Kucera.Pavel píše: ↑07 kvě 2021, 23:35
Facebook nebo Twitter již dávno představují obrovský mediální prostor. To že rozhodují o tom co umožňují sdílet, koho z prostoru vyloučí, a to čistě na základě nějaké svojí představy a řekněme politických preferencí, reálně ovlivňuje veřejné mínění. Bylo by v pořádku kdyby facebook zablokoval facebookové skupiny pirátů? A to jen čistě protože s námi nesouhlasí? Asi by jsme se na to dívali přeci jen trochu jinak.
Ano, pokud by Facebook zablokoval skupiny Pirátů, bylo by to naprosto v pořádku a díval bych se na to úplně stejně. Samozřejmě, že bych byl nespokojený, nadával bych, snažil bych se Facebooku dělat negativní reklamu atd., ale nehledal bych zkratky / švindly v tom, že Facebooku něco přikážu. Stejně jako kdybych někomu přikázal, že mi musí na svých prostorech pro billboardy nabízet místo pro Pirátskou stranu. Toto je zkratka, kterou si bohužel může dovolit jenom stát a velmi to křiví trh a nijak nepřispívá k řešení podstaty problému.
Opakuji, že
podstata problému spočívá v tom, že neexistují alternativy na poli sociálních sítí. Hledejme cesty, jak utvářet vhodné prostředí a podporovat alternativy k těmto sociálním sítím. Problém se následně vyřeší zcela organicky, neboť budou mít uživatelé větší možnosti volby.
Abychom se lépe pochopili, doporučuji shlédnout toto video, v němž to Urza hezky vysvětluje:
https://www.youtube.com/watch?v=78itzjTg7Xk.
Otevřeme oči a bojujme za opravdové svobody a ne za svobody, které si uzpůsobíme dle naší představy a kde stát bude arbirtrem toho, co je správné a co nikoliv. To je cesta do pekel. Svět není černobílý a pravda není jen jedna.
Kucera.Pavel píše: ↑07 kvě 2021, 23:35
Kauza pokračuje, včera dozorčí rada Facebooku rozhodla o pokračování Trumpova banu. Twitter pro změnu dneska zablokoval účet, který sdílel příspěvky z nové platformy bývalého prezidenta USA. Je to absurdní. Sociální sítě nejsou soudy, aby rozhodovaly o tom, co je a co není legální. Něco je tu opravdu špatně a je potřeba to změnit.
Milos.Havlicek píše: ↑07 kvě 2021, 16:17
Co je tu, prosím, špatně? Subjektivně se nám to může zdát naprosto absurdní, ale fakticky na tom není nic špatného. Nikdo zde nerozhoduje o tom, co je a není legální ve smyslu státní legislativy - platformy rozhodují o tom, co je v souladu s jejich zásadami a morálními hodnotami a co nikoliv.
Rozhoduje o tom zda někdo může nebo nemůže prezentovat své názory. Viz předchozí.
Ta věta ale není dokončená. Celá věta zní: Rozhoduje o tom zda někdo může nebo nemůže prezentovat své názory
na jeho vlastní platformě.
Kucera.Pavel píše: ↑07 kvě 2021, 23:35
"Regulace a centrální řízení ze strany státu nikdy nevedlo k ničemu dobrému" to by se mělo tesat do kamene, a někteří lidi by to měli každý den 100x opsat před snídaní. Ale umožňovat někomu cenzuru je přeci trochu jiné kafe. Nedovolujeme někomu aby měl obchod jen pro bělochy. Nikomu nedovolujeme aby provozoval autobusovou dopravu jen pro heterosexuály. (Přitom by jsme takové vykuky určitě našli) Tak proč by jsme měli umožnit korporacím cenzurovat něčí názory na její platformě, pokud jsou v souladu se zákonem.
Můžeme si ukázat příklad. Sedíte k kavárně a s přáteli se bavíte že podle vás roušky vůbec nepomáhají s bojem proti Covidu. Načeš příjde servírka a řekne vám že o tom se bavit nesmíte a vyhodí vás s tím že znovu můžete přijít za týden. Co hůř je to obrovský kavárenský řetězec takže si týden nikde nesednete, a ke vší smůle se dohodl s ostatními kavárnami že si black list budou posílat takže si nezajdete do žádné kavárny ve městě. Bylo by takové chování v pořádku? Absurdní že? Přitom jde o ekvivalent v reálném světě.
