CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15022
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2159 poděkování
Dostal poděkování: 25172 poděkování

CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

Zahajuji jednání k volbě vedoucího Technického odboru.
Důvodem svolání jednání je rezignace dosavadního vedoucího TO Martina Rejmana.

Jednání bude probíhat podle obvyklého postupu při volbě.
Kandidovat může libovolný člen strany, který získal řádnou nominaci (v prodloužené lhůte pro navrhování již není nominace potřeba). Nominovat kandidáty může republikové předsednictvo, republikový výbor nebo skupina členů.
Chcete-li se o funkci ucházet, potvrďte kandidaturu příspěvkem v tomto tématu. V příspěvku popište způsob, jakým budete funkci vykonávat, a uveďte, jakou máte k výkonu funkce způsobilost.
Lhůta pro navrhování kandidátů je do 21. 9. 28. 9. 5. 10. (do 5. 10. bylo prodlouženo z důvodu nedostatečného počtu kandidátů), doba na rozmyšlenou do 12. 10.
Rozhodující hlasování proběhne od 27. 9. 11. 10. 18. 10. 10.00 do 30. 9. 14. 10. 21. 10. 22.00, případné druhé kolo pak od 4. 10. 18. 10. 25. 10. 10.00 do 7. 10. 21. 10. 29. 10. 22.00.

Pracovní náplň volené funkce stanoví Organizační řád:
§ 13 Technický odbor

(1) Technický odbor má následující výlučné kompetence:

a) technický provoz všech systémů strany a dalších aplikací na serverech strany,
b) kybernetická bezpečnost.

(2) Technický odbor má následující další kompetence:

a) správa agregátoru finančních účtů a dalších systémů strany, které nespravuje jiný tým,
b) správa základní domény strany pirati.cz,
c) seznam domén třetího řádu a dalších domén druhého řádu vlastněných stranou,
d) metodika tajného korespondenčního hlasování a losu na systémech strany.
Prosím o návrhy kandidátů.

Dále vzhledem k tomu, že TO má klíčovou roli v každodenním chodu strany, prosím Martina Rejmana o informování o těch aktuálně rozpracovaných projektech, které mají pro chod strany vysokou prioritu a tedy bude muset nový vedoucí TO zajistit jejich včasné dokončení.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Adam.Jaros, Vojtech.Pikal, Ivor.Kollar
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Josef.Spak
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1027
Registrován: 24 zář 2017, 23:50
Profese: Programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 1690 poděkování
Dostal poděkování: 1021 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Josef.Spak »

Myslím si, že pracovní náplň vedoucího odboru není to samé jako kompetence celého odboru. Ta souvislost mi přijde podobná jako tvrdit, že protože firma XY peče vdolky, náplní práce ředitele firmy XY bude především pečení vdolků. Vzhledem k tomu co jsem zaslechl na jednání RV a krajském dni bych čekal, že zejména kritici dosavadního vedoucího TO se tu konstruktivně ozvou a přinejmenším nastíní, co by mělo být náplní práce vedoucího TO v nadcházejícím období. Včetně toho, jaké by mělo být pořadí priorit. Jistě s tím mohou přijít samotní kandidáti. Ale pojďme si především říct, po čem je poptávka, a jaké jsou priority.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Spak za příspěvky (celkem 8):
Vojtech.Pikal, Jiri.Hoskovec, Dan.Lestina, Petr.Tkadlec, Pavel.Knezik, Michal.Macek, Tereza.Hubackova, Marek.Houser

Uživatelský avatar
Martin.Rejman
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 534
Registrován: 29 říj 2013, 15:08
Profese: magician
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Dal poděkování: 367 poděkování
Dostal poděkování: 1131 poděkování

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Martin.Rejman »

Vážené celostátní fórum,

rád bych popsal důvody, které mě k rezignaci na funkci vedly, dále uvádím poděkování, na závěr pak na žádost předsedajícího popis toho, co je potřeba udělat. Děkuji Martinovi Kučerovi za zahájení jednání o novém vedoucím obratem.

Pro diskusi nad obsahem příspěvku jsem založil speciální vlákno ZDE

I. Piráti mým pohledem
Domnívám se, že Piráti jsou výjimeční - a to právě tím, že místo manažerů a najatých pracovníků se na činnosti strany podílejí lidé s jinou, lepší než finanční, motivací. Vše, co skutečný Pirát dělá, je činěno z přesvědčení o tom, že tak je to správně. Nikoliv kvůli tomu, že někdo řekl, že to tak má být. Pokud je něco proti přesvědčení někoho, tak to jednoduše nedělá, a je to dobře. Díky tomu vznikají u Pirátů nápady např. do volebních kampaní s tak osobitou kvalitou, skutečné, zábavné - nikoliv pouze marketingově připravené s cílem ulovit voliče. Naší činností ukazujeme, jací jsme.

