[Dotaz zvenku] Financování politiky

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

[Dotaz zvenku] Financování politiky

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Dorazili mi jako garantu (takže ten systém snad trochu něčemu je) následující otázky:
Dobrý den pane Pikale,

obracím se na Vás jako na garanta programového bodu "Politické strany". Pro účely diplomové práce zjišťuji názor Pirátské strany na 6 bodů v rámci problematiky FINANCOVÁNÍ POLITICKÝCH STRAN A VOLEBNÍCH KAMPANÍ. Budete - li mít nad tento rámec další materiály, příp. vlastní návrh novely Zákona o politických stranách či další příslušné legislativy, velmi je uvítám.

OTÁZKY:

1) SYSTÉM VEŘEJNÉHO FINANCOVÁNÍ POLITIKY - preferujete ZACHOVÁNÍ AKTUÁLNÍCH PRAVIDEL (finanční příspěvky státu na úhradu volebních nákladů, na činnost, tj. stálé příspěvky / za mandáty, v současných parametrech), NEBO POŽADUJETE ÚPRAVU? Pokud ano, jaké konkrétní změny navrhujete?

2) SYSTÉM SOUKROMÉHO FINANCOVÁNÍ POLITIKY - preferujete ZACHOVÁNÍ AKTUÁLNÍCH PRAVIDEL (dary od fyzických i právnických osob dle současných parametrů), NEBO POŽADUJETE ÚPRAVU. Pokud ano, jaké konkrétní změny navrhujete?

3) TRANSPARENTNOST FINANCOVÁNÍ POLITICKÝCH STRAN - preferujete ZACHOVÁNÍ AKTUÁLNÍCH NOREM (výroční zprávy k nahlédnutí v knihovně Parlamentu, NEBO POŽADUJETE ÚPRAVU? Pokud ano, jaké konkrétní změny navrhujete?

4) KONTROLA FINANCOVÁNÍ POLITICKÝCH STRAN - preferujete ZACHOVÁNÍ AKTUÁLNÍCH PRAVIDEL (Kontrolní výbor PS dle příslušných parametrů), NEBO POŽADUJETE ÚPRAVU? Pokud ano, jaké konkrétní změny navrhujete?

5) SANKCE ZA PŘÍPADNÁ POCHYBENÍ VE VEDENÍ ÚČETNICTVÍ POLITICKÝCH STRAN - preferujete ZACHOVÁNÍ AKTUÁLNÍCH PRAVIDEL A NOREM, NEBO POŽADUJETE ÚPRAVU? Pokud ano, jaké konkrétní změny navrhujete?

6) VÝDAJOVÉ LIMITY NA VOLEBNÍ KAMPANĚ - jste pro jejich zavedení? Pokud ano, jakou hranici pro jaký typ voleb navrhujete?

Děkuji předem za odpověď,

Tomáš N.
Můžeme o tom diskutovat zde, ale na formulaci odpovědí zakládám pad: http://pad.pirati.cz/p/financovaniPolitiky
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Ulip, Alexandr.Mansurov

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Petr.Bajgar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7457
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, Na Šancích 1180
Dal poděkování: 6865 poděkování
Dostal poděkování: 3623 poděkování

Re: [Dotaz zvenku] Financování politiky

Příspěvek od Petr.Bajgar »

Zaujal mě příspěvek M.Peksy který se pozastavil nad úpravou financování politických stran v sousedním Německu.
Tohle je docela zajímavý systém, jak pomocí partajního financování zaříznout stranu. V Německu je partajní financování stropováno 4 násobkem toho, co si partaj opatří sama. AfD si "opatřuje" - prodává zlaté marky, moc pěknej kšeftík. No a teď leží na stole návrh zákona, podle kterého by se podnikatelská činnost neměla započítávat, protože "partaj mají financovat členové a příznivci". A mělo by to fungovat "ab sofort". Takže, pokud příznivci straně nevysolí do konce roku 2 mega €, přijde strana o 8 mega € za rok 2015. Předsednictvo na prášky, protože to by znamenalo bankrot a že "bude Německo bez Alternativy"
M.Peksa odvozuje že jde o systém k zaříznutí politických stran.

