CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Daniel.Mazur
Republikový výbor
Příspěvky: 745
Registrován: 25 lis 2013, 10:23
Profese: fyzik
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1572 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Ahoj,
pracoval jsem na resortních volebních programech od roku 2017. Pustil jsem se do komunálu a zažil koaliční i opoziční práci. Popirátsku jsem dodržel jak nelpění na mandátu, když došlo na souběh funkcí povolený napříč republikou kromě Prahy (měli jsme a máme stále podstatně drsnější verzi zákazu kumulace), tak nelpění na funkci, když jsem se musel rozhodnout mezi židlí starosty a pirátskou idejí zodpovědného hospodáře s veřejnými penězi.
Přesto budu hlasovat pro naši vládní účast tak, jak ji naši zodpovědní vyjednali. Ne, nemyslím si, že volíme mezi jednou cestou k dobru a druhou k zatracení. Osud Pirátů dovnitř i navenek bude záležet na dalších desítkách našich rozhodnutí, ať dopadne tohle jakkoli. Jsem ale přesvědčený, že musíme zkusit ukázat, co v nás je včetně vládní účasti. Pokud to nezvládneme, tak jsme na to prostě neměli, vyhnout se téhle zkoušce je ale více špatné.
Jsme asi jediný opravdový zastánce hesla "správné je nekrást" v naší politice, který v tom ještě neztratil důvěryhodnost, a tím jsme úhlavní nepřítel téměř všech ostatních politických stran. Teď už víme, že nás v tom berou vážně a budou se aktivně snažit nás vymazat, ať se na téhle křižovatce rozhodneme jakkoli. Nedostaneme ani minutu oddechu, i kdybychom odešli do opozice. Proto bychom měli jít stále kupředu a dělat to, co umíme, jak nejlíp to umíme. Zaseli jsme za těch 10+ let do společnosti naději, že to jde i jinak. A že je v tomhle národě dost odvahy dělat to, co je správné, i za cenu velkých obětí.
Na závěr podotknu, že jsem sám z těch, kdo hlasovali PRO zvýšení kvóra, tedy pro rozhodnutí zásadním usnesením. I to je podle mě součástí pirátství, se kterým si vedle svobody nejvíc spojuji odvahu a ochotu "do it the hard way".
Děkuji za pozornost.
Dan

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

"Hey, what does this button do?" (Curiosity)

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Zuzana.Freitas píše: 12 lis 2021, 09:21
Dalibor.Zahora píše: 12 lis 2021, 08:55

Ivan teď mluvil na ČRo Plus, vstup od 8:00, možno poslechnout zde https://www.mujrozhlas.cz/zive/plus
OFFTOPICOpět se veřejnosti prezentovala báchorka o klouzavém mandátu a další relativizování problému kumulace funkcí.

Včera na poslední chvíli Ivan uvedl, že Jakub tedy na ministerstvo nemíří a kumulovat nebude. Chce se říct, aspoň něco....

Jenže můžeme tomu věřit? Nestane se to, že se možná vstup do vlády schválí a pak za čas bude Jakub na ministerstvo instalován?
Zvláště události posledního roku, všechny vytáčky, zdržovačky, nesplněné sliby, které jsem jako člen RV osobně zažil od hlavních protagonistů předvolební koalice a následně i při jednání o vstupu do vlády, mě nutí k maximální obezřetnosti.

Takže pokud někde neuvidím jasně a písemně, že Jakub nebude kumulovat poslanectví a ministrování v tomto volebním období Sněmovny, nemohu tomu tahu uvěřit, Jsem nucen to vnímat v rovině, že je to jen další momentální klička.

A je to samozřejmě jen jeden problém. Druhý problém je kumulace Ivana, která je stejná, ne-li horší než u Jakuba, protože jde o předsedu. Skutečně nechápu, že po víc jak 10 letech, co pro stranu makáš, dáš přednost funkci ve vládě před perspektivou celé strany.

Co takhle pirátské "předpokládej dobrou vůli? To už jsme zapomněli?

