Dilia - poplatky za kopírování

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Uživatelský avatar
Petr.Canek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 74
Registrován: 06 kvě 2010, 17:33
Profese: Student - programátor
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Dilia - poplatky za kopírování

Příspěvek od Petr.Canek »

Zdravím,
právě se na mě obrátila Dilia, ať jí koukám zaplatit (mám CopyCentrum) a mě se opravdu nechce platit za kopírování lékařských zpráv důchodcům a tisk plakátů. Máte s tím někdo nějaké zkušenosti, rady, tipy co je moudré a co není? Musel bych po novém roce zaplatit za celou dobu provozování obchodu, což by bylo několik desítek tisíc.

Sice bych měl dle zákona platit, ale celý systém mi připadá tak úchylný, že se mu chci za každou cenu vyhnout. Za každý názor/pomoc budu rád, rád bych znal aspoň všechny možnosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Canek za příspěvky (celkem 3):
Filip.Krska, Petr.Bajgar, V__
ČPS se mi líbí a proto jsem nabídl toto:
https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=5&t=4346
Jedná se o levný profesionální tisk letáků či plakátů - větší či menší množství, pro ČPS vše :) A levně :)

Bohužel poslední dobou nemám moc času sledovat fórum, můžete mě kontaktovat přes e-mail: P.canek@seznam.cz
Kontroluji jej prakticky neustále.
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dilia - poplatky za kopírování

Příspěvek od Roman.Kucera »

Zdá se, že rada drahá.
Pokusil bych se aspon nejak snizit pocet kopirek a dobu, na kterou nemaji dukaz, ze byly v provozu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
V__
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20682 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dilia - poplatky za kopírování

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Bylo by možné se přihlásit a pak vymáhat poplatek od Dilie pro Pirátskou stranu s tím, že byl vybraný na tisku plakátů?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
V__

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Petr.Canek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 74
Registrován: 06 kvě 2010, 17:33
Profese: Student - programátor
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dilia - poplatky za kopírování

Příspěvek od Petr.Canek »

@Roman Kučera: Z jejich dopisu soudím, že nemají sebemenší tušení, jak dlouho kopírky mám - a nemohou mě nutit k výpisu množství kopií (kopírky mají vestavěné počítadlo, ale to počítá od výroby - a já je koupil už pěkných pár let používané.)

Zde je odkaz na scan dopisu, který mi zaslali:

http://imageshack.us/f/717/naskenovanyobrazek001.jpg/

Problém je celkem jednoduchý - pokud mě donutí zaplatit i zlomek kopií, které jsem skutečně udělal, tak mě to položí - obvzlášť platba na začátku roku, kdy se doplácí faktury všem dodavatelům etc...

K tomu jsem si procházel naše služby a zjistil jsem, že kopírujeme proti zákonu jen malý zlomek všech prací - noty pro hudebníky (pár zakázek za měsíc, sotva pár desítek stran), části knih - nejčastěji pro studenty a učitele. Vše ostatní nespadá pod autorský zákon - lékařské zprávy, výpisky ze školy, maturitní otázky, kopie stavebních dokumentací, plánů (kopírované pro firmy či obec které zakázku zadávaly) - to vše jsou nejčastější černobílé kopie. Přičemž knížky a noty dělají ani ne pět procent celkového počtu kopií - nejvíce dělájí projekty a stavební dokumentace.

A u barevných kopií se jedná maximálně sem tam o kopii kalendáře, pohlednice, stánky z nějaké knížky. Narostou většinu prací zde dělají plakáty/letáky (z valné většiny naše grafika či grafika zákazníka) a podpůrné tisky pro potisk trik. A také vizitky - což je vždy naše grafika. Z autorsky chráněného obsahu to je sotva jedno, dvě procenta.

A dle předpisů Dilie bych měl zaplatit za 20% ze všech udělaných kopií/výtisků - což je nepoměr, který mne trochu vytáčí.

Zajímalo by mne, co by se stalo kdybych odmítl podepsat smlouvu s Dilií - až na jejím základě musím platit. Máte s tímto někdo nějaké zkušenosti? Toto jednání mi bylo doporučováno při kontaktu s BSA, kde také pomohlo - daná aféra "vyšuměla" do prázdna a nic se neděje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Canek za příspěvky (celkem 4):
Filip.Krska, Petr.Bajgar, Katerina.Marketa.Matouskova, V__
ČPS se mi líbí a proto jsem nabídl toto:
https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=5&t=4346
Jedná se o levný profesionální tisk letáků či plakátů - větší či menší množství, pro ČPS vše :) A levně :)

Bohužel poslední dobou nemám moc času sledovat fórum, můžete mě kontaktovat přes e-mail: P.canek@seznam.cz
Kontroluji jej prakticky neustále.
Uživatelský avatar
Martin.Broz
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 9429
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5428 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dilia - poplatky za kopírování

Příspěvek od Martin.Broz »

Ja se zeptam naseho vseznaleho auditora, jaky na to ma nazor, az ho uvidim. Budu na to myslet. Naridit podepsat konkretni smlouvu nikdo nesmi. Ale aby to nebylo jako u povinneho ruceni. Musite ho proste mit.
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20682 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dilia - poplatky za kopírování

Příspěvek od Jakub.Michalek »

To je super, žes provedl ten průzkum. To by možná stálo za medializaci, jen to bude chtít víc podkladů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 2):
Petr.Bajgar, V__

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Petr.Canek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 74
Registrován: 06 kvě 2010, 17:33
Profese: Student - programátor
Dostal poděkování: 13 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dilia - poplatky za kopírování

Příspěvek od Petr.Canek »

@Martin Broz: Děkuju, přesně toho se také obávám - daný zákon jsem bohužel nečetl a ani na to nemám čas - práce je pořád moc. Ale budu si na to muset pár večerů vyhradit, uvidíme co z toho vyleze.

