Desítky tisíc vysokoškoláků bez pedagogického vzdělání by šly rády učit, tvrdí průzkum

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
parley3
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1
Registrován: 01 črc 2019, 18:21
Profese: sociální pracovnice
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Desítky tisíc vysokoškoláků bez pedagogického vzdělání by šly rády učit, tvrdí průzkum

Příspěvek od parley3 »

Nevím, jak je to u některých odborných studií, ale u některých oborů mám pocit, že některé předměty jsou vyučovány "navíc", aniž by měly v oboru nějaký bližší přínos. Možná by nebylo špatné, aby fakulty nabízely ke studiu další - blok, obor, předměty a zájemci, kteří studují například biologii měli možnost zvolit si ke svému studiu učitelský modul, kde by se mohly probírat základy. Samozřejmě by se to týkalo spíše středních škol.

Já sama mám vystudovanou pedagogickou fakultu, ale neučitelský obor. Jsem nepedagogický pracovník ve školství a musím říct, že mě značně mrzí, že nemohu učit...oproti asistentkám pedagoga, které si dodělají rychle kurz po základní škole a v Praze například suplují několik hodin týdně.

Každopádně nejlepší by bylo překopat celý systém, který není logický - kurikulum, méně žáků ve třídě, zaměření na skupinové práce, prezentační dovednosti, práce s chybou, kooperativní učení, učitelé vzdělaní i ve speciální pedagogice (ne jen jeden obecný semestr)...
Tito uživatelé poděkovali autorovi parley3 za příspěvek:
Antonino.Milicia
Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Desítky tisíc vysokoškoláků bez pedagogického vzdělání by šly rády učit, tvrdí průzkum

Příspěvek od Janek.Wagner »

parley3 píše: 02 říj 2019, 09:12 Já sama mám vystudovanou pedagogickou fakultu, ale neučitelský obor. Jsem nepedagogický pracovník ve školství a musím říct, že mě značně mrzí, že nemohu učit...oproti asistentkám pedagoga, které si dodělají rychle kurz po základní škole a v Praze například suplují několik hodin týdně.
Ředitel školy vás může bez problémů nechat učit, pokud nemá nikoho kvalifikovaného. V tom asi problém nebude.

Asistent pedagoga by ale suplovat podle mne neměl. Zvláště pokud má jen ZŠ a kurs... Ředitel školy docela riskuje...
Cypra
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 106
Registrován: 10 pro 2018, 20:51
Profese: filosof
Dostal poděkování: 20 poděkování

Re: Desítky tisíc vysokoškoláků bez pedagogického vzdělání by šly rády učit, tvrdí průzkum

Příspěvek od Cypra »

Domnívám,se že pedáky by měly být zrušeny...neplní svou funkci...rozdávají pouze vysokoškolské tituly a prohlubují kastovnictví (třídní rozdělení)...pedagogu by měla stačit vyšší škola...nic by mu nebránilo v dalším růstu a vzdělávání...učitelskou dovednost lze prohloubit,ale nato nemá zásadní vliv pedák,ale životní a profesní zkušenost...univerzitní výuka v sobě musí zahrnovat přípravu na vědeckou i pedagogickou dráhu...a původně univerzity právě vychovávaly pedagogy,resp.kazatele (Mistry)...

Učitelství se lze naučit v praxi,proto PdF jsou drahý přežitek...
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Desítky tisíc vysokoškoláků bez pedagogického vzdělání by šly rády učit, tvrdí průzkum

Příspěvek od Karel666 »

Cypra píše: 31 říj 2019, 15:06 Domnívám,se že pedáky by měly být zrušeny...neplní svou funkci...rozdávají pouze vysokoškolské tituly a prohlubují kastovnictví (třídní rozdělení)...pedagogu by měla stačit vyšší škola...nic by mu nebránilo v dalším růstu a vzdělávání...učitelskou dovednost lze prohloubit,ale nato nemá zásadní vliv pedák,ale životní a profesní zkušenost...univerzitní výuka v sobě musí zahrnovat přípravu na vědeckou i pedagogickou dráhu...a původně univerzity právě vychovávaly pedagogy,resp.kazatele (Mistry)...

Učitelství se lze naučit v praxi,proto PdF jsou drahý přežitek...
Jako, že ty bez maturity a bez VŠ přijdeš a řekneš toto vše umím a hned tě pustí před tabulu, protože během 30 minut u pohovoru si s tebe sednou na zadek a poznají co vše umíš :D Určitě bych byl šŤastnej, že by někdo pořšel tvrdil "umím" a pak moje dítě učil matiku, to fakt neeee.

Jasně můžeme se přít zda je normální, že matiku nesmí učit strojař/matfyzák apod. absolventi, když umí víc o matice a fyzice jak ti na pedáku, ale zase si přiznám, že jich nemusí být tolik volných a že není potřeba umět tolik z matiky, takže může být obor na pajdáku, kde vyjde matematika. ALE je otázka zda je pravda, jak tvrdí pajdáci, že matfyzákj nesmí učit nebo se máme bavit o tom, že je tam rovnost vzdělání, ale umožnit si lidem z jiných škol, udělat "předmět na pajdáku navíc ke svému studiu, jako je ono pedagogické minimum".

Ale za mě co jsi napsal, je zatím největší blud vlákna...
Odpovědět

Zpět na „Školství“