Windows konci podporu - prejdete na linux?

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Windows konci podporu - prejdete na linux?

Příspěvek od Jakub.Michalek »

http://m.novinky.cz/articleDetails?aId= ... =13&sId=13

Co takhle udelat kampan a instalovat lidem v KC cku linux, treba rozsirene ubuntu bez spywaru?
Nechce na to nekdo udelat projekt do participativniho rozpoctu?

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows konci podporu - prejdete na linux?

Příspěvek od Roman.Kucera »

Hlásím se jako první KLIENT :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
Patrik.Koranda
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: Windows konci podporu - prejdete na linux?

Příspěvek od Martin.Kucera »

Jestli a) už má Scribus funkčnost aspoň na úrovni InDesignu CS 2, b) už pod Linuxem existuje grafický editor rozumně pracující s CMYK, tak milerád kompletně zmigruju.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Patrik.Koranda

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Petr.Bajgar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7457
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, Na Šancích 1180
Dal poděkování: 6865 poděkování
Dostal poděkování: 3623 poděkování

Re: Windows konci podporu - prejdete na linux?

Příspěvek od Petr.Bajgar »

Přechod na Linux by mohl enormě zajímat předvším malé obce kterých jak víme je převážná většina v ČR protože by díky tomuto mohly tyto obce ušetřit nemalé prostředky ze svých napjatých rozpočtů.

OFFTOPICProto připomínám, že například v Olomouckém kraji jede na Linuxu obec Grygov kterou chtělo předešlé vedení KS OLK kontaktovat k užší spolupráci na šíření jimy přijatých případně doplněných řešení. Od změny vedení KS OLK však o tomto pokud vím zatím (od muzikantu) nepadlo slovo.

Přehod zatím aspoň menších obcí na Linux by mohl být jedním z dlouhodobých programů nově oteřeného kontaktního centra.
Ondra.kl moderuje:
2014-03-12 10:15

V tomto příspěvku začala OT diskuze kterou jsem oddělil do tohoto vlákna v podpalubí: podpalubi-f375/windows-konci-podporu-pr ... 22068.html

Pisatele prosím aby se snažil tyto vedlejší témata řešit v samostatných vláknech. V tomto příspěvku jsem jej skryl do OFFTOPICOT Děkuji.

Připomínky k této moderaci mi prosím zašlete SZ ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Bajgar za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Ales.Sura
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15006 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows konci podporu - prejdete na linux?

Příspěvek od Ondrej.Profant »

V podvečer či o víkendu jsem ochotný školit/instalovat v KC, popřípadě zajistit někoho z Ubuntu komunity, kdo to udělá stejně dobře jako já.

Obdobnou kampaň možná pojede i Liberix - asi by bylo zajímavé zjistit a kdyžtak se spíš připojit k té komunitní.

Čili je tu někdo, kdo to zorganizuje? (Grafika, termín, pozvánky, mediální opora)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 5):
Janka.Michailidu, Lenka.Kozlova, Ondrej_Marek, Mikulas.Ferjencik, Jakub.Michalek

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 14 črc 2010, 22:42
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Bydliště: Praha/Otrokovice
Dal poděkování: 2235 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows konci podporu - prejdete na linux?

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Pirátskej chronickej InstallFest :)

rozchodíte mi prosím někdo dualboot Kali Linux + WinXP na mém notebooku? (bez widlí bohužel fungovat opravdu nemohu, ale tahat s sebou externí CDROMku kvůli nebootovatelnosti flashky je poněkud nekomfortní)

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows konci podporu - prejdete na linux?

Příspěvek od Petr.Vileta »

Tak linux (Ubuntu) si umí už nainstalovat i taková lama jako já. :D Jen jsem empiricky došel k tomu, že na HW, kde dosud docela svižně běžely WinXP se nejnovější Ubuntu jaksi vleče a mnohem lepší je Kubuntu nebo Lubuntu. Ovšem tam bývá občas problém s některými ovladači, nastavením (je to jinde) atd. Pokud by se našli odborníci i na tahle řešení (pro starší HW), byl bych také klient a časem možná i školitel :)

Ovšem jak tu poznamenal Martin Kučera, bylo by dobré současně nabízet i alternativní programy za Corel, Indesign, CAD systémy a to opravdu dobré (byť placené).

Pravdu má Petr Bajgar, že bychom se měli zaměřit na obce a hlavně menší. Tam toho opravdu moc nepotřebují a ?buntu jim bude plně vyhovovat. A když ještě navíc zjistí, že nemusí kupovat nový HW, samou láskou nás sežerou. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
V__

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Zdenek.Stepanek
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 3522
Registrován: 25 črc 2009, 22:46
Profese: IT Expert
Bydliště: Varnsdorf
Dal poděkování: 1482 poděkování
Dostal poděkování: 3051 poděkování

Re: Windows konci podporu - prejdete na linux?

