Morálnost.

Moderátor: Garanti

Odpovědět
Alice Weberova
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 147
Registrován: 14 úno 2015, 17:44
Profese: studentka
Dostal poděkování: 45 poděkování

Morálnost.

Příspěvek od Alice Weberova » 14 úno 2015, 17:50

Dobrý den,
nejde mi o Vaší politickou stranu, ale píši sem z důvodu nesouhlasu s legalizací drog. Můžete protiargumentovat např. tím, že kdo chce, tak si je sežene. Ale o problematiku drog se zajímám, zejména z hlediska "uklízení následků".
Nevěřím v to, že legalizace je krok správným směrem. Za svou práci jsem přišla do styku s plno lidmi, co si spustili užíváním drog duševní nemoc, někteří dokonce nevyléčitelně (dva moji pacienti pobírají doživotní invalidní důchod na duš. choroby spojené s drogami, a už nehraje roli, zda šlo o trávu anebo kokain).

Zajímalo by mě osobně, co Vás vede k usilování o legalizaci, a co Vás osobně navedlo na užívání drog (co si budeme nalhávat, k levicové kultuře to patří).

PS: jméno je fiktivní, píši sem, protože mě osobně zajímá, co člověka dovede k takovéto fázi přístupu k drogám, ale chci si uchovat anonymitu. Jistě mi rozumíte.

Uživatelský avatar
Zdenek Strnad
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 469
Registrován: 08 črc 2012, 11:07
Profese: x
Dal poděkování: 113 poděkování
Dostal poděkování: 755 poděkování

Re: Morálnost.

Příspěvek od Zdenek Strnad » 14 úno 2015, 19:05

a) pokud Vám nejde o tuto politickou stranu, proč píšete na její fórum?
b) kde jste přišla na to, že užívání drog patří k levicové kultuře? to jako pravičáci neberou drogy?
c) to, jestli se jedná o trávu či o kokain (nebo jinou drogu), je důležité, a ne že ne

Základním přesvědčením je víra v samostatný úsudek každého člověka a zodpovědnost za sebe sama (což je btw. vysoce pravicový přístup).

Stačí takto?

Vám i Vašim pacientům vše dobré.

Alice Weberova
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 147
Registrován: 14 úno 2015, 17:44
Profese: studentka
Dostal poděkování: 45 poděkování

Re: Morálnost.

Příspěvek od Alice Weberova » 14 úno 2015, 19:13

/jde mi o stanovu, kterou jsem zmínila. O legalizaci omamných a psych. látek.
/většina pacientů jsou osoby z levicové sféry, anebo z nižších soc. vrstev. Ale do politiky se zaplétat nechci.
/spustit může cokoliv cokoliv, to mohu potvrdit z praxe.

Snad Vám nemusím vysvětlovat, že ne každý je lékař, aby dokázal přesně odhadnout, co jeho tělo dokáže vydržet. To je, jako byste řekl, že můžeme zrušit dopravní omezení, protože každý je tak skvělý řidič, že to můžeme nechat jen na jeho úsudku a svobodě.

Píši sem, protože si chci odpočinout od své práce, a trošku si popovídat (nevázaně a anonymně) s lidmi, co to propagují, a tudíž na to musí mít nějaký (něčím podložený) názor. Když budu mluvit s kolegy, tak si vyslechnu pouze profesně zaměřený názor, s pacienty musím mluvit korektně, a mezi feťáky se ptát nebudu. Toto je takový relax spojený se zájmem o to, co někoho namotivuje k prosazování legalizace. Podle mě je skutečně leg. drog stejně nezodpovědná, jako zrušit veškeré dopravní předpisy, a nechat to vše na úsudku řidičů.

Waseihou
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 304 poděkování

Re: Morálnost.

Příspěvek od Waseihou » 14 úno 2015, 19:20

Ten kdo sobě vyrobí drogu a následně ji užije pro svojí potřebu je kriminalizován a můžeš skončit ve vězení, aniž by komukoliv dalšímu ublížil. I když třeba nějaký pěstitel marihuany dostane napoprvé podmínku tak pokud chce ve svém jednání pokračovat, riskuje kriminál. Nikomu tím neškodí, nanejvýš sobě a to pouzve v případě že není střídmý a nebo má predispozici k nějaké duševní chorobě. Proto je kriminalizace špatná, protože trestá "zločin bez oběti". Nikdo by neměl být nespravedlivě trestán, vzpomeňte na "tetku bušku". Tohle by měl být hlavní důvod pro legalizaci, osobní svoboda!