@Jakub Michálek: pokud budou potřeba podklady, není problém. To co jsem tady načtrl před chvílí jsou data získaná po chvíli uvažování a vzpomínání, takže se to dá ještě upřesnit/doplnit.

Aktuálně jsem zvědavý na jejich další tah - do 4.10 se jim mám ozvat, přihlásit se a poslušně podepsat smlouvu. Což je už zítra, tak uvidím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Canek za příspěvek:
V__
ČPS se mi líbí a proto jsem nabídl toto:
https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... f=5&t=4346
Jedná se o levný profesionální tisk letáků či plakátů - větší či menší množství, pro ČPS vše :) A levně :)

Bohužel poslední dobou nemám moc času sledovat fórum, můžete mě kontaktovat přes e-mail: P.canek@seznam.cz
Kontroluji jej prakticky neustále.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18604
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33744 poděkování

Re: Dilia - poplatky za kopírování

Příspěvek od Martin.Kucera »

Petr Čaněk píše:A u barevných kopií se jedná maximálně sem tam o kopii kalendáře, pohlednice, stánky z nějaké knížky. Narostou většinu prací zde dělají plakáty/letáky (z valné většiny naše grafika či grafika zákazníka) a podpůrné tisky pro potisk trik. A také vizitky - což je vždy naše grafika. Z autorsky chráněného obsahu to je sotva jedno, dvě procenta.
Koukam do prislusnych paragrafu AZ a IMHO pokud nekomu vytisknete z jeho vlastnich podkladu plakaty, tak vubec nejde o "tiskovou rozmnozeninu vydaneho dila", takze by to vubec nespadalo do celkoveho poctu zhotovenych tiskovych rozmnozenin. Jinak by prece musely knihtiskarny platit Dilii za to, ze nakladatelum tisknou knihy (nebo, aby to bylo blizsi, propagacni letaky a plakaty k jejich kniham), coz je absurdni myslenka. Takze to bych do pripadneho hlaseni (pokud se tedy ukaze/ukazalo, ze uzavrit smlouvu s Dilii je povinne) vubec nezahrnoval. Pouzita technologie tisku je irelevantni - je prece nesmysl, aby se pri vytisteni tisicovky plakatu A3 na digitalni barevne tiskarne musely platit poplatky a pri vytisteni tisicovky tychz plakatu na ofsetovem tiskarskem stroji nemusely.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Katerina.Marketa.Matouskova, Mikulas.Ferjencik, Ivan.Bartos, V__

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34580
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31538 poděkování
Dostal poděkování: 25676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dilia - poplatky za kopírování

Příspěvek od Petr.Vileta »

Takovej blbej napad :?
Zavest si obycejnou linkovanou knihu zakazek, kde AZ neplati. A pokud by zakaznik byl ochoten se tam podepsat, tak jeho zakazku tam zapsat (datum, jmeno, pocet kopii, podpis) a kdyz prijde DILIA, tak vzit celkovy pocet kopii za obdobi (podle pocitadla z kopirky) a odecist pocet "neautorskych" zakazek z knihy. Casem by z toho slo spocitat i procentni pomer zakazek podlehajicich AZ a tech druhych.

Mohl by to nekdo s pravnim vzdelanim posoudit?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
V__

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18604
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33744 poděkování

Re: Dilia - poplatky za kopírování

Příspěvek od Martin.Kucera »

Ja se obavam, ze by to nepomohlo, protoze:
---
(5) Odměna, kterou je povinna platit osoba podle odstavce 2 písm. e), přísluší v závislosti na pravděpodobném počtu zhotovených tiskových rozmnoženin děl podle § 30a.
Pro výpočet výše odměny ze zhotovených tiskových rozmnoženin děl se použijí pravidla stanovená v bodech 6 a 7 přílohy k tomuto zákonu.
---
a ty body jsou:
---
6. Odměna činí za jednu tiskovou rozmnoženinu díla
a) černobílou 0,20 Kč za stránku,
b) barevnou 0,40 Kč za stránku.
7. Pravděpodobný počet zhotovených tiskových rozmnoženin děl činí u poskytovatelů rozmnožovacích služeb
a) v prostorách knihoven, muzeí, galerií, školských a vzdělávacích zařízení 70 % z celkového počtu tiskových rozmnoženin zhotovených poskytovatelem rozmnožovacích služeb za úplatu,
b) v prostorách archivů, státních úřadu a úřadů územních samosprávných celků a v prostorách jiných poskytovatelů rozmnožovacích služeb 20 % z celkového počtu tiskových rozmnoženin zhotovených poskytovatelem rozmnožovacích služeb za úplatu.
---
Cili jakmile neco fyzicky projede kopirkou, je to patrne tiskova rozmnozenina a opet tu mame presumpci viny - 20 % z toho je "pravdepodobne" autorsky chraneny obsah, i kdyby to ve skutecnosti bylo 1 %. Maj to vylobbovany fakt dukladne. :-(
Zatim jsem nevyhloubal nic dalsiho krom toho co uz jsem psal, tj. predevsim nezahrnovat do poctu tiskovych rozmnozenin to, co tam uz z principu nespada, tj. "plakáty/letáky (z valné většiny naše grafika či grafika zákazníka) a podpůrné tisky pro potisk trik. A také vizitky".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
V__

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Odpovědět

Zpět na „Svoboda informací“