Zelená kniha k online distribuci (do 18. listopadu)

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20674 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zelená kniha k online distribuci (do 18. listopadu)

Příspěvek od Jakub.Michalek »

http://www.mkcr.cz/cz/autorske-pravo/ev ... tatni-502/

Prosím členy komise, aby se na to podívali a pokusili se připravit naše stanovisko.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18602
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33737 poděkování

Re: Zelená kniha k online distribuci (do 18. listopadu)

Příspěvek od Martin.Kucera »

Hm, sice tomu rikaji "zelena kniha o online distribuci", ale co jsem to tak proletl, 90 % textu se - coz se asi dalo cekat - tyka "autorskych prav". Uvidim po dukladnem precteni, jestli je to jen snaha o kosmeticke upravy stavajiciho konceptu, nebo jstli konecne nekomu doslo, ze ten koncept je mozne, ba dokonce nutne, radikalne zmenit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Ferjencik, V__

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34580
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31538 poděkování
Dostal poděkování: 25676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelená kniha k online distribuci (do 18. listopadu)

Příspěvek od Petr.Vileta »

Take jsem to jen proletl, ale zahledl jsem tam naznaky piratskych myslenek ;) Nekolikrat je tam zmineno, ze pokud se bude platit za jednotlive stazeni, musi se zajistit, aby cast z teto platby sla autorum a umelcum, tedy NE vsechno posilat vyrobci, jak to je dnes.

Me osobne by se to docela zamlouvalo. Na webu si najdu film, nejakym zpusobem za nej zaplatim (paypalem, kartou) a moje platba se rozdeli mezi provozovatele serveru, producenta filmu, rezisera, scenaristu a vsechny herce, kameramany a dalsi.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21653
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor počítačové bezpečnosti
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5124 poděkování
Dostal poděkování: 12531 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelená kniha k online distribuci (do 18. listopadu)

Příspěvek od Lukas.Novy »

Petr Vileta píše:Take jsem to jen proletl, ale zahledl jsem tam naznaky piratskych myslenek ;) Nekolikrat je tam zmineno, ze pokud se bude platit za jednotlive stazeni, musi se zajistit, aby cast z teto platby sla autorum a umelcum, tedy NE vsechno posilat vyrobci, jak to je dnes.
Presneji je tam uvazovano o smeru vytvorit dalsi virtualni prava tech autoru a vykonych umelcu, kteri sva majetkova prava prevedli na vyrobce. Tedy dalsi poplatky vybirane dalsimy kolektivnimy spravci za dalsi velke nic. Koho tak myslis, ze tohle napadlo?

Tohle rozhodne nejsou Pirtske myslenky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 5):
Mikulas.Ferjencik, Jakub.Michalek, Tomas.Vymazal, Jiri.Vontroba, Filip.Krska

Demokracie je diskuse.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Tel: 777-5-KRTEK

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34580
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31538 poděkování
Dostal poděkování: 25676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelená kniha k online distribuci (do 18. listopadu)

Příspěvek od Petr.Vileta »

Mozna jsem to spatne pochopil, ale ja tam videl snahu, aby autori a umelci dostavali vic na ukor producentu, vyrobcu a distributoru.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18602
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33737 poděkování

Re: Zelená kniha k online distribuci (do 18. listopadu)

Příspěvek od Martin.Kucera »

Petr Vileta píše:Mozna jsem to spatne pochopil, ale ja tam videl snahu, aby autori a umelci dostavali vic na ukor producentu, vyrobcu a distributoru.
Ale neni prece duvod, aby se specialne kvuli online distribuci vytvarel (natoz shora, legislativne) odlisny zpusob rozdelovani prijmu. Naopak by to rozdelovani IMHO melo fungovat stejne, at uz jde o prijmy z promitani v kinech, z prodeje DVD, za stazeni z netu, za online sledovani na netu, za TV vysilani - proste v kazdem z techto pripadu by se mela prislusna suma penez rozdelit mezi autory, umelce, vyrobce a producenty takovym zpusobem, na jakem se pri vytvareni dila dohodli.
Respektive ty zpusoby rozdelovani prijmu mohou by ruzne, ale maji byt urceny dohodou zucastnenych subjektu, nikoli zakonem.