Co se následků jako je duševní choroba týče, tak ona jistá latentní predispozice je často právě důvodem, proč dotyčný začal s drogou experimentovat, jednalo se o snahu o samoléčbu. Právě nedostatek dobrých a snadno dostupných antidepresiv bez předpisu vede k této situaci, mnohé tvrdé drogy mají i lehčí varianty která jsou na pomezí léku a přitom mají i jistou rekreační hodnotu. Když máte depku, nechete ji jenom potlačit, chcete euforii, pecku do hlavy. Depka, to je, představte si stav kdy jste hrozně nešťastní, třeba jako když se s někým rozejdete, rve vám to srdce i duši,ale tento stav nemá žádný konkrétní důvod a trvá dlouho, třeba i několik měsíců. Vy chcete z toho ale rychle ven, antidepresiva zabírají dlouho a nemusí zabrat vůbec, některé drogy vás buď dorazí a nebo vrátí do pohody, prostě to risknete že je větší šance že zblnete výměnou za zvýšenou šanci okamžitého, byť někdy pouze dočasného, uzdravení se.

Více informací k zamyšlení zde: http://biopsychiatry.com/
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!

fox of fire
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 64
Registrován: 07 zář 2012, 22:07
Profese: student
Dal poděkování: 40 poděkování
Dostal poděkování: 119 poděkování

Re: Morálnost.

Příspěvek od fox of fire » 14 úno 2015, 19:29

Alice Weberova píše:Snad Vám nemusím vysvětlovat, že ne každý je lékař, aby dokázal přesně odhadnout, co jeho tělo dokáže vydržet. To je, jako byste řekl, že můžeme zrušit dopravní omezení, protože každý je tak skvělý řidič, že to můžeme nechat jen na jeho úsudku a svobodě.
Lidi nedokazou odhadnout co jejich telo vydrzi, ale je to jejich telo, takze to maji pravo risknout. Dopravni omezeni jsou kvuli ohrozeni druhych. Je nesmyslne resit lidskou blbost tim, ze zakazu lidem delat hloupa rozhodnuti (a zpravidla takovym zakazem omezim i ostatni lidi, prestoze treba vedi co delaji). Daleko smysluplnejsi je snazit se lidi co nejvic informovat a vzdelavat, aby pochopili proc jsou nektera rozhodnuti hloupa a z vlastni vule je pak neudelali.
Tito uživatelé poděkovali autorovi fox of fire za příspěvky (celkem 6):
Vaclav.Fortik, Roman.Kucera, Barbora.Hruzova, Jiri.Ulip, Michaela.Vodova, Vit.Jurasek

Alice Weberova
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 147
Registrován: 14 úno 2015, 17:44
Profese: studentka
Dostal poděkování: 45 poděkování

Re: Morálnost.

Příspěvek od Alice Weberova » 14 úno 2015, 19:36

predispozici k nějaké duševní chorobě - opět, proč podporovat někoho ve výrobě něčeho, co mu nepřinese REÁLNÝ* užitek?
To je stejné, jako zlegalizovat domácí výrobu plastických trhavin (někdo si třeba chce pro legraci na svém pozemku odpalovat makety domů) s argumentem že mu to "snad" neutrhne prsty.

Navíc, rozhodně není zájmem státu (a tudíž ani občanů) aby někdo riskoval tak dětinsky své duševní zdraví. Shodneme se, že každý člověk je užitečnější v práci, než v léčebně anebo ve stavu trvalé invalidity.

jednalo se o snahu o samoléčbu.*

antidepresiva zabírají dlouho a nemusí zabrat vůbec - nesouhlasím, na překlenutí této "nájezdové" doby se běžně užívají tzv. benzodiazepiny.

* - ale zde jsme u jádra problému. Souhlasím s tím, že veškeré drogy se vyvinuly jako snaha člověka si ulevit od trápení. Ale dnes už lékařská věda pokročila dále, nemusíme se přiotrávit alkoholem, anebo užívat další kdovíco, kde je nejasné složení, kvalita a obsah účinné látky (snad rozumíte tomu, že pečlivě kontrolované a zodpovědně vyráběná léčiva jsou daleko prospěšnější, než drogy pochybné kvality a původu, viz. případy šizených drog, které zabily uživatele).

Díky současné farmacii má užívaní drog stejně primitivní "zdůvodnění" jako pouštění žilou s cílem léčby tělesných obtíží. Legalizace drog je ve všech směrech krokem zpět, krokem k zastaralým metodém léčby duš. trápení.

Uživatelský avatar
Jakub.Burget
Příznivec Pirátů – Olomoucký kraj
Příspěvky: 775
Registrován: 17 říj 2013, 11:27
Profese: právník, advokátní koncipient
Bydliště: Olomouc (reálné) tr.b.: Konice
Dal poděkování: 436 poděkování
Dostal poděkování: 1088 poděkování

Re: Morálnost.

