Reforma financování regionálního školství (odklad)

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3161
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3855 poděkování
Dostal poděkování: 4235 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Reforma financování regionálního školství (odklad)

Příspěvek od Janek.Wagner »

Poslanecká iniciativa navrhla novelu školského zákona, která odkládá reformu financování regionálního školství (viz http://www.pedagogicke.info/2018/02/nav ... petra.html).

Princip reformy je ve změně od kapitační platby na žáka, jejíž výše je dosud v kompetenci KÚ a je závislá na velikosti a typu školy, na platbu za třídu resp. odučené hodiny, kterou centrálně stanoví MŠMT. Tuto reformu již navrhoval ministr Josef Dobeš, ale legislativně ji prosadila až ministryně Valachová.

Vzhledem k tomu, že se bude rozdělovat stále stejný objem financí (v rozpočtovém výhledu je stále stejná částka), je jasné, že některé školy na změnu doplatí a některé na ni vydělají. Cílem reformy bylo zamezení "honu na žáky" na SŠ, kde se projevuje negativně vzhledem k 3-4letému studiu demografická křivka (u devítiletých ZŠ se její důsledky daří vyrovnávat snáze). Ministryně Valachová ale slíbila, že na změně žádná škola neprodělá a v důvodové zprávě byl odhadnut z toho vyplývající náklad na cca 3-5 miliard ročně. Na reformě vydělají zřejmě menší oboustupňové ZŠ, které obtížně naplňují jednu třídu v ročníku, a SŠ s obory (zpravidla učňovskými), o které není zájem.

Z mého šetření z dosud dostupných informací a modelových propočtů na reformu zřejmě doplatí MŠ a konzervatoře (jejichž specifika MŠMT ignorovalo). MŠMT navíc oznámilo, že bude normativ určený na dělení tříd na některé předměty (to byl jeden z dalších argumentů pro reformu) krátit a bude dělení po dva roky omezovat. Důvodem je zmíněný nedostatek financí.
Vzhledem k evidentním chybám a netransparentnosti přípravy normativů doporučuji pirátským poslancům novelu podpořit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvky (celkem 3):
Vaclav.Fortik, Lenka.Wagnerova, Daniel.Mazur
Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3161
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3855 poděkování
Dostal poděkování: 4235 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Reforma financování regionálního školství (odklad)

Příspěvek od Janek.Wagner »

Doporzučuji mezinárodní srovnání OECD Reviews of School Resources: The Funding of School Education (http://www.oecd-ilibrary.org/education/ ... 4276147-en), kde je v tabulce 3.A1.1 na straně 150 přehled způsobu financování ve vybraných zemích. Jen dvě země (Rakousku a Španělsko) financují podle tříd a to jen částečně. Ostatní země školy financuje podle počtu žáků-
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvky (celkem 2):
Lenka.Wagnerova, Vaclav.Fortik
arthurnottheking
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 17
Registrován: 06 pro 2019, 10:59
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Reforma financování regionálního školství (odklad)

Příspěvek od arthurnottheking »

Tyto knihy jsem analyzoval pro projekty Masarykovy univerzity: Školní didaktika - Zdeněk Kalhous, Otto Obst, kol. + Vzdělávací proces - J.S. Bruner Problém byl s referencemi, protože Recenze OECD: Reviews of School Resources (Chapter 3: School funding in the Czech Republic) byla publikována v roce 2016 a potřebovala jsem nejnovější studie.


Access: https://www.oecd-ilibrary.org/education/oecd-reviews-of-school-resources-czech-republic-2016-school-funding-in-the-czech-republic-en-buy essays https://forum.pirati.cz
Odpovědět

Zpět na „Školství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host