Komponenta: Přímá demokracie

Moderátor: Resortni tym Bezpecnost

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 11551
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 4986 poděkování
Dostal poděkování: 17471 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Jakub.Michalek » 30 říj 2011, 22:14

Přímá demokracie vychází z programu pro volby v roce 2010. Uvítáme veškeré poznámky.

http://www.piratskastrana.cz/wiki/rp:program:start
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Devilkin
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 511
Registrován: 22 čer 2009, 18:11
Profese: IT
Dal poděkování: 1320 poděkování
Dostal poděkování: 752 poděkování

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Devilkin » 01 lis 2011, 00:57

Říkal jsem si, že by nebylo naškodu vytvořit nějakou šablonu, podle které by se vytvářely všechny části programu. Možná už něco existuje a já to jenom přehlédl.

Představa je taková, že první odstavec obecně popíše cíle určité části programu. Tento obecných popis by měl být opravdu stručný a hned v dalších odstavcích by měly být vyjmenované konkrétní požadavky. Poslední část může být opět trochu abstraktnější, třeba i nějaké to zamyšlení.

V podstatě to tak je, ale mám pocit že je to dost rozházené, občas něco chybí a občas něco přebývá.

Takže abych byl konkrétní, celé bych to přeskládal a mírně upravil do této podoby (po upozornění dávám připomínky bokem):
Piráti prosazují maximální posílení prvků přímé demokracie. Chceme přímé volby vedoucích představitelů, možnost odvolání takto volených představitelů, referenda, usnadnění zapojení občanů do všech částí přípravy a schvalování legislativy.

Prosazujeme:
  • Přímou volbu vysokých státních úředníků a manažerů na vysokých pozicích (prezidenta republiky, hejtmanů, starostů, ředitele ČT, ČRo, NKÚ, ÚOHS, nejvyššího státního zástupce apod.). Chceme se však vyhnout vládě televizních moderátorů; kandidáti budou muset předem prokázat odbornou způsobilost pro výkon funkce, kterou určí zákon. Občané mají právo kontrolovat volené zástupce a politické strany. Pokud je zástupci nezastupují nebo je zastupují špatně, musí mít občané možnost odvolání politiků, kteří byli zvoleni v přímé volbě. U nepřímo volených zástupců jako jsou například poslanci vyvolá odvolání zástupce jeho nahrazení následujícím kandidátem na původní kandidátní listině strany.
Kdo určí seznam takto volených úředníku, managerů, ředitelů, …?
Kdo vytvoří ty kritéria pro jednotlivé funkce? Je to vůbec reálné? Co musí splňovat třeba takový starosta? Předpokládám, že školy na to nejsou :). Navíc určení jen nějakého stupně vzdělání je vždycky ošemetné.
  • Zákonodárnou iniciativu, která dává občanům možnost navrhnout zákon, jeho úpravu, nebo jeho úplné zrušení bez ohledu na politické strany, a tak umožní občanům ochránit zájmy, které jsou politickým stranám lhostejné. Chceme, aby veškeré připravované zákony byly přes internet dostupné k připomínkách po celou dobu jejich přípravy. Na základě petice se musí návrhem zabývat parlament nebo zastupitelstvo, a pokud požadavkům nevyhoví v roční lhůtě, rozhodne referendum. Změna ústavy bude možná pouze na základě zákonodárné iniciativy, abychom vyloučili účelové změny ústavy, o které se politici několikrát pokusili.
Ta první věta pořád není OK :(. Připadá mi dost nepřehledná.
Co se tématu týče, tak jsem toho názoru, že současné zákony jsou v takovém stavu, že úpravy už nemají moc smysl. Je to jako když píšete program a přidáváte na požádání uživatelů další a další funkce, až je z toho jeden velký a pomalý guláš plný chyb ve kterém se už vůbec nikdo (včetně vývojáře) nevyzná. V takovou chvíli je jediné řešení analyzovat znovu požadavky a začít od začátku. Ideální by byla nějaké veřejná WiKi. Vím že to bude trvat roky, ale mělo by se alespoň začít. Zcela nové verze SW se také nezačínají dělat až když je původní verze naprosto nepoužitelná ;-). Zákony by měly být jasné a zákoníky krátké. Ano, chápu, že se to na první pohled vylučuje, ale cesta vyjmenovávání všech možných variant zločinů podle mě nikam nevede. Osobně bych rád viděl něco jako „Pokud se cítíš poškozený, sepiš jak tě kdo poškodil a obhaj své poškození u soudu“. Chápu, že je to utopie, ale jde mi o to, že pokrýt všechny lumpárny zákony je IMHO nemožné a nějak by se to ošetřit mělo.[/i]
  • Závazná referenda na úrovni celého státu, krajů a obcí. Občané v nich budou rozhodovat o návrhu, který předloží iniciativa nebo o podstatných návrzích parlamentu (mezinárodní smlouva, členství v mezinárodních organizacích, vojenské základny). Pro každé referendum musí být zajištěny nezávislé posudky pro a proti přijetí. Hlasování o více referendech bude možné vyhlásit na stejný den. Způsob kladení otázek v referendech, konkrétní počty podpisů v peticích a omezenou frekvenci rozhodování o stejných otázkách stanoví ústavní zákon.
"Pro každé referendum musí být zajištěny nezávislé posudky pro a proti přijetí." Tohle se může ukázat jako neřešitelné. Posuzování nezávislosti studií je vždycky problém. Možná bych to tam také nedával
Většího zapojení do veřejných záležitostí chceme dosáhnout díky elektronickým technologiím a propojení se sítí kontaktních míst veřejné správy. Ačkoliv elektronická diskuse a hlasování jsou skvělým způsobem, jak přímou demokracii uskutečnit bez velkých nákladů, v případech, kde to je uskutečnitelné, prosazujeme i místní shromáždění angažovaných občanů k diskusi aktuálních problémů.
Naposledy upravil(a) Devilkin dne 01 lis 2011, 15:51, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 7688
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2443 poděkování
Dostal poděkování: 6850 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Jiri.Kaderavek » 01 lis 2011, 11:04

