Co je politická funkce a co úřednický post?

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Spravedlnost

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Spravedlnost. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je politická funkce a co úřednický post?

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Když se principem, který považujeme za špatný (zákonodárná vláda), začneme řídit, nikdy ho nezměníme.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je politická funkce a co úřednický post?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Mikulas Ferjencik píše:Když se s principem, který považujeme za špatný (zákonodárná vláda) smíříme, nikdy ho nezměníme.
Napred se musime dostat do Snemovny a teprve pak muzeme neco zmenit. Ono to jde i zvenku, ale je to znacne pomalejsi a obtiznejsi.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je politická funkce a co úřednický post?

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Lidé mimo stranu mohou být známější a důvěryhodnější než lidé ve straně. Hlavně jde o to, že pokud se zvolí straník, tak to dává falešný pocit, toho, že ho lidé ve straně dobře znají. Stejně tak se strana může zaručovat za nestraníka.

Já bych vůbec neřešil zda se vybírá straník nebo nestraník, ale mechanismy, jakými se dá vhodná osoba vybrat a kontrolovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Malek za příspěvky (celkem 3):
Mikulas.Ferjencik, Jakub.Michalek, Lukas.Findeis
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je politická funkce a co úřednický post?

Příspěvek od Roman.Kucera »

Vaclav Malek píše:Já bych vůbec neřešil zda se vybírá straník nebo nestraník, ale mechanismy, jakými se dá vhodná osoba vybrat a kontrolovat.
Souhlasím a proto bych to z programu úplně vypustil.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Kaderavek, Petr.Vileta
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je politická funkce a co úřednický post?

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Roman Kucera píše:
Vaclav Malek píše:Já bych vůbec neřešil zda se vybírá straník nebo nestraník, ale mechanismy, jakými se dá vhodná osoba vybrat a kontrolovat.
Souhlasím a proto bych to z programu úplně vypustil.
Já to veřejné výběrové řízení (souhlasím s ním) beru jako část toho mechanismu... otázka je zda to má být v programu (ten mechanismus).
PS: nejsme už pár stránek trochu OT?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Malek za příspěvek:
Mikulas.Ferjencik
SiD
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 54
Registrován: 01 čer 2010, 22:30
Profese: projektový inženýr
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 47 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je politická funkce a co úřednický post?

Příspěvek od SiD »

k mojí otázce by se někdo mohl vrátit?

1, kdo je politik? ( už jsem tu viděl pojem volený úředník, takže v tom není jasno .... )
2, kdo je úředník?
3, kam mají sahat politické funkce v exekutivě?
4, kam nejvýšše v exekutivě úředníci?
5, co soudní moc? jmenování vs. volba ?

Děkuji.

Pak:
Zajímal by mě ten systém, když chcete volit ministry přímo lidmi, což v podstatě ničí myšlenku parlamentní demokracie, tak jak je zavedená u nás, a právo vítězné strany sestavit vládu? To je nějaký hybrid mezi americkým systémem a evropskou verzí přímé demokracie?

Chcete zvolit přímo i premiéra a jemu dát do vlády lidi, které si nevybral a nechat mu zodpovědnost za celou vládu??? To je fakt fér ... a určitě to bude fungovat :D

Co se stane, když sněmovna bude vládu, která nemá její důvěru prostě bojkotovat? Resp. nebude vladou navrhované zákony schvalovat? Jaký mechanismus pak?

Ehm ,teoretická situace, lidé zvolí 3 komunisty. 5 sociálních demokratů, 4 nestraníky, 8 ODS, 3 TOP (nevím přesně počet minsitrů, modelově) myslíte, že tahle vláda by byla něčeho schopná dohromady?

Děkuji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi SiD za příspěvek:
Roman.Kucera
SiD
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 54
Registrován: 01 čer 2010, 22:30
Profese: projektový inženýr
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 47 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je politická funkce a co úřednický post?

Příspěvek od SiD »

Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc si přijdu jako v Jiříkově vidění ...

Přímá volba ministrů?

Může tu někdo odprezentovat Vaši koncepci státu a státní správy, ze které to vyplývá jako logický krok? A tím myslím koncepci, ne 3 odstavce proklamcí, proč je dobře volit přímo ministry.

Chtěl bych vidět od lidí, co to navrhují: definici paradigmatu státu, návrh struktury volených funkcí s popisem zodpovědností + strom úředníků pod tím.

Bez toho přece nemůže nechat volit ministry přímo, protože nemáte analýzu konsekvencí a risků ... nebo máte takovou analýzu s ohledem na funkčnost státní správy a přerozdělení pravomocí mezi premiérem, prezidentem, parlamentem a vysokými úředníky.

Pokud to zasadíte do současného systému, nebude to fungovat a vyvoláte chaos:
Minimálně mezi jiné vůli voličů v zakodárné moci a možné jiné vůli voličů v exekutivě. ( levicový parlament a převážně pravicově smíšlejíci vláda - jak to bude fungovat? )
Devalvujete post premiéra a jako managerovi mu berete možnost sestavit vlastní team, tedy vláda nebude mít žádnou vnitřní integritu a jednotlivý ministři spolu nebudou muset spolupracovat, protože se zodpovídají lidem za svůj píseček a ne premiérovi za fungování vlády jako celku.
Jak se bude tvořit programové prohlášení vlády a její program s ohledem na možnou absolutní názorovou roztříštěnost vlády?
Kdo a jak koordinovat meziresortní zálržitosti, když premiér bude mít tak slabý mandát, že si nebude moci sestavit vlastní team a nebude za něj zodpovědný, protože ministři budou mít mandát od lidím ne od něj?
Tito uživatelé poděkovali autorovi SiD za příspěvky (celkem 2):
Roman.Kucera, Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8029
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2793 poděkování
Dostal poděkování: 8202 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je politická funkce a co úřednický post?

