Poslal jsem stížnost na ČRo kuli TTIP

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Lidska prava

Zamčeno
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Poslal jsem stížnost na ČRo kuli TTIP

Příspěvek od Roman.Kucera »

Můžeme to klidně medialisovat
Rada Českého rozhlasu
Český rozhlas
Vinohradská 12
120 99 Praha 2

--- STÍŽNOST ---


Vážená Rado ČRo,

posílám Vám tuto STÍŽNOST podloženou následujícími fakty.

Letos jaře občané poukazovali, že se Český rozhlas málo věnuje informování o Transatlantické obchodní a investiční úmluvě (TTIP) a přidružených smlouvách CETA a dalších
Ze strany Českého rozhlasu bylo přislíbeno, že se tématu hodlají věnovat více a svou chybu napravit.
Vysvědčení přišlo v září v podobě výzkumu CVVM
http://cvvm.soc.cas.cz/mezinarodni-vzta ... -zari-2015
a dopadlo katastrofálně. Podíl informovaných občanů o TTIP ještě DÁLE POKLESL!!!
Takto tedy vypadá snaha ČRo o "zlepšení informovanosti občanů".

A tak, zatímco ve vyspělých zemích občané kvůli TTIP vycházejí ve stovkách tisíc do ulic, protože chápou, že TTIP je větší nebezpečí než imigranti, český rozhlas důkladně zatlouká existenci této smlouvy. Ta bude nadřazena českým zákonům a zásadním způsobem ovlivní život každého občana této země. Zatlouká to stejně jako naše vláda.

Považuji to za hrubé selhání média veřejné služby, neboť přesně toto je důvod, proč existujete. Máte hájit zájmy občanů této země před nadnárodními korporacemi, vlastní vládou a jakoukoliv propagandou živenou neomezenými finančními zdroji. Tuto funkci naprosto diskreditujete a popíráte tím smysl své existence.

Žádám, aby z této situace rada vyvodila důsledky a přijala účinná opatření k nápravě situace.
Žádám též, abych o nich byl informován.

S pozdravem
ing Roman Kučera

Na vědomí:
iniciativa http://vttip.cz/ (Špatný VTTIP)
Česká pirátská strana
média
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15004 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Poslal jsem stížnost na ČRo kuli TTIP

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Zmíním v článku, který píšu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 2):
Roman.Kucera, V__

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Poslal jsem stížnost na ČRo kuli TTIP

Příspěvek od Roman.Kucera »

Potvrdili přijetí, což je pokrok, očekával jsem, že tam budu muset donést papír do podatelny :-)
Dobrý den,



potvrzuji přijetí Vašeho e-mailu adresovaného Radě Českého rozhlasu.



Rada ČRo si zpravidla vyžaduje k došlým podnětům vyjádření ze strany Českého rozhlasu.



Každá odpověď na podněty a stížnosti posluchačů musí být schválena na veřejné schůzi Rady ČRo, která se koná zpravidla jednou měsíčně.

I vzhledem k měsíční lhůtě, kterou Rada ČRo poskytuje vedení Českého rozhlasu na výše zmíněná vyjádření, bych chtěla předeslat, že odpověď od Rady ČRo byste měl mým prostřednictvím obdržet nejpozději do dvou měsíců.



S pozdravem a přáním hezkého dne



Veronika Vlasáková

tajemnice
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Poslal jsem stížnost na ČRo kuli TTIP

Příspěvek od Roman.Kucera »

Přišla mi odpověď. Šafařík hned po zvém zvolení vymetá kostlivce! Konečně bude ČRo snad k něčemu, odpověď je velmi povzbudivá.
Vážený pane inženýre,

jménem Rady Českého rozhlasu tímto odpovídám na Vaši stížnost ze 14. října 2015.

