Image karta a autorské právo

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Uživatelský avatar
Deny.Krejci
Příspěvky: 71
Registrován: 15 říj 2013, 20:03
Profese: Diplomovaná všeobecná sestra
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 85 poděkování
Dostal poděkování: 69 poděkování

Image karta a autorské právo

Příspěvek od Deny.Krejci »

Dneska jsem šla do banky se zeptat na Image kartu. Měla jsem vymyšlené, jaký obrázek na ní budu mít. Jenomže jsem se dozvěděla, že z důvodu autorských práv to nesmějí být žádní herci, zpěváci...zkrátka slavné osobnosti. Jenom něco neutrálního...příroda, zvířata....Rozhořčeně jsem opustila banku :evil:
Tel.: 737 816 524

Kdesi daleko za myšlenkami
O dobru a zlu
Leží pole
A tam se setkáme. --Rúmí Džáláluddín, 13. století, Afgánistán
(Z knihy A hory odpověděly, 2013 -Khaled Hosseini)
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18603
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33740 poděkování

Re: Image karta a autorské právo

Příspěvek od Martin.Kucera »

Erika Hyskova píše:z důvodu autorských práv to nesmějí být žádní herci, zpěváci...zkrátka slavné osobnosti
Z důvodu čích autorských práv? Autorská práva k obrázku má přece autor obrázku (v případě fotografie fotograf) bez ohledu na to, jestli je na obrázku zpěvák nebo lachtan. Zobrazený člověk k tomu obrázku žádná autorská práva nemá, leda by šlo o autoportrét.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Deny.Krejci

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Deny.Krejci
Příspěvky: 71
Registrován: 15 říj 2013, 20:03
Profese: Diplomovaná všeobecná sestra
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 85 poděkování
Dostal poděkování: 69 poděkování

Re: Image karta a autorské právo

Příspěvek od Deny.Krejci »

Martin Kucera píše:
Erika Hyskova píše:z důvodu autorských práv to nesmějí být žádní herci, zpěváci...zkrátka slavné osobnosti
Z důvodu čích autorských práv? Autorská práva k obrázku má přece autor obrázku (v případě fotografie fotograf) bez ohledu na to, jestli je na obrázku zpěvák nebo lachtan. Zobrazený člověk k tomu obrázku žádná autorská práva nemá, leda by šlo o autoportrét.
Přesně tak !!! Já to prostě nechápu ! Chtěla jsem śi na tu kartu dát slavného DJ Davida Guettu a bylo mi řečeno, že slavné osobnosti nelze z důvodu autorských práv. Jsem si říkala co to je za blbost, když si něco půjčím z googlu... 8-) 8-) :D Pohoda, že jo...
Tel.: 737 816 524

Kdesi daleko za myšlenkami
O dobru a zlu
Leží pole
A tam se setkáme. --Rúmí Džáláluddín, 13. století, Afgánistán
(Z knihy A hory odpověděly, 2013 -Khaled Hosseini)
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Image karta a autorské právo

Příspěvek od Roman.Kucera »

Bohužel nemáte pravdu. U portrétů neznámých lidí narážíte nba osobnostní právo na soukromí, u slavných lidí na autorská práva. Jako fotograf vím velmi dobře, že k publikaci jakéhokoliv portrétu potřebuji souhlas portrétované osoby, profi fotografové si ho vždy nechávají písemně podepsat.
Není ovšem problém, aby banka tyhle problémy vyřešila, kždý podepíše smlouvu rád, když z toho něco málo kápne.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18603
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33740 poděkování

Re: Image karta a autorské právo

Příspěvek od Martin.Kucera »

Roman Kucera píše:U portrétů neznámých lidí narážíte nba osobnostní právo na soukromí, u slavných lidí na autorská práva.
Na ČÍ autorská práva? Ten slavný člověk přece nemá s autorstvím té fotografie nic společného. (A nemusí mít ostatně nic společného s autorstvím čehokoli.)
Roman Kucera píše:Jako fotograf vím velmi dobře, že k publikaci jakéhokoliv portrétu potřebuji souhlas portrétované osoby
Což ale AFAIK nesouvisi s autorskými právy.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Image karta a autorské právo

Příspěvek od Roman.Kucera »

Pokud děláš fotku se spolupracující modelkou, má autorská práva stejně jako herec ve filmu, muzikant v opeře či tanečník v baletu. Jasné a logické.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4096 poděkování

Re: Image karta a autorské právo

Příspěvek od Ondra.kl »

Roman Kucera píše:Pokud děláš fotku se spolupracující modelkou, má autorská práva stejně jako herec ve filmu, muzikant v opeře či tanečník v baletu. Jasné a logické.
Nejasné, nelogické. Autorská práva k čemu? To už je autorským dílem i to že se nějak postavím a nějak zatvářím ?!
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18603
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33740 poděkování

Re: Image karta a autorské právo

Příspěvek od Martin.Kucera »

Roman Kucera píše:Pokud děláš fotku se spolupracující modelkou, má autorská práva stejně jako herec ve filmu, muzikant v opeře či tanečník v baletu. Jasné a logické.
Pokud toto platí, tak má ale autorská práva každý takto vyfocený člověk. Nikoli jen nějaká slavná/významná/známá osobnost.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Deny.Krejci
Příspěvky: 71
Registrován: 15 říj 2013, 20:03
Profese: Diplomovaná všeobecná sestra
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 85 poděkování
Dostal poděkování: 69 poděkování

Re: Image karta a autorské právo

Příspěvek od Deny.Krejci »

No tak ale...když si na netu půjčím fotku někoho slavného a ta fotka tam normálně je dostupná, vůbec nechápu s čím má banka problém! Já si takhle vybrala na netu fotku slavného DJ a normálně mi ve fotoslužbě tu fotku nechali natisknout na tričko nějaký kecy o autorském právu nebyly...To jako porušuju autorský práva, když to tričko nosím ? (Jinak mně to vůbec nevadí, ale tohle fakt nechápu)
Tel.: 737 816 524

Kdesi daleko za myšlenkami
O dobru a zlu
Leží pole
A tam se setkáme. --Rúmí Džáláluddín, 13. století, Afgánistán
(Z knihy A hory odpověděly, 2013 -Khaled Hosseini)
Stanislav.Stipl
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 2067
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1584 poděkování
Dostal poděkování: 3193 poděkování

Re: Image karta a autorské právo

Příspěvek od Stanislav.Stipl »

Erika Hyskova píše:No tak ale...když si na netu půjčím fotku někoho slavného a ta fotka tam normálně je dostupná, vůbec nechápu s čím má banka problém! Já si takhle vybrala na netu fotku slavného DJ a normálně mi ve fotoslužbě tu fotku nechali natisknout na tričko nějaký kecy o autorském právu nebyly...To jako porušuju autorský práva, když to tričko nosím ? (Jinak mně to vůbec nevadí, ale tohle fakt nechápu)
Ta dnešní mladá generace si vůbec neuvědomuje, jak strašným zločinem je kopírování :o Ona nosí tričko s obrázkem, na který nemá autorská práva? :shock: Na hranici s ní! Zavřít do klece a upálit! :D :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stanislav.Stipl za příspěvky (celkem 2):
Deny.Krejci, Petr.Nemecek

test

Odpovědět

Zpět na „Svoboda informací“