Děkujeme, odcházíme

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Bezpecnost

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5079
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Děkujeme, odcházíme

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Ahoj.
Radim Gal píše:Ja se chci jen zeptat, jestli si cetl dokument, proc a co chcou lekari zmenit a menit.
Nečetl. A sypu si popel na hlavu, protože to nevypadá špatně. Zejména:

http://dekujeme-odchazime.cz/clanek/4_p ... emocnicich

"A proto lékaři na lepší podmínky pořád jen čekají a čekat budou, dokud nebude všechno pěkně transparentní…"

Teď ještě aby přišli na to, že my máme témata transparence a protikorupčního řešení v obecné rovině rozpracovaná nejlépe ze všech politických stran, a aby nám poslali na PL nějaké dokumenty.

OFFTOPICNicméně stále nechápu, co budou dělat, až ta výpovědní lhůta vyprší. Že se do té doby nic zásadně nezlepší, je snad jasné, nebo ne?
EDIT: Radim už odpověděl.



Zdraví
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Jaroslav.Kucera, Adam.Soukal

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Uživatelský avatar
Karel.Fuzik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3202
Registrován: 27 čer 2009, 18:53
Profese: Kolotočář
Dal poděkování: 1441 poděkování
Dostal poděkování: 1519 poděkování

Re: Děkujeme, odcházíme

Příspěvek od Karel.Fuzik »

Zapojil bych se dříve, ale nějak jsem neměl čas . . .

Jedinou chybou těch doktorů je, že s tím začali teď. Mají už tak 15 let zpoždění :) Ale lepší pozdě , než vůbec.
Argument "jak k tomu přijdou ostatní" je nesmyslný. Ostatní nejsou slyšet, takže asi v poho.
Naivní je předpokládat, že hodný zaměstnavatel dá každému spravedlivý plat. Co nevybojuješ, to nemáš.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel.Fuzik za příspěvek:
Adam.Soukal
Předseda MS Ostrava. "Rozum nakonec vždycky zvítězí, jen co dorazí munice."
Chcete nějaký Bony, Marky? Nechcete? Tak co vlastně chcete . . .
Karel Fuzik
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Děkujeme, odcházíme

Příspěvek od Petr.Vileta »

Radime, tak pojdme nekde zalozit tema pro zdravotnictvi, treba v prave zrizenem Podpalubi, at to zbytecne neobtezuje ty, kteri to nechteji cist. A tam napis, co je ve zdravotnictvi spatne z pohledu tveho a jini tam mohou napsat, co je spatne z pohledu pacienta a treba se dobereme nejakych zaveru.

Asi se vsichni shodneme, ze zavedeni transparence do nakupu zarizeni a sluzeb by jiste usetrilo spoustu penez. Proti tomu nejsou ani doktori, ani sestry, ani pacienti. Ale co treba pocet nemocnic na 1000 obyvatel? Pokud mam nejake kuse informace, tak u nas je tech nemocnic proste moc, v porovnani s Rakouskem, Nemeckem atd.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15004 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Děkujeme, odcházíme

Příspěvek od Ondrej.Profant »

JKS: 1) Kdes vzal ten blud, že odbory se mají starat o finance?! (či jejich plýtvání) Finance jsou JEN prostředek (zcela nezajímavý v jádru věci).
OFFTOPICBežně někam s hnusnou společností, která nezná jiné hodnoty než finance. Opravdu jiné hodnoty nemáte?! Mě jde třeba mnohem víc o zdravý mých blízkých než o čísilka na monitoru.
OFFTOPICPS: Měl jsem dojem, že děláš/dělals s financemi. Tak bys snad tu separaci role měl chápat, ne? Nebo myslíš, že tvou práci mohl dělat každý?

2) I když si myslím, že je to špatně, tak se o problematiku financí odbory staraly: http://www.lok-scl.cz/sclanky.php?id=9 (9. odkaz: Demonstrace proti rozkradení zdravotnictví) OFFTOPICMimochodem 2 minuty hledání...

3)
Copak nechápete, že to bude výborný způsob pro ředitele nemocnic zbavit se lemplů mezi lékaři?
Lemplové by snad vždy měli být vyhozeni (pokud není absolutní nedostatek), co je na tom zajímavého.

