máme fuckbook! :D

Moderátor: Garanti

Vaclav Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8358 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: máme fuckbook! :D

Příspěvek od Vaclav Malek » 13 lis 2013, 19:23

Jana Michailidu píše:tady jsi v subforu drogy, za OT se neomlouvej.. :fet:
Takžééé Drogy mají nějaký vliv na počet OT příspěvků?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav Malek za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Janka.Michailidu
Profese: PhD student (Biotechnologie)
Dal poděkování: 2416 poděkování
Dostal poděkování: 3410 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janka.Michailidu » 13 lis 2013, 19:27

Vaclav Malek píše:
Jana Michailidu píše:tady jsi v subforu drogy, za OT se neomlouvej.. :fet:
Takžééé Drogy mají nějaký vliv na počet OT příspěvků?
ne, ale OT nehejtujeme a nemoderujeme! .)) takže žádný strach :D
MODERÁTOR moderuje:
Napomínám uživatelku, aby tu nekazila morálku :fet:

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 25690 poděkování
Dostal poděkování: 12250 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 14 lis 2013, 12:19

nevim kam, tak sem

JXD: KONEC GROWSHOPŮ

OFFTOPICČESKÁ KONOPNÁ SUBKULTURA DOSTALA TVRDOU RÁNU

V minulých dnech se ČESKEM PROHNALA RAZIE proti growshopům.
Byli obviněni jejich majitelé, policie ve velkém zabavovala zboží. Proč tak najednou? Policie v úplnosti využila nový výklad zákona, který definoval judikát Nejvyššího soudu.
Dejme tomu "šíření toxikomanie growshopem".

V PONDĚLÍ RÁNO mi začaly chodit první e-maily a zvonit telefon. V deset hodin jsem už věděl o pěti současně probíhajících šťárách na Moravě a ve dvě hodiny odpoledne o deseti dalších v celé České republice. Policie začala obsazovat growshopy. To byly původně obchody s potřebami pro pěstování rostlin pod umělým světlem (technika a hnojiva), ale postupně se změnily na specializované obchody, jež se ve značné části orientovaly na prodej pomůcek pro pěstování, skladování a konzumaci marihuany. Pěstební systémy a hnojiva, semena, návody na pěstování a kuřácké potřeby.

PADESÁT ODSTÍNŮ ŠŤÁRY

Za první dva dny razie, v pondělí a úterý, proběhlo padesát šťár, v padesáti growshopech policisté zabavovali zboží a vyslýchali prodavače a majitele a řadě majitelů growshopů kromě skladů prohledali i byty. V Česku je asi čtyřicet growshopů kamenných a osmdesát internetových s tím, že se často virtuální a kamenný growshop překrývají, provozuje je jeden majitel. Takže víceméně samostatných growshopů je stovka a polovinu jich policie vybrala.
Během zátahu došlo k drobným přehmatům ze strany policie – jeden zadržený z growshopu zůstal na cele předběžného zadržení bez léků, docházelo také k úsměvným situacím – při domovní prohlídce u majitele severomoravského growshopu našli v jeho domácí pěstírně nádherné a opravdu mohutné rostliny fíkusu, ale jinak byl průběh zásahu tak smutný, jak popisuje jeho přímá účastnice v roli podezřelé: "V úterý ráno kolem osmé hodiny se ke mně před growshop začala sjíždět policejní auta, dovnitř se nahrnulo několik policistů v civilu, později i uniformovaných. Zeptali se, jestli jim zboží k pěstování konopí vydám. Řekla jsem, že asi nevydám, protože mám strach, aby to nebylo bráno jako přiznání viny. Řekli, že mi stejně nic jiného nezbývá a že to tak bráno nebude, že nejsem zatčená, jen podezřelá. Pak došla nestranná paní z městského úřadu jako svědek. Začali zabavovat zboží. Když jsem se zeptala, proč to dělají, odpověděli mi: Protože to je obchod na pěstování marihuany. Řekla jsem, že nikoliv, že tohle zboží je legálně koupeno a zdaněno, že tu žádnou marihuanu ani nenajdou. Řekli, že nemám být směšná, že každý víme, na co to je, že teprve uvidíme, že nám ani žádní právníci světa nepomůžou. Zabavili všechno, skončili po čtrnácté hodině. Pak mě odvezli na výslech. Jejich nejvyšší mi sdělil, že to zboží už nikdy zpátky nedostanu. Fotili si dokonce i samolepku s marihuanovým obrázkem na květináči s obyčejnou pokojovou kytkou. Budou to brát jako navádění, nebo šíření toxikomanie? Zabaveno mi bylo všechno krom pár krabiček cigaretových papírků a nějakých drobností. Zůstalo mi jen asi 260 korun. Konto mi bude stopnuto. Mám osmiletou dceru, se kterou žiji sama. Do výpovědi jsem nadiktovala, že již dávno nemám v obchodě tiskopisy, letáky a semínka. Ty mi zabavili doma. Odvezla jsem je z obchodu hned po vynesení rozsudku v cause Hydroponic. Dvě knihy Jak pěstovat outdoor jsem měla ve skladu a neprodávala je od vynesení rozsudku. Domovní prohlídku provést nechtěli, telefon jsem si mohla ponechat. Sebrali mi dokumentace, smlouvy a počítač. Řekli, že úterkem 5. 11. 2013 končí growshopy v Česku, a to navždy. Právníka si prý mohu vzít, ale stejně mi to nebude nic platné, že dopadnu stejně tak i tak. Obchod jsem provozovala rok a výdělek byl v tomto kraji tak mizerný, že nemám ani na právníka, takže jen čekám, co bude. Teď musím na úřad práce a na hmotnou nouzi, nezbylo mi opravdu nic, ani na nájem."

