Spravedlnost - koncept bodu

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Spravedlnost

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Spravedlnost. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, zakladam tohle vlakno k diskusi nad programem v justici. Ocekavam, ze garantem bude Jirka Janecka. Zacneme zhusta, pristi utery 7. unora bude 18.00-20.00 v Piratskem centru v Praze verejna schuzka k tomuto bodu. Bude i mumble. Body k diskusi do programu hazejte sem. Diky! :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
Robert.Magni
Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Děkuji Jakubovi za založení vlákna a potvrzuji, že jsem kývnul na to, že bych se stal garantem tohoto bodu. Přes víkend sem vložím nějaký nástin, abychom měli o čem 7. debatovat. Jestli někomu kór moc vadím, tak ať to řekne hned nebo mlčí na vždy! Mám na mysli svůj vztah k justici. Stížnosti na můj vzhled a povahové rysy lze samozřejmě podávat kdykoliv.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Lenka.Kozlova, Jakub.Michalek
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5558
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22539 poděkování
Dostal poděkování: 4545 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Robert.Magni »

Dovolím si přihodit jedno starší vlákno
pravni-stat-f545/zakladni-problemy-cesk ... 18938.html

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Mladé Pirátstvo
Příspěvky: 2472
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: Engagement manager
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 5500 poděkování
Dostal poděkování: 3437 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Frantisek.Kopriva »

Jiri.Janecka píše:Děkuji Jakubovi za založení vlákna a potvrzuji, že jsem kývnul na to, že bych se stal garantem tohoto bodu. Přes víkend sem vložím nějaký nástin, abychom měli o čem 7. debatovat. Jestli někomu kór moc vadím, tak ať to řekne hned nebo mlčí na vždy! Mám na mysli svůj vztah k justici. Stížnosti na můj vzhled a povahové rysy lze samozřejmě podávat kdykoliv.
Ahoj, Jirko,
ačkoliv jsme členy stejného KS, nikdy jsem neměl možnost tě poznal osobně. Jsem rozhodně rád, že si tento resort vezme někdo zkušený na starost. Nicméně se musím zeptat na pár otázek, neber to prosím jako osobní útok, ale opravdu tě vůbec neznám a potřebuji si vyjasnit pár věcí.

1) Můžeš prosím krátce shrnout své priority, které bychom podle tebe měli zařadit do programu?

2) Co podle tebe udělal tento resort za současné vlády špatně? A co dobře? Jak hodnotíš působení Roberta Pelikána a Heleny Válkové?

3) Donesla se mi informace, že jsi působil či snad stále působíš jako exekutor. Můžeš to prosím potvrdit či vyvrátit a krátce se k tomu vyjádřit?

4) Matně si vybavuji, že jsi na fórum napsal onehdá v mých očích docela homofobní příspěvek. Jsou takové výroky podle tebe v pořádku? Můžeš se prosím vyjádřit, jaký postoj máš např. k adopci dětí homosexuálními páry? A celkově, jaký je tvůj postoj k menšinám, které jsou často v tomto státě diskriminovány a ona "slepá spravedlnost" je vůči nim často zaujatá? Jak bys ve svém resortu prosazoval zrovnoprávnění?

Díky za odpověď!

EDIT: Mám na mysli tento tvůj příspěvek:
Jiri.Janecka píše:Běžte do prdele i s láskou. Každé dítě má dva rodiče, z toho je jeden otec a druhý matka. To dítě partnera rodiče má. Pokud ho nemá "podle papírů", tak ten rodič, který si ho tímhle způsobem pořídil je nezodpovědný debil. Měli by ho zavřít za poškozování cizích práv. Vědomě se snažíte legalizovat lež a to se vždycky vymstí.

Pirátský profil |< >| Engagement manager datově-analytických projektů |< >| začínající bubeník |< >| člen RT EZO & Lidská práva |< >| Emeritní politik, věčný aktivista

Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5558
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22539 poděkování
Dostal poděkování: 4545 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Robert.Magni »

Ten příspěvek není homofobní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
Idaho

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Tibor.Vansa
Garant/ka programového bodu
Příspěvky: 635
Registrován: 25 kvě 2016, 16:05
Profese: analytik kreditního rizika v bance
Dal poděkování: 287 poděkování
Dostal poděkování: 1071 poděkování

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Tibor.Vansa »

Ahoj Jirko,

měl bych na Tebe taky dotaz.
Jiri.Janecka píše: Myslím, že nastal čas aby se Piráti jasně vymezili proti tzv. Neziskovým a protikorupčním organizacím. Všichni členové a zejména ti, kteří mají v úmyslu kamkoliv kandidovat by měli mít povinnost uvést s kým a jaké udržují styky. O finančních ani nemluvím, to by mělo být samozřejmé.
Jiri.Janecka píše: Janek to uvádí správně - všichni vědí o jakých neziskovkách mluvíme.
Které neziskovky konkrétně myslíš? Vynechme prosím diskuzi o Rekonstrukci státu, ke které se hrdě hlásím, jde mi ucelený a konkrétní popis toho, jak vnímáš neziskový sektor a jaký typ neziskovek Ti vadí.