Jsme strana internetu a elektronických komunikací - prosazujeme je jako hlavní část našeho programu, a v mnohých věcech jsme průkopníky. Rosteme, již nás brzy bude 1000 členů. Abychom mohli i nadále růst, musíme zvládnout informační boom - a mít nástroje na efektivní fungování. Úkolem Technického odboru je právě takové prostředky poskytovat.

Tedy zjistit, co nám svět open-source software nabízí, využít to, případně vytvořit něco dalšího a nového, co může pomoci ostatním. Jakou cestu v konkrétních případech volit, je otázkou zkušeností a názoru vedoucího TO, a je to také jeho odpovědnost. Tam, kde je možné to rozhodnout, se pustíme do činnosti (Piroplacení, nalodeni, lide.pirati.cz), tam , kde to jasné není (např. chat.pirati.cz vs. zulip.pirati.cz vs. možná další věci) potřebuje TO pomoc od ostatních (dva instant messengery paralelně nejsou praktické, ale budeme to pak používat společně, a tak dáváme možnost ozkoušet vše).

II. Důvody rezignace
Summary:
Neodcházím z důvodů náročnosti práce, ale proto, že nejsou vytvářeny a respektovány podmínky, které jsou nutným předpokladem úspěchu. Naopak se objevují aktivity paralelně vedle TO, nebo kritika, která ale není věcná. Navíc, každý má možnost se zapojit, pokud to umí dělat lépe. Ani to jsem nezaznamenal, nebo jsem takovou zprávu nepochopil.

Long story: - najdete zde.

III. Poděkování
Je namístě poděkovat:ZDE
1) ostatním členům TO, tedy Andrejovi Ramašeuskimu, Standovi Štiplovi a Zdeňkovi Kubalovi za to ... že fungujeme a posouváme se kupředu,
2) Lucii Spáčilové a Vojtovi Pikalovi (The Heroes), kteří se v průběhu času stali konzultanty TO pro vnitrostranické věci,
3) Martinovi Kučerovi (AO), Janě Koláříkové (PO) a všem KoDo i KoKS za jejich zpětnou vazbu pro činnost TO.

IV. Co je třeba udělat
Kam bychom se mohli vydat je zachyceno v dokumentu Sběr požadavků a informací vznikajících u Pirátů, kde jsou odkázány i další dva dokumenty ohledně stávajících/budoucích aplikací.

Je přiložena prezentace připravená pro poslední zasedání RV.

Zbývá tedy zajistit realizaci ... najít lidi, sepsat zadání, udělat výběrová řízení. Nebo použít mnou navrhované projektové zadávání pomocí pevné ceny a realizačních týmů, které se ustaví podle potřebných znalostí ale i zájmu lidí (což je věc, se kterou jsem na pozici vedoucího kandidovat, a zatím se ji bohužel nepodařilo přivést k životu) - a v optimálním případě poskytneme finance členům strany za to, že vyřeší problém, který bude u externí firmy stát minimálně 2x tolik (navíc, kdo pak bude danou aplikaci udržovat a vylepšovat ?).

V. Co bude nyní dál ?
To záleží na ostatních účastnících dění. Kroky z mojí strany jsou vyčerpány, jsem opět řadovým členem. Nyní musí promluvit hlas především CF a RV.

Budu se chtít ucházet znovu o pozici vedoucího, pokud mě o to CF požádá ?
Nevím, jelikož nezmění-li se okolní prostředí, byl by to pouze návrat zpět do stavu, ze kterého jsem odešel. Upgrade strany znamená především upgrade samotných členů - ke spolupráci a vzdělanosti (co jak ve straně dělat) tak, aby jednodušší úkoly mohl dělat skoro každý, a vznikla tak zástupnost. Vznikne tím i radost ze společné práce namísto debat "proč to není jinak".

VI. Přání
Spojme komunikační síly a začněmě používat Zulip místo facebooku. Oddělí se tím "pracovní" pirátská agenda od soukromých životů a opět uvidíte i příspěvky lidí, které jste již delší dobu neviděli :-) Navíc tam můžeme používat místo lajků "hasičák" a "poníka", což je samo o sobě značná přidaná hodnota.

