Anketa: volební dny - stačí jeden a který by to měl být?

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.

Který den či dny by měly probíhat volby?

pátek
8
21%
sobota
3
8%
neděle
6
16%
pátek a sobota
18
47%
žádná z možností
3
8%
 
Celkem hlasujících: 38 - Celkem hlasů: 38

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3436
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2607 poděkování
Dostal poděkování: 5037 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: volební dny - stačí jeden a který by to měl být?

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Vojtech.Pikal píše: 20 bře 2019, 15:19 Za mě pátek (jako svátek) nebo neděle.
Jen sobota by rozstřelila víkend nevhodně na půl.
navic, clenove volebnich komisi by museli pracovat.

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3436
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2607 poděkování
Dostal poděkování: 5037 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: volební dny - stačí jeden a který by to měl být?

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Martin.Kucera píše: 20 bře 2019, 18:01
Lukas.Lev.Cervinka píše: 20 bře 2019, 16:42Dvoudenní hlasování je podle mě zbytečné - zvyšuje finanční, logistickou i organisační náročnost voleb a to bez jakýchkoli dat, která by dokládala zvýšení účasti ve volbách.
Plus přidává další rizikové faktory možné manipulace s hlasy, neb ochrana urny a seznamů voličů přes noc není bůhvíjaká.
byl bych v tom presny - ta ochrana neni zadna. v obci kde se voli zastupitelstvo a predseda volebni komise s razitkem je dobry pratel starosty, ktery, mj, take se dobre kteri volice v obci dlouhodobe nebydli, nebo vubec jsou jen prihlasene na obecnim urade, zkuste odhadnout kolik muze starosta mit hlasu? nemluvim o moznosti naprose volne vymenu uz vhozenych listku.

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
anonym39320
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 388
Registrován: 22 pro 2017, 16:03
Profese: ústavní právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 286 poděkování
Dostal poděkování: 679 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: volební dny - stačí jeden a který by to měl být?

Příspěvek od anonym39320 »

Zkusím krátce, ať se ta diskuse nerozběhne úplně mimo, jak je zvykem. :)

Nemyslím, že se dějí nějaké podivné praktiky v komisích, kde nemáme své zástupce. Možná se tu teď střelím do nohy, ale Republika byla před námi a bude i po nás. A nemyslím, že pokud mi nedáme své lidi do volebních komisí, že to ohrozí legitimitu voleb. V tomto mám trochu větší důvěru v demokracii a naše volby.

Volební výlet byl příklad toho, jak se to dá někdy dělat a spíše k odlehčení tématu. Nemyslím, že bychom měli přizpůsobit volební zákonodárství těm, kteří chodí na volební výlety, ani těm, kteří se s dětmi vrací pozdě v noci z výletu, ani žádné jiné specifické skupině. Stát má nastavit spravedlivá pravidla, kterými vychází vstříc společnosti, jak to jen jde. Kdo ale volit nechce nebo není ochoten si jednou za rok (když budu předpokládat, že jsou volby skoro každý rok) omezit víkendový výlet, tak tomu se prostě dostatečně podbízet nelze nikdy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym39320 za příspěvek:
Vit.Fux
Lukáš Lev Červinka
analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK a na Fakultě ekonomie University Ca' Foscari v Benátkách

Twitter: @CervinkaLev / Facebook: Lukas.L.Cervinka
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26170
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36934 poděkování
Dostal poděkování: 30069 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: volební dny - stačí jeden a který by to měl být?

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Poznámka: Pátek pokud bude volební a současně "volný" vede nutně k vytvoření třídenního víkendu, na který se odjíždí už ve čtvrtek, takže s v pátek odvolit nedá.