TROCHA HISTORIE

První pražský growshop na pražském Žižkově začal fungovat někdy na přelomu tisíciletí. První léta se tam nesmělo o marihuaně ani špitnout a ještě v roce 2006, kdy jsem vydal nástěnný kalendář s konopím, bylo zcela nemyslitelné ho tam prodávat. Když jsem se dozvěděl, že ho tam přišel nabízet distributor, okamžitě jsem volal majiteli – Michalu Otipkovi, s nímž jsme přátelé –, ať v growshopu kalendář rozhodně neprodává, nebo ho začnou dávat do souvislosti s marihuanou a zavřou mu to. Souhlasil. To se ale už v growshopech začaly objevovat kuřácké potřeby.
Pak přišly dvě klíčové změny.
Především – začal platit nový trestní zákon a držení konopí do 15 gramů, stejně jako pěstování pěti a méně kytek pro vlastní potřebu, přestalo být trestným činem a stalo se pouhým přestupkem.
Vzhledem k pokročilému idiotismu řady členů konopné scény i novinářů si však část veřejnosti změnu zákona vyložila tak, že je legalizováno a že těch pět kytek a patnáct gramů je legálních.
Pak si na jaře 2010 nechal pan Jakeš z growshopu na pražských Vinohradech udělat právní rozbor a jeho právníci zjistili, že naše právo nezakazuje prodej semínek, protože neobsahují THC. A v growshopech začal prodej semen konopí – kvalitní, vyšlechtěné marihuany. Výrobci semínek v Nizozemsku či Španělsku provozují svůj byznys zcela legálně, jde o normální podnikání s normálním marketingem. Naše growshopy tedy zaplavily plakáty, kalendáře, katalogy a samolepky s fotografiemi lepých palic v kvalitě ateliérové produktové fotografie. Během roku se growshopy vizuálně změnily ze zahradnictví na marihuanový koutek. Komerční sféra kolem pěstitelských a kuřáckých potřeb, a především semen se začala chovat, jako by marihuana byla plně legální.
A protidrogová policie byla čím dál tím naštvanější. V jejich očích je prodej potřeb pro pěstování marihuany hrdelním zločinem. Policisté mají rigidní vidění světa a to, že "něco zakázaného" má veřejnou reklamu a plný, zcela otevřeně prezentovaný technický a informační support ve specializovaných legálních provozovnách, je léta a stále silněji, dejme tomu, hnětlo.

