Komponenta: Přímá demokracie

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Leo.K
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 29
Registrován: 17 čer 2011, 20:28
Profese: starobní důchodce, bývalý učitel, grafik
Bydliště: Liberec
Dostal poděkování: 36 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Leo.K »

Na odlehčení - dobré, ale pokud nejste členem "klubu" kde "kucí spolu mluví" je odchod ze zaměstnání (v ČR) podoben ruské ruletě a k vyvázání z poddanského vztahu nemá daleko. Nesmíte tolik dát na oficiální statistiky. Řekl bych dokonce, že v (bohaté) Praze je situace na trhu práce ještě daleko horší než v "provincii." Asi se to k Vám nedoneslo, ale historická černá tečka v pracovní knížce má dnes jenom jinou podobu.
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8029
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2793 poděkování
Dostal poděkování: 8202 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Já tomu možná ne zcela nerozumím, lépe se cítím jako zaměstnavatel a víceméně i lidé v mém okolí preferují postarat se sami o sebe, takže spíše podnikají. Také předpokládám, že člověk je firmě loajální, připadlo by mi podivné, pokud by zaměstnanec přes den pracoval aby dostal mzdu a večer na tu stejnou firmu, která mu vyplatí mzdu dštil oheň a síru. Minimálně proto, že tím snižuje šance, že ta firma na vyplacení té mzdy bude mít. Ona totiž stejně jako je konkurence na pracovním trhu, tak stejně existuje konkurence mezi firmami. Rozumím, že mohou existovat excesy, ty ale nejsou systémové a jsou prostě o tom, že manažer je s prominutím lidské hovado (kterých je mezi manažery stejně jako mezi zaměstnanci). Takže bych se bál nějakého systémového zásahu do mých svobod podnikatele (např. odměnit zaměstnance za jeho loajalitu). Jaké si vůbec představuješ řešení?
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Leo.K
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 29
Registrován: 17 čer 2011, 20:28
Profese: starobní důchodce, bývalý učitel, grafik
Bydliště: Liberec
Dostal poděkování: 36 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Leo.K »

Nemluvím o loajalitě zaměstnance. Tu považuji za samozřejmou. Mluvím o feudálních vztazích. Ozřejmím to na příkladu. Nastoupím do firmy, která hodlá využít mé know-how , němčinu, angličtinu a španělštinu do pozice obchodníka. Nabídne mi pracovní smlouvu s obvyklým počtem pracovních hodin, s pracovním dnem od 9:00 (nemám rád nevyspalé zaměstnance) a relativně slušný plat 30 000 Kč (na ruku). Jenže od momentu, kdy do zaměstnání nastoupím nejsem si ani doma, ani u přátel, ani o dovolené jistý, že mě zaměstnavatel nezavolá, že se objevil ten a ten problém, který je nutné bezodkladně vyřešit. Nechci to rozvíjet dál, ale snad chápeš o co mi jde. Ten vztah, kdy se zaměstnavatel zmocňuje mého veškerého času, kdy se se mnou dělí o své podnikatelské riziko za pouhý plat (byť slušný a jehož ztráta by mi vážně ohrozila životní úroveň), nelze nazvat jinak, než feudální.
Řešení? Zcela opačné než se dnes prosazuje. Odstraňovat nerovnosti ve vzájemném vztahu. Z těch nerovností totiž má nakonec největší profit někdo úplně jiný. Tak zvaná diskrétní elita, která těží z toho, že různé nesváry a bouře se vybíjí mezi zaměstnavateli a zaměstnanci a jich se to vůbec nedotkne. V diskrétní elitě neexistuje konkurence, neexistují (profesní) sváry. Ta jedná v naprosté shodě.
Ale měl bych přestat. Je téměř samozřejmé, že to vidíme každý jinýma očima. Je mezi námi dvougenerační rozdíl a to je příliš. Jsem mezi vámi exot, kterému jsou sympatické základní pirátské premisy a nechal jsem se strhnout k debatě o něčem úplně jiném.
Se srdečným pozdravem
Leopold Kyslinger
Liberec
reny
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 93
Registrován: 07 pro 2011, 07:39
Profese: učitelka
Dal poděkování: 90 poděkování
Dostal poděkování: 109 poděkování

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od reny »

Leo K píše:Dobrý den,
v tomhle vlákně vlastně "vykrádáte" Hnutí za přímou demokracii. Ale myslím si, že to je jenom dobře...
Na to jsem se chtěla zeptat: Komunikoval už někdo z Pirátů třeba s panem Milanem Valachem z HzPD? Mají celou myšlenku přímé demokracie opravdu dotaženou do takových detailů, že by nebyl problém ji při případném úspěchu ve volbách začít prakticky aplikovat (návrh nové ústavy, otázky a odpovědi na všemožné výhrady proti PD...) Pokud vím, HzPD nemá aspirace na to stát se parlamentní stranou, vůbec nejsou politickým útvarem. Je pro ně hlavní šířit myšlenku PD, a tím pečlivěji a systematičtěji mají tuto oblast zvládnutou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi reny za příspěvek:
Ivan.Sirko
Leo.K
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 29
Registrován: 17 čer 2011, 20:28
Profese: starobní důchodce, bývalý učitel, grafik
Bydliště: Liberec
Dostal poděkování: 36 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Leo.K »

Mail na pana Dr. Valacha: valachm <ValachM@seznam.cz>
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2340
Registrován: 14 črc 2009, 08:00
Profese: bývalý obchodník, dnes důchodce
Dal poděkování: 2649 poděkování
Dostal poděkování: 3147 poděkování

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Jiri.Kaderavek.sen »

