CF 10B/2019 Pořad zasedání - hlasovací systém volby místopředsedů

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 10B/2019 Pořad zasedání - hlasovací systém volby místopředsedů

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ok, registruji tedy tuto úpravu, kterou zanesu do úvodního příspěvku a současně se žádám o zařazení tohoto návrhu i v podobě, ve kterém jsem jej poprvé zaznamenal. (dle § 17 c) JdŘ).

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12022 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 10B/2019 Pořad zasedání - hlasovací systém volby místopředsedů

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Vojtech.Pikal píše: 27 zář 2019, 09:34 Ok, registruji tedy tuto úpravu, kterou zanesu do úvodního příspěvku a současně se žádám o zařazení tohoto návrhu i v podobě, ve kterém jsem jej poprvé zaznamenal. (dle § 17 c) JdŘ).
Proč tyhle věci děláš Vojto? Vždyť to akorát zmate lidi... Smysl toho ustanovení přece není aby se hlasovalo co nejvíc nepatrně odlišných návrhů...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Petr.Tkadlec

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 10B/2019 Pořad zasedání - hlasovací systém volby místopředsedů

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Mikuláš mi to vysvětlil a má pravdu. Cílem změn není mít větší vládu nad pořadím místopředsedů, ale nad složením místopředsedů a v tomto smyslu můj požadavek nedává smysl a já jej stahuji.

EDIT: Prosím @Martin.Kucera, případně @Mikulas.Ferjencik, jestli jsem úpravu navrženého hlasovacího systému zaznamenal v úvodním příspěvku správně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Petr.Tkadlec

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12022 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 10B/2019 Pořad zasedání - hlasovací systém volby místopředsedů

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Vojtech.Pikal píše: 27 zář 2019, 09:42 Mikuláš mi to vysvětlil a má pravdu. Cílem změn není mít větší vládu nad pořadím místopředsedů, ale nad složením místopředsedů a v tomto smyslu můj požadavek nedává smysl a já jej stahuji.

EDIT: Prosím @Martin.Kucera, případně @Mikulas.Ferjencik, jestli jsem úpravu navrženého hlasovacího systému zaznamenal v úvodním příspěvku správně.
Ano, je to v pořádku, předpokládám, že možnost nevyužít všechny hlasy je implicitní.

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 10B/2019 Pořad zasedání - hlasovací systém volby místopředsedů

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ano, vždy by měla být možnost odevzdat 0 až maximum hlasů, pokud má volič více hlasů.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3686 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: CF 10B/2019 Pořad zasedání - hlasovací systém volby místopředsedů

Příspěvek od Dan.Lestina »

Rád bych opět upřel vaší pozornost k návrhům Pepy Špaka ohledně formulace otázky a způsobu klikání v prvním kole volby. Myslím, že je to relevantní i pro volbu RP.
Josef.Spak píše: 05 bře 2019, 13:55
Změňme hlasovací systém v prvním kole (přípustnost) tak, jako kdyby se hlasovalo o přípustnosti každého kandidáta zvlášť. Musí být dána možnost pro kandidáta X nehlasovat vůbec. To jde zajistit dvěma způsoby:
  1. úplně oddělené hlasování o přípustnosti pro každého kandidáta
  2. jedno hlasování, kde jsou u každého kandidáta 3 možnosti jak hlasovat: PRO, PROTI, a NEHLASUJI (Nebo nevím/zdržuji se. Přihlíží se jen k hlasům PRO a PROTI).
Způsob A je náročnější na klikání, ale zcela jistě technicky proveditelný v Heliosu. U varianty B nevím jestli máme systém, který ho zvládne.

Odůvodnění:
Studování profilů velkého počtu kandidátů (těch které neznám osobně) je časově náročné. I při pokusu o splnění demokratického minima je dlouhodobě neudržitelné nastudovat si všechny.
2. využiji dostupné možnosti, abych pro svá rozhodnutí získal potřebné informace
Je diskutabilní, nakolik "dostupné možnosti" zahrnují studování desítek či stovek kandidátů tak, aby to nebylo jen povrchní volbou "podle letáku". Vadí mi, že jsme třeba při dovolbách do RV nuceni rozhodnout o přípustnosti všech kandidátů najednou. Momentálně nemůžu hlasovat jen o kandidátech, které jsem si nastudoval nebo je znám, ale musím hlasovat o všech. Tohle je neudržitelný stav, zejména s rostoucím počtem jak kandidátů, tak hlasujících a členů strany vůbec. A i pokud se s kandidátem seznámím, stejně mi ta možnost "nevím-nehlasuji" dost chybí. Pojďme ji přidat.

