Třetí pohlaví v ČR - názory, diskuze

Moderátor: Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum pro konzultace k bodu Rovnoprávnost.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.
Odpovědět
Jan.Prokop
Člen KS Středočeský kraj
Profese: ITak
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 714 poděkování

Re: Třetí pohlaví v ČR - názory, diskuze

Příspěvek od Jan.Prokop » 27 pro 2018, 13:41

Georgia.Hejduk píše:
25 pro 2018, 23:50
Nerozeznáte transgender* člověka a úchyla ? Já vám to tedy osvetlim

Úchylovi jde především o to sexuálně znásilnit oběť, domnívám se tedy pokud by už zvolil že touto cestou (což se v reálném světě skoro nestává ) se vplížil na záchody opačného pohlaví budu se pravděpodobně už od začátku chovat nenormálně, zatímco transgender člověk se půjde do kabinky vyčůrat pak si půjde umýt ruce a pak záchody opustí
Já byl za svůj život dámské záchody nucen použít 2x kvůli tomu, že pánské byly plné a pokaždé se na mě jak na úchyla dívaly a to jsem se tam prohnal jak vichřice rovnou do kabinky, dokonce na mě přes dveře hlásily, že pokud nevypadnu, tak na mě zavolají policajty.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Karel666

Georgia.Hejduk
Profese: Studentka, Vedoucí neziskové organizace
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 67 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Georgia.Hejduk » 27 pro 2018, 14:48

Jan.Prokop píše:
27 pro 2018, 13:41
Georgia.Hejduk píše:
25 pro 2018, 23:50
Nerozeznáte transgender* člověka a úchyla ? Já vám to tedy osvetlim

Úchylovi jde především o to sexuálně znásilnit oběť, domnívám se tedy pokud by už zvolil že touto cestou (což se v reálném světě skoro nestává ) se vplížil na záchody opačného pohlaví budu se pravděpodobně už od začátku chovat nenormálně, zatímco transgender člověk se půjde do kabinky vyčůrat pak si půjde umýt ruce a pak záchody opustí
Já byl za svůj život dámské záchody nucen použít 2x kvůli tomu, že pánské byly plné a pokaždé se na mě jak na úchyla dívaly a to jsem se tam prohnal jak vichřice rovnou do kabinky, dokonce na mě přes dveře hlásily, že pokud nevypadnu, tak na mě zavolají policajty.
A můžu se znovu zeptat jak má tato situace podpořit váš argument ?
Říkejte mi Jiřko
19 Let
Praha 6

Mediální odbor Praha 6
Členka KS Praha a MS Praha 6 České pirátské strany

Jan.Prokop
Člen KS Středočeský kraj

Příspěvek od Jan.Prokop » 27 pro 2018, 15:08

Mě je to šumák, mě jen tak něco nepohorší. Já psal, že většina žen je celkem citlivá, když jim lezou chlapi na jejich domací území a je jedno, jestli je to začínající transgender (na kterým je to ještě poznat), transvestita, nebo jenom chlap, co se nutně potřebuje vys..., stejně je to v jejich očích úchyl a v lepším případě budou vrhat pohoršené pohledy, v horším volat benga.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvek:
Karel666

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2288 poděkování
Dostal poděkování: 5413 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 27 pro 2018, 15:09

Jiri.Janecka píše:
25 pro 2018, 10:59
Takže Petr Vileta má víceméně pravdu. Když nemohu mít císařství, tak si aspoň změním pohlaví.
1) Výrok "Petr Vileta má víceméně pravdu" bych v rámci diskuzní platformy Pirátské strany považoval za prudce kontroverzní sám o sobě :-) Je to poměrně krajní příspěvek do postmoderní debaty o relativitě pravd. Pokud může mít Petr Vileta, tak jí může mít v podstatě už kdokoliv :-) (toto byl můj vlastní trolling, a teď už dále vážně - popravdě, spíše než k tématu "mnohosti pravd" se přikláním k tezi, že pravda sice možná existuje, ale nezná ji nikdo. Ani Petr Vileta!).. Halíkovo "Menšina má vždycky pravdu" je ale blbost -. dovedeno do důsledku, takto by měla např. pravdu i menšina, která hlásá teorii, že Země je placatá apod. (musí zkrátka existovat nějaké jiné kritérium pravdivosti, než kolik lidí něčemu věří -