4) Pokud neodejdou, tak je jejich věc zda najdou práci či ne. IMHO ji najdou velmi rychle - každopádně to není moje starost. Narozdíl od počtu lékařů (což mě zajímá, protože si platím zdravotní pojištění a chci být ošetřen až to budu potřebovat).

5) "Japonský způsob stávky" akorát na to musíš mít zaměstnavatele. Probohy jak by tohle asi v ČR mohlo fungovat? Pokud je dobré prostředí, tak se snadno domluvíte v rámci kolektivu. Pokud je situace špatná, tak se většinou projevíš nějak jinak než stávkou (petice, otevřený dopis). Když problémy přetvrají, tak musíš něco dělat. Stávka má tu výhodu, že postihne všechny (když si dáš na záda ceduly, tak to obvykle šéf ve svém kanclu ani neuvidí). Pokud je dostatečná nabídka (někde nemusí být z objektivních důvodů), tak je samozřejmě mnohem lepší jít jinam.
OFFTOPICMimochodem zas považuji za mnohem důležitější společenské klima (čili míru konsezu mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci), než nějaký jedem den výroby. To první mě ovlivňuje neustále, to druhé může snížit počet kusů nějakého produktu (obecně).

6) ad živnostníci: Ať si klidně odejde stejné procento živnostníků jako deklarovalo lékařů (v procentech to není tak zlé). Nic se nestane. Popřípadě si je pozvu ze zahraničí*. OFFTOPICStejně už dnes je lepší pozvat si kvalitního německého truhláře, než se trápit s prácí českého... Nemluvě o tom, že každý živnostník, kterého znám (a moje známá účetní zná) má zisk okolo nuly... ehm... Firmy by možná přestaly outsourcovat a začali by si cenit odborníků. Ubylo by obchodů (jejich roli by převzali super hyper markety).

Ale srovnání se živnostníkymi je směšné. Ti si svůj osud řídí. Zatímco "akcionářem" společnosti, která zaměstnává lékaře (a pro koho) jsme mi všichni.

----
* Což neudělám u učitelů, lékařů, polictajtů, hasičů (pokud nejsem vedle hranice)...

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2340
Registrován: 14 črc 2009, 08:00
Profese: bývalý obchodník, dnes důchodce
Dal poděkování: 2649 poděkování
Dostal poděkování: 3147 poděkování

Re: Děkujeme, odcházíme

Příspěvek od Jiri.Kaderavek.sen »

Prosím, jen se neoháněj LOKem.
Ani tím, že odbory se nemají starat o hospodaření. To si myslíš, že ti dobře placení funkcionáři jsou jen na to, aby čekali až nějakého zaměstnance nespravedlivě propustí?
A nebo mají právo nahlížet do účetnictví a sledování uzavřených smluv a také dojednávat kolektivní smlouvy? Ty si myslíš, že se dá nějaká kolektivní smlouva vyjednat bez znalosti hospodářských výsledků? To bys potom popíral celou tripartitu.
A s tím tvým, že lemplové by měli být vyhozeni. Z toho poznávám, že jsi nikdy nikoho nezaměstnával. Jinak bys to totiž nemohl napsat. Nejsi prostě v obraze a dovedu si od toho odvodit, že pracuješ ve státní službě. A to je opravdu slabý vývar oproti těm živnostníkům, kteří třeba i někoho zaměstnávají. Někoho vyhodit totiž není vůbec jednoduché.
Promiň, ale už se k tomu nebudu vyjadřovat. V tomto máme zcela odlišný názor. Já ti tvůj neberu, reagoval jsem jen proto, že jsi se snažil mi vzít ten můj.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek.sen za příspěvek:
Jaroslav.Kucera
člen České pirátské strany
tel: +420775335227
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15004 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Děkujeme, odcházíme

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Ale mě žádný LOK nezajímá. To je interní věc lékařů. Diskuse je o výzvě (o konkrétním textu) a oo celkové situaci zdravotnictví v NAŠÍ zemi. OFFTOPICPodívej se na marcelovy příspěvky.

