Zrovnoprávnění manželství

Moderátor: Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum pro konzultace k bodu Rovnoprávnost.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.
Odpovědět
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 462 poděkování
Dostal poděkování: 2588 poděkování

Re: Zrovnoprávnění manželství

Příspěvek od Ondra.kl » 14 lis 2018, 09:36

Karel666 píše:
14 lis 2018, 08:10
Super o důvod víc, přestat měnit obsahy slov
A jak to chceš udělat? Jinak prosím začni u sebe a přestaň používat slovo "manželství" ve významu který mu dala křesťanská církev a začni ho používat v původním významu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Vit.Jurasek

pr83
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: programátor
Dal poděkování: 26 poděkování
Dostal poděkování: 22 poděkování

Příspěvek od pr83 » 14 lis 2018, 09:51

@Karel666
Jakou váhu dáváte následujícím důvodům pro uzavření manželství?
(a) právní - spojení rodin, spojení majetku
(b) duchovní - svátost
(c) zázemí pro výchovu dětí
(d) z lásky
(e) z tradice
(f) přání rodiny
(g) jiné

Já mám totiž trochu pocit, že hlavní příčinou rozporu mezi diskutujícími jsou rozdílné názory na to, proč manželství vůbec existuje a k čemu má primárně sloužit.

Pokud mohu mluvit za sebe, proč jsem se já osobně oženil: Převážně (d), trochu (c). V dětství jsem byl ministrantem, pryč jsou ty doby - už tomu nevěřím, takže (b) přisuzuji prakticky nulovou váhu. Manželka pochází z docela bohaté rodiny, ale musel bych se stydět, kdybych jen pomyslel na to, že jsem si ji vzal kvůli (a). Musím připustit, že podvědomě možná hrály roli i (e) a (f), ale racionální důvod to není.

Z toho pramení i můj postoj ke stejnopohlavnímu manželství. Ženil jsem se z lásky (https://en.wikipedia.org/wiki/Romance_(love)), což je psychology dobře popsaná a definovaná emoce. A pokud nechceme zpochybnit současný výzkum, dle kterého homosexuálové romantickou lásku prožívají velmi podobně jako heterosexuálové, pak pokud mým hlavním důvodem pro uzavření manželství bylo (d), pak musím uznat, že i stejnopohlavní páry mají právo na totéž. A když já mám právo říkat našemu svazku "manželství", pak i stejnopohlavní páry by měly mít právo tomu říkat "manželství".
Naposledy upravil(a) pr83 dne 14 lis 2018, 12:29, celkem upraveno 1 x.

Nikezeus
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Logistika
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 26 poděkování

Příspěvek od Nikezeus » 14 lis 2018, 10:13

Za me bych rekl bych ze vicemene vsechny body jsou dulezite. Spolecnost , ktera nema deti, nema budoucnost. A v podstate vsechny vyspele spolecnosti, ktere zacinaly zpochybnovat tradicni pojeti rodiny, rodina= muz+zena+deti vymiraji. To je jeden z duvodu proc maji rodiny a deti vysadni postaveni a specialni ochranu.
Nemyslim , ze liberalni pohled na svet je o tom, ze rozkopu vsechno tradicni, abych se citil pokrokove a cool.

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 596 poděkování
Dostal poděkování: 440 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 14 lis 2018, 10:59

Kdybys ale manželství vázal na porodnost, musel bys ho zakázat třeba ženám po menopauze. Nebo vyžadovat, aby k oltáři lidi přinesli potvrzení od doktora, že jsou plodní. A nejen to, ženich s nevěstou by se museli zavázat k tomu, že se budou o děti alespoň snažit.