Vybudujme novou diskusní platformu, nenechme si vzít stávající fórum a dopřejme mu důstojného nástupce, který bude odolný proti trollům (ať je nemusíme mazat a prokecnou se sami svojí aktivitou a nevěčnými příspěvky).

VII. Dovětek *

[+] Uvědomme si cennou příležitost k rozvoji občanské společnosti, kterou nám Pirátská strana a celosvětové hnutí dává. Stále pouze malá část lidí zná skutečné pirátské hodnoty, a ještě menší část je aplikuje ve svém životě.

[+] Važme si věcí, které pro nás ostatní členové nebo příznivci dělají. Každý jeden se může svobodně rozhodnout, čemu se bude věnovat, stejně jako se může rozhodnout, čemu se věnovat nebude.

[+] Je pouze na nás, členech, jaká bude Pirátské strana. Slupku může někdo nahryznout, ale jablko musí být zdravé. I drobné skutky mohou být pro někoho dalšího velkou inspirací. Drobná pomoc těm, kteří jsou trvale vytíženi, může pomoci více než týdenní dovolená.

[+] Vězme, že je potřeba na sobě pracovat, a na této cestě si vzájemně pomáhat. Neboť Pirátem se člověk nerodí, ale stává.

* Volně přeformulováno dle knihy.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 29481
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 25742 poděkování
Dostal poděkování: 21536 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Petr.Vileta »

Nechci rovnou zakládat členské podněty bez souhlasného mručení navržených, tak se nejprve zeptám @Andrej.Ramaseuski a @Stanislav.Stipl, jestli by měli zájem kandidovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Josef.Spak, Milus.Kotisova
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Příspěvky: 2622
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 1913 poděkování
Dostal poděkování: 3255 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Petr.Vileta píše:
08 zář 2019, 23:46
Nechci rovnou zakládat členské podněty bez souhlasného mručení navržených, tak se nejprve zeptám @Andrej.Ramaseuski a @Stanislav.Stipl, jestli by měli zájem kandidovat.
dekujui za pokus o nominaci, ale nemam zajem kandidovat. jak koukam na ty ocekavani od vedouciho odboru, tak vypada ze by to mela byt predevsim managerska pozice. a ja, prosim, radsi ridim stroje a procesy nez lidi. takze si nemyslim ze ma kandidatura bude vhodna (nerad bych skoncil jako martin). navic, zrejme bych se dostal do stretu zajimu (a hodne rizikove kumulace funkci), jako zamestnanec TO. navic, me ta soucasna prace zatim bavi, a rozhodne bych to nevymenil za roli managera.
0x8DE5F4739D2A2F0B | Cēterum cēnseō Facebook esse dēlendam

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1842
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2835 poděkování
Dostal poděkování: 3594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Jan.Hora »

Dovolím si navázat na to, co napsal Andrej - klíčové je si uvědomit, že šéf TO je z velké části manažer (natolik, že si troufám tvrdit, že ho může dělat manažer co moc neumí programovat, ale nemůže ho dělat programátor co neumí moc řídit). Je potřeba, aby si všichni kandidáti tohle uvědomovali a mysleli i na to, že tahle funkce obnáší i nutnost umět se dohodnout a umět poznat, kdy je třeba ustoupit.

Pro mě primární kompetence kandidáta na šéfa TO tudíž nebude schopnost programovat nebo adminovat, ale schopnost nastavit priority, uřídit projekty a umět nastavit funkční spolupráci se všemi osobami, které mohou z povahy své role šéfa TO úkolovat.

OFFTOPICNení to lehká práce a pokud mi nevěříte, zeptejte se Martina, kolik ho to stálo času a stresu.

@Martin.Rejman, byl bys tak hodný a vyčíslil tu alespoň hrubě, kolik hodin měsíčně jsi trávil schůzkami s RV RP, RV, odbory apod.? Ať kandidáti na tvého nástupce vědí, do čeho jdou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 5):
Josef.Spak, Vaclav.Zidek, Vojtech.Pikal, Pavel.Moravec, Dalibor.Zahora
PKS Praha
MS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1442
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1457 poděkování
Dostal poděkování: 1724 poděkování

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Antonino »

Jan.Hora píše:
09 zář 2019, 11:58
Dovolím si navázat na to, co napsal Andrej - klíčové je si uvědomit, že šéf TO je z velké části manažer (natolik, že si troufám tvrdit, že ho může dělat manažer co moc neumí programovat, ale nemůže ho dělat programátor co neumí moc řídit). Je potřeba, aby si všichni kandidáti tohle uvědomovali a mysleli i na to, že tahle funkce obnáší i nutnost umět se dohodnout a umět poznat, kdy je třeba ustoupit.

