CF 14/2019 Volba vedoucího personálního odboru

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Odpovědět
Kornelia.Gottmannova
Místní předsednictvo
Profese: lektor a kouč
Dal poděkování: 236 poděkování
Dostal poděkování: 171 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 14/2019 Volba vedoucího personálního odboru

Příspěvek od Kornelia.Gottmannova » 05 lis 2019, 10:51

Zdravím! Volba vedoucího PO přichází v době, kdy doznívá spor mezi Janou a Jakubem. Jako jednu z příčin tohoto sporu vidím i úroveň personální práce u Pirátů. Ne, není to osobní kritika kohokoliv. Je to zpětná vazba od člověka, který se personalistikou (a to od úrovně osobnostní, přes úroveň organizační až po celospolečenskou) intenzivně zabývá posledních 12 let. Nechci se pokoušet o vyčerpávající rozbor - už jsme čtení dlouhých příspěvků věnovali spoustu času, a přesto: Myslím si, že "jednoduché, rychlé a jediné správné řešení" v práci s lidmi neexistuje. Proto je práce s lidmi tak fascinující. Za sebe můžu říct, že jsem zkoumala mnoho systémů řízení organizací, ale to, o co se pokouší Piráti je úplně jiný level. Propojení "hierarchie kompetencí" s principy přímé demokracie - to je prostě mazec. To vlastně ještě nikdo úplně neumí, i když se o to mnohé organizace snaží. Špičkové firmy, které jsou závislé na inovacích, nemůžou pracovat jen se silovými modely - tím by zničili kreativitu, která je jejich největší přidanou hodnotou. Na druhou strany, bez fungujícího systému by nebyli schopni dosahovat výsledků. Takže za mě - nestavme volbu vedoucího PO jako souboj, ale jako hledání synergie v obou principech. O to se momentálně pokouší skupina lidí - Pirátů personalistů. Kdo se chce přidat k diskusi o budoucí podobě práce s lidmi u Pirátů? Dejte vědět! Máme na to ještě několik dnů. Díky.

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 20676 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 05 lis 2019, 10:59

Vladimira.Sykorova píše:
04 lis 2019, 10:20
Ahojky, nejsem si jista, zda moje poznámka patří sem, ale mně chybí dostupné informace o některých Pirátech, kteří sice nejsou zvolenými radními či zastupiteli, nebo poslanci a senátory, ale jsou buď členy různých dozorčích rad, nebo jsou zaměstnáni na obecných úřadech či v jiných institucích ve správě obcí. Byť by měl mít každý Pirát napsaný nějaký medajlonek na svém profilu, u dosti členů tomu tak není. Nejde mi o to, co si kdo dělá ve svém volném čase, jde mi spíše o informace profesní, co a kde dotyčný studoval, kde všude pracoval, nebo čím se zabýval atd. Velmi zjednodušeně např. mně zajímá sociální problematika, takže znám zběžně alespoň některé související zákony i problematiku s tím související, na druhém místě je pro mne prioritní ochrana zvířat. Takže i když budu supr trupr člověk, zkušený ouřada i spolehlivý a loajální Pirát, tak bude nesmysl mi nabízet třeba účast na výběrku na vedoucího stavebního odboru, nebo na programátora. Určitá forma anonymity třeba na FB /Mikiska, Havran, atd/, nebo fotka psa na profilovce FB, mi až tak nevadí, ale absence alespoň základního CV na Foru u některých členů ano!
S tím bohužel těžko něco naděláme, jen apelovat, aby si svůj profil (či více profilů) na lide.pirati.cz vyplnili.
Ovšem je to nevymahatelné, maximálně je to nutná podmínka pro kandidaturu do vnitrostranických funkcí či umístění na kandidátku do funkcí veřejných.
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

David.Novak
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: Analytik
Dal poděkování: 112 poděkování
Dostal poděkování: 264 poděkování

Příspěvek od David.Novak » 05 lis 2019, 11:18

Kornelia.Gottmannova píše:
05 lis 2019, 10:51
Špičkové firmy, které jsou závislé na inovacích, nemůžou pracovat jen se silovými modely - tím by zničili kreativitu, která je jejich největší přidanou hodnotou. Na druhou strany, bez fungujícího systému by nebyli schopni dosahovat výsledků. Takže za mě - nestavme volbu vedoucího PO jako souboj, ale jako hledání synergie v obou principech.
Synergie v čem? V přístupech, které aplikují špičkové firmy na své zaměstnance? To nepovažuji za rozumný přístup v politické straně založené především na dobrovolnictví a na principech stavění demokracie zdola a svobodného rozhodování bez korporátních keců kolem.
Člen Pirátů od září 2018, člen MS Olomouc, člen odborné komise pro architekturu (etc.) při radě města Olomouce, člen komise městské části Povel.

