Sbírka zákonů v gitu

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Informatika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Informatika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sbírka zákonů v gitu

Příspěvek od Roman.Kucera »

OK, stačilo říct.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
pirat
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 99
Registrován: 18 říj 2013, 01:06
Profese: programátor
Dal poděkování: 80 poděkování
Dostal poděkování: 106 poděkování

Re: Sbírka zákonů v gitu

Příspěvek od pirat »

Roman Kucera: zakonyprolidi.cz berou data z PDFek na webu Ministerstva vnitra. Podle podminek pouziti je obsah jejich webu predmetem ochrany dle autorskeho prava, stahovani obsahu vyslovne zakazuji, za API si nechavaji platit. Lepsi situace by byla, kdyby stat zverejnoval aktualne platna data ve strojove zpracovatelnem formatu. Kdokoliv by si pak mohl jednoduse postavit web, kde by slo v tech zakonech hledat atd.
Tito uživatelé poděkovali autorovi pirat za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Frantisek.Navrkal
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sbírka zákonů v gitu

Příspěvek od Roman.Kucera »

Já nepochybuju o tom, že zakonyprolidi jsou nesvobodné a můžou mít problém s licencemi. Ale do značné míry saturují potřeby většiny lidí. Abychom se nepouštěli do něčeho, co bude sice svobodné a spravedlivé, ale nikomu to fakticky nechybí. Třeba jako udělat nový lepší Google Drive.
Ale už chápu.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
pirat
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 99
Registrován: 18 říj 2013, 01:06
Profese: programátor
Dal poděkování: 80 poděkování
Dostal poděkování: 106 poděkování

Re: Sbírka zákonů v gitu

Příspěvek od pirat »

Jo, to je asi do urcity miry pravda... ale:
  • Kdyby byly zakony zverejnovany v nejakem rozumnem formatu, treba bychom tu meli zajimavejsi a lepsi weby nez zakonyprolidi.cz.
  • Tohle je trochu offtopic, ale obecne se mi libi koncept verejnych sluzeb ve forme API (= v podstate rozhrani pro programy). Napriklad pokud by slo podat danove priznani pres API, firmy by si mohly ten proces zautomatizovat atd.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34639
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25703 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sbírka zákonů v gitu

Příspěvek od Petr.Vileta »

Lukas Novy píše:Predstav si nezkorumpovatelneho, neunavne pracujiciho, vsudy a vzdy dostupneho politika, jednajiciho vzdy v nejlepsim zajmu volice. Pak si predstav takovyho urednika, soudce a policajta.
Dovedu si představit, že mě, nevěřícímu, zítra poklepe na rameno Bůh osobně, že potkám živého Elvise nebo mimozemšťana, že pes začne mluvit a kůň létat, ale to co píšeš si představit nedokážu. :twisted:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Sbírka zákonů v gitu

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Ondrej Profant píše:
Je to jen tak. Je to triviální software. Samozřejmě pro celý stát to chce slušnější železo a základní optimalizaci. Náklady jsou mnohonásobně nižší než jen roční licence státní správy. Jediné co na tom má nějakou hodnotu jsou texty. Zprivatizovali naše veřejné právo. Pro mě je to horší forma lichvy.
Děkuji za vysvětlení. Já samozřejmě jsem všemi deseti pro aby stát vytvářel a provozoval takový systém. Ale nemám ani tušení, nakolik je složité takový systém vytvořit a provozovat. Pokud tvrdíte, že to tak složité není, nezbývá mi, než vám věřit. Ale byl bych rád, abychom se bavili o takové úrovni, jako je ASPI a CODEXIS. To by ale možná bylo dobře, kdyby se někdo pokusil srozumitelně vysvětlit proč to, co dělá ASPI nebo Codexis ve skutečnosti tak drahé není.

Anebo druhá varianta, jakým stylem by musely být publikovány zákony a judikatury aby se na tom dalo stavět kýmkoliv. Protože zákony a rozsudky to prostě je veřejné, to je jasné. Ovšem odborná literatura ne. Bez ní bude taková věc vždycky poloviční.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1985
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1715 poděkování
Dostal poděkování: 3357 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sbírka zákonů v gitu

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvek:
Frantisek.Navrkal

You'll be redlacep!

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4111
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Sbírka zákonů v gitu

Příspěvek od Ondra.kl »

Tomas Klapka píše:Stačí pouze poskytovat raw data v RDF (Open/Linked Data). Lidi si k tomu aplikace a weby udělají sami.
Jistě a aktuálnost a správnost si budou lidi manuálně kontrolovat ze zveřejněných PDF že?
Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1985
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1715 poděkování
Dostal poděkování: 3357 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sbírka zákonů v gitu

Příspěvek od Tomas.Klapka »

Ondra.kl píše:
Tomas Klapka píše:Stačí pouze poskytovat raw data v RDF (Open/Linked Data). Lidi si k tomu aplikace a weby udělají sami.
Jistě a aktuálnost a správnost si budou lidi manuálně kontrolovat ze zveřejněných PDF že?
Když říkám poskytovat data, tak tím implicitně zahrnuji i podmínku aktuálnosti a správnosti, protože to jinak postrádá smysl.
A dá se to udělat i tak, že to lidi klidně můžou manuálně kontrolovat a upozorňovat na chyby. Nevím, proč by v tomhle crowdsourcing nefungoval? ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvek:
Frantisek.Navrkal

You'll be redlacep!

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4111
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Sbírka zákonů v gitu

Příspěvek od Ondra.kl »

já ale nemluvím o správnosti a aktuálnosti těch poskytovaných dat, nýbrž o správnosti a aktuálnosti těch navazujících webů a aplikací. Je mi na houby když to stát dá v datech správně ale při dalším zpracování může vzniknout chyba takže jako koncový uživatel můžu buď věřit nebo všechno ověřovat u zdroje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
V__
Odpovědět

Zpět na „Informatika“