Vážně nemůžu a nebudu předpokládat dobrou vůli u těch lidí, kteří mě opakovaně přesvědčují o opaku. Bylo by to i politicky neprozřetelné.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 3):
Eva.Novakova, Ondrej.Kalis, Robert.Magni

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Jan.Adam
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 285
Registrován: 07 bře 2017, 08:40
Profese: Manažer výzkumu a vývoje - radiofarmacie
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 531 poděkování

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Jan.Adam »

Dalibor.Zahora píše: 12 lis 2021, 08:55

Ivan teď mluvil na ČRo Plus, vstup od 8:00, možno poslechnout zde https://www.mujrozhlas.cz/zive/plus
Opět se veřejnosti prezentovala báchorka o klouzavém mandátu a další relativizování problému kumulace funkcí.

Včera na poslední chvíli Ivan uvedl, že Jakub tedy na ministerstvo nemíří a kumulovat nebude. Chce se říct, aspoň něco....

Jenže můžeme tomu věřit? Nestane se to, že se možná vstup do vlády schválí a pak za čas bude Jakub na ministerstvo instalován?
Zvláště události posledního roku, všechny vytáčky, zdržovačky, nesplněné sliby, které jsem jako člen RV osobně zažil od hlavních protagonistů předvolební koalice a následně i při jednání o vstupu do vlády, mě nutí k maximální obezřetnosti.

Takže pokud někde neuvidím jasně a písemně, že Jakub nebude kumulovat poslanectví a ministrování v tomto volebním období Sněmovny, nemohu tomu tahu uvěřit, Jsem nucen to vnímat v rovině, že je to jen další momentální klička.

A je to samozřejmě jen jeden problém. Druhý problém je kumulace Ivana, která je stejná, ne-li horší než u Jakuba, protože jde o předsedu. Skutečně nechápu, že po víc jak 10 letech, co pro stranu makáš, dáš přednost funkci ve vládě před perspektivou celé strany.

Na tvém místě bych ohledně "perspektivy strany" mlčel. Člověk, který svoje naprosto mimózní příspěvky charakterizovatelné jen jako křížovou výpravou proti vedení z poslední doby završí včera otevřeným výsměchem voličům:

https://twitter.com/daliborzz/status/14 ... 0743224324

Dalibor Záhora @daliborzz

Voliči jsou takoví fanoušci na tribuně, chtějí góly, ale kopnout do míče natož ten gól dát neumí. I tihle voliči nás nahnali do nesmyslné koalice, a teď nás chtějí hnát do nesmyslné vlády. Tým který dá jen na své fanoušky ničeho nedosáhne. Politika je náročnější než fotbal.

  • nemá co kritizovat lidi, kteří dostali Piráty do reálné politiky, kde mohli 4 roky pracovat a ukazovat, co umí (a pracovali dobře)
  • nemá co mluvit o perspektivě strany, pokud dává najevo pohrdání lidmi, kteří stranu volili
  • nemá téhle straně už absolutně co dát.

V podstatě Klaus starší.

Oznámení moderátora:

Uživatel byl napomenut za osobní útok mimo téma.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Adam za příspěvky (celkem 3):
Veronika.Smidova, Milan.Svoboda, Michal.Macek
Uživatelský avatar
Zbynek.Konvicka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 147
Registrován: 13 říj 2016, 00:14
Profese: novinář
Dal poděkování: 478 poděkování
Dostal poděkování: 280 poděkování

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Zbynek.Konvicka »

Vážené a milé Pirátky, vážení a milí Piráti,

i přes křížkovací "debakl" a 4 získané poslance mít 3 členy vlády považuji za solidní úspěch vyjednávacího týmu. Piráti by měli převzít odpovědnost a vlády se účastnit... , Hezky vše shrnul Jiří Hlavenka ve své soukromé analýze na FB, kde velmi zevrubně popsal pro a proti, s níž se také dokážu ztotožnit. Navíc by to byl docela "podraz" pro 800 tisíc voličů PirStan koalice, kteří by minimálně kroutili hlavou, spíš si ťukali na čelo a Piráti by za chvíli byli mimo rozlišovací schopnost nejen "obyčejných" voličů, ale i skalních příznivců a podporovatelů.