2) To výše je složitá věc. Víceméně z ní vyplývá, že psychiatire, coby mocenská páka většinového konsensu, má vždy pravdu, a jen se hledají nová témata, kdy to "normální" většina prostřednictvím psychiatrů té "menšině" nějak nemocných natře. Ano, ve společnosti existuje dlouhá tradice ghetoizace menšin: z hlediska historie je rasismus poměrně marginální, protože historicky to byli daleko častěji vizuálně či zvyklostmi neodlišitelní (ale tím podezřelejší) heretici, leprotici, psychotici a další podobní, kdo byl vyčleněn z "my" a zařazen mezi nedotnutelné "oni" a někam byl v lepším případě odsunut, v horším upálen.

3) Lidské ego má potřebu individuace, vystoupení z davu, nalezení vlastní identity skrze odlišnost od davu. Zdrojů identity jedince je ovšem málo a o právo na identitu se soutěží. Ne všichni můžeme být geniální vědci či úspěšní sportovci- medialisté, identita losera v daném je sice funkční, z psychologického hlediska, ale zdaleka ne tak atraktivní. Je tedy velká poptávka po identitách nesoutěžních: přičemž je neuvěřitelně fascinující, jak lidé lavírují mezi identitou tak nějak "vrozenou", "osudovou" (ve smyslu osudu člověkem neodvratitelného, ve smyslu starořecké pohanské mytologie) - která určitě může zahrnovat vrozenou národnost, ale třeba i "danou" sexuální orientaci, která nějak existuje sama o sobě a jedinci nezbývá, než jí najít a přijmout - a mezi identitou, která je uměle zkonstruována (zde může jít o identitu umělce, který - v podstatě - s nikým nesoutěží, ale přesto jedinečností své tvorby vybočuje z davu). Přičemž spor o to, zda je autentické to, co se jeví nacházet mimo racionální, vědomé ego, nebo zda má smysl naopak racionalita, je nikdy nekončící - věci v našem nevědomí totiž můžou být docela dobře sociální konstrukt (což někdo vítá a jiný naopak zarytě odmítá).

4) Ať už se k LGBT postavíme jakkoliv, prakticky vždy se najde někdo, kdo o daný způsob zacházení nebude mít zájem a bude ho rozporovat. Mám tendenci tvrdit, že to není politické téma. Jako politické téma je to zneužíváné nahnědlým konzervativismem - ale podle mě antitezí toho konzervativismu není nějaké košaté vymýšlení širokého spektra menšinových práv, ale spíš "we don't care" přístup.

5) Postgenderový přístup je nakonec nejinkluzivnější a nabízí největší šanci na zachování již dosažené míry rovnosti práv a svobod. Ve skutečnosti je ale podle mě nesprávně prezentován. Podle mě to nezahrnuje změny např. v oslovování, popravdě dokonce ani v oblékání ne - ale týká se to právě toho, jaká část veřejného prostoru a rolí v něm je komu dostupná. Asi nemá smysl nějak tlačit na to, aby se u Pirátů stal nějakou "oficiální ideologií", ale podle mě stojí za to chápat, že jde o určitou nesamozřejmě součást chápání lidských a občanských práv, ke kterým Západ dospěl (a snadno je může ztratit)

6) Jak jsem už psal, tak existuje jeden specifický typ genderové segrace, který v tradicionalističtějších zemích nezahrnuje zdaleka jen WC - a jde o "ladies only" veřejné prostory. Obecně vzato - společným rysem zemí, které provozují "ladies only" veřejé prostory je to, že se ve zbytku veřejného prostoru vyskytuje větší či menší míra nerovnosti a hlavně větší či menší míra ohrožení. Jakékoliv hnutí za větší míru vynucování ladies-only prostor podle mě nemůže vést k dobrým koncům (ať bude motivované jakkoliv).

