomiky pomocí (někdy až nadměrné) spotřeby. Daňové úlevy podporují spotřebu (nákup a provoz auta). Těmito odpočitatelnými položkami se progresivní zdanění mění na degresivní zdanění u vysokopříjmových, protože statků, které mohou bohatí užívat v rámci snižování daňového základu svých firem, je poměrně dost.

Škoda, že pan Hrubec nepřizná, že nemáme na to dávat ZNP jako paušální částku všem obyvatelům Česka (při 5000Kč/měsíc dospělým a 3000Kč/měsíc dětem by to dělalo 580mld. Kč/rok) a rozvíjí úvahy o přerozdělování nemovitých statků, což zní až nebezpečně komunisticky/utopisticky.

Pojďme rozvíjet ideu ZNP jako odpočitatelné částky z daní až do negativní výše (tedy vyplácené částky při nízkých příjmech) všem občanům s tím, že znevýhodněné skupiny občanů s hendikepem by měly tu částku násobně vyšší, děti v poměru k dospělým (případně dle stupně ZTP), důchodcům by zůstal jejich důchod + násobek ZNP dle stupně ZTP. Daně ať jsou přiměřeně progresivní od 0% - 60% a hlavně bez dalších odpočitatelných položek. Pak už je to "jen" o vybalancování systému, aby byl udržitelný.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Vcelica za příspěvky (celkem 2):
Antonino, Vit.Jurasek

Odpovědět

Zpět na „Sociální systém“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host