Aktivisticko-politický "punk" či "undeground" jsme si mohli "dovolit cca do sněmovních voleb 2017, a kort nyní v roce 2021, kdy je co napravovat po vládách s Babišem, je třeba se této výzvě a zodpovědnosti postavit čelem a nebýt pouze "rebely bez příčiny".

Prosím všechny, vezměme více rozum do hrsti, vykašleme se na hořkost po volebním výsledku, zakopejme "válečné tomahavky", a jděme do vlády.

Díky

Zbyněk

Naposledy upravil(a) Zbynek.Konvicka dne 12 lis 2021, 09:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jan.Zavadil
Člen KS Praha
Příspěvky: 771
Registrován: 04 lis 2017, 17:54
Profese: Product Manager
Bydliště: Praha 10
Dal poděkování: 5127 poděkování
Dostal poděkování: 1669 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Jan.Zavadil »

Podobně jako Blanka, ani já vám nebudu psát, jak byste měli hlasovat nebo co byste si měli myslet. Nebudu psát, co množina řekněme 600 000 lidí, kteří nám to "hodili", "si bude myslet když". Nejsem tak chytrý a nemám takový přehled a odhad a nutně bych musel čerpat z omezené bubliny, v jaké se nacházím.

Chtěl bych na vás ale apelovat v jedné věci:

Přestaňme už konečně dumat nad tím, co po nás kdo chce, abychom byli nebo abychom dělali. Četl jsem stovky komentářů na sociálních sítích, které obvykle začínaly nějak jako "Sice jsem vás nevolil, ale měli byste... jinak ...",. Četl jsem XY článků se zasvěcenými komentáři těch či oněch žurnalistů a analytiků, o nichž se z velké části domnívám, že jsou fanoušky jiné než pirátské politiky (na tom není nic nelegitimního), kde se opět dozvídáme, co by Piráti měli nebo neměli dělat. Četl jsem a viděl spoustu výroků našich politických partnerů, konkurentů, odpůrců, s jistě různě míněnými radami a předpověďmi, jak je třeba či netřeba se zachovat.

K čemu mě to přivedlo? Zamýšlel jsem se nad tím, jak se celý život pinožíme, ve svých každodenních životech, doma, ve škole, v práci, v penzi, abychom splnili něčí očekávání, a občas zapomínáme, co bychom chtěli sami od sebe a jak bychom se rozhodovali, pokud by to bylo jen a pouze na nás.

Prosím, zapomeňte na chvilku na to, co od nás očekávají v ODS, Top09, KDU-ČSL nebo ve Starostech. Zapomeňte prosím na to, co od nás očekává ten který komentátor či žurnalista. Ostatně, podporu u veřejnosti jsme si nezískávali a nezískali tím, že jsme se chovali tak, jak se od nás očekávalo, získali jsme si jí dobrým programem, zajímavými idejemi, osobním příkladem a samozřejmě i vlivem pro nás příhodné shody okolností, chce-li kdo z vás může použít slovo štěstí.

Když jsem se účastnil streamů o programu a vyjednávání, anebo předtím o předvolební koalici se Starosty, anebo i jindy, nabyl jsem dojmu, že se příliš přizpůsobujeme tomu, co po nás kdo chce nebo jaká je "poptávka". Že to často nemusí být cesta vnitřně a navenek úspěšná, jsme si nedávno hořce potvrdili.

Pokud ten fundament - kdo jsou Piráti, jací jsou, co říkají a co dělají - je dobrý, věřím, že podporu veřejnosti budeme mít i nadále. Nevěřím, že lze vnitřního úspěchu a vnějšího úspěchu zároveň dosáhnout neustálým ohlížením se na něčí - často různě míněné, protichůdné či vrtkavé - rady a očekávání.

Kdybych byl předkladatelem, věděl bych, jakou úpravou lze zásadně posílit podporu svého návrhu. Nemá smysl se upírat jen a pouze na jednu variantu a nehledět doleva či doprava. Nefunguje to tak ani v politice, ani při lídrovství. Je pouze na něm, bude-li bezmezně věřit v přijatelnost jedné jediné varianty, kterou předložil, anebo zda dopřeje sluchu těm námitkám, které tu zazněly.