Příspěvek od Jakub.Burget » 14 úno 2015, 19:52

No můžu Vás ujistit, že drtivá většina členů pirátské strany, nebere tzv. "tvrdé drogy". :)

Jinak jde o obecně liberální přístup k lidské hodnotě, která se jmenuje svoboda jednotlivce.

Každopádně se svobodou je spojena i odpovědnost, tj. vedeme diskuzi o "tvrdých" drogách, jak tuto legalizaci nastavit, nicméně co se týká Mariuhany, tak tam máme myslím všichni podobný názor. Obecně ji považujeme za mnohem méně závažnou drogu, než je například alkohol, nebo jídlo z Fastfoodu. Naopak při správném užívání má prokazatelně pozitivní vliv.

Každopádně všeho moc škodí, na to člověk nemusí být lékař.

Můj názor je ten, že užívání tvrdých drog rekreačně by mělo být možno pouze v prostorách k tomu určeným, kde budou uživatelé v bezpečí a pod "neviditelným dohledem" odborníků. Ty drogy by byly testované a jednotlivec by dostal přesně dávku, která mu vzhledem k jeho subjektivním dispozicím neublíží (třeba by se zavedla i nutná kontrola jeho zdravotní karty, aby byla jistota). Za to všechno by uživatel platil. Berte to jako takovou zážitkovou kancelář.. :) Popřípadě to vymyslí naši odborníci mnohem lépe. Scénář, je by byly drogy úplně dostupné bez jakkékoliv kontroly a odpovědnosti se mi taky nelíbí.

Černý trh to samozřejmě nevymaže,ale výrazně jej oslabí.

Nevím zda jste četla příslušný programový bod, naleznete jej v následujícím link:

http://www.pirati.cz/program/psychotropni_latky

Tam jsou popsány všechny možné klady legalizace.

Ve straně je poměrně mnoho lidí, kteří se problematikou adiktologie zabývají, stejně tak i lidé, kteří se tím živí jako odborníci ve svém civilním životě, takže koncepce nějaké jsou. Až dostaneme mandát od voličů, tak to teprve prosadíme. Nicméně legalizace je jen jeden z bodů, který zcela jistě není ten nejdůležitější (v porovnání s antikorupčními opatřeními, transparencí, rovnoprávností, právního státu, řešení sociálních otázek, svobody jednotlivce a internetu atd.)

Pokud jste odborník a chcete se zapojit, tak budeme rádi. Nic není černobíle a konstruktivní kritika je nezbytná k vytvoení něčeho co dává smysl.
Mgr. Jakub Burget KSOLK !

Alice Weberova
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 147
Registrován: 14 úno 2015, 17:44
Profese: studentka
Dostal poděkování: 45 poděkování

Re: Morálnost.

Příspěvek od Alice Weberova » 14 úno 2015, 20:12

Můžu Vás ujistit, že dva členové jsou dokonce mými pacienty. :-)
Lidská svoboda je významná věc, ale musíme si uvědomit, že mnoho lidí má zcestný náhled na svět - ať už následkem psychické anebo psychologické poruchy. Mnodo lidí díky tomu zkreslenému náhledu vyhledává problématické situace, ať už proto, protože pro svůj prázdný život, emoční/rodinné/sociální/psychické potíže nemají schopnost objektivně posuzovat a vnímat svět okolo sebe. Člověk si nejdříve při těchto mých slovech představí schizofreniky, ale i člověk, co má "jen" narušenou osobnost, např. vlivem duševního strádání v mládí, dokáže udělat věci, které sice on sám, a i jeho okolí, budou považovat za vrozený rys jeho osobnosti, ale bude se jednat pouze o patologii. A tím dojde k začarovanému kruhu, kdy člověk svoje emoční a soc. problémy začne řešit metodou "zatloukání klínu klínem" a psychologický defekt si doplní psychickým.

Pročtěte si o mládí Hitlera, Husseina, Breivika a jim podobných. Všichni měli despotické rodiče, a problémy se socializací.

U marihuany je potíž v tom, že i malé množsví může spustit ataku duš. choroby, což u alkoholu nehrozí v tak masivní míře (znám několik pacientů, co si spustili nemoc po jednom jointu, ale nikdy ne po první lahvi tvrdého alkoholu.