Oznámení moderátora:
Jen bych upozornil na úzus a praktiku, že pokud se cituje z dokumentu, pak se pro přehlednost (abysme nemuseli ke každému příspěvku hledat způsob užití kurzívy atp.) do tagu quote zabaluje jen příslušná část dokumentu a vlastní poznámky jdou jako běžný text příspěvku, tedy správně níže (odmysli quote=Devilkin). Citací dokumentů a vlastních poznámek mezi ně vložených může být více. Díky za pochopení a ohled na ostatní účastníky fóra.
Devilkin píše:
Komponenta: Přímá demokracie píše:Piráti prosazují maximální posílení prvků přímé demokracie. Chceme přímé volby vedoucích představitelů, možnost odvolání takto volených představitelů, referenda, usnadnění zapojení občanů do všech částí přípravy a schvalování legislativy.

Prosazujeme:

Přímou volbu vysokých státních úředníků a manažerů na vysokých pozicích (prezidenta republiky, hejtmanů, starostů, ředitele ČT, ČRo, NKÚ, ÚOHS, nejvyššího státního zástupce apod.). Chceme se však vyhnout vládě televizních moderátorů; kandidáti budou muset předem prokázat odbornou způsobilost pro výkon funkce, kterou určí zákon. Občané mají právo kontrolovat volené zástupce a politické strany. Pokud je zástupci nezastupují nebo je zastupují špatně, musí mít občané možnost odvolání politiků, kteří byli zvoleni v přímé volbě. U nepřímo volených zástupců jako jsou například poslanci vyvolá odvolání zástupce jeho nahrazení následujícím kandidátem na původní kandidátní listině strany.
Kdo určí seznam takto volených úředníku, managerů, ředitelů, …?
Kdo vytvoří ty kritéria pro jednotlivé funkce? Je to vůbec reálné? Co musí splňovat třeba takový starosta? Předpokládám, že školy na to nejsou :). Navíc určení jen nějakého stupně vzdělání je vždycky oš
Zakladatel České pirátské strany

mibla
Příznivec Pirátů – Vysočina
Příspěvky: 34
Registrován: 17 říj 2011, 09:51
Profese: inv.důchodce, daňový exekutor
Bydliště: Kamenná 17, Polná
Dostal poděkování: 19 poděkování

