Váha hlasu vázaná na výši odvedených daní

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Váha hlasu vázaná na výši odvedených daní

Příspěvek od Ondra.kl »

Bitem píše:Možná tak odepřít právo volit neplatičům daní, ale těm by to bylo fuk...
Platicem dani je kazda osoba ktera si kdy cokoliv koupila v obchode. Tim okamzikem totiz zaplatila dan - dph.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 3):
Ivo.Vlasaty, Vojtech.Pikal, Marek.Necada
Uživatelský avatar
mapaf
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 55
Registrován: 27 led 2012, 23:55
Profese: student
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: Váha hlasu vázaná na výši odvedených daní

Příspěvek od mapaf »

Celé to vlákno je samozřejmě nesmysl, ubralo by to lidem ten rovný přístup k politickému rozhodování a tak vlastně rozhodování o svém osudu ale...
Napadla mě vtipná varianta. Co neurčovat sílu hlasu podle odvedených daní, ale každý by měl základní sílu hlasu s tím, že by se snižovala podle množství daní, které prokazatelně ne zaplatil mi když měl. :D
Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Váha hlasu vázaná na výši odvedených daní

Příspěvek od Michael.Polak »

Já kdysi razil metaforu, že rovný hlas máme, když rozhodujeme o tom, co se dělat nebude (co zakážeme) a peněženkou hlasujeme naopak, když poroučíme ekonomice a říkáme, co se dělat bude.

Oboje dvoje je ale diskutabilní: některé zákazy mohou provázet obrovské náklady na vynucení zákazu... a naopak neomezená akumulace ekonomické moci představuje problém pro rovnost i bez debat o váze hlasu dle zaplacených daní.

Podle mě nic lepšího, než další debaty, čeho se týká rovná váha hlasu vs. čeho se týká hlasování peněženkou, asi nevymyslíme. Cokoliv jiného by bylo extrémně konzervativní, zmanipulovatelné, byrokraticky neuvěřitelně složité a téměř nic nevypovídající.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvek:
Vit.Fux

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Odpovědět

Zpět na „Demokracie“