Pro mě osobně, obě varianty, tj. účast ve vládě resp. v opozici, jsou vlastně špatné. Každý vybíráme za sebe to, co si myslíme, že bude "menší zlo", každý máme ty váhy nastavené jinak. Někdo považuje kumulaci funkcí za zásadní, někdo považuje za zásadní příležitost omezit to, co by mohlo být prosazeno "bez nás", někdo považuje za zásadní to, co se do programu podařilo dojednat, někdo považuje za zásadní, že ty formulace jsou z větší části gumové a obtížně vymahatelné, někdo považuje za zásadní mít ty gesce, jiný zase jiné, někdo považuje za zásadní mít ve vládě právě a pouze nějaká dvě resp. tři konkrétní jména, druhý ne, někdo vidí možnost variací, někdo jí nevidí... Dalo by se pokračovat donekonečna.

Jediné, o co bych vás všechny chtěl poprosit, je abyste se v následujících dnech pokusili maximálně odhlédnout od nějakých vnějších rad, očekávání, předpokladů, a abyste se rozhodovali podle sebe a pro sebe, co před sebou obhájíte a ne, co obhájíte před kamarádem v hospodě, poslancem Karlem Vomáčkou či voličkou Jarmilou Svobodovou. Pokud totiž budete autentičtí, budete dělat to nejlepší, co sami chcete, budete tam, kde chcete a v podmínkách, které chcete, dodržovat zásady, které dodržovat chcete, tak to ostatní uvidí a získáte si jejich podporu a pochopení přirozeně, trvaleji a s mnohem větším vnitřním klidem a uspokojením.

Omlouvám se za long post, je to delší, než jsem chtěl :lol:

“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan
Uživatelský avatar
Jan.Korbel
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1799
Registrován: 03 úno 2012, 19:04
Profese: IT
Bydliště: Jílové u Prahy
Dal poděkování: 4181 poděkování
Dostal poděkování: 3068 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Jan.Korbel »

Stejně jako mnoho z vás jsem věnoval spoustu času studiu a na základě toho jsem sepsal svá pro a proti, třeba to někomu pomůže. Omlouvám se za paste po závěrečných řečech, ale rozprava byla krátká a informace zaznívaly do poslední chvíle.

PRO:

  • S několika ministry budeme moci více ovlivňovat směr ČR a realizovat naši politiku.
  • Ve vládním programu je spousta našich věcí a bylo by fajn dohlížet na jejich realizaci.
  • Budeme moci být "opozicí ve vládě".
  • Aparát na odsledování dění. Se čtyřmi poslanci velmi těžce.
  • Nejeden politik ze Spolu a STANu nás ve vládě nechce, protože bychom jim stáli za zády. Uděláme jim radost?

PROTI:

  • Tahle vláda nebude populární, bude muset řešit několik krizí. Bude vládnout jen díky specifické situaci - propadnutí mnoha hlasů extrémistů, komunistů. Pokud se vláda zdiskredituje a my s ní, za čtyři roky tady bude peklo a my v očích voličů možná nebudeme alternativou.
  • V balíku se Spolu přijdeme o další část naší identity, která nám po zpackané kampani tak chybí.
  • Nezbyde žádná demokratická strana v opozici. Pro nezasvěcené často nebude možné odlišit, co jsou levné útoky a co konstruktivní kritika.
  • S některými ministry budeme mít problém (Blažek).
  • Rozdělení ministrů mezi Piráty a STANem neodpovídá naši koaliční smlouvě (2,2:1) a nedošlo ani ke smluvně slíbené kompenzaci za vykroužkované kandidáty.
  • Vstup do vlády neodpovídá naši povolební strategii, kterou jsme se před volbami zavázali řídit ("Do vlády rozhodně nebudeme vstupovat z pozice slabého hráče s minimální možností korigovat rozhodnutí silnějších členů vlády.").
  • Ad kumulace - Ivan ve ve své závěrečné řeči zavázal nenominovat Jakuba. Oceňuji, ale asi se to dalo už na začátku vyjednávání uchopit jinak. Teď mohl mít místo ve vedení Sněmovny a na ministry jsme mohli nominovat nezatížené lidi.
  • Budou si nás mazat na chleba, jak předvedli před volbami a jak v tom pokračují (viz šťouchanec při volbě místopředsedů PS).