Dovolim si malou úvahu na toto téma.

na úvod jen připomenutí jaké už dnes mají politické strany možnosti získávání prostředků na svou činnost:
Zákon o politických stranách
§ 17 Hospodaření stran a hnutí
(1) Strana a hnutí odpovídají za své závazky celým svým majetkem. Členové strany a hnutí za závazky strany a hnutí ani neodpovídají ani neručí.
(2) Strana a hnutí nesmějí vlastním jménem podnikat.2b)
(3) Strana a hnutí mohou založit obchodní společnost nebo družstvo nebo se účastnit jako společník nebo člen na již založené obchodní společnosti nebo družstvu jen tehdy, je-li výlučným předmětem jejich činnosti:
a) provozování vydavatelství, nakladatelství a tiskáren,
b) publikační a propagační činnost,
c) pořádání kulturních, společenských, sportovních, rekreačních, vzdělávacích a politických akcí, nebo
d) výroba a prodej předmětů propagujících program a činnost příslušné strany a hnutí.
(4) Příjmem strany a hnutí mohou být:
a) příspěvek ze státního rozpočtu České republiky na úhradu volebních nákladů,
b) příspěvek ze státního rozpočtu České republiky na činnost strany a hnutí (dále jen "příspěvek na činnost"),
c) členské příspěvky,
d) dary a dědictví,
e) příjmy z pronájmu a prodeje movitého a nemovitého majetku,
f) úroky z vkladů,
g) příjmy vznikající z účasti na podnikání jiných právnických osob podle odstavce 3,
h) příjmy z pořádání tombol, kulturních, společenských, sportovních, rekreačních, vzdělávacích a politických akcí,
i) půjčky a úvěry.
(5) Strana a hnutí vedou účetnictví podle zvláštního zákona.3)
(6) Strana a hnutí nesmějí vlastnit majetek mimo území České republiky.
------------------------------------------------------------------
3) Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví.
2b) Zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

a

§ 1 Úvodní ustanovení
(1) Občané mají právo se sdružovat v politických stranách a v politických hnutích (dále jen "strany a hnutí"). Výkon tohoto práva slouží občanům k jejich účasti na politickém životě společnosti, zejména na vytváření zákonodárných sborů a orgánů vyšších územních samosprávných celků a orgánů místní samosprávy. Zvláštní zákony stanoví, ve kterých případech je výkon tohoto práva omezen.1a)

