změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12020 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Mě přijde problematické ji započítávat a říkat tomu rovné šance...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Roman.Kucera, V__

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Vin
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 171
Registrován: 15 lis 2011, 20:12
Profese: student
Dal poděkování: 125 poděkování
Dostal poděkování: 89 poděkování

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Vin »

Martin Kucera píše: (Nehlede k tomu, ze kdyz se bude na skolach pracovat s Linuxem, tak pro zmenu vychovame nejake ty zakazniky - i kdyz min nez v prpiade Windows - Redhatu ci jine soukrome firme podnikajici s Linuxem.)
Já nechci vychovávat zákazníky firmám! Chci, aby se vychovávali uživatelé, kteří budou rozumět systémům, se kterými se dnes můžou setkat (jak s unix-like systémy, tak s windows), budou chápat základy práce s gui a cli, na obou platformách. Obecný základy, na kterých se dá pořádně stavět, ne lpění na zafixovaných postupech, jak co nastavit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vin za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Roman.Kucera, V__
Stallmanův zákon: Když korporace vládnou společnosti a tvoří zákony, každá nová technologie je pro ně příležitostí k dalšímu omezování uživatelů.
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15000 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Martin Kucera píše:(Nehlede k tomu, ze kdyz se bude na skolach pracovat s Linuxem, tak pro zmenu vychovame nejake ty zakazniky - i kdyz min nez v prpiade Windows - Redhatu ci jine soukrome firme podnikajici s Linuxem.)
No předpokládá se užití OS, který bude open source a zdarma. Čili rozhodně z toho neplyne automaticky zákazník (narozdíl třeba od MS, kde možnost užívat volně není). Spíš vychováme zákazníky stovkám firem, které budou produkovat nějaké hezké desktopy (nádstavby) na takovém svobodném základu. Vybrali si lepší platformu. A jak jsem řekl, pochybuji, že takové nasazení by mohlo ubrat zákazníky Applu. Takže leda, že bys hájil MS jako něco pozitivního...

Tohle je prostě o kvalitě. Stejně tak asi cíleně nebudeme dětem podávat nejhorší potraviny na trhu. No a také je pravděpodobné, že na ty nejhorší si jen tak nezvyknou...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 2):
Roman.Kucera, V__

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34580
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31538 poděkování
Dostal poděkování: 25676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Petr.Vileta »

Marcel Kolaja píše:Ale vždyť každá politická strana prosazuje celospolečenský zájem. Jen mají odlišné názory na to, co tím zájmem je. A tomu se říká ideologie.
Marceli, uz z rozboru slova celospolecensky je jasne, ze to znamena celou spolecnost, tedy vsechny obcany. To samozrejme neni nikdy mozne, proto jsem na to slovo alergicky uz tak od 10 let, kdy jsem ho poprve slysel na zakladni skole :twisted: V lepsim pripade se muze vyznam trochu posunout a predpokladat zajem prevazne casti spolecnosti (!= vetsinovy, kdy pro vetsinu staci +1 hlas). Ale i tak by to znamenalo, ze zajem pouzivat opensource ma 90 nebo 80 procent nasich obcanu, jenze to neni pravda. Takze my, ani jina strana, neprosazujeme celospolecenske zajmy, ale naopak zajmy, o kterych si myslime, ze jsou pro spolecnost prospesne. Takze tomuto slovu bych se vyhybal jako cert krizi, at pujde o cokoliv. Prosazujeme to my, protoze my si to myslime. Jestli to bude opravdu prospesne, to se teprve ukaze. Zeleni take prosazuji par veci, ktere jsou podle nich prospesne, ale podle jinych skodi. OFFTOPICU nekterych, treba u biopaliv, se skodlivost jiz prokazala. Vysoke naklady na vyrobu, nici to motory, spalovanim vznika vice skodlivin nez u klasickych paliv, v nekterych zemich to zpusobuje nedostatek potravin atd.