ŠÍŘENÍ TOXIKOMANIE KVĚTINÁČEM

Paragraf šíření toxikomanie byl už ve starém trestním zákoně, je i v novém, ale vždy se vykládal buď jako šíření toxikomanie předáním drogy (dealerství), nebo verbální svádění k užívání drog – causa konopné kuchařky či moje nedávné stíhání za anekdotu, kde jsem žertem vyzýval ke konzumaci drog.
Šíření toxikomanie květináčem nebylo v zákoně výslovně zmíněno, a tak policie neměla zákonný prostředek, jak to growshopům zatrhnout. Bylo jasné, že na jakoukoliv neopodstatněnou represi budou média reagovat jako vzteklí psi, neboť novináři zhusta hulej.
Pak se však ve východních Čechách kdosi odhodlal a majitel growshopu z malého města byl obviněn za to, že šíří toxikomanii, že nabízí "ucelený řetězec" pomůcek a návodů k pěstování marihuany.
Od semínka přes pěstební techniku a hnojiva přes návody na pěstování až po papírky na špeka. Majitel se odvolal, causa doputovala až k Nejvyššímu soudu a ten rozsudek potvrdil. Tím vznikl judikát – rozsudek, jenž má váhu zákona – a od té chvíle je nabízení "uceleného řetězce" v České republice trestné.
Kdyby policie fungovala podle mých představ, měl v tu chvíli sednout plukovník Frydrych za stůl a sepsat dopis: "Milí growshopáci!
A máte po ptákách. Vzhledem ke změně výkladu zákona: pokud do 48 hodin nepřizpůsobíte sortiment novému výkladu zákona, tak vás zavřeme. S pozdravem Vaše policie." A pak to nechat rozeslat do všech growshopů. Mohl, ale nemusel. Neudělal to, přestože tím by celé současné aféře kolem zavírání growshopů předešel. Ale policie nemá bohužel zájem nějak s konopnou subkulturou vyjít, chce ji potlačovat. A tuhle causu využila stoprocentně. Nevarovala, monitorovala a vytvořila si perfektní přehled, kdo provozuje (třeba hydroponické) zahradnictví a nevytváří řetězec a kdo provozuje growshop výhradně cílený na pěstování konopí. V těch zasáhli.
Na jaře 2013 se o judikátu dozvěděla širší veřejnost a mezi growshopy proběhla diskuse o tom, jak se k věci postavit. Já v článku navrhl, ať si každý growshopář vybere, zda bude provozovat zahradnictví (pěstební systémy a hnojiva), trafiku (kuřácké potřeby a komunitní periodika s návody), nebo semenářství se semeny. A apeloval na aktivisty, aby dali dohromady finanční fondy a právníky na velkou bitvu o growshopy. Nebylo pochyb, že policie judikát využije. Přestože některé growshopy sortiment omezily, naplno mou výzvu bohužel nezohlednil nikdo. Oficiálně jsem se také tenkrát plukovníka Frydrycha zeptal, co se vlastně tedy smí prodávat dohromady – a on mi odmítl odpovědět.
Pak prošlo léto a podzim, spadlo listí ze stromů a s prvním listopadovým víkendem přicházel konopný veletrh Cannafest. Měl začít v pátek. V pondělí se začalo po celé republice zatýkat a zabavovat.

PROČ?

Zeptal jsem se plukovníka Frydrycha třetí den akce a on mi odpověděl: "Existence growshopů souvisí s nelegálním pěstováním konopí. O tom, že se činnost některých growshopů či e-shopů pohybuje na hraně zákona, svědčí mimo jiné účelové zakrývání všeobecně zřejmých skutečností – tedy souvislosti s nelegálním pěstováním konopí, prodej komodit, které mají za svůj cíl konspiraci pěstování či ztížení odhalení finálního produktu nebo marketingové aktivity akcentující anonymitu nakupujícího. Navíc jsou významným faktorem, jenž poskytuje tomuto protiprávnímu jednání materiální a morální podporu s významným vlivem na vnímání společenské akceptace pěstování a užívání konopí."
Ptal jsem se dál: Co se tedy smí prodávat? "Nedám vám výčet komodit, které je možné v growshopech prodávat, protože to prostě není možné. Sama podstata obchodů navázaných na nelegální pěstování konopí je společným jmenovatelem pro,řetězec‘ skutkových okolností, jež mohou vést k naplnění předmětné skutkové podstaty." Tedy pokud dobře chápu – podle nového výkladu se nesmí prodávat nic, co je výslovně určeno k pěstování marihuany, a nesmějí se prodávat dohromady věci, které umožní vypěstování a vykouření konopí. Proč ale policie sahá po trestním stíhání? To je přece krajní, poslední možnost řešení. Prevence je lepší než represe – a zatímco na mne se growshopáři vybodli, dopis pana plukovníka by poslechli. Proč takovou výzvu nerozeslal? "Rozhodnutí bylo řádně zveřejněno, k jeho dopadům proběhla mediální i odborná diskuse a reakce policie následovala až po několika měsících, jež ukázaly, že místo akceptace právní úpravy dochází pouze k dalšímu promyšlenému a z mého pohledu absurdnímu hledání cest, jak právní úpravu obejít. Váš nápad s obcházením obchodů a dáváním lhůt pro uvedení do souladu se zákonem se poněkud nepotkává s právním řádem České republiky. Pokud se policie dozví o podezření z jakéhokoliv trestného činu, musí v souladu se zásadou oficiality konat. Na straně druhé zákaz prodeje jednotlivých komodit v těchto obchodech nemá právní oporu a nedovedu si představit situaci, kdy policisté zakazují prodej jakékoliv komodity bez právního podkladu."
Bez ohledu na to – všichni provozovatelé growshopů, s nimiž jsem mluvil, si nebyli ani v nejmenším vědomi toho, že se nově pohybují za hranicí zákona a že je nově výslovně trestné "vytváření řetězce". Kdyby četli Reflex, vědět to mohli a stejně tak to mohli už před rokem vědět, kdyby takovou zprávu pustila policie jako vážné varování ať už do médií, nebo přímo do growshopů.