Leo K ......Chlapče. Pokud je rozdíl mezi vámi dvougenerační, tak mezi námi třígenerační a proto ti bez uzardění tykám. Máš asi 20 let a pokud máš znalosti...svoje know-how , němčinu, angličtinu a španělštinu tak nenastupuj nikde za 30 tis do pozice obchodníka. Jsi vyjímečný a nastup za vyjímečné peníze. Většina lidí totiž v těchto letech po škole neumí ani pořádně anglicky a o nějakém know-how ani nemluvím. Ještě horší je situace ve vyučních oborech. Měl jsem firmu s 25 zaměstnanci (prodej a servis automobilů) a sehnat schopného automechanika, vedoucího servisu nebo prodejce bylo nad lidske síly.Bylo by to dlouhé povídání i s tím, jak bys ses nasmál. Většina musela projít velkým množstvím školení u výrobce automobilů, alarmu a mnoha dalších odborností. Platil jsem to já jako zaměstnavatel. Potom přišla konkurence a jen nabídla o 500, až 1000,-kč větší plat a vše přišlo v niveč. Možná řekneš výpovědní lhůta. No dobře, ale ty bys nechal dva až tři měsíce kazit jméno své firmy mizernou prací nebo vykrádat svoji databázi zákazníků? Hochu závidím ti tvoje znalosti a tvoje mládí. Ale za pár roků a pár fackách od života zjistíš, že ono to je všechno trochu jinak. Každopádně, pokud cítíš svoji silnou pozici, tak do pracovní smlouvy dej i případně dodatkem, co po tobě může a kdy časově zaměstnavatel něco chtít. Žádný zaměstnavatel nechce ztrati nejlepší pracovníky a proto se s nimi rád domluví.
To, že budou vždy nějaké vyjímky a problémy už patří k životu. Žádné sebedokonalejší předpisy to neodstraní.
Držím ti v životě palce.
člen České pirátské strany
tel: +420775335227
Leo.K
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 29
Registrován: 17 čer 2011, 20:28
Profese: starobní důchodce, bývalý učitel, grafik
Bydliště: Liberec
Dostal poděkování: 36 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Leo.K »

To je nedorozumění. Já jsem starobní důchodce - je mi 73 let, původním povoláním učitel Mt - Zt. Příběh jsem ale vzal z praxe, takových příběhů bych mohl pytlovat. Subjekt toho příběhu skutečně existuje a i když nebudu z pochopitelných důvodů jeho identitu zpřesňovat - pracuje v Klecanech
Tito uživatelé poděkovali autorovi Leo.K za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Kaderavek.sen, Ivan.Sirko, Jan.Podhajsky, Jakub.Michalek
Uživatelský avatar
Martin.Broz
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 9429
Registrován: 08 črc 2009, 12:40
Profese: SMRT MODERACI
Bydliště: Internet
Dal poděkování: 1529 poděkování
Dostal poděkování: 5428 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Martin.Broz »

Bravo. Tomu se rika Faux pas. :-)
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek.sen
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2340
Registrován: 14 črc 2009, 08:00
Profese: bývalý obchodník, dnes důchodce
Dal poděkování: 2649 poděkování
Dostal poděkování: 3147 poděkování

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Jiri.Kaderavek.sen »

No to se povedlo. Gratuluji. A když přemýšlím (je mi 64) tak největší rozdíl pohledu je v tom, že já po revoluci se vrhnul na podnikání a starání se sama o sebe. Proto mám pohled z této strany a znám problémy z praxe. A bylo jich hodně. Jinak jsi mi udělal radost (promiň, že stále tykám ale jsme jedna věková skupina), že i lidé dříve narození čtou a účastní se diskuze v naši straně. Hurááááá. To budou všichni holobrádci čučet. :D

P.S. Hele a nechceš se k nám přidat?
člen České pirátské strany
tel: +420775335227
Leo.K
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 29
Registrován: 17 čer 2011, 20:28
Profese: starobní důchodce, bývalý učitel, grafik
Bydliště: Liberec
Dostal poděkování: 36 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Leo.K »

No, už jsem se k tomu vyjádřil. Ale mohu to klidně opakovat. Pirátská strana je mi sympatická z řady důvodů z nichž vyniká hlavně specifický přístup k tak zvanému duševnímu vlastnictví. Jsem příznivcem GNU, které tvrdí, že software by měl být poskytován zdarma a zásadně v podobě zdrojových programů, aby uživatelé-programátoři měli možnost modifikovat programy podle svých potřeb, opravovat chyby a též aby měli možnost se na příkladech dobře napsaného kódu naučit psát kvalitní programy. Příjmy programátorů by měly pocházet z práce spojené s instalací, zaučením, instruktáží, nikoliv z poplatků za každou novou instalaci programu. To je totiž (podle mého skromného mínění) cesta vpřed, na rozdíl od současného konsumerického pojetí přivedeného téměř k dokonalosti firmou Apple Inc. Bavím se vymýšlením a programováním různých výukových aplikací v matematice a fyzice a grafikou. Ale to je tak asi jediné, čím mohu přispět. Jednak jsem stár, hmotností připomínám mamuta a v důsledku toho jsem nepohyblivý. Přihlásil jsem se jako registrovaný příznivec, ale další kroky ode mne nečekejte. Svoje (učitelské) stránky mám zde http://www.kyslinger.info odkud se lze malou manipulací (je tam takový malý terčík) dostat na ještě starší adresu http://leo.keli.cz/omne.html
Tito uživatelé poděkovali autorovi Leo.K za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Kaderavek.sen, Devilkin, Michaela.Vodova, Magnat
Odpovědět

Zpět na „Demokracie“