A co se tyka pouzivani OS na skolach, tak ja bych naopak jako prinos videl to, ze se informacni technologie bude ucit jednou v ucebne s Windows, podruhe v ucebne s Linuxem a potreti s MacOS. Ucelem je naucit zaka, ze nemusi nabiflovat, kterou ikonku zmacknout, ale kdyz chci chatovat, co asi tak mam v pocitaci hledat, bez ohledu na pouzity OS. Jakymkoliv uprednostnenim nejakeho OS totiz skola vychova fachidiota, kdy Windozak neumi na Linuxu nainstalovat novy program a Linuxak to nedokaze na Windows.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
V__

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Tomas.Vymazal
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4793
Registrován: 23 dub 2009, 16:31
Profese: designér legálních konopných produktů
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 6558 poděkování
Dostal poděkování: 5606 poděkování

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Tomas.Vymazal »

Tak nakonec jste se panove precejen domluvili, to mi dela radost. A Martine, prijde mi, ze formulace spolecenskeho zajmu, kterou jsi napsal na minule strane, je jinymi slovi napsane to same, co jsem psal ja predtim. Souhlasim s tvoji formulaci a nesouhlasim s formulaci Vaska Malka ze strany jeste o jednu drivejsi :) Juj, mam radost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Vymazal za příspěvek:
V__
Tom Vymazal, podporovatel phpBB a bojovník za legalizaci heroinu
Takovej ten stav, když seš uprostřed stavu a myslíš si, že nemáš stav. -- Michal Wagner, tč. garant programového bodu Drogy
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18603
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33740 poděkování

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tomas Vymazal píše:A Martine, prijde mi, ze formulace spolecenskeho zajmu, kterou jsi napsal na minule strane, je jinymi slovi napsane to same, co jsem psal ja predtim.
IMHO neni, protoze tvoje formulace (zajem, na kteren se shodne vetsina) nezohlednuje zajmy te mensiny. Proto jsem ja psal o "vyslednici".

Ale hlavne si myslim, ze zakony by mely byt predevsim pojistkou ochranujici zajmy mensin (aby si aktualni vetsina neodhlasovala co se ji zachce), nikoli podporou pro to, aby aktualni vetsina snaze prosadila sve aktualni zajmy. (Mj. i proto, ze po par letech muze prijit jina vetsina s jinymi zajmy, odhlasovat neco jineho, az opacneho, coz vede akorat k chaosu a zbytecnym ztratam.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
V__

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Roman.Kucera »

Jediná menšina, kterou zákon nemá ochraňovat, je to jedno promile nejmocnějších. Bohužel skutečnost je přesně opačná :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
V__
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5079
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Robert Adamek píše:No něco z toho by to ale asi být mělo, jaká je třetí možná cesta?
Při psaní následujícího příspěvku jsem si uvědomil, jak byla tvoje otázka důležitá. Zase jsem si uvědomil některé skutečnosti a dokážu snad lépe formulovat, proč tuto změnu Stanov navrhuji.

Nám je OSS úplně ukradený, protože OSS je pouze vývojový model, kteří si někteří vývojáři a firmy zvolili, protože si myslí, že je to tak pro ně lepší. Explicitně podporovat určitou skupinu vývojářů mi nepřijde jako dobrý nápad, obzvlášť ne ve Stanovách. Já se celou dobu bavím o svobodném software (FS). Chápu, že to byl detail, kterým ses nezabýval, ale on je to detail nesmírně podstatný. Ani ne tak tím, že by množiny OSS a FS byly nějak výrazně jiné, ale je to podstatný rozdíl v pohledu na věc, a proto se možná nemůžeme sejít na té větě, co má být ve Stanovách. Ty to chápeš jako vývojový model nebo vlastnost, což otevřený versus uzavřený je, ale ne svobodný versus nesvobodný. To jsou úplně jiná paradigmata, jejichž rozdíl má enormní dopad na svobodu společnosti.

FS je software, který zachovává pro uživatele 4 základní svobody. A to je něco (narozdíl od vývojového modelu), co už je relevantním bodem zájmu z pohledu politické strany. To různé nastavení pravidel (uvedl jsem nějaké možné příklady) může vést ke zvýhodnění jednoho nad druhým, ale to není podstatné. Zatímco "rovnost šancí" říká, že naším výchozím bodem je, aby ani jeden z nich nebyl zvýhodněn, já naopak říkám, že to vůbec není naším předmětem zájmu.

Nastavení různých podmínek vychází z rozdílnosti těchto paradigmat a snaží se je reflektovat. Někdo to může označit za výhodu, někdo za nevýhodu.

Vezměme příklad, který jsem uvedl. Někdo může říci, že nastavení různé délky platnosti licenčních omezení je výhoda pro svobodný software, protože si svobodný software může déle diktovat omezení, která do licence implementuje. Jiný může tvrdit, že je to výhoda pro nesvobodný software, který bude dříve Public Domain a uživatelé si s ním budou moci dělat, co budou chtít, dříve než u svobodného software. Někdo může argumentovat, že výhoda pro nesvobodný software je, že ho uživatelé budou moci nekomerčně kopírovat bez ohledu na licenci. Jiní mohou tvrdit, že je to naopak nevýhoda.

