Projekt simulace internetového referenda

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21689
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor počítačové bezpečnosti
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5189 poděkování
Dostal poděkování: 12547 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt simulace internetového referenda

Příspěvek od Lukas.Novy »

Demokracie je diskuse.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Tel: 777-5-KRTEK

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Projekt simulace internetového referenda

Příspěvek od Vit.Fux »

Lukas.Novy píše:Jedinej, kdo je schopenej ti to naprogramovat bude brzo ze strany vyhozen.
mapaf píše:Tak jestli to tady neumíte tak to je fakt problém protože proto sem s tim lezu. Jednak proto žentu najdunlidi které to zajímá a můžou na to mít podnětný pohled, jednak proto, že tu najdu lidi, kteří navíc umí programovat. A kdo Vás bude opuštět?
Krtek myslí sebe a se svojí jedinečností to úplně normálně přehání.

Nicméně s volným programovacím časem má vcelku pravdu - ač by se tu lidi schopní programovat našli, tak poměr volného času a projektů, které by bylo dobré udělat, je bohužel velmi nepříznivý.

Myslím, že aktuálně to vypadá tak, že to budeš muset začít ty, s tím, že ti sem tam někdo pomůže či poradí. A pokud nejsi programátor, tak bych nejlepší cestu k realizaci viděl v tom, že bys vyhrabal a začal prudit se znovuobnovením PaRo a přihlásil tam svůj projekt. Což myslím bude dávat nejvíc smysl po volbách. Nebo se můžeš přidat k organizaci Thinktanku vnitrostranicka-diskuse-f75/think-tank- ... 36707.html který by měl mít za cíl realizovat dobré nápady bez ohledu na volby.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 2):
Josef.Spak, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Zbysek.Martoch
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 14
Registrován: 29 zář 2017, 15:36
Profese: programátor, státní úředník
Bydliště: Korejská 7, Brno Žabovřesky
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 49 poděkování

Re: Projekt simulace internetového referenda

Příspěvek od Zbysek.Martoch »

OK, myslím, že bych to uměl naprogramovat. Rozhodně jako takovou testovací verzi, která by posloužila jako proof of concept. Pokud bychom to pak chtěli mít naostro, tak je potřeba to zabezpečit proti útokům a to je kapitola sama pro sebe.

Nechci, aby to dělala pirátská strana, ale dovedu si představit, že by to bylo třeba zastřešeno pirátskou akademií až/jestli vznikne.

Referenda bývají anonymní, takže přihlášení přes mojeID, či něco takového je problém. Musíme to vymyslet jinak. Hlasování musí být anonymní.

Hlasování o zákonech ve třetím čtení je sice hezká myšlenka, ale nemá to hodnotu samo o sobě. Lidé budou hlasovat pocitově a opravdu jde kolikrát o hodně komplikované právní normy. Je to však věc, která přiláká pozornost na ty stránky, a to, co by mělo podle mě velkou hodnotu je diskuse. MODEROVANÁ diskuse, ze které budou mazány troloviny a agresivní útoky. Musí to být taková akademická diskuse, kde se argumentuje věcně.
Uživatelský avatar
Patrik.Jurenka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 41
Registrován: 21 říj 2015, 11:51
Profese: Koordinátor havarijní služby
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 126 poděkování
Dostal poděkování: 72 poděkování

Re: Projekt simulace internetového referenda

Příspěvek od Patrik.Jurenka »

Určitě jsem pro, aby se o tom diskutovalo. Co mě nejvíce zajímá, jestli by to bylo čistě jen orientačně, nakolik procent lidé "online" souhlasí, nebo jejich hlas bude mít váhu a vliv na rozhodnutí PS.
Já jsem pro, aby to kdyžtak byla jen taková sranda, kde bude mít předseda sněmovny přehled o tom, jak občané reagují.
Ale určitě ne, aby to mělo dopad na průběh všech čtení v PS. :ugeek:

Prosím o zpracování mé rádoby námitky :geek:

