Komponenta: Svoboda informací

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Zamčeno
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20680 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Komponenta: Svoboda informací

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Předkládáme k veřejnému připomínkování programovou komponentu svoboda informací.
http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:informovanost

Za vaše připomínky děkujeme.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jan.Kohler
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 888
Registrován: 25 kvě 2010, 15:51
Profese: OSVČ
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Dal poděkování: 697 poděkování
Dostal poděkování: 521 poděkování

Re: Komponenta: Svoboda informací

Příspěvek od Jan.Kohler »

technická:
druhá odrážka pod odstavcem "Svoboda informací..." je buď nekompletní nebo spíše se tam zatoulalo písmeno "a"

slovní spojení "kopírovací monopol" linkovat na wiki stránku?
| Jan Köhler | E-mail: jan.kohler@pirati.cz | +420 775 579 686 | Jablonec nan Nisou |
| 3D tiskárna | Řezací ploter na reklamy, samolepky, šablony a nažehlovačky | DTP/grafika |
| Lepená reklama na padákové kluzáky |
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26141
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36864 poděkování
Dostal poděkování: 30024 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Svoboda informací

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Nevím, jestli je na to místo v této komponentě, nebo jestli je to spíš na komponentu vlastní, (trošku je to tam obsaženo, ale chtěl bych k tomu nějaké to "stanovisko strany"), ale existuje jedno téma, které bych chtěl probrat (kdyžtak mě odstřihněte bokem.) a to je

Vlastnění Informací
Piráti jsou často obviňováni z toho, že jsou komunisti, a že neuznávají (intelektuální) vlastnictví a chtěli by rozdávat z cizího a kdesi cosi.
Chtěl bych tedy znát probrat jak to vidí piráti s vlastnictvím informace jako takovým, abych tak řekl, s přirozeným vlastnictvím informace.

Protože já jsem přesvědčen, že Informaci přirozeně (common sense) vlastnit lze. Uvedu příklad:
Napíši milostnou báseň a schovám si ji do šuplíku.
Každý vidí, že to je informace, a že já ji vlastním. Každý snad taky uzná, že má práva jsou narušena, pokud mi tu báseň někdo sebere, bude ji veřejně předčítat před mými kamarády, postne ji na internet, nebo si ji třeba jen přečte, ačkoliv k tomu nemá svolení. Ta informace nebyla veřejná, já jsem ji nikomu nezpřístupnil, je jen moje. Nyní pokračujme v naší analogii:
Báseň nenapíši na papír, ale do notepadu a uložím si ji na dropboxu, takže je vlastně na internetu. Ale není veřejná.
Je jasně vidět, že se vlastně nic nezměnilo. Ta informace, báseň, je pořád moje, jen moje. Pokračujme v našem příběhu dále...
Seberu svou odvahu, a báseň pošlu své vyvolené.
Nezávisle na způsobu, jak ji předám, pokud ji vskutku předám jen ji, je stále moje - a její. Není veřejná. Ale ona může s touto svou informací nakládat jak chce - může ji ukázat kamarádkám. Může ji přepsat, může s ní dělat co chce. Je to i její informace. Možná bych tomu chtěl zabránit - takže dejme k tomu, že k dopisu připojím závazek, že o básni nesmí nikomu říci. Je to zavazující? Je to zavazující pokud to slíbí předtím, než si báseň přečte? Je to zavazující, pokud to slíbí potom? Jak je to v takovém případě s vlastnictvím této informace a právem nakládat s ní?
Kolika dívkám můžu svou báseň poslat s těmito podmínkami, než se stane veřejnou?
A nyní uděláme v příběhu krok stranou - všichni respektují naše právo sdílet naši soukromou báseň.
A teď si nahraďte v příběhu báseň novým technickým nápadem a dívku kolegou z Bellových laboratoří. Nápadem, který třeba může zachránit stovky životů, nebo překonat technickou výhodu národního nepřítele.
Informace je pořád informace, nic se nezměnilo.
Je moje, když ji mám zavřenou v šuplíku, a je naše, když se o ni podělím s kolegou. Nikdo další na ni nemá právo (firma, stát) a snaha o její získání bez mého (našeho) souhlasu je zločinem.

A vystávají další otázky - může firma vlastnit informaci? můžu informaci přestat vlastnit? (jasně, můžu ji zapomenout, ale můžu k ní ztratit svá práva, i když ji pořád znám?) Může firma sdílet se svými zaměstnanci informace a zavázat je k mlčenlivosti? (Omezit jejich právo na nakládáni se sdělenou informací?) Může firma stejně omezit svého zákazníka? A konečně, může si firma nárokovat informace, které zaměstnanci vyrobí během práce v ní (zvláště pokud vyrobená informace nevznikne v rámci jejich pracovní náplně)?

These are my questions for you. (Si říkám, že je to skoro na článek, ni)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Keram, Roman.Kucera

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20680 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Svoboda informací

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ano, tuto úvahu jsme vskutku provedli před dvěma roky ;)

Její problém je, že jde jen o pomocnou úvahu přirozeného práva, která sice usnadnila formulovat například větu
Svoboda informací znamená právo člověka využívat veřejně dostupné informace a požívat výhod vyplývající z jejich užití.
ale je v ní jistý zmatek, protože vlastně zaměňuje právní pojmy držby a vlastnictví. Vlastnictví je právním panstvím nad věcí nebo přeneseně předmětem. Právě přirozené právo zprostředkovává spojitost mezi držbou a vlastnictvím (například princip nabytí vlastnictví věci ničí okupací, vydržení).