Kornelia.Gottmannova
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kornelia.Gottmannova » 05 lis 2019, 11:37

David.Novak píše:
05 lis 2019, 11:18
05 lis 2019, 10:51
Špičkové firmy, které jsou závislé na inovacích, nemůžou pracovat jen se silovými modely - tím by zničili kreativitu, která je jejich největší přidanou hodnotou. Na druhou strany, bez fungujícího systému by nebyli schopni dosahovat výsledků. Takže za mě - nestavme volbu vedoucího PO jako souboj, ale jako hledání synergie v obou principech.
Synergie v čem? V přístupech, které aplikují špičkové firmy na své zaměstnance? To nepovažuji za rozumný přístup v politické straně založené především na dobrovolnictví a na principech stavění demokracie zdola a svobodného rozhodování bez korporátních keců kolem.
Rodiny, firmy, sportovní kluby, politické strany, skauti, jiné spolky, národy ... To jsou lidské systémy, které mají některé společné znaky a některými znaky se výrazně se liší. Když použiji příklad firmy, ještě neznamená, že chci tento model zcela kopírovat. Je možné se částečně inspirovat. Stejně, jako nemůžeme kopírovat německé nebo švédské nebo islandské Piráty - to by taky nefungovalo, ale něco máme společné a můžeme se poučit - jak z úspěchů tak z chyb. Korporátní kecy - co to je? Ano, mnozí z nás se vůči korporacím vymezují a chápu to. Sama jsem korporátní svět opustila. Na druhou stranu nemůžu popřít, že mě mnohému naučil. O lidech. To je ten společný jmenovatel. Mnozí dobrovolníci u Pirátů jsou zaměstnanci korporací. A stále jsou to stejní lidé.

O čem mluvím je vzájemná koexistence a hledání synergie mezi řízením organizace (strany) na základě hierarchie kompetencí (odborné hledisko) a přímou demokracií zároveň. Řízení zdola i shora souběžně. Ještě složitější, než tzv. maticové řízení. Něco je v teorii hejna, ale to není zdaleka všechno. O to se pokoušíme, to máme v naších principech - odbornost a demokracii. Obojí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kornelia.Gottmannova za příspěvky (celkem 6):
David.Novak, Ilona.Chromova, Petr.Vileta, Zdenek.Zak, Vaclav.Hrdlicka, Pavel.Tauer

Vaclav.Zidek
Koordinátor krajského sdružení
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 669 poděkování
Dostal poděkování: 1147 poděkování

Příspěvek od Vaclav.Zidek » 05 lis 2019, 12:06

Pokud si pamatuju dobře, tak jsem nenašel prakticky v žádné firmě jako zaměstnanec zmíněnou synergii - včetně korporací, tam ještě méně. Většinou jde o maximalizaci výkonu za předpokladu, že každý je nahraditelný. Tedy přizpůsobí se požadavkům nebo se najde náhradník. To nemyslím nějak zle, ale jako realitu. Tady máme každý jiné výkonnostní schopnosti, hodně z nás je neplacených nebo placených pod průměrem dané profese. Víc než polovina naší odměny je "dobrý pocit", že děláme dobrou věc. A tento pocit jde snadno "odstranit" tlakem. V korporaci si člověk může říct, ano jsou na mně tvrdí, ale platí dobře a ty benefity taky super. Tady jsem finančně podhodnoceni, velký stres, a pokud bude nepřiměřený výkonnostní tlak zevnitř, tak to nebyl poslední konflikt co se objevil v mediích. To nikomu nevyhrožuju, ale konstatuju fakt.

Práce pro LMC mne v tomhle hodně naučila, hlavně to, že firmy mají mnoho způsobů, jak řeší personální věci. Ale žádná nepracuje s tak velkým výkonem za tak málo peněz (součet i neplacených úkolů). Tedy bych tam jen hledal inspiraci, nikoliv návod.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvky (celkem 6):
Rudolf.Spotak, Kornelia.Gottmannova, Frantisek.Navrkal, Jan.Hosek, Dalibor.Zahora, Petr.Vileta
Václav Židek

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek

David.Novak
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: Analytik
Dal poděkování: 112 poděkování
Dostal poděkování: 264 poděkování

Příspěvek od David.Novak » 05 lis 2019, 12:32

OFFTOPICKorporátní kecy si můžeš představit jako různá hesla a motivační slogany, která známe z dob komunistické totality. Všichni si o nich myslíme svoje, děláme si z nich srandu, ale přesto je vytváříme a na povel je opakujeme. Abychom si připadali jako součást něčeho vznešeného s ušlechtilým cílem. Vzájemně se ujišťovali ve svých názorech a zároveň dávali těm "dole" najevo, jaký je záměr těch "nahoře". :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Novak za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Rezek, Kornelia.Gottmannova
Člen Pirátů od září 2018, člen MS Olomouc, člen odborné komise pro architekturu (etc.) při radě města Olomouce, člen komise městské části Povel.