Rodinná politika a manželství už spolu dávno nesouvisí. V podstatě nejelegantnější by bylo přejmenovat to na "Partnerství" a pokud chtějí církve dělat vlastní obřady a říkat jim manželství, proč ne?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 2):
Vit.Jurasek, Vaclav.Fortik

kainashi
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Profese: HTML kodér, programátor
Dal poděkování: 63 poděkování
Dostal poděkování: 127 poděkování

Příspěvek od kainashi » 14 lis 2018, 11:25

... a co to otočit a církevnímu manželství začít říkat malženství? když se objevují ty argumenty etymologií ... /sarkazmus

Ondra.kl

Příspěvek od Ondra.kl » 14 lis 2018, 12:01

Nikezeus píše:
14 lis 2018, 10:13
A v podstate vsechny vyspele spolecnosti, ktere zacinaly zpochybnovat tradicni pojeti rodiny, rodina= muz+zena+deti vymiraji.
1. můžete nějak prokázat že tradiční pojetí rodiny je to co tvrdíte? Pokud půjdu o 3 pokolení zpět, tak tradišční rodina byli: prarodiče + rodiče + sourozenci + přiženění a přivdaní + potomci (různých členů rodiny)
2. A máte pro své tvrzení o společnostech něco co by potvrzovalo váš názor? Příčinná souvislost by byla nejlepší, ale nepohrdnu ani dobrou korelací ke které nebude korelace protichůdná.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Vit.Jurasek

Nikezeus
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Logistika
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 26 poděkování

Příspěvek od Nikezeus » 14 lis 2018, 13:02

Ondra.kl píše:
14 lis 2018, 12:01
1. můžete nějak prokázat že tradiční pojetí rodiny je to co tvrdíte? Pokud půjdu o 3 pokolení zpět, tak tradišční rodina byli: prarodiče + rodiče + sourozenci + přiženění a přivdaní + potomci (různých členů rodiny)
2. A máte pro své tvrzení o společnostech něco co by potvrzovalo váš názor? Příčinná souvislost by byla nejlepší, ale nepohrdnu ani dobrou korelací ke které nebude korelace protichůdná.
1. Mozna to bude pro vas objev, ale na toto se aplikuje jiz delsi dobu pojem sirsi rodina

" můžete nějak prokázat že" " A máte pro své tvrzení "
2.Pardon, svuj nazor jsem napsal a nehodlam to vice rozvadet, ani pro Vas hledat studie na Internetu. Pokud po tom tak touzite, doporucuji strycka Googla. Mozna dokazete, ze Zeme je placata a krize soucasneho pojeti rodiny a rozvodovost porodnosti a vychove deti prospiva. Pokud horujete pro zmeny probirane v tomto vlaknu , jiste to mate dukladne podlozeno.

Ondra.kl

Příspěvek od Ondra.kl » 14 lis 2018, 13:15

Nikezeus píše:
14 lis 2018, 13:02
1. Mozna to bude pro vas objev, ale na toto se aplikuje jiz delsi dobu pojem sirsi rodina
Jistě, ale zároveň se pro to používá i pojem rodina.
Nikezeus píše:
14 lis 2018, 13:02
2.Pardon, svuj nazor jsem napsal a nehodlam to vice
V pořádku, děkuji za informaci.

pvy
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Příspěvek od pvy » 14 lis 2018, 18:15

Nelze si nevšimnout například při nahlédnutí do argumentů kampaně "Buďme fér", že naprostá většina jejich požadavků je společensky plně(!) akceptovatelná a vůbec svatby homopárů nevyžaduje. Nejčistším řešením by bylo přenést prakticky všechnu legislativu vyjma dětí od manželství k registrovanému partnerství a manželství definovat jen jako nadstavbu nad ním.

Chápu to tak, že hlavním důvodem současného tlaku na svatby homosexuálů je snaha dostat se k adopci cizích dětí. Protože tato skupina a sociální inženýři z ideologických důvodů toto prosazující toto považují nesmyslně za nějaké "právo". S takovou interpretací já zásadně nesouhlasím a za primární při adopci považuji zájem dítěte vyrůstat v normální rodině, kde bude mít mužský i ženský vzor. Proto je při adopci cizích dětí absolutně důležité, aby přednost měly úplné hetero rodiny, ostatní jako singles a homopáry byly až na konci pořadníku.