Pro nás však není tento úhel pohledu důležitý. Primárním cílem nastavení těchto pravidel jsou různá chování těchto rozdílných paradigmat a jejich dopad na společnost. Tedy tam, kde je u nesvobodného software délka platnosti licenčního omezení de facto délka platnosti kopírovacího monopolu, u svobodného software na principu share alike je to samé délka garance toho, že software zůstane svobodný. A zatímco v případě kopírovacího monopolu je zřejmým zájmem společnosti, aby platil co nejkratší dobu, tak co se týče svobody, tam je zřejmým zájmem společnosti, aby byla garantována.

A proto rozdílná nastavení, a proto ne rovnost šancí. Uvědomil jsem si, že to není o tom, že by byla vždy za každých podmínek špatná. Ale my bychom se vlastně podle tohoto atributu neměli řídit.


Zdraví

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18603
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33740 poděkování

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Martin.Kucera »

Marcel Kolaja píše:A zatímco v případě kopírovacího monopolu je zřejmým zájmem společnosti, aby platil co nejkratší dobu, tak co se týče svobody, tam je zřejmým zájmem společnosti, aby byla garantována.
Opet tu operujes se "zajmem spolecnosti". Ale jak uz jsem psal, IMHO nelze zajem spolecnosti rozumne definovat jinak nez jako jakousi vyslednici zajmu jednotlivych clenu teto spolecnosti.
No a cleny spolecnosti jsou jak autori, tak uzivatele. A zatmco u svobodneho software maji na garanci svobody zajem jak autori (proto ten software tvori jako svobodny, ne?), tak uzivatele, u nesvobodneho software (coz je legitimni volba autoru) jsou zajmy na delce kopirovaciho monopolu protichudne (uzivatele by chteli co nejkratsi, autori co nejdelsi), tudiz vyslednici musi byt kompromisni delka prijatelna pro obe strany.

Ale jinak za to tve vysvetleni bych ti dal nekolik palcu nahoru, kdyby to slo. Takovehle texty potrebujeme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
V__

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Tomas.Vymazal
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4793
Registrován: 23 dub 2009, 16:31
Profese: designér legálních konopných produktů
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 6558 poděkování
Dostal poděkování: 5606 poděkování

Re: změna Stanov týkající se proprietárního a svobodného SW

Příspěvek od Tomas.Vymazal »

Martine s tou vyslednici mas urcite pravdu, ta vyslednice je v podstate nazor, se kterym by mela souhlasit naprosta vetsina lidi v one spolecnosti. No a Marcel i ja a myslim, ze i vsichni zakladatele Piratskeho hnuti a konec koncu kazdy pravy Pirat, se domnivame, ze touto vyslednici nebo primarnim zajmem spolecnosti (Co růží zvou i zváno jinak, vonělo by stejně!) je svoboda - a ja si troufam tvrdit, ze to se v case nemeni (samozrejme je v historii mnoho prikladu, kdy vetsina nemela svobodu na pameti, ale taky v historii muzeme videt dopady techto slapnuti vedle).

Kdybychom tu diskutovali o zdaneni tucnych potravin, tak bych ti samozrejme dal za pravdu, ze to se muze ze dne na den menit (zmeni se klima, lidi budou potrebovat vic tuku - whatever proste), ale svoboda je vec, kterou nutne potrebujeme za kazdych okolnosti snad krome valky, a i na tu valku mam odpoved:
"Jakákoliv společnost, která se vzdá trochy svobody, aby získala trochu bezpečnosti, si nezaslouží ani jedno a přijde o obojí."

- Benjamin Franklin
Rozumim vsem tem znepokojenym proslovum o tom, kdo vsechno v historii tvrdil, ze zajmem spolecnosti je neco, a jake hrozne to melo dusledky, ale jsem presvedcen, ze v pripade svobody tyto obavy nejsou na miste a uprimne jsou zcela zcestne.

Jinak taky dekuji Marcelovi za jeho posledni prispevek, jeden palec mi v tomto pripade take prijde jako velmi slaby pozitivni feedback.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Vymazal za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Ondrej.Kotas, V__
Tom Vymazal, podporovatel phpBB a bojovník za legalizaci heroinu
Takovej ten stav, když seš uprostřed stavu a myslíš si, že nemáš stav. -- Michal Wagner, tč. garant programového bodu Drogy
Odpovědět

Zpět na „Svoboda informací“