Kornelia.Gottmannova
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kornelia.Gottmannova » 05 lis 2019, 12:42

Vaclav.Zidek píše:
05 lis 2019, 12:06
Pokud si pamatuju dobře, tak jsem nenašel prakticky v žádné firmě jako zaměstnanec zmíněnou synergii - včetně korporací, tam ještě méně. Většinou jde o maximalizaci výkonu za předpokladu, že každý je nahraditelný. Tedy přizpůsobí se požadavkům nebo se najde náhradník. To nemyslím nějak zle, ale jako realitu. Tady máme každý jiné výkonnostní schopnosti, hodně z nás je neplacených nebo placených pod průměrem dané profese. Víc než polovina naší odměny je "dobrý pocit", že děláme dobrou věc. A tento pocit jde snadno "odstranit" tlakem. V korporaci si člověk může říct, ano jsou na mně tvrdí, ale platí dobřa a ty benefity taky super. Tady jsem finančně podhodnoceni, velký stres, a pokud bude nepřiměřený výkonnostní tlak zevnitř, tak to nebyl poslední konflikt co se objevil v mediích. To nikomu nevyhrožuju, ale konstatuju fakt.

Práce pro LMC mne v tomhle hodně naučila, hlavně to, že firmy mají mnoho způsobů, jak řeší personální věci. Ale žádná nepracuje s tak velkým výkonem za tak málo peněz (součet i neplacených úkolů). Tedy bych tam jen hledal inspiraci, nikoliv návod.
Zmíněná synergie je opravdu vzácná a také to není trvalý stav, ale jistá dynamická rovnováha. Organizace Pirátů je do jisté míry experiment (za mě překvapivě zdařilý). Teď procházíme transformací (jednak růstem členské základny, jednak růstem moci, kterou disponujeme). A personalistika by měla být jedním z klíčových hledisek, které bychom měli v této změně zohlednit.

Dobrovolnická práce k politice a především k Pirátům patří a myslím, že většina z nás zkušenost kterou popisuješ, velmi dobře zná. Model, který popisuješ - organizace jako stroj - vytěžit a v případě poruchy vyměnit - se dávno nepovažuje za vrchol efektivity. Dlouhodobě totiž likviduje nejenom lidi, ale nakonec i celou organizaci. Nevím, proč máme někdy pocit, že takto můžeme přistupovat k našim dobrovolníkům a zaměstnancům. Kultura výkonu a dobrého mediálního obrazu do jisté míry potlačuje ten "dobrý pocit", který člověk z práce pro Piráty má. Myslím, že i tom byl do jisté míry Janin podnět.

To, že máme u Pirátů různé lidi a různé názory, na tom si zakládáme. Jen teď zjišťujeme, že pokud opravdu o něco jde, tak se svými rozdíly někdy neumíme pracovat ke prospěchu celku. Nastavili jsme si vysokou laťku a teď zjišťujeme, že ji sice každý máme vysoko, ale jinak. A přestali jsme si naslouchat. Proto si myslím, že bychom práci s lidmi měli věnovat daleko větší pozornost a také více prostředků.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kornelia.Gottmannova za příspěvky (celkem 3):
Helena.Buchtova, Bohdana.Hola, Pavel.Tauer

Vaclav.Zidek
Koordinátor krajského sdružení
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 669 poděkování
Dostal poděkování: 1147 poděkování

Příspěvek od Vaclav.Zidek » 05 lis 2019, 12:53

05 lis 2019, 12:42

Dobrovolnická práce k politice a především k Pirátům patří a myslím, že většina z nás zkušenost kterou popisuješ, velmi dobře zná. Model, který popisuješ - organizace jako stroj - vytěžit a v případě poruchy vyměnit - se dávno nepovažuje za vrchol efektivity. Dlouhodobě totiž likviduje nejenom lidi, ale nakonec i celou organizaci.
Ano, vím. Není to dobrý model, není dlouhodobě úspěsný v některých typech organizací, ale na druhou stranu existují lidé co tak umí podat výkon - ale pochybuju, že by jej dělali za 25 hrubého :-D

To oc jsem popsal, ačkoliv je špatný přístup, je realita dnešního trhu práce a zpracuje některé lidi (zejména hned po škole), že neznají jinou cestu. To se pak samozřejmě projeví i při práci pro Piráty. My musíme jít jinou cestou. To souhlas.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvky (celkem 3):
Kornelia.Gottmannova, Petr.Vileta, Bohdana.Hola
Václav Židek

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek

Kornelia.Gottmannova
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kornelia.Gottmannova » 05 lis 2019, 13:49

"Přijde mi, že takhle jsou ty požadavky dost různorodé a obtížně slučitelné v jednom odboru ba člověku. Vpravdě neznám žádnou organizaci na světě, vládní, neziskovou nebo korporátní, kde by HR oddělení mělo současně na starost řízení lokálních “poboček”. Že by člověk, co dělá nábory pro třeba médecins sans frontières v Paříži měl současně řídit mise v Sýrii a Kongu a odměňovat tamních doktory."