Kamarád na studiích mi opatřil LSD, abych se podívala pod roušku duš. chorob z druhého břehu, a ano, bylo to zajímavé, ale nikdy více, děkuji. Obávám se, že podobné "zážitkové" kanceláře by jen vedly k detabulizaci drog (ano, i dnes si každý, kdo chce, drogy obstará, ale nikdo nechodí pro drogy jako pro rohlíky) a pak by si každý druhý řekl, proč by měl platit za zážitkovou kancelář, když si může drogy obstarat levněji.

Odborník nejsem (nemám žádné medicínské anebo biochemické vzdělání) jsem pouze psycholožka v jedné české psych. léčebně, kde pečuji jak o akutní případy, tak i o dlouhodobě léčené. Mohu Vám z vlastní zkušesti říct, že kdybych nabídla 95% pacientů možnost vrátit se před první drogovou zkušenost, bez váhání vy ji přijali. Proto mi legalizace drog od Vás přijde stejně zcestná, jako když mě moje 8 leté dítě kdysi prosilo, aby mohlo řídit. Moc si věřilo, nevědělo, co dělá, a kdyby jej někdo zkušenější nezarazil, jistě by to skončilo pohromou.

A co se týče Vaší politiky, nechci být nepříjemná, ale mnoho statí působí dětsky. Spěšně jsem pročetla Vaši úvodní stránku (když přejdu to, že mi připomena web tn.cz) a Vaše zprávy typu "piráti lidská práva tamto, svobodo ono, prostest proti onomu" - řekněte mi, proč se tak silně oháníte lidskými právy a svobodou? V naší zemi díky Bohu není (až na DSSS) strana, co by lidská práva a svobodu nehlásala. Tento styl Vašich prohlášení je podobný tomu, jako kdyby můj bratr, elektrikář, měl všude na služebním autě napsáno, že garantuje zapojení drátů přesně podle normy. Taky by to působilo směšně.

Waseihou
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 471
Registrován: 05 úno 2012, 21:29
Profese: moudrý rádce
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 304 poděkování

Re: Morálnost.

Příspěvek od Waseihou » 14 úno 2015, 20:21

Kromě deprese existuje ještě takzvaná dysthymia, což je neschopnost prožívat radost či vůbec hlouběji prožívat pocity. Například si člověk může pamatovat, že ještě před pár lety byl do všeho nadšený a zapálený, když se mu něco podařilo tak prožíval euforii. Postupem času ale ztratil jakoukoliv schopnost mít radost, netrpí depresí ve smyslu že by byl psychicky na dně, spíše je netečný, vše je mu jedno, nezná radost a ztrácí motivaci. Ve snaze opět zažít ten pocit pak může sáhnout po droze, protože na co žít když je všude jenom šeď? Je to jeho právo, hledat štěstí, protože to co cítíme je jenom chemie, nic víc, nic míň, jsme jen biorobot.

Co se modernosti léků a antidepresiv týče, tak jejich hlavní nevýhodou je že nanejvýš tlumí špatné pocity a emoce, ale nedělají člověku ty dobré. To už je potom lepší deprese než dysthymie, člověk v depresi alespoň něco prožívá, byť je to strašné, ale ten s dysthymií je vlastně už jen živoucí zombie. A vůbec, spousta lidí má s antidepresivy špatné zkušenosti, nezabírají, mají vedlejší účinky. Ve starověku i středověku se běžně užívalo na deprese opium, a dodnes je to jedna z nejúčinnějších forem léčby, říká se že pod vlivem opiátů nikdo ještě vědomě sebevraždu nespáchal. A co teprve takové laudánum, tedy opium rozpuštěné ve víně? Mnozí prokletí básnící tomuto holdovali, a nebýt jejich alkoholismu a všeobecného abúzu, nikdy by nevznikla jejich díla. Jen díky drogám (vč. tabáku a alkoholu...) je naše kultura bohatší o mnohá díla. Pokud pomineme občasné ztroskotané existence (které by stejně havarovaly, akorát jinak...) tak můžeme vidět i nezbytný kulturní přínos.

Jinak co se třeba halucinogenů týče, tak takové LSD je daleko bezpečnější způsob jak si přivodit změněný stav vědomí (aby mohl být zkoumán) než je třeba i holotropní dýchání, u nějž se jakékoliv vrozené vady projeví tím spíše, je to záhul na oběhový systém. V dávnějších dobách lidé plnili si potřebu rituálu, ta možnost dnes chybí, třeba proč nenabídnout lidem kombinaci LSD a morfia jako bezpečné kombinace pro sebeoběvování?