Díky
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tibor.Vansa za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Kopriva, jachymb
Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Jiri.Janecka »

To je jednoduché - jde o neziskovky, kterými jenom protékají peníze z dotací na mzdy. Nicméně to nepatří zrovna sem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Mladé Pirátstvo
Příspěvky: 2472
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: Engagement manager
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 5500 poděkování
Dostal poděkování: 3437 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Frantisek.Kopriva »

Žádná odpověď taky odpověď, beru to jako jistý signál. Připojil jsem se tedy k podnětu na tvé odvolání, Jirko: https://redmine.pirati.cz/issues/5239
Přidávám se k tomuto podnětu. Jiří Janečka IMHO nemá elementární morální kredit, který by garant Pirátské strany měl mít.

Navíc k dnešnímu dni vytrvale ignoruje dotazy, které jsou mu pokládány: piratsky-program-f402/spravedlnost-konc ... 35886.html
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Kopriva za příspěvky (celkem 3):
Michaela.Nepejchalova, Rostislav.Reha, torrespondent

Pirátský profil |< >| Engagement manager datově-analytických projektů |< >| začínající bubeník |< >| člen RT EZO & Lidská práva |< >| Emeritní politik, věčný aktivista

Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Frantisek.Kopriva píše:Žádná odpověď taky odpověď, beru to jako jistý signál. Připojil jsem se tedy k podnětu na tvé odvolání, Jirko: https://redmine.pirati.cz/issues/5239
Přidávám se k tomuto podnětu. Jiří Janečka IMHO nemá elementární morální kredit, který by garant Pirátské strany měl mít.

Navíc k dnešnímu dni vytrvale ignoruje dotazy, které jsou mu pokládány: piratsky-program-f402/spravedlnost-konc ... 35886.html
Jiri.Janecka píše: Přes víkend sem vložím nějaký nástin, abychom měli o čem 7. debatovat.
Děkuji ti, Františku, za trpělivost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvek:
Robert.Magni
Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Spravedlnost - koncept bodu

Příspěvek od Jiri.Janecka »

O současném stavu české justice nejlépe vypovídá skutečnost, že předsedy všech nejvyšších soudů v zemi jsou bývalí komunisté. Tzv. nová generace soudců není o nic lepší, protože po převratu byla výchova a jmenování soudců ponechána v rukou těch existujících. Současný model jmenování soudců je upraven pouze velmi obecně, fakticky mají výběr soudců v rukou předsedové krajských soudů. Pochopitelně si vybírají osoby názorově blízké. Je to stejné jako kdybychom zrušili volby a zavedli kooptaci zastupitelů a poslanců.
Navrhované změny:
Zrušení doživotního mandátu
Transparentní proces výběru soudců v každém stadiu
Jmenování soudce musí být konkrétně odůvodněno jeho dosavadní činností (tedy nikoliv pouze tím, že splňuje několik málo zákonem stanovených podmínek).
Alternativně lze uvažovat o volbě soudců
Rozhodnutí vyššího soudu, kterým se rozhodnutí nižší instance mění nebo ruší musí též přesně uvést, kdo je za nesprávné předchozí rozhodnutí odpovědný a v čem pochybení spočívalo. Tento údaj bude zanesen do veřejně přístupné „karty“ soudce. Náklady úspěšných odvolacích řízení nelze přenášet na účastníky
Kárné řízení se soudci vyjmout z pravomoci justice

Změny v rodinném právu:
Namísto dnešního stavu, kdy v případě rozvodu je řízení o úpravě poměrů k dětem obligatorní zavést pouze řízení zahajované na návrh toho z rodičů, jenž se cítí vyloučen z péče. Při nedohodě musí být základem péče společná s rovnocenným rozvržením doby.
Výživné
Tabulkově stanovené výživné podle s použitím zahraničních vzorů, tj. respektující nutnost povinné osoby zajistit vlastní životní potřeby
Zrušit vyživovací povinnost mezi prarodiči a vnuky
Opětovně zákonně definovat povinnosti dětí k rodičům při jejichž nerespektování lze výživné odepřít

Změny v korporátním právu
Právnické osoby mohou být založeny pouze osobami fyzickými
Zakladatelé ručí za závazky společnosti celým svým majetkem. Vykonatelným titulem vůči nim je rozhodnutí o insolvenci společnosti, ve kterém soud určí datum od kterého mohli rozpoznat úpadek společnosti.
Zákaz zaměstnávání společníků a jejich blízkých příbuzných společností. Členství ve správních a dozorčích radách odměňuje ten, jehož zájmy zastupují
Zrušení možnosti „virtuálního sídla“ společnosti

Změny v občanském soudním řízení
Většina projednávaných žalob není žalobou o právo, ale jedná se jen o „opatření vykonávacího razítka na fakturu.“ Při prvním jednání tedy soud zjistí, zda se jedná o spor o právo, nebo jen o spor o plnění a v jakém rozsahu. V rozsahu, který žalovaný nezpochybňuje mu uloží zaplatit v tomto rozsahu ve …. lhůtě a není-li v této lhůtě zaplaceno nařídí soud insolvenci.
Zrušení fikce doručení a u osob neznámého pobytu a její nahrazení „jednotným doručovacím místem,“ dosažitelným prostřednictvím internetu a CZECH POINTU a spojení pokusu o doručení s jinými kontakty žalovaného se státními orgány. Podmnožinou je pak sjednocení podmínek doručování v různých typech řízení a odvolacích lhůt

Exekuční řízení
Zavedení teritoriality podle slovenského vzoru, tj. rovnoměrné přidělování exekucí soudem v rámci okresu na základě počítačového programu
Zavedení záloh na náklady řízení
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvek:
Robert.Magni
Odpovědět

Zpět na „Spravedlnost“