Re: Elektronické volby
Napsal: 30 říj 2017, 18:32
Ještě bych do seznamu doplnil "inovátory nad věcí".torrespondent píše:Jsem přesvědčen, že takové podmínky splnit jde a nemusí to být těžké a drahé. Orientuji se v blockchain technologiích a říkám si, že například Zcash (decentralizovaná kryptoměna s volitelnou anonymitou) požadované vlastnosti má. Popíšu zde jak by vypadala volba po internetu, jako alternativa k volbě voličského průkazu (Jsem si vědom, že Romanovi se nelíbí ani to, ale to prosím se mnou nediskutujte. Já chci rozeběhnou diskusi, jak by to mohlo jít a jaké z toho plynou skvělé možnosti, ne jak byl život bez mobilů lepší):honza.h píše:Ufff, prošel jsem si celé vlákno. Některé příspěvky velmi zběžně, protože se mi zdá, že se tady diskuse někdy točí v kruhu. (chceme to, možná takhle by to šlo, nejde to, vzdejte to, nechci to, támhle to dělají blbě a proto to nejde, ale já chci volit na mobilu)
...![]()
Jak to splňuje požadované vlastnosti?
- Volič si si nainstaluje (jednu z open source implementací pro mobil,PC, nebo třeba i hw bitcoin peněženku jako https://trezor.io/) volebního klienta a vygeneruje si klíče pro volby kterých se chce zůčastnit.
- Veřejnou část použije v žádosti o volební token (obdoba voličského průkazu) buď datovou schránkou nebo osobně na příslušném městském úřadě. Úředník postupuje analogicky s vydáním průkazu, člověka si vyškrtne ze seznamu, připojí adresu na kterou byl vydán token. V blockchainu (veřejná databáze na internetu) přibude záznam, že nějaký (další) volič v tomto okrsku volí elektronicky.
- Volič si přijme token ve svém klientovi a je spokojený, že bude moct volit třeba z Antarktidy.
- V definovaném období může anonymně odevzdat svůj hlas (možnost změnit svojí volbu během hlasování, není u kryptoměn žádaná, tak nevím jak přesně by to šlo, ale nemyslím že by to měl být problém implementovat)
- Po hlasování se odtaní klíče pro spočítání výsledků voleb. Každý si může ve svém volebním klientu prohlédnout celý proces voleb a sečíst výsledky.
- Vše je veřejné, každý si může ověřit v kterém okrsku bylo kolik elektronických voličů (jednotlivé komise vidí i jména, v případě vysokého počtu e-voličů v domově důchodců se jich půjdou zeptat a pak půjdou za tím kdo vydal tokeny). Každý může přepočítat všechny elektronické hlasy. Každý si může ověřit, že jeho vlastní token doplul, tam kam měl. Nikdo jiný, bez znalosti soukromých klíčů nedokáže propojit voliče a hlas.
Hledám, jestli už někdo neimplementoval takový volební systém a nacházím https://followmyvote.com/. Popisují ty vlastnosti, které chceme. Nejsem si jist, jestli implementace nezaostává za vizí (na githubu moc aktivity letos nemají), ale jako vize se mi to zdá velmi realistické. Možná bysme jim mohli napsat, že Pirátská strana v Evropě chce vidět co mají.
- Každý e-volič dostane jeden token a tím může (a i nemusí) volit. Je zpětně dohledatelné, kdo dostal tokeny.
- Jak je zajištěna anonymita je těžké na vysvětlení, sám jsem nestudoval detaily, ale jde to. http://zerocash-project.org/media/pdf/z ... 140518.pdf
- Jelikož všechny přijaté hlasy jsou veřejné už v průběhu voleb, tak si to může ověřit úplně každý.
- Systém může běžet centralizovaně nebo decentralizovaně, náchylný může být DoS útoky, na pokusy některé hlasy nezapočítat, ale ne na manipulace se započítanými hlasy.
Nabízí tam demo.
Na závěr shrnu výhody a nevýhody takto postaveného internetového hlasování, které vidím:
NevýhodyVýhody
- Zabezpečení každého jednotlivého hlasu závisí na zabezpečení zařízení, ze kterého volí.
- Není jisté, že anonymita hlasu vydrží na věky. Ale prolomení dnešních šifer nelze očekávat tak brzo, aby nás to tolik trápilo.
- Většina lidí by nerozuměla jak to funguje, ale buď by jim to nevadilo, nebo by volili papírem.
[/ot]
- Vládní infrastruktura může být jednoduchá a levná. Bezpečnost je zajištěna veřejností dat.
- Není prostor pro neodhalitelnou manipulaci s hlasy, vše je veřejné a ověřitelné.
- Otevření netušených možnosti jiných forem hlasování a rozhodování na všech úrovních státní správy a i mimo ní.
Co si o tom myslíte?
Ti se zjeví, veškeré protiargumenty označí za názor, a nabídnou vlastní řešení, jež je natolik pokrokové, že nemusí uvažovat podružnosti, jako je konec životnosti kryptosystémů s diskrétním logaritmem
, neauditovatelný hardware (...ehm ehm Infineon Technologies RSA library clusterfuck občanek Estonska, Slovenska, TPM většiny značek. Dále Intel Management Engine, atd, atd), statisticky neměnnou volební účast po zavedení e-voleb v Estonsku a Norsku (takže proč volit jednoduše, když se dá utratit balík za IT), ustoupení od e-voleb v technologicky a společensky vyvinutějších státech EU (Francie, Německo,..), atd.Blockchain je super, ale neřeší základní problémy. Vítej
=======
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... 1381881028
premiéra 29. 10. 2017, 02:30
ing.Tomáš Martínek, poslanec, pro ČT:
tak jsme rádi, že jsme se z ČT v neděli v půl třetí ráno mohli dozvědět, pro kterou variantu e-voleb se rozhodl MO"Pro ČR je vhodné inspirovat se estonským modelem"
...
"Volič musí mít v počítači čtečku občanského průkazu s čipem"
Můžu vědět kde je o tom zápis?[/quote]
Řekl jsem inspirovat, ne zkopírovat. Myšleno bylo to, že pokud vůbec elektronické volby, tak jedině s volbou po Internetu. Nechci tu řešit nějaké hlasovací mašinky ve volebních místnostech....