Pokud chceme být platnou součástí pluralitně demokratického společenství považuji za víc než zásadní aby naše a další politické strany v naší republice mnohem více než v posledních 26letech začaly pracovat na tom, aby se politické činnosti věnovalo a spolupodílelo se na ní pokud možno mnohem více spoluobčanů než je tomu dnes. Máme za sebou čtvrtstoletí kdy o majetku státu a každoročních miliardových výdajích naše státu a tím o životech a budoucnosti 10mil občanů ČR rozhodovaly v podstatě marginální partičky rádoby politických stran, které ani při sečtení všech členů všech stran dohromady nepřekročili ani 1% občanů naší společné republiky. Tento stav je ve svých důsledcích zásadním způsobem neblahý pro úrověň jak politické kultůry tak politiky jako formy vyjednávání o skutečných potřebách a to krátkodobých ale především dlouhodobých našeho společenství občanů ČR.
Myslím si a jsem přesvědčen, že je třeba aby politické strany přijaly svoji společenskou odpovědnost a začaly opravdu dělat to co jako jedna ze základních součástí demokracie mají, tedy jednat se spoluobčany o své činnosti a o potřebnosti této jejich politicé činnost. Nejtransparentnějším projevem podpory občanů je podle mého mínění především to jestli jsou ochotni podílet se na financování dané politické strany. Nástroje které mají své politické strany jsou dostatečně široké na to, aby mohli jejich pomocí žádat spoluobčany o finanční participaci na jejich politické činnosti pokud z nějakého důvodu nechtějí k politickému-společenskému vyjednávání přispívat přímo. Dlouhodobě jsem přesvědčen že bylo obrovskou chybou přijetí zákona o financování politických stran ze státního rozpočtu. Protože tímto podle éh mínění došlo k trvalému odtržení tzv. politických stran od skutečných tedy každodenních i dlouhodobých zájmů stranicky neorganizovaných 99% spoluobčanů. Proto jsem přesvědčen že je nanejvíš potřebné stávající formu financování tzv. politických stran v ČR změnit a to ve smyslu větší závyslosti politických stran na příspěvcích od občanů. Například měsičním daňově odečitatelným příspěvkem ze mzdy s tím že by si občan sám mohl volit a volbu v průběhu volebního období měnit kterou stranu chce financovat. Čímž by podle mého mínění vzrostl potřebný tlak na politické strany, aby přestaly nominovat do voleb šmejdy, kteří po volbách dlouhá léta dělají opak toho co ve svých volebních programech slibovali. Jsem přesvědčen že v základech naší politické činnosti je zvyšovat vliv občanů na politický vývoj bod přímá demokracie, transparece financování politických stran a státu atp.. Jen jaksi nejsme ani po šesti letech dostatečně zralou-dospělou a vyspělou politickou stranou na prosazování vlastních programových cílů.

PS: Hlavní rolí opozičních stran jako je PP-CZ je otevírat zviditelňovat a pokud možno účinně léčit neduhy rádoby velkých stran
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Re: [Dotaz zvenku] Financování politiky

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Petr.Bajgar píše:...
M.Peksa odvozuje že jde o systém k zaříznutí politických stran.
...
To fakt nevyvozuju. Pokud tohle stropování někomu pomáhá, tak "podnikatelským" stranám proti těm "proletářským". Ale jinak mi to přijde celkem sympatické brání to variantě "rozpuštění strany a vyplacení 45209 každému členovi". Poukazoval jsem na to, že navržená změna je způsob, jak se CDU zbaví nepohodlné AfD, která jí bere voliče.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Petr.Bajgar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7457
Registrován: 22 čer 2009, 21:57
Profese: ,
Bydliště: Chrudim, Na Šancích 1180
Dal poděkování: 6865 poděkování
Dostal poděkování: 3623 poděkování

Re: [Dotaz zvenku] Financování politiky

Příspěvek od Petr.Bajgar »

Mikulas.Peksa píše:To fakt nevyvozuju. Pokud tohle stropování někomu pomáhá, tak "podnikatelským" stranám proti těm "proletářským". Ale jinak mi to přijde celkem sympatické brání to variantě "rozpuštění strany a vyplacení 45209 každému členovi". Poukazoval jsem na to, že navržená změna je způsob, jak se CDU zbaví nepohodlné AfD, která jí bere voliče.
Tak to jsem Mikulášův ponět špatně pochopil. Neznám tak jako on situaci mezi politickýmy stanamy v Německu. Jistě každá forma financování má své výhody a své nevýhody. Jde tedy o to jak se dobrat k formě, která bude obecně přijatelná a přitom účelná.

Proto jsem jeho podnět využil ke svému zamyšlení nad financováním politických stran v ČR.

Mám, za to, že ani my ani po šestu letech od vzniku PP-CZ neumíme zatím využívat nástroje, které nám dává zákon o politických stranách k vlastnímu financování a to ani po tom co jsme si zvolily do RP I.Vašíčka co by podnikatele. Stáváme se-už jsme plně závislí na příjmech od státu místo na přijmech od našich voličů a podporovatelů naší politické činnosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Bajgar za příspěvky (celkem 2):
Rostislav.Reha, Mikulas.Peksa
Odpovědět

Zpět na „Politické strany“