V praxi je to tak, že zájemců o adopci je daleko více než dětí dostupných k adopci a musí často čekat roky, případně při vyšším věku ani nemají šanci. Ne na malé, bílé a zdravé děti, které chtějí všichni. A budou chtít i homopáry a samozřejmě budou argumentovat tak, že nejsou pro ně horší než hetero páry: ničemu rozšíření fronty o ně nepomůže, děti budou ochuzeny o plnohodnotnou rodinu. Proto to beru tak, že kdo dnes podporuje tuto změnu, jde proti zájmu dětí kvůli nějakému ideologicky definovanému vyššímu Dobru.

Naopak o děti z těchto požadavků vyčnívající zájem upadá a tam by homopáry přínosem byly. Ale při pohledu zpět do historie na salámovou metodou neustále ukrajující si další a další výhody je jisté, že s takovou rolí by se nespokojily. Nakonec budou i upřednostňovány, protože "diverzita" je přeci klad sám o sobě a i kdyby s tím sociální pracovník nesouhlasil, bude se bát obvinění z homofobie (na západě takové případy již jsou, dojde to nepochybně i k nám).

Pro prosazení tohoto za hromadou keců o rovnoprávnosti (žádné zrovnoprávnění to není, jsou to naopak výhody proti jiným sexuálním úchylkám jako třeba zoofilie nebo pedofilie a to nepíši nijak pejorativně) skrytého cíle je zneužíván argument o vlastních dětech, které si nemůže partner osvojit a v případě smrti rodiče pak k němu nemá právní vztah. To by ale mělo být řešeno zcela jinak obecnými pravidly, které vždy bude klást při podobném neštěstí důraz na nevytržení dítěte z prostředí, na které je uvyklé, pokud je to jen trochu možné. Když k tomu navíc přičtu fakt, že takové dítě obvykle má i druhého rodiče a tedy adopce nepřichází v úvahu, takové příklady budou naprosto okrajové a zmiňovat je je účelovým argumentačním faulem.

Dále pak je pro změnu legislativy argumentováno tím, že lesbické páry "stejně" obchází dnešní předpis ohledně souhlasu partnera s umělým oplodněním. Opět jde o překrucování významu tohoto souhlasu, tedy zajistit dítěti otce i matku. A opět je to řešitelné čistě tak, že kdo udělí takový souhlas, je automaticky otcem a nemůže se z pohledu zákona z té role a povinností z ní plynoucích vyvléct. Pak "obejití" nebude představovat závažný problém, dítě bude žít v rozdělené rodině jen s jedním rodičem (matkou), což se občas bohužel stejně občas děje tak jako tak. Druhý rodič pak může poskytnout souhlas k adopci, ale jeho povinnosti tím by neměly zaniknout.

anonym
Návštěvník – není člen Pirátů

Příspěvek od anonym » 15 lis 2018, 11:07

pr83 píše:
14 lis 2018, 09:51
Já mám totiž trochu pocit, že hlavní příčinou rozporu mezi diskutujícími jsou rozdílné názory na to, proč manželství vůbec existuje a k čemu má primárně sloužit.
Ten pocit by byl správný, kdyby tak strasne nelpeli na pozadavku "manzelství". Takto bud se neumí vyjadrovat nebo neumí pochopit obsah psaného textu. A tak zesmesnují apod.

Co je špatného např. na tom co jsem navrhl já, církevní obřad (dle pravidel každé cirkve) = manželský svazek, půjdeš na úřad = parterský svazek.

Jediný argument co zazněl a bylo vidět, že daný člověk přemýšlí, je to mezinárodní uznávání, ostatní jenom dokola bazíárují "musí být slovo manželství" i kdby na chleba nebylo, to pak nezastávají práva, ale tvoří nový newspeak, který nasírá srašně docela velkou část lidí a pak se cítí uraženě, že oni přeci bojují za to dobré a čecháčci je nechápou...

Odpovědět

Zpět na „Rovnoprávnost“