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od mibla » 01 lis 2011, 21:31

Velmi děkuji za tento příspěvek. Zjednodušil určitou část, kterou jsem zde již napsal. Alespoň nejsem jediný.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 11551
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 4986 poděkování
Dostal poděkování: 17471 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Jakub.Michalek » 02 lis 2011, 23:31

Zahajuji veřejnou diskusi ke komponentě Přímá demokracie http://www.pirati.cz/wiki/rp:program:demokracie
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 2):
Jaroslav.Kucera, Ivan Sirko
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Devilkin
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Příspěvky: 511
Registrován: 22 čer 2009, 18:11
Profese: IT
Dal poděkování: 1320 poděkování
Dostal poděkování: 752 poděkování

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Devilkin » 03 lis 2011, 01:31

Nevím sice proč se připomínky musí řešit v novém vlákně, ale dobře.

Navrhuji tedy v prvním kroku komponentu zkrátit + pár drobných úprav, takže výchozí bod by vypadl takto :
Piráti prosazují maximální posílení prvků přímé demokracie. Chceme přímé volby vedoucích představitelů, možnost odvolání takto volených představitelů, referenda, usnadnění zapojení občanů do všech částí přípravy a schvalování legislativy.

Prosazujeme:
  • Přímou volbu vysokých státních úředníků a manažerů na vysokých pozicích (prezidenta republiky, hejtmanů, starostů, ředitele ČT, ČRo, NKÚ, ÚOHS, nejvyššího státního zástupce apod.). Chceme se však vyhnout vládě televizních moderátorů; kandidáti budou muset předem prokázat odbornou způsobilost pro výkon funkce, kterou určí zákon. Občané mají právo kontrolovat volené zástupce a politické strany. Pokud je zástupci nezastupují nebo je zastupují špatně, musí mít občané možnost odvolání politiků, kteří byli zvoleni v přímé volbě. U nepřímo volených zástupců jako jsou například poslanci vyvolá odvolání zástupce jeho nahrazení následujícím kandidátem na původní kandidátní listině strany.
  • Zákonodárnou iniciativu, která dává občanům možnost navrhovat zákony, jejich úpravu, nebo jejich úplné zrušení bez ohledu na politické strany, a tak umožní občanům chránit zájmy, které jsou politickým stranám lhostejné. Na základě petice se musí návrhem zabývat parlament nebo zastupitelstvo, a pokud požadavkům nevyhoví v roční lhůtě, rozhodne referendum. Změna ústavy bude možná pouze na základě zákonodárné iniciativy, abychom vyloučili účelové změny ústavy, o které se politici několikrát pokusili. Chceme také, aby veškeré připravované zákony byly přes internet dostupné k připomínkám po celou dobu jejich přípravy.
  • Závazná referenda na úrovni celého státu, krajů a obcí. Občané v nich budou rozhodovat o návrhu, který předloží iniciativa nebo o podstatných návrzích parlamentu (mezinárodní smlouva, členství v mezinárodních organizacích, vojenské základny). Pro každé referendum musí být zajištěny nezávislé posudky pro a proti přijetí. Hlasování o více referendech bude možné vyhlásit na stejný den. Způsob kladení otázek v referendech, konkrétní počty podpisů v peticích a omezenou frekvenci rozhodování o stejných otázkách stanoví ústavní zákon.
Většího zapojení do veřejných záležitostí chceme dosáhnout díky elektronickým technologiím a propojení se sítí kontaktních míst veřejné správy. Ačkoliv elektronická diskuse a hlasování jsou skvělým způsobem, jak přímou demokracii uskutečnit bez velkých nákladů, v případech, kde to je možné, prosazujeme i místní shromáždění angažovaných občanů k diskusi aktuálních problémů.
K takto upravené komponentě mám ale stále tyto výhrady.

