změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vaclav.Malek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 8118
Registrován: 12 čer 2009, 01:32
Profese: filozof času, meta-politik
Dal poděkování: 4877 poděkování
Dostal poděkování: 8528 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Vaclav.Malek »

Tak mě osobně to nevadí... já chtěl jen aby to vyhovovalo Martinu Kučerovi... co se týká toho, že strana má určitou ideologii, tak ano. Ale je zde otázka jakým způsobem se danou ideologii bude snažit prosadit a formulovat... tam se třeba i neshodneme :D a musíme najít nějaký kompromis.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Malek za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18602
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33738 poděkování

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Martin.Kucera »

Marcel Kolaja píše:A jestli si Pirátské hnutí nemyslí, že svobodná díla mají jiné celospolečenské zájmy a hrozby než nesvobodná, tak to jsem si asi spletl hnutí.
Ja si predevsim mnemyslim, ze by dilo melo nejake zajmy, at uz celospolecenske nebo jine. :-)

Ale hlavne si nemyslim, ze by existovaly nejake abstraktni "celospolecenske zajmy". Spolecnost je tvorena lidmi a kazdy "celospolecensky zajem" v te ci one oblasti je nutne jakousi vyslednici zajmu jednotlivych clenu spolecnosti. (Z cehoz IMHO mimo jine plyne, ze takovym "celospolecenskym zajmem" muze byt jen neco, co se dostatecne shoduje se zajmy dostatecneho mnozstvi jednotlivych clenu.)
Marcel Kolaja píše:A tomu se říká ideologie. A tu politická strana prosazuje právě proto, aby sledovala to, o čem si myslí, že je celospolečenský zájem. A voliči se s nim buď shodnou, nebo neshodnou a pak je buď volí, nebo nevolí.
Ano. Ale politicka strana by mela vysvetlit volicum, proc si mysli, ze zrovna to je celospolecenskym zajmem. Strana, ktera pouze prohlasi "tohle je celospolecenskym zajmem (protoze to tvrdime my)" je pro me neduveryhodna.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Vaclav.Malek, Vin, V__

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5079
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Martin Kucera píše:
Marcel Kolaja píše:A jestli si Pirátské hnutí nemyslí, že svobodná díla mají jiné celospolečenské zájmy a hrozby než nesvobodná, tak to jsem si asi spletl hnutí.
Ja si predevsim mnemyslim, ze by dilo melo nejake zajmy, at uz celospolecenske nebo jine. :-)
LOL :-) Chybička se vloudila :-) Zjevně tam patří:

s/zájmy a hrozby/přínosy a hrozby/
Martin Kucera píše:
Marcel Kolaja píše:A tomu se říká ideologie. A tu politická strana prosazuje právě proto, aby sledovala to, o čem si myslí, že je celospolečenský zájem. A voliči se s nim buď shodnou, nebo neshodnou a pak je buď volí, nebo nevolí.
Ano. Ale politicka strana by mela vysvetlit volicum, proc si mysli, ze zrovna to je celospolecenskym zajmem. Strana, ktera pouze prohlasi "tohle je celospolecenskym zajmem (protoze to tvrdime my)" je pro me neduveryhodna.
A teď porovnej:
Stanovy České pirátské strany píše:(2) Česká pirátská strana chce svou politikou prosazovat a podporovat
(aneb věří, že následující body jsou celospolečenským zájmem; proč by je jinak prosazovala a podporovala)

c) nastavení pravidel pro svobodná a nesvobodná díla tak, aby to odráželo jejich celospolečenské přínosy i hrozby,

vs.

c) rovné šance pro svobodný i proprietární software,

A teď mi řekni, jestli je důvěryhodnější, že celospolečenským zájmem je nastavení pravidel, které odrážejí přínosy a hrozby, nebo to, že celospolečenským zájmem je rovnost šancí?

Paradoxně současné znění dělá přesně to, co teď kritizuješ. Říká, že rovnost šancí je celospolečenským zájmem. Což si třeba někdo může myslet, že je pravda. Já si to rozhodně nemyslím. Naopak můj návrh říká, že celospolečenským zájmem je nastavení pravidel takové, aby to odráželo celospolečenské vlivy. Vždyť to snad ani nejde rozporovat, ne?!

O vysvětlení, které žádáš, se postará politický program, ne Stanovy. Teď jsi mě definitivně přesvědčil, že současná formulace je vadná.