Koneckoncu uz napriklad tohle:
Objevila se tvrzení, že k zúčtování práv podle současných pravidel pro kabelový další přenos obsažených ve směrnici o družicovém vysílání a kabelovém přenosu by mohlo být zapotřebí četných transakcí s různými organizacemi, které zastupují práva, a že by nemuselo být dostatečně jasné a jisté, kdo má mandát k udělování jakých práv.
dava tusit, ze se opet budou spis snazit "ohybat realitu" podle soucasneho zastaraleho konceptu autorskych prav misto aby konecne otevrene pripustili, ze ten koncept v dnesni dobe nedava smysl a je v rozporu mj. s tim,ze internet nema (a nesmi mit) hranice.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Vontroba, Josef.Kadlecek

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelená kniha k online distribuci (do 18. listopadu)

Příspěvek od Roman.Kucera »

Jakékoliv posílení modelu "budeme se dělit o budoucí výnosy" je špatné.
Herec dostal zaplaceno, kameraman dostal zaplaceno, skladatel hudby dostal zaplaceno. Tečka. Budoucí výnos je zakalkulován v podnikatelském plánu producenta, ten ať si ho zajistí. Žádně přerozdělování.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Filip.Krska, V__
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20674 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zelená kniha k online distribuci (do 18. listopadu)

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Kdo si toto vezme na starosti? To je teď mnohem důležitější, než odpovídat na dotazy ďáblova advokáta.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18602
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33737 poděkování

Re: Zelená kniha k online distribuci (do 18. listopadu)

Příspěvek od Martin.Kucera »

Mam ted do konce mesice o chloupek volneji, muzu nejake pripominky sepsat. Ale docela bych uvital konzultacni pomoc nekoho, kdo trochu vic vidi do televizniho a rozhlasoveho vysilani, mame mezi Piraty nekoho takoveho?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Ferjencik, Tomas.Vymazal

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18602
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33737 poděkování

Re: Zelená kniha k online distribuci (do 18. listopadu)

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tak jsem se po opakovane nemoci a po vyreseni vyplynuvsich nakumulovanych pracovnich povinnosti vratil k tehle problematice.
Znovu jsem dukladne procetl cely text a prijde mi to jako neco priserneho. Sem tam vykoukne neco, co se jevi jako dobra myslenka (napriklad "Důležité je posoudit, zda je vytvoření nových práv na odměnu, která by byla kolektivně spravována, jediným prostředkem k zajištění odpovídající odměny, nebo zda by bylo možné
vytvořit alternativní mechanismy k zajištění toho, aby odměna autorů a výkonných umělců odpovídajícím způsobem odrážela úspěch díla.") ale vzapeti ji zabije tuna strasliveho balastu. Navic ackoli dokument nese nazev "Zelená kniha o on-line distribuci audiovizuálních děl v Evropské unii: příležitosti a výzvy při
tvorbě jednotného digitálního trhu:, tak se v nem az na par odstavcu neustale omila "zucctovani prav", "licence", "zajisteni odmeny", atd. atd.
Pritom se zda, ze si i aspon castecne uvedomuji, ze legislativa je naprosto dotrzena od soucasnych (napr. "Posoudit se rovněž musí důvody, proč více než patnáct let po uplatnění příslušné směrnice tento přístup zřejmě nevede k rozšířenému výskytu služeb celoevropského družicového vysílání."), ale misto aby si konecne priznali, ze je pet minut po dvanacte co se tyce nutnosti prehdnotit system kopirovaciho monopolu jako celku, tak se furt snazej ten propletenec jeste vic smodrchat. Cemuz nasvedcuji i ty otazky, co v dokumentu jsou - nejmin pulka je uplne mimo realitu a zabyva se umele vytvorenymi problemy. Vsak hned prvni otazka:
Jaké jsou hlavní právní a jiné překážky – spojené s autorským právem či jiné – které brzdí rozvoj jednotného digitálního trhu pro přeshraniční distribuci audiovizuálních děl? Na tu je prece jasna odpoved "Soucasne kopirovaci zakony (nespravne oznacovane jako autorske zakony)."

Dam behem dneska dohromady navrh odpovedi na ty otazky (snad mi z toho nepraskne hlava, ten text je fakt depresivni, zvlast v tomhle pocasi) a predhodim ho sem.

Edit: Hm, jako bych to nerikal - strucne odpovedi na vetsinu tech otazek by klidne mohly znit "zastarale kopirovaci zakony odtrzene od reality" a "internet nema hranice (a nesmi je mit)".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 6):
Mikulas.Ferjencik, Jakub.Michalek, Roman.Kucera, Petr.Bajgar, Devilkin, Ondrej.Kallasch

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Odpovědět

Zpět na „Svoboda informací“