Rada ČRo se problematikou mediální reprezentace smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy TTIP zabývala na své letošní květnové veřejné schůzi v souvislosti se stížností p. T. Rašovského (pod příjmením tohoto posluchače můžete najít tehdejší odpověď rady v příslušné části webu RČRo). Pan Rašovský tehdy poslal velmi důkladně zpracovaný podnět s řadou velmi silných argumentů. Z vysílání Českého rozhlasu bylo následně znát (navzdory tehdejšímu vyjádření od vedení ČRo, které jakékoli pochybení odmítlo), že si ČRo uvědomil své „zaspání“ ‒ v krátké době se tehdy objevilo několik obsáhlejších příspěvků, které se tématu TTIP věnovaly.

Určitě tedy nejpozději od jara 2015 neplatí, že by ČRo existenci této smlouvy „zatloukal“, jak expresivně uvádíte.

RČRo si k Vašemu podnětu vyžádala prostřednictvím generálního ředitele Českého rozhlasu vyjádření ze strany ČRo. Vypracoval je Mgr. Tomáš Pancíř, ředitel Centra zpravodajství ČRo. Text připojujeme v příloze. Rada ČRo se s ním neztotožňuje ‒ chápejme ho prosím jen jako dokument o současné míře sebereflexe vedení ČRo v oné záležitosti.


Zde je výčet několika nedostatků toho vyjádření, které vnímáme jako příznakové obecně pro přístup ČRo k danému tématu i k reflexi role média veřejné služby:

1) je škoda, že není Mgr. Pancíř v uvádění jednotlivých pořadů konkrétní; je-li s prací svého týmu tolik spokojen, jistě mohl připojit alespoň několik linků k nahrávkám či článkům dostupným na webu ČRo. Jeho pojetí odpovědi vede i k zastírání faktu, že velkou většinu i toho mála důkladnějších relací k tématu ČRo dosud vysílal na těch svých stanicích, které mají velice malou poslechovost

2) souvislost mezi nízkou mírou povědomí občanů České republiky o TTIP a malou pozorností, kterou tématu dosud věnoval (také) Český rozhlas, vnímáme jako silnější, než tak činí vyjádření ČRo. To, co o daném podtématu (i o tradičních a sociálních médiích) uvádí Mgr. Pancíř, pokládáme za velmi sporné a pro vnímání ČRo vyloženě kontraproduktivní.

Vám, vážený pane inženýre, děkujeme za zaslání odkazu na průzkum CVVM ze září 2015 (http://cvvm.soc.cas.cz/mezinarodni-vzta ... -zari-2015), je to pro dané téma opravdu důležité.


3) T. Pancíř používá k relativizaci Vašich výhrad podobný argument, který použil již u stejného tématu ve svém vyjádření (z 13. 5. 2015) na výše zmíněnou stížnost T. Rašovského. Tehdy T. Pancíř tvrdil: „Transatlantická obchodní a investiční úmluva (dále jen ‚TTIP‘) je naprosto zásadním tématem, kterému se samozřejmě Český rozhlas hodlá intenzivně věnovat.“

Nyní Mgr. Pancíř píše: „jsem přesvědčen, že příležitostí k detailnímu a
věcnému rozboru smlouvy TTIP budeme mít (míněn ČRo, pozn. Rady ČRo) dost“.

Avšak existují mj. tyto dva zásadní důvody pro včasnější důkladný zájem o dané téma: návrh smlouvy TTIP měl být původně vypracován již do konce r. 2014 a i z připravovaného textu již bylo zveřejněno (a na různých fórech a v médiích analyzováno a okomentováno) tolik, že se kvalitní média mohou tématem zabývat opravdu do hloubky již nyní


4) Mgr. Pancíř píše o tom, že prý „mnohé rozhlasy veřejné služby v zahraničí“ volí ohledně referování o TTIP „podobný přístup“. Zaráží nás vágnost zvolené argumentace a přístup ve smyslu „musíte mi věřit“. Konfrontace s fakty je ale pro ČRo v daném případě trapná: každý si může snadno udělat představu o tom, jak k danému tématu přistupuje např. BBC (na níž jinak pracovníci ČRo často odkazují). Doporučujeme například tento materiál http://www.bbc.com/news/world-europe-33422086 (a linky k témuž tématu pod oním článkem)