7) Z výše uvedených bodů myslím vyplývá, kdo všechno v dané záležitosti pravdu nemá. Tam, kde někdo jiný povýšeně mává manipulativním a segregujícím obviněním z duševní nemoci, tam já vidím psychickou potřebu individuace, hledání osobní identity - což není nemoc - nicméně z určitých důvodů se v naší společnosti identita stala vzácný zdroj a její potřeba, vyvěrající z oblastí nevědomí, je uspokojována z náhradních zdrojů. Nicméně, tradiční zdroje identity se jeví stejně blbé, jako ty nové. "Genderonauti" jsou samozřejmě subverziví tím, že jaksi otupují ty tradiční zdroje identity, což pochopitelně štve ty, kteří jiné zdroje identity nemají ("jsem bílý heterosexuální muž - Čech" - a víc nic, protože nic neumím, po mých dovednostech není na trhu poptávka, řidičák mi sebrali za řízení v opilosti, atd.). Vidím to jako slepou uličku, ovšem ze stejného důvodu je to slepá ulička, která fascinuje všechny, kteří hledají skryté skuliny, kterými by šlo "rozvrátit systém" (což je třeba pro mě ztráta času, protože mě systém přijde dávno rozvrácený a spíš hledám něčemu, čemu by šlo věřit, coby systému novému...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 2):
Georgia.Hejduk, Vit.Jurasek
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Maria.Vasickova
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: terapeut energetické psychologie
Dal poděkování: 1737 poděkování
Dostal poděkování: 1570 poděkování

Příspěvek od Maria.Vasickova » 30 kvě 2019, 23:05

Předsednictvo MS Slovácko

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 414 poděkování
Dostal poděkování: 2209 poděkování

Příspěvek od Jiri.Janecka » 03 čer 2019, 21:08

Michael.xChaos.Polak píše:
27 pro 2018, 15:09
hledání osobní identity - což není nemoc
Hledat můžeš co chceš, ale najít lze jenom to, co tak nějak reálně existuje. A ať se dívám mezi nohy jak chcu, vidím tam furt to samé.
Pokud jde o psychické nemoci, tak tam většinou nejde o nějaké plus nebo minus, černou a bílo. Z velké většiny jde o míru. Tedy co je ještě přijatelná střelenost a což je na prášky a blázinec (většina pacošů v blázinci nejsou definitivně a jednoznačně blázni). Jenže míra je přesně to, co dnešní společnosti chybí. A to skoro ve všem. Pár nezaškatulkovaných jedinců není pro společnost problém. Ale ta neustálá snaha problém vytvořit i tam, kde by bez "aktivistů" žádný nebyl, tak to už lidi docela nebaví.

Georgia.Hejduk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Georgia.Hejduk » 03 čer 2019, 21:16

Jiri.Janecka píše:
03 čer 2019, 21:08
Michael.xChaos.Polak píše:
27 pro 2018, 15:09
hledání osobní identity - což není nemoc
Hledat můžeš co chceš, ale najít lze jenom to, co tak nějak reálně existuje. A ať se dívám mezi nohy jak chcu, vidím tam furt to samé.
Pokud jde o psychické nemoci, tak tam většinou nejde o nějaké plus nebo minus, černou a bílo. Z velké většiny jde o míru. Tedy co je ještě přijatelná střelenost a což je na prášky a blázinec (většina pacošů v blázinci nejsou definitivně a jednoznačně blázni). Jenže míra je přesně to, co dnešní společnosti chybí. A to skoro ve všem. Pár nezaškatulkovaných jedinců není pro společnost problém. Ale ta neustálá snaha problém vytvořit i tam, kde by bez "aktivistů" žádný nebyl, tak to už lidi docela nebaví.
Tady se musím poměrně velmi důrazně ohradit, trans lidí je v České Republice cca 30 tisíc a tudíž jde o poměrně nezanedbatelnou menšinu. Podle WHO není tranzice duševní nemoc a všeobecná stanoviska či dobré příklady jak to funguje v západních zemích jsou. V případě zájmu mohu odkázat na poměrně velké množství studií, které se tématikou zabývají.