Já jsem docela za neděli, a možná za déle než 12 hodin, ale chápu, že pak následuje ještě sčítání, takže by si pak komisaři v každém případě zasloužili v pondělí náhradní volno.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Milan.Dadourek, Jan.Prokop, Veronika.Nguyenova, Vit.Fux, V__

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Veronika.Nguyenova
Příspěvky: 94
Registrován: 24 říj 2017, 18:11
Profese: kamenosochařka - restaurátorka
Bydliště: Havlíčkův Brod
Dal poděkování: 288 poděkování
Dostal poděkování: 177 poděkování

Re: Anketa: volební dny - stačí jeden a který by to měl být?

Příspěvek od Veronika.Nguyenova »

C) Nemyslím, že jakýkoli den bude ideální pro celou ČR (typicky se bude lišit Praha či velká města.
Tuším, že se mi v hlavě asi odehrává fantasmagorie, ale nešlo by technicky zajistit, aby si každé město (bo kraj) mohlo vybrat samo, podle svých osvědčených chodů?

Jen ještě dodám, že jsem od rodiny s dětmi, jenž nemá řidičský průkaz a ve volebních dnech se prostě přizpůsobíme. A to i v době, kdy jsem měla trvalé bydliště v jiném městě. Děti nejsou překážkou ( buď tomu nevládnou a lze odpoutat pozornost nebo to prostě patří k výchově, náš syn by nejraději volil už teď ).

Komplikace zažívám v tu dobu, kdy jsem pracovně přes týden mimo domov a prostě ano, někdy jedu dopravou i víc jak 2h. Po fyzicky namáhavé práci se už ani v 23h nedoplazim do volební místnosti na kopci.
Tzn...jsem buď pro pátek s prodlouženou dobou, ale spíš pro neděli s tuningem jak popsal Vojta Pikal. Moc nerozumím rozpůlenému víkendu, ale buď jak buď...

Plus Volební průkazky jsou super věc!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Veronika.Nguyenova za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, V__
Uživatelský avatar
3b-fly
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 40
Registrován: 29 lis 2018, 16:44
Profese: vývojář webových aplikací
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: volební dny - stačí jeden a který by to měl být?

Příspěvek od 3b-fly »

1-3:
V první řadě je třeba zajit, aby měl každý možnost volit aniž by se dostal do konfliktu se zaměstnavatelem, což nezajišťují ani současné dva dny. Tedy hlasování v předstihu dle budu 3 určitě ano a to po dobu alespoň pěti pracovních dní ideálně elektronickou formou. V takovém případě by bylo možné omezit presenční hlasování na jeden den a jeho termín přizpůsobit životnímu stylu starších voličů. Předpokládám, že těm by nejvíce vyhovoval termín v pondělí až v pátek.

4:
Rozhodně ne. Volič, který hlasuje na základě takových důvodů, že v průběhu voleb svůj hlas změní by snad raději ani volit neměl.
Uživatelský avatar
Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Příspěvky: 1690
Registrován: 26 říj 2017, 09:26
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 3142 poděkování
Dostal poděkování: 1913 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: volební dny - stačí jeden a který by to měl být?

Příspěvek od Ondrej.Kalis »

Osobně si myslím, že dvojice volebních dnů je nejlepší varianta - už proto, že někdo třeba v jeden z těch dnů nemá možnost se voleb zúčastnit, obzvláště, pokud nelze volit na voličský průkaz. Toto téma zásadně souvisí i s volební účastí. Myslím, že větší problém než počet volebních dnů nebo teoretické riziko, že se během noci něco stane ve volební místnosti, je právě nízká volební účast u některých voleb, a zkrácení doby, kdy lze hlasovat či její omezení jen na volný den, nebo naopak jen na pracovní den, by některým lidem cestu k volbám ztížilo a mohlo by je to odradit. Já třeba chodívám k volbám v pátek po práci, ale dovedu si představit, že kdyby se mi to nehodilo, šel bych další den volit na voličský průkaz třeba v jakékoliv vesnici, kde se vyskytnu - nebo naopak, že u voleb, které se nedají odbýt kdekoliv, může mít problém člověk, který třeba pracuje dál od bydliště nebo je na služební cestě a vrátí se domů až v sobotu. Povinnost jít k volbám ve volný den bych nezaváděl už vůbec - lidem by to zkomplikovalo možnosti trávení zaslouženého volna, kterého už tak máme málo.