Když má člověk myšlenku v hlavě, tak ji drží v právním smyslu, jistě má i právo ji využívat, nicméně jsou problematické další dva prvky, zda ji může zničit a zda jí může disponovat (převádět na jiného její exkluzivitu, což obsahuje prvek zničení myšlenky u sebe sama). A pokud nejsou fakticky možné, nemohou být ani dovolené. Proto mnohem spíše než o vlastnictví lze mluvit o svobodě myšlení, která tuto situaci pokrývá a která je jistě přirozenější než umělý konstrukt vlastnictví. Proto je třeba si dát na tuto analogii pozor.

Co se týče patentů, jistě může zaměstnavatel zavázat na základě smlouvy své zaměstnance mlčenlivostí, ale tato smlouva nemůže účinkovat vůči třetím osobám a postihovat je za to, že se něco dozví porušením povinnosti zaměstnance (lze ale postihnout zaměstnance za prokazatelně způsobenou škodu do výše stanovené zákoníkem práce). Pokud chtějí některé potenciálně hodnotné myšlenky zaměstnavatelé utajovat, je na nich, aby si i odpovídajícím způsobem utajení zajistili (viz výrobní recepty becherovky atd.).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Anonym101, Ivo.Vasicek

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26141
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36864 poděkování
Dostal poděkování: 30024 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Svoboda informací

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Pokud úvaha proběhla před dvěma roky, je z ní nějaký výstup, který bych si mohl přečíst?

Informaci v mnoha případech lze přestat vlastnit - nebo alespoň její zaznamenanou podobu (technické nákresy apod.)
Jsou věci, které u informace kterou získám můžu jen stěží kontrolovat - její znalost a její využívání (když něco vím, tak to vím a lze jen ztěží dělat rozhodnutí s tím že budu ignorovat svou znalost.) Ale lze kontrolovat to, že ji nebudu předávat dál (hůře pak, že nebudu vytvářet a šířit odvozená díla - tady totiž nastupuje inspirace a práce se znalostí.) A u práv, která jsem schopen kontrolovat, jsem schopen se zavázat k jejich omezení. (Mlčenlivost.)
Samozřejmě, vinu za šíření "tajné/vlastněné" informace nese ten, kdo ji původně vynesl, nikoliv ten, kdo ji dále šíří.

Toho veřejně dostupné jsem si všiml již prve, takže jsem tušil, že už to je "zapracováno", ale zajímala mě právě ta druhá strana - neveřejné informace.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12020 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Svoboda informací

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Ještě poznámka k básni. Vlastnit rozhodně není správné slovo. Pokud by totiž někdo nezávisle na tobě složil stejnou báseň (stát se to může, řekněme, že byla banální :-) ), o svá "vlastnická" práva bys tím přišel. Proto jsou všechny analogie mezi hmotným vlastnictvím a "duševním vlastnictvím" natolik vachrlaté.

Informaci můžeš kontrolovat, ale nevlastníš ji.

Technický výkres už je nosič informace. Nosič informace samozřejmě vlastnit lze.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Ivo.Vasicek

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Svoboda informací

Příspěvek od Roman.Kucera »

Tohle by se opravdu mělo nějak sesumarizovat a udělat z toho výstup, třeba jako součást důvodové zprávy. A byl by to i výborný článek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
Ondrej.Profant
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Příspěvky: 1878
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Praha 3
Dal poděkování: 1652 poděkování
Dostal poděkování: 1326 poděkování

Re: Komponenta: Svoboda informací

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Jakub Michalek píše:Předkládáme k veřejnému připomínkování programovou komponentu svoboda informací.
http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:informovanost

Za vaše připomínky děkujeme.
Mám taky jen technickou: předposlední slovo, tj. kulturní(ho) má to "ho" navíc.
Krom toho doporučuji poslední odstavec zvýraznit, aby bylo na první pohled jasné, co a jak chtějí Piráti v dané věci řešit...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kolek za příspěvek:
Filip.Krska

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
vicmac
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 71
Registrován: 02 led 2011, 21:51
Dal poděkování: 147 poděkování
Dostal poděkování: 111 poděkování

Re: Komponenta: Svoboda informací

Příspěvek od vicmac »

Zdravím všechny,

do posledních odrážek bych navrhnul zakomponovat též zmínku o:
- o svobodných a otevřených formátech
- ve větším detailu bych rozepsal "úřady, nemocnice a školy"

Otázka: pokud bych se rozhodl upravit celý text a navrhnout upravené znění, jaký je správný postup?

Díky a prima večer

Viktor
Tito uživatelé poděkovali autorovi vicmac za příspěvek:
Petr.Kricensky
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12020 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Svoboda informací

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

upravíš to přímo v piratopedii a sem napíšeš, že je tam návrh. Piratopedie má kompletní historii. Takže akorát neukládej příliš často (stačí až všechny změny najednou).

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Zamčeno

Zpět na „Svoboda informací“