Nejde zde o znalost a možnost, zde jde o to, kdo je za co ODPOVĚDNÝ. Za celkové výsledky vždy musí být zodpovědné vedení - jinak jeho existence nedává smysl.
Výzva je adresována dobře. Odpovědní jsou (ve vzestupném pořadí):
ředitelé nemoc. <- zřizovatelé nemoc- <- ministerstvo zdrav. <- vláda <- premiér <- občané
Jelikož nejbližší nadřízení selhali, či nemají možnost nápravy, tak se vyzývá výš. To je zcela jasné.
OFFTOPICad vyhození: Ale je to jednoduché, akorát na to musíš myslet dopředu. Musíš mít dobře napsané podmínky práce, nepěstovat si zaměstnance z rozmaru, ale z potřeby. Komunikovat s nimi a tak. Což se tu zas skoro neděje - naopak neustále jen vidím, jak nezodpovědně se příjímá (to se pak dané instituce nemohou divit, že jsou jim zaměstnanci jen přítěží). Zákoník práce je třeba tady (§ 46) a já tam vidím zcela normální důvody (porušení předpisů zaměstnavatele), které jsou jistě uplatnitelné na někoho, kdo opravdu nepracuje (o těch se teď bavíme).
Ano, může to být těžší v krátkém čase (tzn. dle "soustavné méně závažné porušování pracovní kázně"), ale to asi těžko bude případ lékařů, kteří jako profese nemají nějaký ohromný pohyb.


Je hezké, že mi nebereš můj názor - ale stává se to zde až moc častou frází. Politika je o názorech a buďto chceme být zenová kavárna, kde nebudou diskuse a nebo politická strana, která stanoviska umí hájit (čili analyzovat problém).
A pro mě je prostě problém, když podle tebe je lékař zodpovědný za stav státu (res. velmi důležitého sektoru). Dokonce se jedná o lékaře, kteří požadují transparentnost.
Já nechci, aby mě operoval lékař, který se vyzná v ekonomii, PR a večer kontroluje každý dokument nemocnice ke kterému má přístup. Protože každá znalost navíc ubírá psychických sil v jiných oblastech. Raději ať si lékař přečte nové články z oboru, namísto zkoumání trhu s rentgeny. A kontrolu nechá lidem k tomu pověřeným.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 2):
Roman.Kucera, Lukas.Findeis

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Děkujeme, odcházíme

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ondrej Profant píše:Já nechci, aby mě operoval lékař, který se vyzná v ekonomii, PR a večer kontroluje každý dokument nemocnice ke kterému má přístup. Protože každá znalost navíc ubírá psychických sil v jiných oblastech. Raději ať si lékař přečte nové články z oboru, namísto zkoumání trhu s rentgeny. A kontrolu nechá lidem k tomu pověřeným.
Ale ted jsi trefil hlavickou o hrebik :D
Ono neni nutne, aby kazdy lekar studoval ekonomickou vedu, ale nesmi to byt ani "fachidiot", tedy trpet profesni slepotou. To je takovy stav, kdy lekare zajima jen to, ze potrebuje novy rentgen a nic jineho. Ze by treba napsal mail svemu kolegovi (a mnohdy byvalemu spoluzaku) "Hele Franto, ti nasi mi asi koupi novy rentgen, pry bude stat 20 milionu. Za kolik ho sehnali ti vasi?" No a kolega Franta by zasel za primarem, nebo za reditelem, jednou vetou by se zeptal a dozvedel se behem par hodin nebo dnu, ze jejich novy rentgnen stal 12 milionu. No a mistni sdruzeni LOK by se v nemocnici mohlo zacit ptat manazeru, proc ma rentgen stat 20 milionu, kdyz ho o par kilometru vedle koupili pred par mesici za 12 milionu. Ano Ondro, i tohle je prace odboru, tedy minimalne mistniho odboroveho sefa.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 5):
Jaroslav.Kucera, Ivo.Vasicek, Lukas.Findeis, Jiri.Kaderavek.sen, Marcel.Kolaja