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Může tu někdo odprezentovat Vaši koncepci státu a státní správy
Jen bych tě rád upozornil, že se nacházíš v části Vnitrostranická diskuse, takže když tak naši koncepci státu. Diskuse zde je kvas. Jestli tady někdo trepotá o přímé volbé ministrů, netřeba to brát zase tak vážně, plácá se tu spousta hovadin.

Návrh komponenty přímé demokracie je zde http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:demokracie,
celá pracovní verze programu zde http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:start

Budeme rádi, pokud se pokusíš okomentovat spíše toto. Gestorem programu je Jakub Michálek, takže spoustu věci lze vyjasnit přímo s ním.

EDIT: Teď jsem si celý thread projel a jediný, kdo hovoří něco o přímé volbě ministrů jsem já :), konkrétně jsem napsal otázku, cituji: "Takže, bude ministr vybrán metodou přímé demokracie (CF)?". Jinou zmínku jsem nenašel, takže jestli z této otázk, navíc nepředjímající nějakou odpověď generuješ 2 obsažné příspěvky, tak jsi borec :) Když si najedeš na zkratku CF, odpoví ti fórum, že se jedná o Celostátní fórum, což nejvyšší orgán strany. Ona zmíněná metoda přímé domkracie zde naznačená znamená, že ministr bude vybrán členy strany bez mezičlánku (tedy bez volby členů, kteří by teprve vybírali ministra - hodnotící komise) a bude jim také odpovědný. Tedy stejně jako je voleno předsednictvo, komise, odbory. Otázka podmínek kandidatury/nominace zde není řešena. Takže znova opakuji výše napsané, nacházíš se ve vnitrostranické diskusi, kde mezi sebou diskutují lidé s užitím stranické terminologie a kontextu, nejedná se o prezentaci hotového programu vůči veřejnosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvek:
Vaclav.Malek
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je politická funkce a co úřednický post?

Příspěvek od Vaclav.Malek »

SiD píše:Může tu někdo odprezentovat Vaši koncepci státu a státní správy...
To je jednoduchá otázka, která ovšem vyžaduje celkem komplexní odpověď a tu teď podle mě nikdo nedá dohromady, protože se řeší zatím různé (jiné) dílčí problémy. Tvoříme určité menší komponenty a nové mohou vznikat, pokud se tyto komponenty dají dohromady, tak vznikne něco jako pirátská koncepce státu. Nicméně jak jsem psal... na některých komponentách se stále pracuje... jiné ještě chybí a mnohé nejdou úplně do detailu (to je otázka zda mají jít do detailu, když je to volební program. Respektive když konkrétní kroky nebyly diskutovány s dostatečným počtem obyvatel a odborníků...)
SiD píše:definici paradigmatu státu - Bez toho přece nemůže nechat volit ministry přímo, protože nemáte analýzu konsekvencí a risků...
Ano, jasná definice není nebo jí aspoň neznám ( anarchisté mají jasno ;) )... viz. co píšu v první části. Tím nechci říct, že se na to kašle, ale nejde to tak rychle. Pokud už máš něco vymyšleno, tak to klidně někde sepiš, případně se vyjádři k jednotlivým komponentám (nebo je i vytvoř!), které se vládní strukturou, zodpovědností a různými konsekvencemi budou zabývat. Poté to tu můžeme probrat. Momentálně jde, ale spíše o to postupně změnit určité metody/postupy, které nejvíce státu/lidem škodí.
SiD píše:Pokud to zasadíte do současného systému, nebude to fungovat a vyvoláte chaos
S tím bych asi souhlasil, nicméně (aspoň mě) nejde o revoluci, ale evoluci... tzv. o postupné změny. Pokud vím, tak to nikdo nechce násilně někam zasazovat. Nejde o žádné "teď jsme tu já a hned všechno bude jinak!"

A abych se vrátil k tvému prvnímu postu... nechápu proč si byl šokován? Když si to tedy představím já:
- ministra vybírají lidé ze strany, kterou volí lidé ve volbách.
(jasně že pak se musí domluvit s premiérem a strany mezi sebou atd...)
- ministra vybírají lidé za podmínek daných stranou, kterou volí lidé ve volbách.
(jasně že pak se musí domluvit s premiérem a strany mezi sebou atd...)
Nechápu proč by druhý způsob měl být nějaký špatný, právě naopak... je více otevřený občanům...
SiD píše:Další otázka: měli by být vysocí státní úředníci bez politické příslušnosti? ANO/NE?
Každý má podle mě právo mít nějakou politickou příslušnost a nemělo by to nijak diskriminovat.
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8029
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2793 poděkování
Dostal poděkování: 8202 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co je politická funkce a co úřednický post?

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Václave, ale ty si zcela mimo. My přece žádné ministry nechceme nechat volit ve všelidovém hlasování. Kdes na to přišel?
A samozřejmě, že státní úředník ve služebním poměru by stejně jako voják neměl mít politickou příslušnost, to je základ zákona o státní službě.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Zamčeno

Zpět na „Spravedlnost“