Elektronické volby

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
next_ghost
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od next_ghost »

Martin.Kucera píše:* Bylo by vygenerováno tolik unikátních kódů, kolik je oprávněných voličů. Tyto kódy by byly "zapečetěny" (podobným způsobem jako třeba banky posílají PIN ke kartě) a následně náhodně rozeslány voličům (takže by nikdo nevěděl, komu by byl poslán jaký kód). S dostatečným předstihem, aby si každý volič zvládl svůj kód vyzvednout.
Pokud třeba pošta nebo městský úřad dostane jenom balík několika (desítek/stovek) tisíc neoznačených obálek a každý volič má dostat jednu, tak by to šlo.
* Dále po skončení hlasování nastupují ověřovací volební komise. Každé komisi by byla přidělena k ověření sada 500 kódů (jakýsi "virtuální okrsek"). Ověřování by probíhalo ve stejné aplikaci v jaké si své hlasování ověřují voliči, a to takto:
- komise postupně zadává přidělené kódy a značí si jak který hlasoval
- po zadání všech kódů posčítá hlasy, které si poznačila
- zkontroluje, zda její výsledek odpovídá výsledku, který pro její "okrsek" zobrazuje volební server
Když do volební databáze natlačíš kromě skutečných hlasů ještě stejný počet falešných, tak potom volební komisi můžeš podstrčit úplně jinou sadu kontrolních kódů, která bude potvrzovat zfalšovaný výsledek. A hlasy se nebudou elektronicky sčítat doopravdy, jenom se zveřejní předem určené počty uměle vygenerovaných hlasů.
Petr.Vileta píše:Jo a ten můj příspěvek o bitcoinech jste nějak přehlédli. Proč nelze na volby použít bitcoin? ;)
piratske-kauzy-f353/elektronicke-volby- ... ml#p473105 (druhá půlka příspěvku)
Bitcoin jako kryptoměna nejde použít, protože v něm nejde omezit hlasování jen na oprávněné voliče. Ale blockchain by použít šel za předpokladu, že se nad ním naprogramuje kompletně nový specializovaný systém, voliči dostanou přístupové údaje bezpečně anonymním způsobem a ověřování bloků (mining) budou dělat samy politické strany s předepsaným limitem na počet mašin. Největší problém bude to, že volič může zpětně prokázat, jak hlasoval, a do blockchainu se teoreticky dá propašovat kolem půl milionu černých duší například pomocí nevyzvednutých přístupových údajů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi next_ghost za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Profant, Frantisek.Navrkal, Vojtech.Pikal, V__
Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.
Otisk PGP klíče: B5E9 147C A94C 9B75 6817 9CA4 43D0 B4CF 1CDE 2360 (nový klíč od listopadu 2016)
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 31254
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 27893 poděkování
Dostal poděkování: 23762 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Petr.Vileta »

next_ghost píše:
Petr.Vileta píše:Jo a ten můj příspěvek o bitcoinech jste nějak přehlédli. Proč nelze na volby použít bitcoin? ;)
piratske-kauzy-f353/elektronicke-volby- ... ml#p473105 (druhá půlka příspěvku)
Bitcoin jako kryptoměna nejde použít, protože v něm nejde omezit hlasování jen na oprávněné voliče. Ale blockchain by použít šel za předpokladu, že se nad ním naprogramuje kompletně nový specializovaný systém, voliči dostanou přístupové údaje bezpečně anonymním způsobem a ověřování bloků (mining) budou dělat samy politické strany s předepsaným limitem na počet mašin. Největší problém bude to, že volič může zpětně prokázat, jak hlasoval, a do blockchainu se teoreticky dá propašovat kolem půl milionu černých duší například pomocí nevyzvednutých přístupových údajů.
Proč to nejde? Mě v tom článku právě zaujalo tvrzení autora, že na bitcoin můžeš nahrát třeba vlastnictví svého auta a tento bitcoin pak převedeš někomu jinému a tím mu vlastně převedeš i to auto. Pokud je to pravda, pak by vláda převedla bitcoiny na oprávněné voliče (kteří o to projeví zájem, zbytek by hlasoval papírově) a ti by pak mohli tyto bitcoiny převést na bitcoinové účty stran. Zatím mě nenapadá, jak tady zajistit anonymitu voleb, ale to je asi tím, že znám bitcoin jen "z rychlíku".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
V__
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Rozhodčí komise
Příspěvky: 4644
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9744 poděkování
Dostal poděkování: 5619 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