Snažím se vyhodnotit rizika, která jsou u obou postupů. Obvykle jsem opatrný optimista, ale teď mám pocit, že tu za 4 roky budeme mít mnohem větší krizi demokracie. Při kterém z těch postupů ji budeme moci lépe čelit?

Intuice mi navíc říká, že po tom volebním fiasku a odtržení našich poslanců či mediálu v nedávné historii potřebujeme znovu nalézt své kořeny. Moc nevěřím, že se nám to povede, pokud nastoupíme do tohoto vlaku :-( OFFTOPICBudu tedy hlasovat proti.

Středočeský profil | "Systémy, kterých se týká tato dohoda, jsou účty majitelky." -- NDA Pirátů
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6417 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Jan.Hora »

Nebudu tady opakovat argumenty pro a proti, už bylo řečeno všechno a přijde mi že to dokonce i řekli všichni. Ještě pořád nejsem rozhodnut, protože v obou variantách vidím veliká nebezpečí pro nás i pro celou zemi - a necítím se dostatečně erudovaný, abych je dokázal posoudit objektivně, možná nakonec vhodím jen prázdný lístek, abych zvýšil kvórum a zvýšil tak jednoznačnost výsledného rozhodnutí, ať už bude jakékoliv.

Ale chci tu veřejně slíbit, že ať už se ve volbě rozhodnu jakkoliv, tak budu výsledné rozhodnutí respektovat, i kdyby se mi nelíbilo. A nebudu nikomu vyčítat to, jak hlasoval a jakým argumentům dal největší váhu. A stejně jako doposud budu oponovat tomu, aby to někdo dělal, aby kdokoliv kohokoliv vyčítal, napadal či se mu/jí za názory posmíval. To prostě není správně. Předpoklad dobré vůle a respekt k názoru ostatních by měl zůstat základem našich diskusí.

Pirátská strana je pořád ten nejlepší subjekt na české politické scéně k prosazování hodnot na kterých mi záleží a k prosazování změny politické kultury, kterou už tak dlouho potřebujeme.

Takovou musí zůstat bez ohledu na výsledek tohoto hlasování. Proto budu podporovat kroky dobré, dávat konstruktivní kritiku ke krokům které považuji za chybné a dělat všechno proto, abychom zasypávali příkopy mezi námi a jako organizace konečně dospěli.

Tak či onak musíme vyřešit problém nefunkční komunikace. Naše přímá demokracie totiž přináší jednu velkou výzvu. Nemáme žádné volitele a delegáty, naši volení zástupci jak ve vnitrostranických tak ve veřejných funkcích odpovídají úplně celé členské základně a jsou tak pod pečlivou kontrolou tisíce párů očí. Neni ale v lidských silách komunikovat tu spoustu rozhodnutí s potenciálně závažnými dopady se všemi tak, aby se jednalo o dialog. Už prostě není možné psát si na fóru nebo zulipu, protože to je pro naše zástupce zahlcující a nedá se to zvládnout k naší ani jejich spokojenosti. Přestalo to fungovat, ale strašně moc to potřebujeme. Viděli jsme, kam selhání včasné komunikace a absence skutečného dialogu vede už v kampani, je to vidět i v tomto jednání, které je mnohem více vyhrocené než by být muselo.

Až hlasování skončí, pojďme tenhle problém společně vyřešit jako první. Pár nápadů bych měl. Pokud to neuděláme, budeme opakovat ty samé chyby a nakonec nás to zničí. Jsem přesvědčen, že času už nezbývá mnoho.

Děkuji za čas, který jste mému příspěvku věnovali.