Zmiňuješ sice extrémní příklad, ale pokud by měla kavárna nějaká pravidla, tak ať je má, pořád si můžu dát kávu doma s přáteli nebo zajít do soukromé kavárny a podpořit tak malé podnikatele. Pořád tu nechápeš ten základní stavební kámen, kterým je fungující pestrý trh. A v digitálním světě to není vůbec složité vytvořit novou sociální síť. Problém je v tom, že stát neustále chrání uživatele před těmito korporacemi a uživatelé tak ani nemají motivaci hledat alternativy. Tím, že vodíme uživatele za ručičku tím že nastavujeme pravidla, tak mají uživatelé ještě menší motivaci hledat jiná řešení.
Mnohem efektivnější by bylo šířit osvětu, podporovat menší sociální sítě, povzbuzovat lidi ke crowdfundingu atd. Cest je mnoho a všechny ty cesty, které zmiňuji jsou cesty od spoda. Stejně tak, jak vznikli a fungují Piráti. Pěkně postupně směrem od členů nahoru formou ustavičné práce. Stejně tak by měl fungovat trh a stát by jej měl k tomu motivovat. Chápeme se?
Kucera.Pavel píše: ↑07 kvě 2021, 23:35
Milos.Havlicek píše: ↑07 kvě 2021, 16:17
Zkusme se, prosím, ještě jednou zamyslet, zda bojujeme opravdu za to co chceme. Za mě je svoboda ekvivalentem liberálního přístupu, kde vedle sebe dokáží fungovat 2 lidé s různým názorem a nikdo je při tom nemusí omezovat nebo určovat, kdo z nich koná správně za předpokladu, že svým chováním přímo nečiní násilí.
Ano, a přesně o to Marcelovi jde, tedy doufám. To co se mu nelíbí je, že jestli je něco správně nebo špatně rozhoduje korporace typu facebook nebo Twitter, nikoliv platné zákony.
Přečti si, prosím, ten můj výrok ještě jednou:
liberální přístup ... 2 lidé s různým názorem ... nikdo ... nemusí omezovat ... Tady se nejedná vůbec o žádné rozhodování, které by měl řešit soud. Tady se jedná jen o dohodu mezi provozovatelem platformy a uživatelem a je na provozovateli, co chce na své platformě mít umístěné. Já kdybych takovou platformu vlastnil, taky bych tam Trumpa nechtěl, protože porušuje mé morální zásady. Stejně tak bych nikomu nebránil, ať si buduje publikum někde jinde zcela nezávisle na mé platformě.
Kucera.Pavel píše: ↑07 kvě 2021, 23:35
Ale to se přeci přesně děje. Facebook vám nutí názory (např. úpravou algoritmů na vaší "zdi"), brání prezentaci a penalizuje sdílení jiných názorů na základě svého uvážení, nikoliv vašeho uvážení a vašeho rozhodnutí koho budete sledovat.
Ano, no a? Jak v tom figuruje stát? Proč toto má řešit stát? To je jako kdyby mi stát říkal, že supermarkety musí mít vystavěné regály tak, abych nemusel neustále chodit okolo celého obchodu, protože si pak koupím spoustu zbytečných věcí.
Kucera.Pavel píše: ↑07 kvě 2021, 23:35
A ano,
zkusme se, prosím, ještě jednou zamyslet, zda bojujeme opravdu za to co chceme. Zda chceme aby naše názory bezděčně ovlivňovali korporace a to přesto že nám to může být sympatické že to tentokrát dělá u lidí jako Trump, Okamura nebo mladej Klaus. A to ať už je jejich motivace jakákoliv ať už je to "šíření dobra" nebo podlézání investorům tedy prostý finanční kalkul.
Naprosto s tebou ve vší cti souhlasím, že to je špatně, ale stejně tak lze najít na trhu model, který funguje s otevřenými algoritmy. A podotýkám, že můj postoj je nezávislý na tom, kdo je blokován a kdo nikoliv.
Kucera.Pavel píše: ↑07 kvě 2021, 23:35
PS:
Rád bych ještě zmínil běžný nešvar typu "nelíbí se ti podmínky facebooku? založ si svoji sociální síť". Je to sice stejné jako, "nelíbí se ti město kde žiješ postav si nové". No, to není zdaleka tak snadné že. Ale vlastně i zde máme příklady.
https://forbes.cz/amazon-zlikvidoval-ko ... ni-zaluje/
Ano, velká trojka zlikvidovala Parler. A teď, kde je podstata věci? V tom, že neexistují konkurenceschopné decentralizované cloudové služby? V tom, že lidé nevyužívají jiné formy distribuce aplikací než Google Play? Jsou zde již alternativní modely - viz např.
https://solidproject.org/ -
https://www.epochtimes.cz/2021/01/11/za ... svych-dat/
Tím, že budeme tvořit regulace pro korporáty nevytvoříme svobodnější trh, nevyřešíme příčinu, tím jen švindlem krátozrace vyřešíme následek.