Alternativní "líný" návrh (neslučitelný s tím výše), který fakticky nemění způsob hlasování o přípustnosti, jen jeho podobu:
Místo hlasování o přípustnosti nechť se hlasuje o nepřípustnosti, tj. budou se zaškrtávat kandidáti, kteří mají být vyřazeni. Možnost "proti všem" se ruší (je řešena zaškrtnutím všech kandidátů). Přidává se možnost "pro všechny".
Odůvodnění: Tento způsob volby možná povede část hlasujících k zamyšlení: "Proč je daný kandidát nepřípustný?" Také bude při velkém počtu kandidátů snazší hlasovat konstruktivně/konsensuálně a "sabotérské" hlasování "proti všem" (byť je naprosto legitimní a ta možnost musí zůstat) bude těžší, než zaškrtnutí jednoho políčka - bude potřeba "vyškrtnout" každého kandidáta zvlášť. Mě osobně by to dost usnadnilo práci, protože já sice všechny kandidáty studuju v rámci možností, ale na začátku si označím všechny, a pak postupně vybírám koho "od-označím" pro nepřípustnost.

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 10B/2019 Pořad zasedání - hlasovací systém volby místopředsedů

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Oddělené hlasování o každém kandidátovi v prvním kole dle mého odporuje liteře JdŘ v tom, že má volba místopředsedů probíhat "společně".
Nízkou informovanost o kandidátech je třeba řešit obtížností nominací a trváním na splnění informační povinnosti ze strany kandidáta.

Co se možnosti hlasovat o "nepřípustnosti" týče, pro mne je to dost zásadní změna systému, takže prosím to případně řešit podnětem na změnu hlasovacího systému. To že někdo nemá většinovou nepodporu ještě neznamená, IMHO, že má většinovou podporu.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3686 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: CF 10B/2019 Pořad zasedání - hlasovací systém volby místopředsedů

Příspěvek od Dan.Lestina »

Vojtech.Pikal píše: 29 zář 2019, 12:14 Nízkou informovanost o kandidátech je třeba řešit obtížností nominací a trváním na splnění informační povinnosti ze strany kandidáta.
S tím souhlasím, sám jsem to nedávno navrhoval. Ale to se nevylučuje (i když ano, mohli bychom to nejdřív zkusit, jestli to nezabere).
Vojtech.Pikal píše: 29 zář 2019, 12:14 Oddělené hlasování o každém kandidátovi v prvním kole dle mého odporuje liteře JdŘ v tom, že má volba místopředsedů probíhat "společně".
(...)
Co se možnosti hlasovat o "nepřípustnosti" týče, pro mne je to dost zásadní změna systému, takže prosím to případně řešit podnětem na změnu hlasovacího systému. To že někdo nemá většinovou nepodporu ještě neznamená, IMHO, že má většinovou podporu.
Nevím jestli souhlasím, každopádně se domnívám, že je to k tématu. Nemyslím, že bude vadit, bude-li výsledkem debaty zde návrh na změnu předpisů upravujících tuto volbu (samotná změna předpisů by logicky probíhala jinde a jinak).

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: CF 10B/2019 Pořad zasedání - hlasovací systém volby místopředsedů

Příspěvek od Martin.Kucera »

Já bych poprosil nezaměňovat "přípustnost" a "přijatelnost" (dost lidí v tom bohužel chybuje). To, o čem se hlasuje v 1. kole, je přijatelnost, tj. zda je ten který kandidát přijatelný pro nadpoloviční počet hlasujících. Zatímco přípustnost si prosím ponechejme např. pro posuzování, zda kandidát splňuje podmínky kandidatury - pokud ne, nelze ho připustit do rozhodujícího hlasování.

Edit: A s experimenty popsanými v viewtopic.php?p=639752#p639752 rozhodně nemůžeme začínat u volby RP, tedy jedné z nejdůležitějších (ba zřejmě úplně nejdůležitější, vzhledem podmínkám a omezením, jaké pro ni JdŘ stanovuje) voleb prováděných celostátním fórem. Tyhle změny je nutné důkladně otestovat, nejlépe na oblastních úrovních.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Josef.Spak, Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Petr.Vileta

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: CF 10B/2019 Pořad zasedání - hlasovací systém volby místopředsedů

Příspěvek od Jan.Hosek »

Martin.Kucera píše: 29 zář 2019, 12:28 Edit: A s experimenty popsanými v viewtopic.php?p=639752#p639752 rozhodně nemůžeme začínat u volby RP, tedy jedné z nejdůležitějších (ba zřejmě úplně nejdůležitější, vzhledem podmínkám a omezením, jaké pro ni JdŘ stanovuje) voleb prováděných celostátním fórem. Tyhle změny je nutné důkladně otestovat, nejlépe na oblastních úrovních.
Jen poznamenám, že popsaná úprava prvního kola hlasování má hlavně smysl na celostátní úrovni. Na oblastní úrovni jsou spíš kandidáti všem všem hlasujícím známí.

Na celostátní úrovni bude častější případ, kdy některé kandidáty znám a vím, jestli je chci podpořit, nebo naopak nepodpořit, ale hodně kandidátů neznám a nedokážu posoudit jejich přijatelnost. V klasické volbě nemám možnost se vyjádřit k některým kandidátům tak, aby to nemělo vliv na přijatelnost ostatních. Tedy jsem nucen nehlasovat o kandidátech o kterých bych hlasovat chtěl, nebo ovlivňovat přijatelnost kandidátů o kterých nic nevím. V praxi se myslím stává obojí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hosek za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Dan.Lestina, Josef.Spak
Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“