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Jan.Adam
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 285
Registrován: 07 bře 2017, 08:40
Profese: Manažer výzkumu a vývoje - radiofarmacie
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 531 poděkování

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Jan.Adam »

Michal.Gill píše: 12 lis 2021, 09:22

Hlavně si na výsledku samotném, ať už bude jakýkoli, nerozštěpíme stranu na dvě stejně velké půlky; to by ji mohlo zničit.

A ty si opravdu myslíš, že k tomu už dávno nedošlo? Dle mne se tady jasně profiluje část strany, která vedení podporuje a klika, která chce z více či méně navenek šlechetných důvodů zaujmout jeho místo. Což je jen proces ročního vývoje v celé straně od rozhodnutí o koalici se STAN.

A nejpozději na CF se ukáže, jak velké jejich skupiny podporovatelů reálně jsou.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Adam za příspěvky (celkem 6):
Filip.Varecha, Eva.Ticha, Jan.Halasz, Jiri.Kratky, Tomas.Murnak, Michal.Novak
Jan.Lipavsky
Republikový výbor
Příspěvky: 1260
Registrován: 21 srp 2013, 13:33
Profese: Analytik
Dal poděkování: 1626 poděkování
Dostal poděkování: 2311 poděkování

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Jan.Lipavsky »

Zdravím,
je zřejmé, že se v této debatě bavíme i o mém možném angažmá, takže předjímám, že mě někdo může prohlašovat za podjatého. Zároveň se ode mě paradoxně čeká, že se vyjádřím. To je jen jedna z mnoha malých pastí politiky. Vyjádřím se tedy, protože jsem také řadovým členem strany.

Smyslem politiky je prosazování programu.

Vládní prohlášení obsahuje věci z našeho programu, které nebyly v programu Spolu, a u kterých nejsem přesvědčený, že by je nutně chtěli prosazovat ministři za jiné strany.

Účast v koalici znamená posílení její liberální orientace, neúčast znamená vyklizení pole konzervativnímu směřování vlády.

Jestliže se bavíme třeba o otázce lidských práv v zahraniční politice, jakou motivaci by měl konzervativní ministr angažovat se jakkoliv ve vládním postoji vůči problematice, kterou například v poslední době veřejně akcentuje Klára Kocmanová? Tedy v otázce práv žen v Polsku? To je otázka, která se musí řešit na evropské úrovni. Ministr zahraničí může přístup české vlády a její postoj v EU ovlivnit. Může totéž udělat opoziční poslanec? Nikoliv.

Jde jen o příklad obecnějšího principu, platného v politice jako celku. Je samozřejmě nezbytné a z pozice občana nebo poslance i správné veřejně vystupovat s obhajobou lidských práv u nás a v jiných zemích. Lidem, jejichž práv se to týká, to ale pomůže rozhodně mnohem méně, než případný posun v postoji české vlády.

Opozičním poslancem jsem byl 4 roky. Vím, kolik práce obnáší něco prosadit. Vím, že je třeba pro prosazení kterékoliv věci najít řadu spojenců mimo vlastní stranu. A to jsem měl za zády přes dvacet spolustraníků, pracujících v řadě výborů.

K záměru stavět vládu na půdorysu koalice pěti stran jsme se hlásili téměř celý rok a nijak jsme se s tím netajili. Pokud nyní otočíme naše pozice vůčí voličům i politickým partnerům výrazně oslabí.

Nechtěl jsem být dlouhý, mnoho argumentů zaznělo a doufám, že se mi povedlo ilustrovat, proč budu hlasovat pro účast ve vládě.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Oznámení moderátora:

Vážení, je mým úkolem niní rozpravu ukončit a jednání zavřít.

Úvodí a závěrečná slova a názory PRO a PROTI již zazněli, stejně jako sousta dalšího.

Vše by mělo být dostatečně shrnuto v (úvodním příspěvku)[viewtopic.php?p=779508#p779508], kde najdete i odkaz na hlasování.

Pokud by jste měli ještě cokoliv k proceduře, hlasování apod. směřujte prosím do procedurálního vlákna. Případné námitky je třeba podávat bezprostředně, aby mohli být vypořádány ideálně ještě během hlasování.

Držím prsty nám všem, v každém případě, je to zase jen začátek.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“