Pozvánka na konzultace

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Martin.Brandys
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 7
Registrován: 05 úno 2012, 15:18
Profese: on
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 36 poděkování
Kontaktovat uživatele:

OMLUVA

Příspěvek od Martin.Brandys »

Omlouvám se všem Pirátům.

Původně jsem se měl účastnit dnešního sezení nad novelou autorského zákona, ale díky mé hlouposti mne srazilo auto, tudíž díky mě, tam Pirátská strana nebude mít zástupce, při tak důležitém jednání.

Omlouvám se ještě jednou a veškerou vinu beru na sebe, v případě, že projdou návrhy ze strany DILIA a spol...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Brandys za příspěvek:
V__
Martin Brandýs
Pirát
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12020 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánka na konzultace

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Hlavně jestli jsi v pořádku
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Martin.Brandys, V__

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20674 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánka na konzultace

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Tak veřejné konzultace skončily 22. května 2012 kapitolou ostatní. Karneval lobbistů je u konce.

Na posledním jednání bylo nejzábavnější, když Srstka z Dilia, nějaký člověk z Primy a ženská z OSA začali jeden druhého obviňovat, že to říkají, protože jsou za to placení.
Pak také byla legrační bývalá předsedkyně představenstva OSA, která řekla "Tak já teďka budu vystupovat za Ústav práva autorského UK".

No nic, opravdu staré struktury a nový zákon sice zlepší dostupnost, ale spíš to bude promo OSA a Dilia, které hledají cestičky, jak by zakořenily na online trhu.

Dnes jsem poslal připomínky, které jsem vypracoval k části o osiřelých dílech, ministerstvu kultury.

Možná by se to dalo i zpropagovat (ála "OSA a Dilia budou vybírat za neznámé a nezvěstné autory")

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20674 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánka na konzultace

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Dnes jsem poslal ještě jeden podnět a to k rozšíření kategorie úředních děl:
Vedle toho mám ještě za Piráty jeden nesouvisející návrh a ten se týká úředních děl. Navrhujeme mezi ně začlenit i úřední díla vzniklá na objednávku úřadu a rozšířit aplikaci obdobného ustanovení na zvukové záznamy, zvukově-obrazové záznamy a databáze. Problém je ten, že v některých případech si úřad nechá vypracovat za peníze z veřejných rozpočtů dílo (např. právní stanovisko jako dílo literární nebo fotodokumentaci jako dílo fotografické) a následně tato díla nejsou dále dostupná, popř. uživatelé musí platit další licenční poplatky, které jsou zpravidla závislé na původním zhotoviteli, který však již zaplaceno dostal, neboť objednatel si sice sjednal výhradní licenci, ale již ne možnost podlicencování (z toho důvodu bych řekl, že jsou například licence Creative Commons na webech v takových případech často neplatné). V řadě případů si pak úřad ke splnění svých zákonných povinností najímá externí firmu, jejíž výstupy (ačkoliv plně financované státem) nejsou úředním dílem (například informační systémy apod.). Úřady si pak v naprosté většině nevědí s copyrightem svých děl rady, takže například používají licence Creative Commons v případech, kdy se jedná o úřední díla nebo pro jistotu licenční podmínky neuvádějí vůbec. Problémem je také nedostupnost děl, u kterých není statut úředního díla jasný (např. fotografie stromů v národním parku pořízené jeho správou).

Některé úřady pak veřejnost matou například tím, že uvádějí mylné informace o právní povaze zveřejňovaných informací (např. Nejvyšší správní soud měl dlouhou dobu na své sbírce rozhodnutí online údaj, že jednotlivá rozhodnutí nelze komerčně užít, stejně tak ČNB má na svých bankovkách značku copyrightu, ač zde nepochybně jde o úřední dílo). Druhá otázka jsou úřední předměty, na které by se copyright podle analogie vztahovat neměl. Jde o úřední záznamy úředních úkonů nebo důkazů, například zvukově obrazový záznam jednání, který je přestupkem, úřadem objednaný záznam státní hymny (per analogiam "státní symbol"), záznam projevu Milouše Jakeše nebo databáze judikatury, která je v současné úpravě chráněná právem pořizovatele k databázi sui generis (a contrarie § 94 odst. 2). Otázka také vzniká u úředních odposlechů, ke kterým by měla existovat trestněprávní a osobnostní ochrana, nikoliv však ochrana v rámci autorského práva (případy K. Kočí apod.)

Proto navrhujeme následující úpravu, která vylučuje obcházení statutu úředního díla najímáním soukromých agentur a na druhé straně odstraňuje různé zacházení s jednotlivými typy předmětů ochrany, jde-li o jejich vznik v rámci úřední činnosti:

1. Ochrana podle práva autorského se nevztahuje na
a) úřední dílo, jímž je právní předpis, rozhodnutí, opatření obecné povahy, veřejná listina, veřejně přístupný rejstřík a sbírka jeho listin, jakož i úřední návrh úředního díla a jiná přípravná úřední dokumentace, včetně úředního překladu takového díla, díla ke splnění úředních úkolů vytvořená na objednávku úřadu, sněmovní a senátní publikace, pamětní knihy obecní (obecní kroniky), státní symbol a symbol jednotky územní samosprávy a jiná taková díla, u nichž je veřejný zájem na vyloučení z ochrany,

2. Doplnit odkaz na § 3 písm. a) do § 78, § 82, § 94 a zrušit § 94 odst. 2.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Vilem.Marsik
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 397
Registrován: 16 zář 2009, 11:49
Profese: programátor
Dal poděkování: 22 poděkování
Dostal poděkování: 185 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pozvánka na konzultace

Příspěvek od Vilem.Marsik »

No nic, opravdu staré struktury a nový zákon sice zlepší dostupnost, ale spíš to bude promo OSA a Dilia, které hledají cestičky, jak by zakořenily na online trhu.
Ano, OSA a spol si tam pěkně prolobovali co chtěli. My jsme si s nimi mohli pěkně a přátelsky popovídat (nebo se naopak pohádat), ale na klíčové otázky typu výše výpalného to nemělo žádný vliv. Jediná šance je to teď trochu zpopularizovat v médiích a doufat, že to parlament "poupraví".
Odpovědět

Zpět na „Svoboda informací“