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Adam.Soukal
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Příspěvky: 4059
Registrován: 05 črc 2009, 12:49
Profese: právník
Dal poděkování: 1940 poděkování
Dostal poděkování: 2699 poděkování

Re: Děkujeme, odcházíme

Příspěvek od Adam.Soukal »

Marcel Kolaja píše:Ahoj.
Radim Gal píše:Ja se chci jen zeptat, jestli si cetl dokument, proc a co chcou lekari zmenit a menit.
Nečetl. A sypu si popel na hlavu, protože to nevypadá špatně. Zejména:

http://dekujeme-odchazime.cz/clanek/4_p ... emocnicich

"A proto lékaři na lepší podmínky pořád jen čekají a čekat budou, dokud nebude všechno pěkně transparentní…"

Teď ještě aby přišli na to, že my máme témata transparence a protikorupčního řešení v obecné rovině rozpracovaná nejlépe ze všech politických stran, a aby nám poslali na PL nějaké dokumenty.

OFFTOPICNicméně stále nechápu, co budou dělat, až ta výpovědní lhůta vyprší. Že se do té doby nic zásadně nezlepší, je snad jasné, nebo ne?
EDIT: Radim už odpověděl.
Na tomhle se pracuje. A doktoři o nás ví, jen se nebojte. Jen se na to musí pomalu a opatrně. Oni ví, že se ty peníze rozkrádají, ale není to tak jednoduché psotavit se primáři, kterému je 55 a má 30 let zkušeností za sebou a celé oddělení má dojem, že pracuje nejlépe, jak to jde. Vlastní zkušenost z ožralou v nemocnici v Klatovech, který má 30 let praxe, ale doktořinu dělal naposledy před revolucí ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Soukal za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Jaroslav.Kucera
Uživatelský avatar
Pavel.Mendl
Příspěvky: 127
Registrován: 15 pro 2009, 11:31
Profese: podnikatel v IT
Bydliště: Rudná
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 237 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Děkujeme, odcházíme

Příspěvek od Pavel.Mendl »

Petr Vileta píše: Oni ti lékařští odboráři neodcházejí svobodně, ale stádně.
Jiri Kaderavek sen píše:No ono to je trochu jinak. LOK stejně jako vedení odborů jiných profesí nikdy nepoukázalo konkrétně na plýtvání financí ve svém oboru. Nebo jste snad někdo četl, že třeba zaměstnanci nemocnice pod vedením odborů protestují proti nákupu přístroje za xy milionů, který u nich nebude mít využití?
Nebudu se dlouho "rozkecávat", bylo by to na mnoho stránek a nikdo by to nečetl. Uvedu dva příklady za všechny. Oba se týkají "osob blízkých" a mám je z první ruky. Mohu tedy svou osobou (pokud jí někdo věří ;) ) garantovat, že nejde o pověstnou agenturu JPP (jedna paní povídala). Ze stejného důvodu ale prosím, aby v případě citací pro veřejnost nebylo uváděno mé plné jméno.

Kauza 1:
Jistý člověk si vzal za manželku studentku medicíny. Když nastoupila do práce v nemocnici zjistil, že tři večery v týdnu není doma, protože má službu a další dva přišla, sesypala se do postele a spala až do rána se slovy, že po 24 (o víkendu i 72) hodinách bdění nebo přerušovaného neklidného klimbání v noční službě (spala, když vůbec, v průměru tak 3x po jedné hodině za noc) není schopná vůbec ničeho. Jako podnikatel si uměl spočítat, kolik takové nasazení v kvalifikované pozici navíc s vysokou (i trestně právní) odpovědností vynese a těšil se. Marně.
Když začala nosit 17 tisíc čistého měsíčně, říkala to víš, teď jsem nastoupila. Ale když se začal ptát, kdy dostane přidáno, za půl roku (?) za rok (??) za dva (???) ... No tak po pěti letech to už bude lepší. O kolik ? No dostanu další 2-3 000. Ale to už budeš pracovat jen standardní dobu? Ne, takhle to už bude pořád, ve zdravotnictví to jinak nejde.
První reakce byla, ať okamžitě začne něco dělat (tlačit na systémovou změnu). Odpověď: to nejde, z morálního hlediska to přece nemůžeme a nesmíme těm pacientům udělat (situace před 10 lety). Další návrh byl, ať si vybere, výpověď z práce nebo rozvod. Nakonec se našel kompromis když ho požádala, aby jí dovolil (a ze svého podnikání financoval) tohoto náročného koníčka...
Poučení: s lékaři v nemocnicích se doslova nakládá jako s nevolníky a navíc donedávna se PR dařilo je přesvědčit o tom, že se o změnu nemají a nesmějí snažit. Morální vydírání jako prase. Když to prasklo, zkoušejí (vláda) to stejně znova, jenom jako páku využívají veřejnost. Naštěstí nepříliš úspěšně, lidé se už naučili ptát na skutečnost.

