Rozbor INDECT - spěchá

Moderátoři: Vedoucí centrálních orgánů, Republikové předsednictvo - asistenti, Personální odbor - celý

Pravidla fóra
Úkoly nyní postupně převádíme do nového specializovaného systému Úkoly. Nové úkoly prosím dávejte přímo tam. Diskuse k úkolům je tam také možná, pouze musíte být přihlášeni. Jakmile dojde k odladění nového systému a převedení veškerých úkolů, bude toto fórum uzavřeno, archivováno a zrušeno.
Děkujeme za pochopení.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Martin Kucera píše:
Frantisek Navrkal píše:To jestli by se to mělo platit z peněz občanů je opravdu zásadní otázka, ale měla-li by něco takového např. policie používat, musela by si to jinak koupit od nějaké soukromé společnosti, což by v důsledku mohlo být ještě mnohem horší.
Nemuselo, vzhledem k tomu, ze pozadujeme, aby jakykoliv SW nakupovany statem byl dodan vcetne zdrojoveho kodu (takze je mj. overitelne, zda neprovadi nejake nekalosti). Ostatne policie by to taky platila z penez obcanu. Ale opet, primarni otazka je - mela by policie neco takoveho pouzivat?
To, že to požadujeme, přece neznamená, že to tak musí být. Pokud jsem tedy něco nepropásl a neovládáme ministerstvo vnitra. :lol: Pak by se opravdu nebylo čeho bát.

V současném legislativním a jiném kontextu spíše ne, ale je nutné si uvědomit, že INDECT nenavrhuje nějaký jednotný nedělitelný systém a implementovat by se mohly jen prvky, které by byly nejméně kontroverzní. Tím samozřejmě neříkám, že plně věřím v to, že budou bezpečnostní složky natolik osvícené, že budou opravdu implementovat jen to, co mohou zvládnout.
Martin Kucera píše:
Frantisek Navrkal píše:Téměř jakákoliv technologie se dá využít k dobru.
Pokud jsem neco neprehledl, tak se tu zatim neobjevily zadne priklady vyuziti technologii INDECTu "k dobru", ktere by se tykalo vetsi nez silne lokalni urovne (napr. budova ci aquapark) a jehoz negativa by vyrazne neprevysovala prinosy.
Spíše by mělo jít v ideálním případě o sumu mnoha lokálních využití, která by vedla ke globálnímu zlepšení poměrů. INDECT vyvíjí i nástroje využitelné v probíhajícím vyšetřování, ne jenom pro prevenci a primární odhalování. Myslím si, že právě využití už v probíhajícím vyšetřování je nejméně kontroverzní.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18602
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33737 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Martin.Kucera »

Frantisek Navrkal píše:To, že to požadujeme, přece neznamená, že to tak musí být. Pokud jsem tedy něco nepropásl a neovládáme ministerstvo vnitra.
Coz se ale da rict i o INDECTu.
Proste at uz stat plati vyvoj anebo koupi hotove reseni, v obou pripadech se jedna o penize obcanu a ti tudiz maji v obou pripadech pravo pozadovat a) dodani i se zdrojakem, b) moznost kontroly, co SW dela a nedela.
Frantisek Navrkal píše:Spíše by mělo jít v ideálním případě o sumu mnoha lokálních využití, která by vedla ke globálnímu zlepšení poměrů.
Jenze nezijeme v idealnim svete, ale v CR, potazmo v EU. Tudiz legislativu upravujici pravomoci statu vuci obcanum chci mit nastavenou na stav "co se muze ze strany statu posrat, to se taky posere".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Petr.Vileta

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Martin Kucera píše:
Frantisek Navrkal píše:To, že to požadujeme, přece neznamená, že to tak musí být. Pokud jsem tedy něco nepropásl a neovládáme ministerstvo vnitra.
Coz se ale da rict i o INDECTu.
Proste at uz stat plati vyvoj anebo koupi hotove reseni, v obou pripadech se jedna o penize obcanu a ti tudiz maji v obou pripadech pravo pozadovat a) dodani i se zdrojakem, b) moznost kontroly, co SW dela a nedela.
Ano, ale představte si situaci, kdyby prostě místo INDECTu koupilo ministerstvo vnitra jinou technologii se shodným účelem - neměli bychom ani možnost takto předem protestovat. Pokud jde o projekt financovaný z veřejných peněz, je vždy větší šance do celého procesu nějak zasáhnout.
Martin Kucera píše:
Frantisek Navrkal píše:Spíše by mělo jít v ideálním případě o sumu mnoha lokálních využití, která by vedla ke globálnímu zlepšení poměrů.
Jenze nezijeme v idealnim svete, ale v CR, potazmo v EU. Tudiz legislativu upravujici pravomoci statu vuci obcanum chci mit nastavenou na stav "co se muze ze strany statu posrat, to se taky posere".
Nežijeme, a proto také podporuji změnu legislativy. Jak už jsem ve vlákně uvedl, zrušení INDECTu je pouze krátkodobé řešení problému, jehož dlouhodobé řešení spočívá v legislativě. Což je dle mého pramálo zmiňováno.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18602
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33737 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Martin.Kucera »