Příspěvek od Zdenek.Stepanek »

Petr Vileta píše:Jen jsem empiricky došel k tomu, že na HW, kde dosud docela svižně běžely WinXP se nejnovější Ubuntu jaksi vleče a mnohem lepší je Kubuntu nebo Lubuntu.
Já teda doporučuju jednoznačně Xubuntu. (Tedy resp. cokoliv s XFCE). Je to velmi jednoduchý, není tak lehkotonážní jako Lubuntu (taky znám) a není to bloatware jako Ubuntu nebo bumbrlíček Kubuntu (KDE jsem používal leta letoucí...) A navíc se dá velmi jednoduše nastavit do stylu používání podobnému windows (lišta dole, menu vlevo, hodiny vpravo).
Petr Vileta píše:Pravdu má Petr Bajgar, že bychom se měli zaměřit na obce a hlavně menší. Tam toho opravdu moc nepotřebují a ?buntu jim bude plně vyhovovat. A když ještě navíc zjistí, že nemusí kupovat nový HW, samou láskou nás sežerou.
Nemá. Státní správa a řada firem je zaplevelena nesmyslnejma wokenníma programama, bez kterejch se nehnou. Ať už je to 602 FormFiller (port pro Linux je bloatware s WINE !!!), nebo jen "Form Filler" (což je placený!!! program k témuž účelu a některý úřady v něm generujou formuláře, tušímže ČSSZ), nebo další programy, typicky roční výkazy, šifrovací prográmek pro odesílání dat český pošty (Crypta) a dalo by se pokračovat... Samozřejmě to nejsou důvody pro zachování woken, naopak pro vypráskání takovejch šmejdů a jejich předělání na multiplatformní web, ale samotný přechod je velmi složitý a jednoznačně potřebuje profíka co bude sedět za rohem a čekat na problém. Rozhodně ne stylem že bude někdo obcházet vesnice a přeinstalovávat jim kompy :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Stepanek za příspěvky (celkem 5):
Michal.Ketner, Martin.Svadlenka, Janek.Wagner, Petr.Vileta, V__
Nerušit, porušuju kopírovací monopol EMI Music...

Zdeněk Štěpánek, 774 415 269
„Stát vypíše nové daně, - Čech se bude dříti na ně,
Neb mu brání mozku lenost - vidět svoji zotročenost..“
F. Gellner
David.Michal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1220
Registrován: 28 kvě 2012, 12:40
Profese: free
Dal poděkování: 685 poděkování
Dostal poděkování: 1628 poděkování

Re: Windows konci podporu - prejdete na linux?

Příspěvek od David.Michal »

Já jen takovou jednu základní, přesto koukám opomíjenou věc. Operační systém si jeden vybírá až podle aplikací které chce provozovat. Protože ono ve finále OS k ničemu jinému, než ke spouštění programů které používám, neslouží.

Tak možná hloupá přípomínka, ale imho by to chtělo nejdříve zjišťovat co za SW lidé chtějí a až pak jim podle požadavků těchto SW vybrat operační systém.

Ono pamatuju si ze své praxe a propočtů co jsem kolem toho dělával, že hlavní náklad je na koupi licencí třeba pro účetní SW, nebo pro CAD např. Cena Windows je pak už naprosto marginální a úspora těch pár tisísc na stanici nikdy nebyla větší než náklady spojené s přechodem na jiný systém.

Takže já jen, že otázku Linux, nebo Widle nerozhodují tyto systémy sami o sobě, dokonce ani cenou ne. Rozhodují o tom aplikace které na nich běží.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Michal za příspěvky (celkem 3):
Petr.Bajgar, Josef.Kadlecek, V__
Uživatelský avatar
Martin.Smida
Republikový výbor
Příspěvky: 4042
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2916 poděkování
Dostal poděkování: 5340 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows konci podporu - prejdete na linux?

Příspěvek od Martin.Smida »

jen se bráním. mě tohle hejtování taky nebaví.

Linux je fajn, ovšem skutečnost je taková, že i v tom Grygově mají na obci počítač s windows, protože bez widlí to zkrátka úplně nejde.
Ale když je snaha, tak se dá alespoň kýženému stavu co nejvíce přiblížit. minimálně se šetří na licencích pro ostatní počítače.
A je pravda, že jde spíš o konkrétní aplikace, než jen o samotný OS. Například onen esemeskový systém funguje na linuxu a jediná platba je paušál na simku.
prostě geniální. ostatní obce to zaváděly celkem draze a platí měsíční poplatky za správu systému externí firmě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Smida za příspěvky (celkem 4):
Martin.Kucera, Janek.Wagner, Petr.Bajgar, V__
Odpovědět

Zpět na „Svoboda informací“