Zdraví
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 3):
Martin.Kucera, Tomas.Vymazal, V__

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18602
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33738 poděkování

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Martin.Kucera »

A tady vidis, jak je dobre, ze tahle diskuse probehla. Protoze diky ni jsi to nakonec dokazal podat tak, abych pochopil, o co ti jde (trebaze tu konkretni formulaci do Stanov si radsi jeste promyslim). A vem si, ze je potreba umet to podat lidem jeste natvrdlejsim, nez jsem byl v tomto konkretnim pripade ja.

EDIT:
"(aneb věří, že následující body jsou celospolečenským zájmem; proč by je jinak prosazovala a podporovala)" - no, u jinych stran najdes spoustu uplne jinych duvodu, proc prosazuji to ci ono, nez ze by ti, kdoz formuluji Stanovy a program, verili ze jde o celospolecensky zajem (ackoli pred cleny ci volici to mohou predstirat).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Marcel.Kolaja, V__

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Robert.Adamek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Robert.Adamek »

Já myslím, že tu nepadla jedna zásadní otázka směrem k Marcelovi a zastáncům návrhu, bez ohledu na to jak obšírně tu bylo vše vysvětleno tak:

Marceli a vlastně i ostatní, chcete zvýhodnit open source nad proprietální software, nebo chcete opravdu rovné šance (které nyní nejsou neboť open source je "utiskován")?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Adamek za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18602
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33738 poděkování

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
V__

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5079
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Martin Kucera píše:A tady vidis, jak je dobre, ze tahle diskuse probehla. Protoze diky ni jsi to nakonec dokazal podat tak, abych pochopil, o co ti jde (trebaze tu konkretni formulaci do Stanov si radsi jeste promyslim). A vem si, ze je potreba umet to podat lidem jeste natvrdlejsim, nez jsem byl v tomto konkretnim pripade ja.
Skvělé. A teď ještě jedna otázka. Bude o doporučení na změnu stanov KKI jednat a hlasovat nebo vám to mám dát do podately? :-)
Martin Kucera píše:"(aneb věří, že následující body jsou celospolečenským zájmem; proč by je jinak prosazovala a podporovala)" - no, u jinych stran najdes spoustu uplne jinych duvodu, proc prosazuji to ci ono, nez ze by ti, kdoz formuluji Stanovy a program, verili ze jde o celospolecensky zajem (ackoli pred cleny ci volici to mohou predstirat).
To jsou spekulace, pane kolego. :-D

@Robert: ani jedno


Zdraví
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvek:
V__

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Robert.Adamek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 4035
Registrován: 22 čer 2009, 21:06
Profese: Obchodní ředitel
Bydliště: Výstavní 2475/6, Ostrava-Mariánské Hory
Dal poděkování: 935 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Robert.Adamek »

No něco z toho by to ale asi být mělo, jaká je třetí možná cesta?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Adamek za příspěvek:
V__
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12020 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Martin Kucera píše:
Mikulas Ferjencik píše:Přesto je chyba zvolit windows a to kvůli nákladům, které tímto rozhodnutím přenášíme na společnost. Všichni žáci školy totiž budou mít tendenci zakoupit si v budoucnu windows místo linuxu.
A zakoupit si windows je spatne a skodlive? Protoze v pripade odpovedi "ano" (podeprene treba tim vyctem vyhod, ktere prinasi svobodny soft) zaroven tim, co jsem ocitoval, IMHO vlastne rikas, ze vsichni ti zaci budou v dospelosti nesvepravni idioti, kteri nedokazou posoudit, co je pro ne lepsi, a proto to musime rozhodnout za ne, dokonce dopredu.

Zapoměl jsi transakční náklady. Když už umím pracovat s Windows koupím si Windows prostě proto, že mi to ušetří čas a tedy i peníze. Nevím proč by měl stát subvencovat soukromé firmy tím, že jim bude vychovávat zákazníky za vlastní peníze.

Chtěl jsem tím říct, že když stát vybírá dodavatele, nestačí jen porovnat cenu nabídek, ale podstatné jsou i dodatečné náklady, které svým rozhodnutím uvaluje na společnost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, V__

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18602
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33738 poděkování

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Martin.Kucera »

Mikulas Ferjencik píše:Nevím proč by měl stát subvencovat soukromé firmy tím, že jim bude vychovávat zákazníky za vlastní peníze.
A co nam brani zapocitat hodnotu te subvence pri vyhodnocovani cenovych nabidek?
(Nehlede k tomu, ze kdyz se bude na skolach pracovat s Linuxem, tak pro zmenu vychovame nejake ty zakazniky - i kdyz min nez v prpiade Windows - Redhatu ci jine soukrome firme podnikajici s Linuxem.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
V__

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Odpovědět

Zpět na „Svoboda informací“