No a nakonec k té marihuaně, ona může sloužit i jako lék na mnoho neduhů, přitom jde vypěstovat hodně levně tak proč platit nějaké firmě která by měla licenci? A taková silnější marihuana může posloužit k vytvoření hodně masti, pokud se to udělá správně, a hlavně se ušetří a je to i účinné, ne jak nějaká předražená sračka z lékárny. Protože si někdo může zafetovat, zakázali pěstovat trávu všem. Doma si můžu legálně klidně pěstovat oleandr, kterým je jednou z nejjedovatějších rostlin, dokonce si můžu doma pěstovat i pseudohalucinogen jako je durman, který je příliš jedovatý na to aby byl natolik zábavný aby ho zakázali. Proč si ale nemůžu legálně pěstovat trávu a nebo khat? Z trávy jde získat hodně palic a zhulí se hodně lidí, ale třeba khat v květináči nikoho nezfetuje, doma si keřík hned tak někdo nevypěstuje, maximálně získa něco jako 2 silnější kafe za rok. Ale zákon to zakazuje, ovčánku nesmíš, nerozlišuje se co je realistické, khat se nesmí pěstovat, stejně tak třeba kaktusy. Kaktusy se dají profi pěstovat tak aby se z toho jeden pravidelně zfetil (klonovat peruviánské svíce...), ale málo se ví že to způsobuje neplodnost, jen magor by to dělal, nebo někdo kdo to neví.

Na internetu koluje koncept o hydroponním pěstování máku, jedna místnost v níž je speciálním způsobem pěstován opiový mák poskytne jednu denní dávku opia po neomezenou dobu při nákladech zhruba 2 tisíce korun za měsíc. Trik je v tom že to pěstují pod lampou hydroponicky a foukají na to ventilátorem studený vzduch takže šťáva nezaschne a prý jim teče i 3 dny v kuse než makovice přestane dávat, tu pak uříznou ještě na čaj a mezitím už ale rostou další makovice, dává se tak 100 makovic a roste to na 2 metrech čtverečních. Nepotřebuje to pachový filtr protože mák nesmrdí a při použití zářivek a nebo LEDek to ani nepozná termokamera venku, dříve se musely utěsňovat okna speciálním způsobem. Tyhle vychytávky se k nám z USA ale zatím nerozšířily. Tak proč lidem nedat svobodu, ať si každý dělá co chce, pokud tím neškodí druhým a moc ani sobě. Zakažte prodej, to možná jo, ať se každý postará sám, pouze ten kdo je schopen za rozumný peníz sobě zajistit neomezený přísun návykové látky měl by mít právo ji svobodně vozkusit, pak se nemůže stát že se stane loutkou nějakého dýlera! :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Waseihou za příspěvek:
Vaclav.Fortik
Mám Aspergerův syndrom a je to super! Nootropika navrch? Yes!!!

Alice Weberova
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 147
Registrován: 14 úno 2015, 17:44
Profese: studentka
Dostal poděkování: 45 poděkování

Re: Morálnost.

Příspěvek od Alice Weberova » 14 úno 2015, 20:35

Když to řeknu hodně laicky, tak "dysthymia" je deprese se "životního stylu". Není to deprese (pokud depresi definujeme jako duševní nemoc) ale dlouhodobé nespokojení se svým životem. Ano, dá se zezačátku léčit pomocí medikace, ale nemá cenu ji řešit drogami. Dysthymia byla třeba dobře popsána ve filmu Americká krása. Prostě když někdo dlouhou dobu dělá něco, co mu nesedí, stane se "deprese" jeho denním chlebem. Sama jsem si podobnými problémy (stejně jako asi každý) jednou v životě prošla, ono přerod z dítěte v dospělého jedince, s naprosto jinými cíly a vnímáním světa, je nápor na celý organismus. Ale místo utíkání k drogám musíte přijmout nový stav věcí, a uvědomit si, že k dospělosti patří prostě jiné přemýšlení. Celá "puberta" je hlavně o tom, přeprogramovat dětskou mysl potřebám dospělého těla a života. To, že někdo toto krizové odbodí začne řešit drogami, tento přerod silně naruší, a vyroste z člověka "dospělý" jedinec, naprosto nekompatibilní se společností, a neschopný stát na vlastních nohách, protože namísto vyspění před tím problémem utekl pod roušku drog.

Ano, drogy přináší povznesení a mentální rozkvět, ale kdo létá moc blízko k Slunci, tomu se vosk na křídlech rozpustí. Není náhodou, že mnozí umělci měli velice vážné duš. choroby. (Teď jsem trošku pustila otěže svému literálnímu umu, ale nic to nemění na tom, že drogy problém překryjí, nevyřeší. Zejména u psychologických problémů, a problémů se socializací).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Alice Weberova za příspěvky (celkem 2):
Karel.Rada, Dominika.Michailidu

Odpovědět

Zpět na „Psychotropní látky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host