No existuje Ethereum, tedy, pokud bychom se vydali cestou blockchainu, tak by nebylo nutný stavět systém úplně na zelený louce, ale furt to má a vždy bude mít ty principiální a praktický slabosti, který tu opakovaně padly.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 2):
mareksip, V__
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Martin.Kucera »

next_ghost píše:
* Dále po skončení hlasování nastupují ověřovací volební komise. Každé komisi by byla přidělena k ověření sada 500 kódů (jakýsi "virtuální okrsek"). Ověřování by probíhalo ve stejné aplikaci v jaké si své hlasování ověřují voliči, a to takto:
- komise postupně zadává přidělené kódy a značí si jak který hlasoval
- po zadání všech kódů posčítá hlasy, které si poznačila
- zkontroluje, zda její výsledek odpovídá výsledku, který pro její "okrsek" zobrazuje volební server
Když do volební databáze natlačíš kromě skutečných hlasů ještě stejný počet falešných, tak potom volební komisi můžeš podstrčit úplně jinou sadu kontrolních kódů, která bude potvrzovat zfalšovaný výsledek. A hlasy se nebudou elektronicky sčítat doopravdy, jenom se zveřejní předem určené počty uměle vygenerovaných hlasů.
Hm, to je pravda.
Ještě jsem uvažoval nad tím, že by ta sada kódů byla po skončení hlasování prostě zveřejněna, včetně rozdělení do "okrsků", a v ověřovací aplikaci by volič krom kontroly, jak byl jeho hlas započten, též zjistil, do jakého "okrsku" byl zařazen. Což by znamenalo, že:
- volič by si ověřil, že je opravdu zařazen do nějakého okrsku (napřed by zjistil, do jakého, a pak by si nechal vypsat seznam kódů z toho okrsku a zkontroloval, zda tam skutečně je)
- každý by si mohl ověřit, kolik bylo vygenerováno kódů
- každý by se mohl zhostit role komise a ověřit, zda hlasy pro nějaký "okrsek" sedí se zveřejněnými výsledky pro tento "okrsek"

Asi to má zase jiné mouchy, ale zatím mě nenapadly žádné, které by neměl už ten můj původní návrh.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Ondrej.Profant, Vit.Jurasek, V__
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2749
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12367 poděkování
Dostal poděkování: 5854 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Martin.Kucera píše:N
* Aplikace pro hlasování by voličův hlas zašifrovala a odeslala na volební server. Po dobu hlasování by nebylo možné zjistit, jaký kód jak hlasoval.
Jako i s tím dodatkem (zveřejnění všech kódů a de facto volební komisí může být každý) mi to přijde zajímavé. Jenom..

Jaká aplikace pro hlasování? Jak zaručit, že ta nebude hacknutá? Když v ní navolím stranu A ale po hlasování si ověřím B, zneplatní to volby? Jak prokážu, že jsem volil fakt A, a tedy má námitka je oprávněná?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvek:
V__
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Martin.Kucera »