Frantisek Navrkal píše:představte si situaci, kdyby prostě místo INDECTu koupilo ministerstvo vnitra jinou technologii se shodným účelem - neměli bychom ani možnost takto předem protestovat.
Takovy nakup by samozrejme mel byt vypsan jako verejna zakazka, cili i zde by prilezitost k protestu byla.
Frantisek Navrkal píše:Jak už jsem ve vlákně uvedl, zrušení INDECTu je pouze krátkodobé řešení problému, jehož dlouhodobé řešení spočívá v legislativě. Což je dle mého pramálo zmiňováno.
Pokud vim, tak protesty jsou namirene proti tomu, aby
a) vyvoj byl placen z penez obcanu
b) stat tyto technologie pouzival (coz je prave otazka legislativy)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Profant, Mikulas.Ferjencik

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Martin Kucera píše:
Frantisek Navrkal píše:představte si situaci, kdyby prostě místo INDECTu koupilo ministerstvo vnitra jinou technologii se shodným účelem - neměli bychom ani možnost takto předem protestovat.
Takovy nakup by samozrejme mel byt vypsan jako verejna zakazka, cili i zde by prilezitost k protestu byla.
Frantisek Navrkal píše:Jak už jsem ve vlákně uvedl, zrušení INDECTu je pouze krátkodobé řešení problému, jehož dlouhodobé řešení spočívá v legislativě. Což je dle mého pramálo zmiňováno.
Pokud vim, tak protesty jsou namirene proti tomu, aby
a) vyvoj byl placen z penez obcanu
b) stat tyto technologie pouzival (coz je prave otazka legislativy)
Tak to je pak zásadní nedorozumění. Já myslel, že jste proti vývoji těch technologií obecně, bez ohledu na to jak je jejich vývoj financován.

Jsem rozhodně pro to, aby byla změněna legislativa a aby se nefinancovaly z veřejných peněz projekty, které v konečném důsledku nemohou být využity.

Problém je, že takto vysvětlené jsem to nikde neviděl.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15000 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Nicméně všem kromě tebe to bylo jasné. Koneckonců jedno z velkých témat Svobodné kultury je využití OSS pro zlo.

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18602
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33737 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Martin.Kucera »

Frantisek Navrkal píše:Tak to je pak zásadní nedorozumění. Já myslel, že jste proti vývoji těch technologií obecně, bez ohledu na to jak je jejich vývoj financován.
To by bylo v rozporu s piratskymi idejemi. Dostali bychom se napr. na uroven tech, kteri kriminalizovali autora DeCSS (diky nemuz je mozne prehravat si DVD na pocitaci s Linuxem - ale zaroven take extrahovat z DVD video v digitalni podobe, coz je samozrejme trnem v oku filmovemu prumyslu).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Ondrej.Profant

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Ales.Krejci
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 9
Registrován: 06 čer 2012, 11:32
Profese: Architekt, Feng-Shui
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 21 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Ales.Krejci »

Celkem obsažně zpracováno zde: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2012072902

INDECT, pokud vím, je jenom program, to není TECHNOLOGIE. Technologie je třeba ovládnutí štěpení atomu a tím dostatek energie jako plus a atomovky jako minus.
Souhlasím, že vývoji TECHNOLOGIÍ by se nemělo vzdorovat, ale zde se jedná už o zneužití dostupných technologií na vývoj
konkrétního účelového produktu - šmírování. A to je v rozporu s programem Pirátů.
"Nic není dobré nebo špatné. To z toho dělá až naše myšlení." William Shakespeare
Petr.Nemecek
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 586
Registrován: 22 led 2010, 11:40
Profese: IT - sítě a správa systémů
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 1202 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Petr.Nemecek »

Ales Krejci píše:INDECT, pokud vím, je jenom program, to není TECHNOLOGIE. Technologie je třeba ovládnutí štěpení atomu a tím dostatek energie jako plus a atomovky jako minus.
Stejně je to právě i v tom SW, např. algoritmy na rozpoznání obličeje se dají využít pro spoustu užitečných aplikací, ale i pro sledování.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34580
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31538 poděkování
Dostal poděkování: 25676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozbor INDECT - spěchá

Příspěvek od Petr.Vileta »

Tak na FB jsem objevil dalsi planovany celoevropsky protest

#OpIndect Part II. EU-wide Protestday vS. INDECT 20/10/2012
http://www.facebook.com/events/472394996105541/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
anonym72078

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Rešerše“