Nezpochybňuji zcela u určitých funkcí požadovat odpornou způsobilost, ale kdyby se mě teď někdo zeptal, jaké bych si představoval odborné požadavky pro starostu, tak bych musel přiznat, že u starostů bych žádné odborné požadavky nevyžadoval a řek bych, že se to týká hlavně odporných funkcí jako ??? Jako co? Já fakt nevím. Třeba Nejvyšší kontrolní úřad. Jaké by to byly požadavky? Právnické vzdělání ? :) Obávám se, že to snižuje riziko nevhodného kandidáta jen málo.

Zkratka já na tu otázku nedokážu věrohodně odpovědět. Navíc by mohl někdo zdůrazňovat, že zvolené požadavky můžou blokovat právo občanů na svobodnou volbu. Má lid právo si do úřadu pro jadernou bezpečnost zvolit baviče z TV?

Neříkám, že není relevantní odpověď, ale já ji nevím. Snad ještě tak u těch vysokých úředníků by to mohlo být obhajitelné, ale u starostů?
Požadujeme zákonodárnou iniciativu, která dává občanům možnost navrhovat zákony, jejich úpravu, nebo jejich úplné zrušení bez ohledu na politické strany, a tak umožní občanům ochránit zájmy, které jsou politickým stranám lhostejné.
Podle mě je ta věta strašně dlouhá a dost nepřehledná. Nemám teď ale žádné jiné řešení, než to prostě opět zkrátit. Celý požadavek by vypadal takto:
Požadujeme zákonodárnou iniciativu, která dává občanům možnost navrhovat zákony, jejich úpravu, nebo jejich úplné zrušení. Na základě petice se musí návrhem zabývat parlament nebo zastupitelstvo, a pokud požadavkům nevyhoví v roční lhůtě, rozhodne referendum. Změna ústavy bude možná pouze na základě zákonodárné iniciativy, abychom vyloučili účelové změny ústavy, o které se politici několikrát pokusili. Chceme také, aby veškeré připravované zákony byly přes internet dostupné k připomínkám po celou dobu jejich přípravy
A možná bych v rámci přehlednosti obětoval i poslední větu :)
Pro každé referendum musí být zajištěny nezávislé posudky pro a proti přijetí.
Opět nevím, jak bych zaručil tu nezávislost pro/proti. Jasně, částečné možnosti tu jsou. Třeba zadám vypracování posudku pěti různým firmám nejlépe v jiných státech, ale ani to nezaručí úplnou nezávislost. Můžu to ale třeba přeložit jako „Pokud občané zpochybní dostatek informací, referendum bude neplatné“? Zpochybnění se určí jak? Referendem? Kdyby to tam vůbec nebylo, tak by se dalo předpokládat, že občané dostanou „podle nich“ dostatečné množství informaci pro/proti, protože jinak by referendum mohli zpochybnit (mohlo by to být součástí zákona o referendu), nebo by se ho neúčastnili (což by mohlo být vlastně vyjádřením toho samého a referendum by opět bylo neplatné).

V reálu to stejně bude tak, že se rychle sdruží dva tábory, které by referendum nějak ovlivnilo a ty pak budou hájit svoje zájmy a podle toho informovat veřejnost. Není to vyloženě špatná představa, jenom nevím, jak tomu pomůže nebo uškodí požadavek nezávislých posudků.

