Pokud třeba pošta nebo městský úřad dostane jenom balík několika (desítek/stovek) tisíc neoznačených obálek a každý volič má dostat jednu, tak by to šlo.Martin.Kucera píše:* Bylo by vygenerováno tolik unikátních kódů, kolik je oprávněných voličů. Tyto kódy by byly "zapečetěny" (podobným způsobem jako třeba banky posílají PIN ke kartě) a následně náhodně rozeslány voličům (takže by nikdo nevěděl, komu by byl poslán jaký kód). S dostatečným předstihem, aby si každý volič zvládl svůj kód vyzvednout.
Když do volební databáze natlačíš kromě skutečných hlasů ještě stejný počet falešných, tak potom volební komisi můžeš podstrčit úplně jinou sadu kontrolních kódů, která bude potvrzovat zfalšovaný výsledek. A hlasy se nebudou elektronicky sčítat doopravdy, jenom se zveřejní předem určené počty uměle vygenerovaných hlasů.* Dále po skončení hlasování nastupují ověřovací volební komise. Každé komisi by byla přidělena k ověření sada 500 kódů (jakýsi "virtuální okrsek"). Ověřování by probíhalo ve stejné aplikaci v jaké si své hlasování ověřují voliči, a to takto:
- komise postupně zadává přidělené kódy a značí si jak který hlasoval
- po zadání všech kódů posčítá hlasy, které si poznačila
- zkontroluje, zda její výsledek odpovídá výsledku, který pro její "okrsek" zobrazuje volební server
Bitcoin jako kryptoměna nejde použít, protože v něm nejde omezit hlasování jen na oprávněné voliče. Ale blockchain by použít šel za předpokladu, že se nad ním naprogramuje kompletně nový specializovaný systém, voliči dostanou přístupové údaje bezpečně anonymním způsobem a ověřování bloků (mining) budou dělat samy politické strany s předepsaným limitem na počet mašin. Největší problém bude to, že volič může zpětně prokázat, jak hlasoval, a do blockchainu se teoreticky dá propašovat kolem půl milionu černých duší například pomocí nevyzvednutých přístupových údajů.Petr.Vileta píše:Jo a ten můj příspěvek o bitcoinech jste nějak přehlédli. Proč nelze na volby použít bitcoin?![]()
piratske-kauzy-f353/elektronicke-volby- ... ml#p473105 (druhá půlka příspěvku)