Zbraně občanů - statistika.

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Odpovědět
Oldrich.Fischer
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 153
Registrován: 26 zář 2013, 21:14
Profese: Konstruktér
Dal poděkování: 323 poděkování
Dostal poděkování: 131 poděkování

Zbraně občanů - statistika.

Příspěvek od Oldrich.Fischer »

Zbraně občanů – statistika.
Neustále slyšíme , jak se občané houfně vyzbrojují a že tomu je potřeba udělat přítrž. Chci to , jak jen může laik, přivést alespoň trochu na pravou míru. Jako interní informaci .
Podle toho, co se lze dozvědět z tisku, tak za zbrań se považuje prý i luk ,vzduchovka ,nůž i kámen. To bychom pak byli všichni jenom smrtící komando. K zásadnímu vyzbrojování došlo rázem, kdy byly lovecké zbraně ze zvláštního seznamu převedeny do seznamu všech zbraní. To se tedy jednoho dne, ze dne na den, zvýšila ozbrojenost občanů asi o 20 až 30 000 zbraní . Neumím ani odhadnout celkový počet zbraní. Každý myslivec měl dříve jen „jednušku“. Dnes si může koupit i „kulobrok“ . Takže se lze domnívat , že movitější myslivec má třebas zbraně tři.
Další gigantické vyzbrojení nastalo toho dne , kdy bylo uzákoněno, že perkursní revolvery jsou na zbrojní pas. Těch nových zbrojních pasů se asi nelze dopočítat. A poplatků za zbrojní pasy. Zatím jsem neslyšel, že by nějaká banka byla přepadena , nebo vražda spáchána perkursní zbraní. Co stála inovace zákona?
Policisté mají pro práci svoje předpisy .Když opustí službu, (penze), tak když chtějí mít nějakou zbrań , tak si musí udělat civilní zbrojní průkaz. Možná, že vojáci jsou na tom stejně. Policistů i vojáků je zhruba po dvaceti tisících.
Nevím, jak jsou započítány zbraně hodnostářů , všelijakých agentů a tak.
Když jsem dělal vrátného, tak se se mnou přišel bavit o zbraních jeden sběratel zbraní. Byla to okrajová pražská čtvrt´. Málo zabydlená. Ne jako Praha 4. Sběratel tvrdil, že má přes sto zbraní , a že je na té čtvrti Prahy v množství zbraní desátý. Kdybychom nepočítali , že jsou sběratelé s padesáti, dvaceti, deseti zbraněmi, tak započítáme –li , že Praha měla 22 správních obvodů tak vlastně pár lidí má ohromný arsenál.
Ze seznamů v počítači jsem se napočítal asi 100 stránek asi po deseti klubech – tj. asi tisíc sportovně střeleckých klubů. Co vím, tak jeden klub může mít třeba okolo 100členů. Dříve měl střelec tak jednorannou pistoli „championku“. Dnes může mít pistole klidně čtyři. Chce- li kvalitu a má- li na to. A to hodně z nich závodí v pistoli malorážkové a i velkorážní. To se počet zbraní násobí.
O vyzbrojení „tisíců ?“ lidí v bezpečnostních službách , těch co si musili koupit zbran´, aby vůbec sehnali práci a které by jinak vůbec nenapadlo utrácet prachy za takovej krám, ani nemluvě. V počítači jsem se dopočítal asi 150 bezpečnostních agentur. Pak mě už počítání přestalo bavit. Co vím , tak průměrné agentury mají od asi 20 strážných do asi sta. Někde mají pistole všichni , jinde jen někteří. To záleží na tom čí majetky, i tunelářů hlídají. Kdo ze strážných sežene jakoukoliv jinou práci jde jinam. Za ně nastupují jiní, kteří se musí rovněž ozbrojit. Některé agentury ucítily nový kšeft , tak začali nakupovat svoje zbraně. Zřejmě se cena dá odepsat. Takže bezpečnostní páriové se někde se svými nakoupenými zbraněmi mohou akorát vyfotit. A to někteří mají i zbraně dvě. Když dlouhodobě nezaměstnaný nastoupí do práce tak nemá žádnou zkušenost se zbraněma a ani prachy. Koupí si tu nejlacinější bazarovou. Jeden můj kolega si z neznalosti koupil pistoli lacinou, ale s dlouhatánskou hlavní a šíleně těžkou. Ta se k nám do obchodu dostala asi z Afgánských hor, kde ji nějaký místní partyzán zahodil jako už křáp. Asi ji dovezli naši pilní sběrači kovů. Pokud hlídal osvěžovnu pro pracovníky ministerstva zahraničí (soukromý prostor s bazénem, lehátky a lednicí s alkoholem grátis , tak to nevadilo. Pak se jeden strážný odvážil taky si cucnout. Tak je všechny vyhodili. Pak tento spoluubožák hlídal v bance. Protože byl opravdu malého vzrůstu a na futrál na pistoli neměl, tak ji nosil vzadu za pasem. Když nedával pozor ,tak tou hlavní ryl kachlíky na podlaze v hale banky. Jak v bankách rotují bezpečnostní vedoucí pracovníci, tak rotují i bezpečnostní agentury. Já jsem jednou za čtvrt roku vyměnil tři uniformy. Na stále stejném postu. Tohoto mého kolegu odvál vítr. Takže nemohu sloužit, jestli si nechal fričkou hlaveň zkrátit, nebo si koupil lehčí křáp.
Dále připočtěmež sortu ozbrojených bohatců , kteří si chrání sobě odkloněné majetky.
Jak málo zbraní potom připadne na obyčejné občany?
Uživatelský avatar
Karel.Rada
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 708
Registrován: 12 srp 2013, 23:36
Profese: O
Dal poděkování: 1802 poděkování
Dostal poděkování: 1338 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zbraně občanů - statistika.

Příspěvek od Karel.Rada »

Oficiálně je kolem 300t. zbrojních průkazů a 700t. evidovaných zbraní. Neevidovaných bude nejspíš ještě víc. Armádní zásoby se totiž zpočátku rozebíraly bez evidence. Kdo se k tomu dostal, mohl si udělat slušné zásoby.
Občan, který žije od výplaty k výplatě si fakt asi zbraň nepořídí. Minimální náklady začínají tak na 5t. za nějaký ošoupaný krám. Lepší kousky za 20-50t.
Takže legálně držené zbraně nejspíš problém nepředstavují. Mnohem závažnější je, že zločinci mají neevidovaných zbraní nadbytek. A často jsou to i zbraně automatické (samopaly, kulomety). Ty smí legálně vlastnit pouze sběratelé na zvláštní povolení a bez munice. Jejich počet se odhaduje na desítky.
Takže stát umožnil zločincům velmi dobře a lacino se ozbrojit (ze zásob armády) a pro ty, kteří chtějí zbraň legálně zavedl dost přísná pravidla. Pořádek musí být.
Pamatuji, že na počátku devadesátých let se dal v Praze levně koupit funkční kanón. Škoda, že jsem jich pár nekoupil. Dnes bych za ně na šrotišti dostal balík.
Odpovědět

Zpět na „Svoboda informací“