PS: Prosím o slušné vyjadřování o duševně nemocných, jsou to lidé jako my a dušvní nemoc není žádná smrtelná nálepka, já za sebou mám 4 pobyty v psychiatrické léčebně a funguji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejduk za příspěvek:
Lukas.Dolezal
Říkejte mi Jiřko
19 Let
Praha 6

Mediální odbor Praha 6

Jan.Prokop
Člen KS Středočeský kraj

Příspěvek od Jan.Prokop » 12 črc 2019, 12:32

Něco k diskuzi, jak se díváte na lidi po změně pohlaví ve sportu? Narazil jsem na tenhle článek (trošku starší)
Hrála za ženy i muže. Nevíš, o čem mluvíš, reagovala transsexuální házenkářka na kritiku Navrátilové
Zdroj: https://www.lidovky.cz/sport/ostatni-sp ... statni_rkj?

Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 4820 poděkování
Dostal poděkování: 1431 poděkování

Příspěvek od Vit.Jurasek » 12 črc 2019, 13:05

Jan.Prokop píše:
12 črc 2019, 12:32
Něco k diskuzi, jak se díváte na lidi po změně pohlaví ve sportu? Narazil jsem na tenhle článek (trošku starší)
Hrála za ženy i muže. Nevíš, o čem mluvíš, reagovala transsexuální házenkářka na kritiku Navrátilové
Minimálně co se týče vrcholového sportu, tak by podle mě neměl/a mít přístup ani do jedné skupiny. V nižších úrovních na výjimku rozhodčího nebo pořadatele soutěže pro každou konkrétní osobu. Pokud dojde na soutěže a vrcholový sport, tak nejasnosti jsou automaticky diskvalifikační. Uvědomuji si, že je to vůči těmto lidem diskriminační, ale povolit opak by bylo diskriminační vůči všem ostatním co hrají podle pravidel. Soutěže byly rozděleny podle pohlaví, protože pohlaví (resp. testosteron v dětství) má naprosto jasně zvýhodňující vliv ve fyzických výkonech. Takže bych hormonální léčbu a další zásahy do těla klasifikoval jako trvalý doping a uzavřel to diskvalifikací. A hledisko osobní identity by mělo být ve vztahu k soutěžnímu sportu úplně ignorováno.

Co by se mi líbilo by bylo vytvoření dalšího soutěžní třídy - kromě "muži" a "ženy" bych přidal ještě "freestyle", který nebude omezený vůbec ničím, nejspíš ani dopingovou kontrolou ne.

Georgia.Hejduk
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Georgia.Hejduk » 12 črc 2019, 13:26

Vit.Jurasek píše:
12 črc 2019, 13:05
Jan.Prokop píše:
12 črc 2019, 12:32
Minimálně co se týče vrcholového sportu, tak by podle mě neměl/a mít přístup ani do jedné skupiny. V nižších úrovních na výjimku rozhodčího nebo pořadatele soutěže pro každou konkrétní osobu. Pokud dojde na soutěže a vrcholový sport, tak nejasnosti jsou automaticky diskvalifikační. Uvědomuji si, že je to vůči těmto lidem diskriminační, ale povolit opak by bylo diskriminační vůči všem ostatním co hrají podle pravidel. Soutěže byly rozděleny podle pohlaví, protože pohlaví (resp. testosteron v dětství) má naprosto jasně zvýhodňující vliv ve fyzických výkonech. Takže bych hormonální léčbu a další zásahy do těla klasifikoval jako trvalý doping a uzavřel to diskvalifikací. A hledisko osobní identity by mělo být ve vztahu k soutěžnímu sportu úplně ignorováno.

Co by se mi líbilo by bylo vytvoření dalšího soutěžní třídy - kromě "muži" a "ženy" bych přidal ještě "freestyle", který nebude omezený vůbec ničím, nejspíš ani dopingovou kontrolou ne.

Proč ? Proč se prostě nemůžeme řídit doporučením Mezinárodního olympijského výboru, který to určuje podle hladiny hormonů, mně to přijde docela objetivní
Říkejte mi Jiřko
19 Let
Praha 6

Mediální odbor Praha 6

Odpovědět

Zpět na „Rovnoprávnost“