5) Navzdory slibným pasážím z vyjádření (proklamace o brzkém pokládání tématu za jednu z priorit) se obáváme, že si Český rozhlas stále není dostatečně vědom závažnosti problematiky a souvislostí TTIP. Vyjádření ČRo se příliš váže k textu smlouvy, přitom z odborné, politické i občanské sféry existuje velké množství dokladů o tom, že fenomény související s problematikou TTIP již v řadě zemí přinesly závažné reálné právní, ekonomické a společenské dopady a jsou výše zmíněnými sférami reflektovány.

6) Rozporuplné vyjádření ČRo v jedné části proklamuje: „Naše ambice je rozebírat dopady skutečných (nikoliv jen domnělých) ustanovení této dohody.“ To neobratné vyjádření by mohlo vzbuzovat dojem, že ČRo hodlá čekat (v případě schválení TTIP) x měsíců či let po nabytí účinnosti TTIP. Přitom důležitými tématy jsou např. již nyní fungující arbitrážní mechanismy (které má TTIP rozšířit), otázky transparentnosti onoho smluvního textu, fungování EU v té věci, přístupy jednotlivých politických stan, reakce občanské veřejnosti atd.

7) T. Pancíř zdůrazňuje důležitost „zveřejnění dalších částí smlouvy.“ Bohužel se nijak nezmiňuje o tom, co pro zveřejnění již známých částí smlouvy udělal Český rozhlas

8) Zaráží nás, že je z několika míst vyjádření ČRo je patrná tendenčnost: kritické hlasy vůči TTIP podává s negativním nádechem coby projevy „aktivistů“ a šířeného strachu. Je s podivem, že si přední pracovník ČRo neuvědomil, co vše vypovídá jeho text po rétorické a diskurzivní stránce.

Rada Českého rozhlasu na své veřejné schůzi dne 25. 11. 2015 zopakovala svůj apel na vedení Českého rozhlasu, aby tématu TTIP zvýšenou pozornost a aby je zpracoval v širokých souvislostech a potřebnou pluralitou, jak jí to ‒ stejně jako i u jiných závažných témat ‒ ukládá zákon o ČRo a Kodex Českého rozhlasu.

Rada ČRo se konečně přiblížila k možnosti zadávat nezávislé odborné analýzy vysílání Českého rozhlasu. Je velmi pravděpodobné, že některou z nich v budoucnosti necháme zaměřit na mediální reprezentaci tématu TTIP v Českém rozhlasu.

Vážený pane inženýre, děkujeme Vám za zpětnou vazbu k práci Českého rozhlasu.

S pozdravem
PhDr. Petr Šafařík
předseda Rady ČRo

příloha Mgr. Tomáš Pancíř, ředitel Centra zpravodajství ČRo
Vyjádření vedení ČRo ke stížnosti R. Kučery ohledně informování o Transatlantické obchodní a investiční úmluvě v Českém rozhlase.

Jsem přesvědčen, že zpravodajství Českého rozhlasu v posledních měsících nepominulo
žádnou zásadní událost, která v tomto období v souvislosti s vyjednáváním smlouvy TTIP
byla. Kromě jiného jsme rozebírali možné důsledky mechanismu ISDS, přinesli jsme
stanoviska aktivistů i představitelky Evropské komise ohledně dopadu TTIP na ochranu
spotřebitele a informovali jsme také o protestech proti TTIP v západní Evropě. TTIP jsme
logicky zmiňovali také v souvislosti s nedávným dojednáním návrhu smlouvy o takzvaném
Transpacifickém partnerství (TPP). Smlouvě TTIP jsme se vedle zpravodajství věnovali i ve
všech základních řadách publicistických pořadů (Hlavní zprávy a 20 minut na Radiožurnálu,
Zaostřeno, Názory a argumenty, Ranní Plus nebo Den podle na ČRo Plus, Jak to vidí na
ČRo Dvojka).