Pavel.Moravec píše:Jaká aplikace pro hlasování? Jak zaručit, že ta nebude hacknutá? Když v ní navolím stranu A ale po hlasování si ověřím B, zneplatní to volby? Jak prokážu, že jsem volil fakt A, a tedy má námitka je oprávněná?
A co u papírových voleb? Když prohlásím "volil jsem stranu A a dal jsem preferenční hlas kandidátovi K, ale v mém okrsku nemá kandidát K uveden žádný preferenční hlas, takže můj lístek nebyl zpracován správně", taky to nemám jak prokázat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, V__
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Příspěvky: 15166
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9751 poděkování
Dostal poděkování: 17930 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Roman.Kucera »

Koupím neomezené množství unikátních kódů v zalepených originálních obálkách. Zn: Cena nerozhoduje.
Je to marný, je to marný, je to marný.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Pavel.Moravec, next_ghost, Alexandr.Mansurov, V__
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15976
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28464 poděkování

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Martin.Kucera »

Roman.Kucera píše:Koupím neomezené množství unikátních kódů v zalepených originálních obálkách. Zn: Cena nerozhoduje.
Tuhle námitku jsem tak nějak očekával, včetně autora. ;)
Ale:
- jak tuhle informaci dostatečně rozšíříš, aniž bys na sebe zároveň neupozornil policii?
- kde vezmeš jistotu, že ten, kdo ti nabízí k prodeji obálku s kódem, není agent a vzápětí po předání tě nesbalí pro pokus o maření průběhu voleb?
- když budou nákupčí nastrčené figurky, kde vezmeš jistotu, že z nich policie nevydoluje informace, které by je k tobě přivedly (i přes řetěz nastrčených figurek)?

Ano, je to o cosi jednodušší než stávající způsob kupování hlasů (kdy se musíš spolehnout, že ten, koho si koupíš, tam skutečně hodí správný lístek), nicméně ten koupený volič má motivaci nepodvést tě, aby sis chtěl jeho hlas koupit za rok zas.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Vit.Jurasek, V__
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 4745
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 17929 poděkování
Dostal poděkování: 3694 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Robert.Magni »

Pavel.Moravec píše:
Martin.Kucera píše:N
* Aplikace pro hlasování by voličův hlas zašifrovala a odeslala na volební server. Po dobu hlasování by nebylo možné zjistit, jaký kód jak hlasoval.
Jako i s tím dodatkem (zveřejnění všech kódů a de facto volební komisí může být každý) mi to přijde zajímavé. Jenom..

Jaká aplikace pro hlasování? Jak zaručit, že ta nebude hacknutá? Když v ní navolím stranu A ale po hlasování si ověřím B, zneplatní to volby? Jak prokážu, že jsem volil fakt A, a tedy má námitka je oprávněná?
tohle řeší telefon na jedno použití a hlasování pomocí sms A k Rojově námitce o kupování hlasů - hlasy se kupují a kupovat budou a nikdo a nic tomu nezabrání.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Robert.Magni za příspěvek:
V__
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko
Uživatelský avatar
Vlastimil.Efraim
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 2612
Registrován: 11 říj 2009, 23:08
Profese: sekáč
Bydliště: Olomouc, Morava, CZ, EU, Země, Slunce, Mléčná dráha
Dal poděkování: 556 poděkování
Dostal poděkování: 1188 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Elektronické volby

Příspěvek od Vlastimil.Efraim »

Robert.Magni píše:
Vlastimil.Efraim píše:
Robert.Magni píše: Spíš jsem měl na mysli něco na tenhle způsob http://mobil.idnes.cz/mobil-na-jedno-po ... _denik_ada
A nebo rozdávat SIMky... ty taky stojí pakatel. :D ;)
Ne,simku by musel člověk strčit do telefonu a tím by končila anonymita - imei.
Nechápu, ona snad existuje nějaká centrální databáze imei s osobními údaji nebo historií?
Protože pokud použiju simku jen na volby tak stejně se o něm telefonu moc dotyčný operátor nedozví, ne?
Naposledy upravil(a) Vlastimil.Efraim dne 06 říj 2016, 10:00, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vlastimil.Efraim za příspěvek:
V__
Odpovědět

Zpět na „Demokracie“