Volební pořady

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Oldrich.Fischer
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 153
Registrován: 26 zář 2013, 21:14
Profese: Konstruktér
Dal poděkování: 323 poděkování
Dostal poděkování: 131 poděkování

Volební pořady

Příspěvek od Oldrich.Fischer »

Volební pořady.
Krátce před volbami , mohou vystoupit v televizi na pár minut i zástupci opozičních stran. Místo, aby směli vysvětlit svůj program, musejí odpovídat pouze na otázky, které jim moderátor dává. Chtějí-li přejít k svému politickému programu, vypadá to, že jim hrozí tvrdá sankce. Takže vysvětlují, jak by se oni zachovali v případě: „úhynů raků na Sahaře, zeslabení vláken pavouků“ a dalších témat, které s programem těchto stran většinou vůbec nesouvisí. Pak už jejich vysílací čas vyprší. Zástupci spřátelených stran všechen čas smí využít pouze k oslavě svých skutků.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Oldrich.Fischer za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Roman.Kucera, Ljuba.Polakova, Marek.Necada, Filip.Krska
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volební pořady

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

To je samozřejmě trochu různé pořad od pořadu.
Celkově, téma, které je tu cíleno je "volná, svobodná a rovná soutěž politických stran", přičemž s tou rovností to nevypadá úplně dobře.

ČT a ČRo např. před volbama vyhlašují částečnou cenzuru na veškeré politiky, kteří nejsou ve funkcích (nebo tak nějak), kromě volebních pořadů, a v těch používají podivnou zásadu odstupňované rovnosti.

Stát by se mněl samozřejmě snažit o to, aby soutěž politických stran mohla být co nejrovnější, což dělá následujícími způsoby;

1) Prostor v médiích veřejné služby - což nejsou volební pořady, ale vyhrazené volební spoty. Je otázkou jestli by jim mělo být věnováno více času, či jak na to.
Co se volebních pořadů samotných týče, tak dohled nad jejich kvalitou je spíše věcí mediálních rad, které jsou terčem naší kritiky co se fungování i obsazování.

2) Veřejný prostor - zde je to jednak právo shromažďovací, kde věřím nebývají v předvolebním období stranám vystavovány překážky a za druhé "vyhrazení veřejných plakátovacích ploch", které obceně volební zákon předpokládá, avšak ponechává to velmi v kompetenci obcí, kde zejména větší města na to dlabou. Což je problém, který třeba mi se chystáme (obecněji) adresovat v komunálních volbách.
Jako vzor v tomhle ohledu je v programu zmíněn tzv. "berlínský model", kdy se stranám nevyhrazují plochy, ale každá strana si může na sloupy veřejného osvětlení rozmístit vlastní sololity v určitém omezenem množství a rozestupech a po volbách je opět povinna je odstranit. To zajišťuje "čistotu prostoru", rovnost v prostoru vynucenou případnou pokutou a nevázanost stran na mediální a reklamní agentury, protože toto lze zvládnout i dobrovolnicky.

3) Věc jsou pak státní příspěvky na volební náklady, což je trochu nedořešené téma. Ty dostávají strany v některých volbách v závislosti na počtu získaných hlasů zastropováno na nějakém % z celkového počtu odevzdaných. To má vyrovnávat strany nemajetné s majetnými. Přispěvek nesmí být moc nízký, aby měl smysl ani moc vysoký, aby neznamenal pro strany závislost na něm (aby si na něj moc nezvykli).
Tady bývá občas propagován tzv. "Francouzský model", kdy strany musí po volbách vše řádně vyúčtovat a doložit a pokud jejich náklady nepřesáhli jistou částku, jsou jim proplaceny, jinak mají smůlu. (Velké strany ve Francii v současnosti většinou přesáhnou a nedostanou nic.) (V téhle oblasti se nyní také prosazují různé transparentní volební účty a podobně.)

Nakonec, co se týče otázek a možnosti prezentace - strany by měli dostat obojí - i možnost prezentovat "svá témata" i otázky, které jsou pro dané volby skutečně podstatné a budou se v daném orgánu skutečně řešit. (Ideálně by to měli být ty otázky, které veřejnost zajímají. Bohužel se to často děje naopak, kdy jsou pokládány otázky, které veřejnost zajímají, bez jejich vztahu k danému orgánu, kam se zrovna volí.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Ljuba.Polakova, Roman.Kucera, Ivo.Vlasaty, Filip.Krska, Oldrich.Fischer

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Odpovědět

Zpět na „Demokracie“