Přesto je povědomí české veřejnosti o smlouvě TTIP malé, což dokázal nedávný průzkum
CVVM. Je samozřejmě jednoduché tvrdit, že za to můžeme my, média, speciálně potom
média veřejné služby. Jsem ale přesvědčen, že jde o velké zjednodušení. V současném
světě tradiční média přišla o svůj monopol. Šířit informace a názory po internetu nebo po
sociálních sítích je velmi jednoduché. Co se nejsnáze šíří, to je strach. A přesto se zatím
mezi českou veřejností neuchytila ani hesla aktivistů, kteří varují před (možnými) negativními
dopady dohody TTIP.


Chápu, že aktivista bojující proti smlouvě TTIP (a tím nemyslím konkrétně stěžovatele) by
uvítal ideálně každý den odvysílání souhrnu argumentů proti této smlouvě – a pokud se TTIP
věnuje prostoru méně, bude to považovat za selhání. Úkolem média veřejné služby ale není
vysílat propagandu, být nástrojem aktivistů a šířit obavy, které zatím není možné věrohodně
potvrdit ani vyvrátit, neboť projednávaný text není kompletně zveřejněn.


Stejně jako stěžovatel, i já skutečně považuji smlouvu TTIP za zásadní. ČRo má smlouvu
TTIP zařazenu jako jednu z priorit pro zpravodajství a aktuální publicistiku v nadcházejících
měsících. Chystáme (bez ohledu na tuto stížnost) další pořady (například pro první týdny
rozšířeného vysílání ČRo Plus) věnované TTIP, připravujeme i zvláštní sekci na našem
zpravodajském webu, kde budou přehledně a srozumitelně vysvětleny základní údaje o

smlouvě TTIP (včetně jejich důležitosti), informace o postupu jejího vyjednávání a kde
nebudou chybět ani argumenty zastánců i odpůrců TTIP. Debatu v našem vysílání chceme
vést maximálně věcně a korektně. Naše ambice je rozebírat dopady skutečných (nikoliv jen
domnělých) ustanovení této dohody. A k tomu skutečně pomůže zveřejnění dalších částí
smlouvy.



Chápu, že se může zdát, že čas utíká. Ale jsem přesvědčen, že příležitostí k detailnímu a
věcnému rozboru smlouvy TTIP budeme mít dost, a to i vzhledem k samotné proceduře
jejího schvalování. Až po ukončení všech kol vyjednávání bude zveřejněna kompletní
dohoda a bude přeložena do všech úředních jazyků EU, následně bude předložena ke
schválení Radě a Evropskému parlamentu. Do této doby bohužel platí, že o obsahu
vyjednávané úmluvy je stále k dispozici jen omezené množství informací. Není k dispozici
text úmluvy, pouze jeho fragmenty. V takové situaci je obtížné (ne-li nemožné) splnit jednu
ze základních úloh média veřejné služby – informovat o smlouvě TTIP objektivně, pravdivě a
věcně. Debaty v této fázi vyjednávání jsou nevyhnutelně spíše o dojmech a pocitech,
případně o fámách a dohadech nebo z druhé strany o neověřitelných slibech, nikoliv o
skutečném obsahu připravované dohody, natož o jejích kvalifikovaně odhadnutelných
dopadech a důsledcích.

Ostatně, jak vím z našich neformálních debat (i v rámci EBU), podobný přístup volí i mnohé
rozhlasy veřejné služby v zahraničí.

Mgr. Tomáš Pancíř
ředitel Centra zpravodajství Českého rozhlasu
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 7):
Frantisek.Navrkal, Lenka.Kozlova, Marek.Necada, Jiri.Ulip, Ondrej.Profant, next_ghost, Frantisek.Kopriva
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Zamčeno

Zpět na „Svoboda projevu“