Digitalizace účtenek

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Informatika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Informatika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Digitalizace účtenek

Příspěvek od Vit.Fux »

Petr.Vileta píše: 17 zář 2020, 21:33 Důvod, proč to obchodníci tisknou je, že když už si jednou pořídili drahé vybavení na EET účtenky, tak to tisknou, což jim přijde rychlejší a jednodušší, než chtít po zákazníkovi mail nebo číslo mobilu. Navíc u toho je zase obava z GDPR.
Ale rychlost, pohodlnost a ochranu soukromí jde především.

Bych si představoval, že třeba v rámci karetního handshaku pošle banka obchodníkovi url jednorázové proxy, na kterou účtenku poslat (a která vystaví potvrzení o odeslání). Tak aby se zákazník ani obchodník nemusel zatěžovat čímkoliv dalším - jen by na kase vyskočilo platba přijata, účtenka odeslána.
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Digitalizace účtenek

Příspěvek od Vit.Fux »

Ondra.kl píše: 17 zář 2020, 17:26 Btw ... kvuli ceho chcete uctenku digitalne zpracovavat?
1. měl by to být standard vždy a všude i kdyby zatím nebyly známé praktické využití
2. chtěl bych to cpát do svého osobního účetnictví ať mám přehled za co utrácím (a přepisování účtenek je neskutečný ojeb)
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5576
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22582 poděkování
Dostal poděkování: 4560 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitalizace účtenek

Příspěvek od Robert.Magni »

Banky by se velice rády dostali k seznamům toho,co přesně nakupuješ.

Jinak hlavní problém je v tom,že lidi jsou na papír zvyklí,takže v setrvačnosti na straně prodávajících i kupujících.
A pak technický zádrhel - ne každý používá slevové karty,kreditky,moudrý founy,email....prostě nešel by vybrat jeden ,,nosič dat,, jestli mi rozumíš.

Mě osobně by to v pdf vyhovovalo,protože rozpočet si tukám ručně svou vlastní metodou :D

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Digitalizace účtenek

Příspěvek od Vit.Fux »

Robert.Magni píše: 18 zář 2020, 08:10 Banky by se velice rády dostali k seznamům toho,co přesně nakupuješ.

Jinak hlavní problém je v tom,že lidi jsou na papír zvyklí,takže v setrvačnosti na straně prodávajících i kupujících.
A pak technický zádrhel - ne každý používá slevové karty,kreditky,moudrý founy,email....prostě nešel by vybrat jeden ,,nosič dat,, jestli mi rozumíš.

Mě osobně by to v pdf vyhovovalo,protože rozpočet si tukám ručně svou vlastní metodou :D
Být prostředník neznamená mít k těm datům přístup. A obecně tohle je práce pro nás, pokud my nevymyslíme proaktivně bezpečnou cestu, někdo přijde s "revolucí ala facebook"

A druhá věc - nemyslím že by se mělo hromadně přejít na digitální účtenky. Holt když zaplatíš v hotovosti, stravenkama nebo bankou která to neumí, dostaneš zpětně kompatibilně papír. Určitě bych plošně lidi nenutil.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5576
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22582 poděkování
Dostal poděkování: 4560 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitalizace účtenek

Příspěvek od Robert.Magni »

Být prostředník znamená mít přístup ke všemu,k čemu chceš. Obzvláště,když na to máš love.

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34672
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31618 poděkování
Dostal poděkování: 25719 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitalizace účtenek

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vit.Jurasek píše: 18 zář 2020, 07:56 Bych si představoval, že třeba v rámci karetního handshaku pošle banka obchodníkovi url ...
Za předpokladu, že platíš kartou. Já měl různé karty už asi 15 let, ale používal jsem je jen párkrát do roka pro výběr z bankomatu o víkendu, kdy měly banky zavřeno. Poslední dobou občas kartou platím v Alze nebo jízdenku v tramvaji (ale to často blbne), ale raději používám hotovost. Kouknu do peněženky, tak se krčí poslední stovka, tak holt si nekoupím ani večeři v hospodě, ani aku vrtačku, ani parkovné na 5 hodin a tak ušetřím spoustu zbytečných vydání. :) Karta svádí k utrácení, protože ztrácíš přehled. Od bank je to záměr, ale já je prokoukl. :P
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Robert.Magni

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Informatika“