Kauza 2:
Jistý MUDr. Ludvík - ohledně politických ambicí jste o něm už určitě slyšeli - v době, kdy byl (zatím snad stále ještě je) ředitelem FN Motol vydal katalog povolených dodavatelů. V tom katalogu byl m.j. kancelářský nábytek. Jistá nadace dala FN dar na vybavení lékařského pokoje, částka byla podle podmínek na trhu nábytkem velkoryse dimenzovaná pro příslušný počet 5 lékařů.
Ovšem v katalogových cenách pana Ludvíka z něj vyšel jeden stůl a dvě skříně, na pohovku už nezbylo. I sebrali se lékaři a zašli naproti přes ulici do prvního obchodu s nábytkem a zjistili, že za stejnou cenu zaplní celý pokoj a ještě jim peníze přebudou. S tím se vrátili ke svému nadřízenému, ten to eskaloval na ředitelství a odtud přišlo striktně, že se levnější nábytek nakoupit nesmí (proč asi). Dokonce odvolání s tím, že jde o peníze nadace, nikoli nemocnice, bylo zamítnuto a přikázáno, že do nemocničních prostor se nesmí vpustit jiný nábytek, než od uvedené firmy.
Reakce partnerky dotyčného lékaře byla: no to musíš oznámit (na ministerstvo nebo na policii). Ale odpověď zněla: to by znamenalo, že musím odejít z medicíny, protože lékaři ve vyšších patrech managementu spolu drží a zde dostanu výpověď (pardon - neprodlouží mi smlouvu "na mou žádost" pouze na dobu určitou) a nikde jinde mě jmenovitě nepřijmou. Vědí o tom všichni doktoři a každý se bojí. Tak proč se neorganizujete? A kdo by se angažoval, exponoval, a kdo by mu věřil, že to není jen provokace managementu?
Poučení: dříve byly "ve stádě semknuti" jen lumpové a rozptýlené poctivé jednotlivce zastrašovali. Nic nového od času vzniku první mafie.

Závěr:
  1. Nevěřme PR vlády ("průměrné platy" například) a podívejme se napřed na realitu v nemocnicích. A pozor, teprve teď se začíná opona trhat.
  2. Buďme vděční, že poctiví lékaři se konečně také odvážili zorganizovat a ozvat. Čím později by to nastalo, tím by byly následky horší!

Poznámka na závěr:
Nic z toho nevypovídá ani o LOK ani o Komoře jako takové a jejich politických machinacích a vazbách. Podstatné však je, že D,O je obdoba sametové revoluce, kdy lidé zdola konečně uvěřili, že je možno zvítězit a přidali se k do té doby úzkému kruhu disidentů. Bylo to skvělé a potřebné, bez ohledu na pozdější chyby a ambice těch disidentů.
Poučení: Podpořme revoluci ale po ní hlídejme bedlivě i dřívější disidenty...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Mendl za příspěvky (celkem 4):
Jaroslav.Kucera, Roman.Kucera, Adam.Soukal, Marcel.Kolaja
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Děkujeme, odcházíme

Příspěvek od Ondra.kl »

Pavel Mendl píše:...
...

EDIT: informace byla předána a není vhodné aby zde nadále visela ;)
Naposledy upravil(a) Ondra.kl dne 28 led 2011, 08:16, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Marcel.Kolaja
Odpovědět

Zpět na „Transparentní organizace“