PROSTĚ – ZMĚNA PRAVIDEL

Policie dostala nový právní nástroj a rozhodla se, že se konopná subkultura nadále nesmí zviditelňovat. Že sice květináče, hnojiva, návody a semena je nadále legální prodávat, ale ne tak, aby ten prodej utvořil "ucelený řetězec". Je pravda, že prodejny, které prodávaly třeba pěstební systémy, ale neprodávaly semínka a kuřácké potřeby, policie nenavštívila. V jedné moravské firmě ale naopak jednomu prodejci, jenž měl prodej semen a prodej pěstební techniky na dvou adresách, vybrali obě. Jednotlivé části sortimentu growshopů tedy lze i nadále koupit – jenom ne na jednom místě, navíc vyzdobeném plakáty superpalic.
V pátek, pátý den po zahájení zátahu, vypukl v Praze konopný veletrh Cannafest. Do té doby policie zabavila zboží growshopům v celé republice kromě Prahy. Konopný veletrh se koná již několik let. Pokud growshopy prodejem svého sortimentu vytvářely "řetězec".
Je veletrh s tímtéž zbožím veleřetězec? Proto se očekávalo zahájení Cannafestu s velkou nervozitou.
První dva dny proběhly bez policejního zátahu a na sobotní večer svolalo sdružení Legalizace, přesněji jeho šéf Robert Veverka, demonstraci za podporu growshopů. Když jsem tam přišel, zjistil jsem, že se vlastně demonstruje pod vlajkou Pirátské strany, za kterou pan Veverka neúspěšně kandidoval do Parlamentu. Shromáždění svolané jako legalizační demonstrace bez souhlasu přišedších tak trochu pozměnil na politickou manifestaci ve prospěch Pirátů. Když jsem se ho nesměle zeptal, zda dali dohromady ten fond a schopného právníka, odvětil, že ne. Poté vystoupil před shromážděné možná tři stovky demonstrantů a vysvětlil jim, že akce na growshopy souvisí se zpřístupněním konopí v lékárnách nemocným lidem. Tento paranoidní blud šíří stejná parta, jež tvrdí, že nás práškují z dopravních letadel. Když však zazněla z úst legalizačního aktivisty Veverky věta, že zpřístupnění konopí pro nemocné je špatně a kvůli němu proběhla razie v growshopech a že taky budou řečnit Piráti, rozhodl jsem se na demonstraci nevystoupit. Zato jsem pana Veverku zcela demonstrativně a hlasitě poslal do řiti, neboť mi to přišlo jako příhodná forma distance od lidí, kteří zneužili legalizační téma a léčebné konopí k vlastní rádoby politické kariéře. Pak už se nedělo nic. Cannafest skončil v poklidu a pražští provozovatelé growshopů čekají, kdy přijede policie i k nim.
Dělat se proti novému stavu věcí nedá prakticky nic. Konopná subkultura musí opět přestat být vidět. Growshopy začaly tak mlaskat s komerčními aktivitami kolem doprovodných komodit, že se systém rozhodl to prostě zatrhnout. Prosím všechny čtenáře, aby si uvědomili, že za to fakt nemůžu.
Přesto však musím konstatovat, že éra growshopů v České republice skončila. Můžeme o tom sice donekonečna diskutovat, ale nebude to vcelku nic platné, protože policie má sílu konec growshopů jako center marihuanové subkultury vynutit. A už to koneckonců učinila.

Foto: Hosteska se evidentně dopouští šíření toxikomanie poprsím
Foto: Policista nehulí, jde o nadsázku (vysvětlení pro orgány činné v trestním řízení)
Foto: Prodej kuřáckých potřeb spolu s pěstitelskými potřebami nehodlá dále policie tolerovat
FOTO JAN ŠIBÍK

Foto: Typický sortiment growshopu. Stačí zasadit.
FOTO PAV E L H O FMAN
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Filip.Krska
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Dominika.Michailidu
Člen KS Středočeský kraj
Profese: výtvarník
Dal poděkování: 7294 poděkování
Dostal poděkování: 5682 poděkování

Příspěvek od Dominika.Michailidu » 14 lis 2013, 13:40

JXD: A protidrogová policie byla čím dál tím naštvanější. V jejich očích je prodej potřeb pro pěstování marihuany hrdelním zločinem. Policisté mají rigidní vidění světa a to, že "něco zakázaného" má veřejnou reklamu a plný, zcela otevřeně prezentovaný technický a informační support ve specializovaných legálních provozovnách, je léta a stále silněji, dejme tomu, hnětlo.
O tom se vědělo? Od JXD jsem nic takového nečetla.. Proč sis to, Jiříčku, nechával pro sebe? Krátkodobá paměť v hajzlu?
77S 2I 3I 3I

Odpovědět

Zpět na „Psychotropní látky“