No a pokud to nemá kdo naprogramovat a uvést do chodu, tak je to samozřejmě problém :D nicméně jsou teď důležitější věci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás.
To je trestem za neochotu podílet se na politice.“ - Platón
Uživatelský avatar
mapaf
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 55
Registrován: 27 led 2012, 23:55
Profese: student
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: Projekt simulace internetového referenda

Příspěvek od mapaf »

Co se týče anonymity. Měl jsem takovou představu, že je to něco na způsob sociální sítě, že tam lidé nejenom hlasují ale i diskutují, sdílejí názory. Nějak vplouvají do té politiky. Chtěl jsem, aby tam ten člověk mohl otevřeně sdílet jak hlasoval, kdyby chtěl aby i systém případně archivoval hlasování aby jej člověk mohl zveřejnit zpětně ale aby i uživatel mohl archivování hlasování zrušit. K tomu všemu a ověření existence a jedinečnosti uživatele asi není třeba znát přímo identitu. Jasně zavádělo by to nebezpečím špehování kdo jak hlasuje nebo únikem dat a v oficiální verzi by to bylo nepřístupné. Takže musíme najít jiný způsob. Akorát bych nerad, aby se ta skutečnost a jedinečnost testovala pro každé hlasování zvlášť ale aby tam uživatel mohl mít dlouhodobě jeden ověřený profil.

Co se týče zákonů ve třetím čtení. To že lidé hlasují pocitově a že jsou to složité právní normy není nic proti ničemu. My tu neděláme oravomocná rozhodnutí, je to simulace. Naopak si myslím, že to některé lidi přiměje si ty zákony přečíst, naučí je to číst a povede to k větší informovanosti a to jenom prostě proto, že se lidé chtějí vyjádřit svůj názor hlasováním a v diskusi.

Pro Patrik.Jurenka :
Jde tu o simulaci takže to nemá žádný právní vliv na hlasování ve sněmovně. Je klidně možné, že to bude mít vliv reálný, že se tím někteří politici budou řídit, že to bude mít vliv politický. Ale rozhodně součástí tvorby toho projektu se nemyslí jeho zavádění v oficiální systém. Nějaká podoba přímé demokracie tohohle typu může být dlouhodobě celopirátskou a celospolečenskou diskusí. My vlastně teď zkoušíme vody, jak by to mohlo fungovat což může vyústit v praxi nebo jenom poznání. Může tam být nějaká dlouhodobá vize, že bychom rádi něco takového přivedli v oficialitu ale to je jen vize a rozhodně není na pořadu dne nějaké vyjádření a prosazování toho, jak by to přesně oficiálně bylo

EDIT:
K té diskusi. Jasně, že je třeba udělat určité kroky, aby ta diskuse byla kultivovaná a né jako na novinky.cz avšak snažil jsem se najít způsob, jak toho docílit bez mazání. Proto jsem navrhl ten systém hodnocení. Pokuď by se přece jen mazalo, byl bych pro, aby tam byla jasná pravidla. Jasně, že by bylo fajn, kdyby to bylo na úrovni akademické diskuse ale s tím nemůžeme počítat. Nechci aby to bylo jako na novinkách, aby to narušovalo diskusi a odrazovalo konstruktivní diskutéry, nechci aby to bylo uměle akademické aby tam přispívali jenom piráti a akademici, to by bylo na nic. Ten systém, by měl být použitelný pro všechny. Chceme ty principy hlasování použít na všech, chceme znát ty názory od všech. To že by některé uživatele nějaké mazání odradilo asi není tak silný argument ale záleží na míře. Pokuď by to bylo přehnané, pak ano. Takže já jsem proto hledat jiné cesty jak kultivovat diskusi s tím, že mazání si vymezíme jako poslední možnost která by musela mít jasná pravidla.
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Projekt simulace internetového referenda

Příspěvek od Vit.Fux »

Co se diskuze, tak jsem pesimista - udržet kultivovanou diskuzi je obrovský problém a stojí to hromadu času a pozornosti - stačí se podívat na tohle fórum. A to nám jde o udržení strany pohromadě a prosazení konkrétních věcí a stejně se to zvrhává do nesmyslných OT a osobních hejtů. Diskuzi, která je "jen tak pro zkoušku" nikdo nebude věnovat dost pozornosti dlouhodobě a buď umře nebo skončí jak novinky.