Uživatelský avatar
Evzen.Boura
Zahraniční odbor
Příspěvky: 347
Registrován: 11 srp 2009, 08:10
Profese: molekularní biolog
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 235 poděkování
Dostal poděkování: 285 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Evzen.Boura » 03 lis 2011, 02:20

Chceme se však vyhnout vládě televizních moderátorů; kandidáti budou muset předem prokázat odbornou způsobilost pro výkon funkce, kterou určí zákon.
Proc? Navrhuji formulaci vypustit.

Oduvodneni: Pokud chceme primou demokracii, musime mit i viru, ze lid rozhodne "spravne". Tj. nezvoli na funkci reditele NKU bavice z TV Nova.

A btw. i kdyby zvolil, tak manazer je manazer a ma tym poradcu, kteri uz musi byt na tematiku odbornici. Napr. Ronald Reagan je povazovan za vyborneho prezidenta, presto jeho kvalifikace byla herec (!) (a to jeste mizerny).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Evzen.Boura za příspěvky (celkem 2):
Katerina.Marketa.Matouskova, Tomas.Klapka

Uživatelský avatar
Katerina.Marketa.Matouskova
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 341
Registrován: 21 zář 2011, 10:40
Profese: osvč - překladatelka
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 883 poděkování
Dostal poděkování: 557 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Katerina.Marketa.Matouskova » 03 lis 2011, 08:27

Evzen Boura píše: A btw. i kdyby zvolil, tak manazer je manazer a ma tym poradcu, kteri uz musi byt na tematiku odbornici. Napr. Ronald Reagan je povazovan za vyborneho prezidenta, presto jeho kvalifikace byla herec (!) (a to jeste mizerny).
Naprostý souhlas. A znovu mi to evokuje velmi příbuzné téma, ke kterému už jsem se chtěla několikrát vyjádřita zapomněla jsem na to. Někde je zmíněno, že kdyby Piráti získali ministerské křeslo, tak by ho obsadili nestraníkem - odborníkem na danné téma. Podle mě to není šťastné řešení, mnohem lepší než odborník v oboru je klidně i laik, který ale má vizi a dobré komunikační schopnosti a předpoklady pro vedení týmu. Je potřeba, aby dotyčný prosazoval Pirátské cíle, od odborníků si má nechat radit, vypracovávat stanoviska a podobně. Dost "odborníků" vidí svět příliš úzce, bez širších souvislostí, které ministr potřebuje vidět. A kdo zaručí, že odbornost je v souladu s Pirátskými cíly? A podobně je to téměř se všemi vysokými funkcemi ve státě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Katerina.Marketa.Matouskova za příspěvky (celkem 3):
Jaroslav.Kucera, Tomas.Klapka, Kostas.Dimoskakis
Korektury textů na požádání.

"Kdekoli byla demokracie zdiskreditována, stalo se to tím, že si lid nedovedl zvolit rozumově a mravně kvalifikované zástupce. Demokracie vydrží zkoušku dějin jen tehdy... když zvolený poslanec bude cítit stejnou odpovědnost, jako chirurg, když operuje na živém těle." Josef Macek *1887

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Republikový výbor
Příspěvky: 15028
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9563 poděkování
Dostal poděkování: 17203 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Roman.Kucera » 03 lis 2011, 09:12

A co Železný a hlavně Bobobaba?! Naprosto bezpáteřná, odporná, všehoschopná babizna. NIc neumí, do všeho se sere a má úspěch. O tyhle případy, myslím jde a nevím, jak to eliminovat.
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Příspěvky: 12985
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: student
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 10495 poděkování
Dostal poděkování: 16658 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Komponenta: Přímá demokracie

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik » 03 lis 2011, 11:11

Roman Kucera píše:A co Železný a hlavně Bobobaba?! Naprosto bezpáteřná, odporná, všehoschopná babizna. NIc neumí, do všeho se sere a má úspěch. O tyhle případy, myslím jde a nevím, jak to eliminovat.

S největší kampaní na Kladensku neměla ani 10% hlasů, jejího úspěchu bych se nebál.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Jaroslav.Kucera
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Odpovědět

Zpět na „Přímá demokracie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host