Pluralitní referendum

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mapaf
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 55
Registrován: 27 led 2012, 23:55
Profese: student
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Pluralitní referendum

Příspěvek od mapaf »

Napadl mě model referenda který nepočítá s klasickým hlasováním pro či proti ale s výběrem mezi více možnostmi.

Představme si to takhle:

1) Poslanec nebo určitá skupina občanů může vyhlásit téma. Například výše dph. Navrhovatel tématu vloží nejméně jednu hlasovatelnou možnost (například 10% na vše) a automaticky je vložena také možnost zachovat stávající stav, tedy nedělat nic.

2) Během určitého časového období mají další poslanci či občané možnost vkládat do tématu alternativní návrhy. (Např.: 20% na vše nebo 10% na pivo a na ostatní 50 atd) Toto období může trvat 14 dní či měsíc

3) Během dalšího období mají občané právo hlasovat a to tak, že pokud k danému tématu hlasují pak oznámkují vždy všechny možnosti nebo je seřadí podle své preference.

4) Následně vyhrává návrh s nejlepším průměrným hodnocením nebo jsou dva návrhy s nejlepším hodnocením postoupeny do druhého kola k volbě mezi nimi. Je na zvážení zda i v druhém kole nenechat možnost neměnit nic, nebo zda spíše nepojmout druhé kolo tak, že se pouze potvrdí vítěz kola prvního, že se zkrátka nejlépe průměrně hodnocená možnost konfrontuje s možností nedělat nic. Pokud má takový návrh většinovou podporu zvítězil, pokud ne, tak propadl a téma se buď může vypsat znovu nebo skončí v propadlišti dějin.

Takže ve stručnosti: 1) Poslanecká a občanská iniciativa 2) Alternativní návrhy 3) Preferenční volba 3) Potvrzení volby, binární volba... Jednoduché, přehledné, jasné. Dává prostor k široké společenské diskusi během podávání alternativních návrhů a hlasování.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26171
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36936 poděkování
Dostal poděkování: 30070 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pluralitní referendum

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Hm, to je trochu podobné jako máme vnitrostranické referendum. Pokud ve chvíli zahájení referenda existují další (alternativní) návrhy ve stejné věci, do hlasování se zařadí také. Vyhraje ten nejlepší, který má současně alespoň poloviční podporu.

Takže pro lidová referenda by to mohlo fungovat obdobně - poté, co zahájíte sběr podpisů, nebo nějakou jinou lhůtu, může kdokoliv připravit a získat podporu (skupiny poslanců, senátorů, nebo občanů nebo vlády) pro svůj návrh.

Ale než bych to vzal mezi lidi, asi bych zprovoznil volbu jedním přenosným hlasem. (STV) Kterou bych asi nejdříve učil na něčem, kde bude srozumitelnější, třeba na volbě senátorů (a prezidenta).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
mapaf, Ivo.Vlasaty

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
mapaf
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 55
Registrován: 27 led 2012, 23:55
Profese: student
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: Pluralitní referendum

Příspěvek od mapaf »

V zásadě souhlasím s řešením které jste napsal. Bylo nastíněno již v návrhu zákona o referendu od Patrika Doležela. Akorát u jeho návrhu byl ten problém, že tam vlastně u překrývajících se otázek vítězí ta nejhlasovanější odpověď ano či ne u jedné otázky, přitom mohou nastat otázky které se překrývají a kdy odpověď ne u první automaticky nevylučuje ano u druhé i když ne u druhé vylučuje ano první. Proto jsem navrhoval, aby ústavní soud nestanovoval jen jaké otázky se překrývají ale jaké odpovědi se s jakými vylučují a označil to na lístku.Bylo to v diskusi Volební program pro přímou demokracii. prima-demokracie-f534/volebni-program-p ... 95-20.html Je to docela dlouhé, celkem se rozepisuji... :D
Odpovědět

Zpět na „Demokracie“