Takže můj návrh je buď žádná diskuze nebo to udělat tak, aby vůbec nevadilo, že v 50 % komentářů bude totální odpad.

Co se anonymity týče, tak bych ji nezachovával a spíš bych to udělal jako platformu pro polopolitiky OFFTOPIC- třeba pro nás co tam nesedíme, ale chceme aby bylo reálně vidět jak bysme hlasovali. Pak by výsledky šly importovat do kalkulaček apod.

A tak vůbec mi přijde zajímavý nápad to rovnou spojit s tímhle: vnitrostranicka-diskuse-f75/testovani-solid-t37097.html
Uživatelský avatar
mapaf
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 55
Registrován: 27 led 2012, 23:55
Profese: student
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: Projekt simulace internetového referenda

Příspěvek od mapaf »

Vit.Jurasek píše: Diskuzi, která je "jen tak pro zkoušku" nikdo nebude věnovat dost pozornosti dlouhodobě a buď umře nebo skončí jak novinky.
Tak ono diskusím lidi věnují pozornost i když z toho nic nemají. Samozřejmě ta úroveň je různá
Vit.Jurasek píše: Udržet kultivovanou diskuzi je obrovský problém a stojí to hromadu času a pozornosti
Ten systém co jsem navrhl s hodnocením moc času nestojí, je automatický ale samozřejmě neřeší všechno
Vit.Jurasek píše: Takže můj návrh je buď žádná diskuze nebo to udělat tak, aby vůbec nevadilo, že v 50 % komentářů bude totální odpad.
Mě by to možná taky úplně nevadilo
Vit.Jurasek píše: Co se anonymity týče, tak bych ji nezachovával a spíš bych to udělal jako platformu pro polopolitiky OFFTOPIC- třeba pro nás co tam nesedíme, ale chceme aby bylo reálně vidět jak bysme hlasovali. Pak by výsledky šly importovat do kalkulaček apod. vnitrostranicka-diskuse-f75/testovani-solid-t37097.html
No ono ten systém by mohl být anonymní s tím, že ty můžeš svou identitu dodat, případně se zkrátka můžeš na tom serveru odhalit. Taky bych chtěl aby tam člověk mohl vystupovat otevřeně a prezentovat se ale zároveň bych chtěl aby mohl zůstat v anonymitě. Jde ale o to, že jakmile bude někdo chtít tvrdit jsem ten a ten, tam už musí být ověřená identita, aby se nikdo nemohl vydávat za druhého. Import výsledků do volebních kalkulaček je zajímavý.

Co se týče toho odkazu, zajímvavé, prostuduju si to.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Projekt simulace internetového referenda

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

(Paro není třeba znovuobnovovat, týden po volbách bude vyhlášeno letošní kolo.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Vit.Fux

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
mapaf
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 55
Registrován: 27 led 2012, 23:55
Profese: student
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: Projekt simulace internetového referenda

Příspěvek od mapaf »

Kde se dá přihlásit projekt do PaRo? Napsal bych dotaz na Administrativní oddíl, tam ale k diskusi jaksi nemám přístup. Jak to chápu "řešitelem" projektu může být pouze straník? Projekt může přihlásit pouze řešitel, tedy straník?
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Projekt simulace internetového referenda

Příspěvek od Vit.Fux »

mapaf píše:Kde se dá přihlásit projekt do PaRo? Napsal bych dotaz na Administrativní oddíl, tam ale k diskusi jaksi nemám přístup. Jak to chápu "řešitelem" projektu může být pouze straník? Projekt může přihlásit pouze řešitel, tedy straník?
Já myslím, že v tenhle okamžik to nejde, protože PaRo neběží. Předpokládám, že jak se trochu uklidní poslanecká voda, tak se vyhlásí pravidla, finanční limit a zodpovědná osoba/odbor, který bude sbírat a validovat projekty.
Odpovědět

Zpět na „Demokracie“