Ale co je hlavní, než změnami volebních dnů bychom se měli hlavně zabývat tím, jak co nejdříve umožnit volby na dálku přes internet, aby to pro občana znamenalo třeba 30 sekund a potřebu internetového připojení, nic víc. ;)

Vedoucí KET doprava Středočeský kraj. Místopředseda KET doprava Praha.

Uživatelský avatar
anonym39320
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 388
Registrován: 22 pro 2017, 16:03
Profese: ústavní právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 286 poděkování
Dostal poděkování: 679 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: volební dny - stačí jeden a který by to měl být?

Příspěvek od anonym39320 »

Ondrej.Kalis píše: 30 bře 2019, 21:56 Osobně si myslím, že dvojice volebních dnů je nejlepší varianta - už proto, že někdo třeba v jeden z těch dnů nemá možnost se voleb zúčastnit, obzvláště, pokud nelze volit na voličský průkaz. Toto téma zásadně souvisí i s volební účastí. Myslím, že větší problém než počet volebních dnů nebo teoretické riziko, že se během noci něco stane ve volební místnosti, je právě nízká volební účast u některých voleb, a zkrácení doby, kdy lze hlasovat či její omezení jen na volný den, nebo naopak jen na pracovní den, by některým lidem cestu k volbám ztížilo a mohlo by je to odradit. Já třeba chodívám k volbám v pátek po práci, ale dovedu si představit, že kdyby se mi to nehodilo, šel bych další den volit na voličský průkaz třeba v jakékoliv vesnici, kde se vyskytnu - nebo naopak, že u voleb, které se nedají odbýt kdekoliv, může mít problém člověk, který třeba pracuje dál od bydliště nebo je na služební cestě a vrátí se domů až v sobotu. Povinnost jít k volbám ve volný den bych nezaváděl už vůbec - lidem by to zkomplikovalo možnosti trávení zaslouženého volna, kterého už tak máme málo.

Ale co je hlavní, než změnami volebních dnů bychom se měli hlavně zabývat tím, jak co nejdříve umožnit volby na dálku přes internet, aby to pro občana znamenalo třeba 30 sekund a potřebu internetového připojení, nic víc. ;)
Osobně mám jiný pohled na otázku dvou / jednoho volebního dne (viz výše), ale naprosto souhlasím s prioritou voleb přes internet. Vlastně bych i řekl, že jestli začneme vrtat do volebních zákonů a především způsobu voleb a nezavedeme volby přes net, které od nás snad každý očekává a které zapadají do naší filosofie, tak nám to lidi zcela oprávněně omlátí o hlavu. :)
Lukáš Lev Červinka
analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK a na Fakultě ekonomie University Ca' Foscari v Benátkách

Twitter: @CervinkaLev / Facebook: Lukas.L.Cervinka
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: volební dny - stačí jeden a který by to měl být?

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Lukas.Lev.Cervinka píše: 31 bře 2019, 09:29
Osobně mám jiný pohled na otázku dvou / jednoho volebního dne (viz výše), ale naprosto souhlasím s prioritou voleb přes internet. Vlastně bych i řekl, že jestli začneme vrtat do volebních zákonů a především způsobu voleb a nezavedeme volby přes net, které od nás snad každý očekává a které zapadají do naší filosofie, tak nám to lidi zcela oprávněně omlátí o hlavu. :)
Pokud se pamatuji, pirátské stanovisko je NE internetovým volbám, a jsou pro to dobré důvody. Nebo se něco změnilo?
Naposledy upravil(a) Dalibor.Zahora dne 02 dub 2019, 15:44, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, Vit.Fux

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Anketa: volební dny - stačí jeden a který by to měl být?

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Existuje přehled, jak se volí v jiných (demokratických) zemích? Případně jaké jsou u nich problémy? Stačila by EU.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
anonym39320
Odpovědět

Zpět na „Demokracie“