Co se centralizace HR agendy u korporací týče (jen mě teď prosím neberte za slovo, že bychom to u Pirátů měli mít jako v korporacích), je to různé. Třeba Siemens má celou (celosvětově) personální agendu řízenou centrem sdílených služeb. Ano, pracovní smlouvy ze všech poboček se zpracovávají v Praze. Centrála HR musí odsouhlasit přijetí každého zaměstnance a vystavit mu pracovní smlouvu. Svůj výběr si samozřejmě dělá každá pobočka, ale bez centrálního HR se u Siemensu nezaměstnáte. Takže jsou různé přístupy k práci s lidmi v různých organizacích a to, že si něco neumíme představit, ještě neznamená, že to neexistuje. To také neznamená, že centrála HR řídí pobočky - pouze kontroluje personální agendu a tím má přehled, koho ve firmě má a může s ním pracovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kornelia.Gottmannova za příspěvky (celkem 2):
Sarka.Vaclavikova, Rudolf.Spotak

Vladimira.Sykorova
Rozhodčí komise
Profese: úřednice ve veřejné správě
Dal poděkování: 438 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vladimira.Sykorova » 08 lis 2019, 22:49

Martin.Kucera píše:
05 lis 2019, 10:59
Vladimira.Sykorova píše:
04 lis 2019, 10:20
Ahojky, nejsem si jista, zda moje poznámka patří sem, ale mně chybí dostupné informace o některých Pirátech, kteří sice nejsou zvolenými radními či zastupiteli, nebo poslanci a senátory, ale jsou buď členy různých dozorčích rad, nebo jsou zaměstnáni na obecných úřadech či v jiných institucích ve správě obcí. Byť by měl mít každý Pirát napsaný nějaký medajlonek na svém profilu, u dosti členů tomu tak není. Nejde mi o to, co si kdo dělá ve svém volném čase, jde mi spíše o informace profesní, co a kde dotyčný studoval, kde všude pracoval, nebo čím se zabýval atd. Velmi zjednodušeně např. mně zajímá sociální problematika, takže znám zběžně alespoň některé související zákony i problematiku s tím související, na druhém místě je pro mne prioritní ochrana zvířat. Takže i když budu supr trupr člověk, zkušený ouřada i spolehlivý a loajální Pirát, tak bude nesmysl mi nabízet třeba účast na výběrku na vedoucího stavebního odboru, nebo na programátora. Určitá forma anonymity třeba na FB /Mikiska, Havran, atd/, nebo fotka psa na profilovce FB, mi až tak nevadí, ale absence alespoň základního CV na Foru u některých členů ano!
S tím bohužel těžko něco naděláme, jen apelovat, aby si svůj profil (či více profilů) na lide.pirati.cz vyplnili.
Ovšem je to nevymahatelné, maximálně je to nutná podmínka pro kandidaturu do vnitrostranických funkcí či umístění na kandidátku do funkcí veřejných.
No a třeba zrovna anonymitu i nevázanost a nespoutanost jsem schopna chápat a respektovat u punk dobrovolníků, kteří rádi pomohou s Pirátským gulášem, a k Pirátům rozhodně patří, ale nemají zásadní politické ambice kamkoliv kandidovat, nebo jinak politicky fungovat ve vedení obce, města či státu.
Ale naopak u Pirátů, kteří byli za stranu nominováni a zvoleni v řádných parlamentních a komunálních volbách a podílí jako poslanci či starostové a radní a zastupitelé na tvorbě zákonů a na vedení obcí a měst, stejně jako u Pirátů, kteří pro zvolené Piráty pracují na úřednických pozicích samosprávy i státní správy, by měla být transparentnost samozřejmostí. Stejně jako by měla být samozřejmostí spolehlivost a loajalita.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vladimira.Sykorova za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Fortik, Kornelia.Gottmannova
Vlaďka Sýkorová
MS Praha 4

https://lide.pirati.cz/personProfile/150/#

"Važte si svých rodičů a milujte svoje děti"

Odpovědět

Zpět na „Celostátní fórum“