Elektronické volby
Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni Tym Demokracie
Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
- Zdenek.Hrib
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 1470
- Registrován: 03 říj 2013, 09:43
- Profese: konzultant
- Dal poděkování: 956 poděkování
- Dostal poděkování: 2855 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Elektronické volby
Jejda
https://www.info.cz/volby/volby-2017/zm ... 17790.html
tohle je v podstate navod jak hacknout papirove volby.
https://www.info.cz/volby/volby-2017/zm ... 17790.html
tohle je v podstate navod jak hacknout papirove volby.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 2):
- Vit.Jurasek, Ondrej.Profant
- Roman.Kucera
- Příspěvky: 15166
- Registrován: 14 zář 2010, 10:04
- Profese: IT
- Bydliště: Praha, Letná
- Dal poděkování: 9751 poděkování
- Dostal poděkování: 17930 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Elektronické volby
To je jen důkaz, že jakékoliv změkčení tvrdého systému voličských seznamů v místě bydliště zvyšuje riziko voleb. Udělám ti pořadí bezpečnosti.Zdenek.Hrib píše:Jejda
https://www.info.cz/volby/volby-2017/zm ... 17790.html
tohle je v podstate navod jak hacknout papirove volby.
1. Klasická volba - seznam a očkrtnutí voliče, že volil (jinde volit nemůže)
2. Voličský průkaz
3. Korespondenční hlasy
4. Elektronické volby.
Na příkladu Rakouska a Estonska vidíme, že, od 3. je to už průser, možná to v Česku posuneme výš.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
- Pavel.Moravec
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
- next_ghost
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 3239
- Registrován: 21 dub 2009, 18:03
- Profese: programátor
- Dal poděkování: 1433 poděkování
- Dostal poděkování: 5131 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Elektronické volby
Narozdíl od elektronických voleb se ale zneužití voličských průkazů dá celkem jednoduše zpětně odhalit, podvodníky obratem zavřít a volby v několika málo okrscích zopakovat. Že se nekontroluje sériové číslo voličských průkazů, přece nijak nevadí. Hlavní je, že volební komise kontroluje i občanku. Kontrola sériových čísel nebo prostě opakovaných hlasů od stejného člověka se dá stejně dobře udělat až zpětně.Zdenek.Hrib píše:Jejda
https://www.info.cz/volby/volby-2017/zm ... 17790.html
tohle je v podstate navod jak hacknout papirove volby.
V případě elektronických voleb jsme se zatím nedobrali k žádnému mechanismu, který by zajišťoval aspoň zlomek takové ochrany proti vytvoření a zneužití falešných voličských profilů.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 2):
- Pavel.Moravec, Tom Adamec
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
- Pavel.Moravec
- Člen KS Jihomoravský kraj
- Příspěvky: 2749
- Registrován: 27 dub 2011, 17:25
- Profese: IT
- Bydliště: Brno Bystrc
- Dal poděkování: 12367 poděkování
- Dostal poděkování: 5854 poděkování
Re: Elektronické volby
Chtěl jsem si sem odložit ten článek o prolomení šifry na ID karty Estonců pomocí níž mají teď někdy volit, ale jaksi jej nemůžu najít.
Jo a o třeba tom že vaše Wifina je nebezpečná už jste slyšeli? CRACK se to jmenuje (i když tady stačí přejít na HTTPS nebo VPN a jste v bezpečí). Obecně: jakou můžu mít jistotu, že v navrženém protokolu pro komunikaci s volebním serverem nebude nějaký backdoor? Který NSA anebo BIS anebo hackerská divize Agrofertu už zná?
Btw. Krtek jakožto velký zastánce el.voleb zde navrhl nějaký model, ale jak jsem se začal ptát na jakýkoliv detail, odmlčel se. On který musí mít vždycky pravdu a ideálně i poslední slovo. Hm..
Jo a o třeba tom že vaše Wifina je nebezpečná už jste slyšeli? CRACK se to jmenuje (i když tady stačí přejít na HTTPS nebo VPN a jste v bezpečí). Obecně: jakou můžu mít jistotu, že v navrženém protokolu pro komunikaci s volebním serverem nebude nějaký backdoor? Který NSA anebo BIS anebo hackerská divize Agrofertu už zná?
Btw. Krtek jakožto velký zastánce el.voleb zde navrhl nějaký model, ale jak jsem se začal ptát na jakýkoliv detail, odmlčel se. On který musí mít vždycky pravdu a ideálně i poslední slovo. Hm..
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 3):
- next_ghost, Vojtech.Pikal, Roman.Kucera
- Petr.Vileta
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 31254
- Registrován: 22 črc 2009, 18:12
- Profese: Celkem Spokojený Důchodce
- Bydliště: Plzeň 2
- Dal poděkování: 27893 poděkování
- Dostal poděkování: 23762 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Elektronické volby
Ptal jsem se manželky, čerstvě proškolené členky volební komise, jak to je s volebními průkazy. Jejich čísla se zapisují z druhé strany volebního seznamu a nepíše se k nim jméno voliče. Možno tedy zopakovat volbu, ale nemožno dohledat podvodníka. Jedině snad podle otisků prstů, ale dost pochybuji.next_ghost píše:Narozdíl od elektronických voleb se ale zneužití voličských průkazů dá celkem jednoduše zpětně odhalit, podvodníky obratem zavřít a volby v několika málo okrscích zopakovat.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
- next_ghost
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 3239
- Registrován: 21 dub 2009, 18:03
- Profese: programátor
- Dal poděkování: 1433 poděkování
- Dostal poděkování: 5131 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Elektronické volby
Jak dohledat člověka, který volil pomocí voličského průkazu:Petr.Vileta píše:Ptal jsem se manželky, čerstvě proškolené členky volební komise, jak to je s volebními průkazy. Jejich čísla se zapisují z druhé strany volebního seznamu a nepíše se k nim jméno voliče. Možno tedy zopakovat volbu, ale nemožno dohledat podvodníka. Jedině snad podle otisků prstů, ale dost pochybuji.
- Na zadní straně seznamu voličů si vybereš číslo voličského průkazu.
- V hromadě odevzdaných voličských průkazů najdeš podle čísla správný průkaz.
- Přečteš si jméno uvnitř. (Za pravost jména ručí volební komisař, který ho měl zkontrolovat proti občance.)

- Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 6):
- Vojtech.Pikal, Vit.Jurasek, Zdenek.Hrib, Roman.Kucera, Rostislav.Reha, torrespondent
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
- Petr.Vileta
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 31254
- Registrován: 22 črc 2009, 18:12
- Profese: Celkem Spokojený Důchodce
- Bydliště: Plzeň 2
- Dal poděkování: 27893 poděkování
- Dostal poděkování: 23762 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Elektronické volby
No tím si právě nejsem zcela jist, že se to tak opravdu dělá a že to dělá stejný člověk. Co když jeden komisař zapisuje číslo volebního průkazu na zadní stranu jednoho listu seznamu voličů a pak ho ukládá na vhodné místo, kdežto druhý komisař ověřuje občanku a odškrtává voliče na jiném listu seznamu voličů? Prostě aby to "odsejpalo", že jo.next_ghost píše:(Za pravost jména ručí volební komisař, který ho měl zkontrolovat proti občance.)
Až přijde žena z komise, zeptám se jí, jestli jim to nějak vysvětlovali a jak.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
- Roman.Kucera
- Příspěvky: 15166
- Registrován: 14 zář 2010, 10:04
- Profese: IT
- Bydliště: Praha, Letná
- Dal poděkování: 9751 poděkování
- Dostal poděkování: 17930 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Elektronické volby
My jsme to měli v komisi tak, že jednoho člověka řešil jeden člověk. Ona ta rychlost přílivu voličů nejni zas tak extrémní, aby se vyplatilo nějaký "odsejpání".
Prostě i bezpečnost voleb s voličskými průkazy je... dostatečná.
Nejslabší místo je noc z pátku na sobotu. Jdu volit v sobotu
Prostě i bezpečnost voleb s voličskými průkazy je... dostatečná.
Nejslabší místo je noc z pátku na sobotu. Jdu volit v sobotu
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 3):
- Marek.Necada, Petr.Vileta, Vojtech.Pikal
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
-
torrespondent
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 360
- Registrován: 05 črc 2016, 16:42
- Profese: např. právník, grafik, student práva
- Dal poděkování: 278 poděkování
- Dostal poděkování: 647 poděkování
Re: Elektronické volby
“The e-vote is safe. This is also confirmed by the fact that more and more people trust it,” Hänni said. http://news.err.ee/636821/e-vote-is-che ... ay-experts

https://crocs.fi.muni.cz/public/papers/rsa_ccs17
https://www.root.cz/clanky/tretina-kryp ... je-snadne/
Hail E-voter!


https://crocs.fi.muni.cz/public/papers/rsa_ccs17
https://www.root.cz/clanky/tretina-kryp ... je-snadne/
Hail E-voter!

- Tito uživatelé poděkovali autorovi torrespondent za příspěvky (celkem 3):
- Roman.Kucera, Vojtech.Pikal, Marek.Necada
-
Návštěvník
- Návštěvník – není člen Pirátů
Re: Elektronické volby
Na chvilku to zní jako dobrý nápad ale po krátkém zamyšlení není. Proč chceme e-volby? Aby jsme mohli volit z pohodli domova a aby mohli volit i lidé kteří mají problém se dostavit do volební místnosti (důchodci, lidé v zahraničí, ...). Tím že si budu muset zajít někam pro nějaký papírek tuto výhodu e-voleb téměř anuluje. A co když ten papírek ztratím? Protože jsem so ho vylosoval náhodně nemůže být invalidován a nemůžu si nikdy v životě volit. Leda že by tyto kódy byli na jedno použití, na jedny volby, ale to už radši každých pár let zajdu do volební místnosti než aby se volby komplikovaly a stejně bych musel někam chodit.ybz3ek píše:... Na czechpointu si oproti občance vytáhnu z krabice jeden hlasovací kód. Když ho ztratím nebo zničím, tak mám smůlu a nehlasuju. ...
Já nechápu co lidé na e-volbách vidí. Jediné co to můýe přinést je pohodlnější volení (nemusím nikam chodit) ale přinese to takové neuvěřitelné množství problémů... A to se jedná o VOLBY. Základ demokracie a e-volby demokracii pouze nabourávají.