Pro mě primární kompetence kandidáta na šéfa TO tudíž nebude schopnost programovat nebo adminovat, ale schopnost nastavit priority, uřídit projekty a umět nastavit funkční spolupráci se všemi osobami, které mohou z povahy své role šéfa TO úkolovat.

OFFTOPICNení to lehká práce a pokud mi nevěříte, zeptejte se Martina, kolik ho to stálo času a stresu.
Je to brilantně popsáno. Bych jen doplnil, že ta "funkční spolupráce" nejen dolů, ale i nahoru a do stran OFFTOPIC(zdůrazňuji, že to komentuji obecně a absolutně vůbec to nevztahuji k rezignuvšímu vedoucímu TO).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvek:
Milus.Kotisova
Antonino Milicia "Když se dva perou, Babiš se směje"

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Příspěvky: 2622
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 1913 poděkování
Dostal poděkování: 3255 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Jan.Hora píše:
09 zář 2019, 11:58
Dovolím si navázat na to, co napsal Andrej - klíčové je si uvědomit, že šéf TO je z velké části manažer (natolik, že si troufám tvrdit, že ho může dělat manažer co moc neumí programovat, ale nemůže ho dělat programátor co neumí moc řídit).
dovolim si s tvym tvrzenim nesouhlasit, protoze mam zkousenosti i s managery kteri se neorientuji v technologiich, a snazi se ridit, treba, vyvojovy tym. to je stejna, ne li horsi tragedie nez opak. idealnim resenim by bylo spojeni obou skillu na slusne urovni, prijatelnym resenim - aspon na nejake. jednostranna, jakkoliv vysoka kvalifikace tu, vetsinou, nestaci.

p.s. ale, samozrejme, clovek schopny se dovzdelavat by to dokazat mohl
0x8DE5F4739D2A2F0B | Cēterum cēnseō Facebook esse dēlendam

Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Příspěvky: 424
Registrován: 05 bře 2017, 11:57
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 1189 poděkování
Dostal poděkování: 1232 poděkování

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Ivor.Kollar »

Andrej.Ramaseuski píše:
09 zář 2019, 12:58
Jan.Hora píše:
09 zář 2019, 11:58
Dovolím si navázat na to, co napsal Andrej - klíčové je si uvědomit, že šéf TO je z velké části manažer (natolik, že si troufám tvrdit, že ho může dělat manažer co moc neumí programovat, ale nemůže ho dělat programátor co neumí moc řídit).
dovolim si s tvym tvrzenim nesouhlasit, protoze mam zkousenosti i s managery kteri se neorientuji v technologiich, a snazi se ridit, treba, vyvojovy tym. to je stejna, ne li horsi tragedie nez opak. idealnim resenim by bylo spojeni obou skillu na slusne urovni, prijatelnym resenim - aspon na nejake. jednostranna, jakkoliv vysoka kvalifikace tu, vetsinou, nestaci.

p.s. ale, samozrejme, clovek schopny se dovzdelavat by to dokazat mohl
Suhlasim s Andrejom, technicke pozadie tam podla mna musi byt. Pokusy viest IT tymy cistymi managermi vacsinou koncia rozne katastroficky. Ten clovek nemusi vediet vsetko, ale musi mat minimalne schopnost porovnat dve technicke riesenia, ked mu ich vysvetlia, a vybrat z nich to lepsie.

V idealnom svete by to bol byvaly technik, ktory sa s pribudajucim vekom prekvalifikoval skor na managerske pozicie, nemusi poznat vsetky aktualne technicke detaily, ale stale chape o com rozhoduje, ma koncepciu rozvoja, a v pripade potreby je schopny rozseknut aj odbornu IT debatu.

Dalsia dolezita vlastnost je schopnost komunikacie s hardcore IT ludmi. Toto je typicky podcenovane, hardcore IT ludia maju casto trochu inak nastaveny hodnotovy system, ine pracovne a socializacne navyky (su inde na skale autistickeho spektra:) a vyzaduju rozne nestandardne podmienky pre optimalne fungovanie. Manager ktory predtym pracoval s inym typom ludi na to moze nepekne narazit, klasicke motivacne triky a direktivny styl riadenia potom zlyhavaju.

No a potom je to este vec ideologickej orientacie, kladieme doraz na slobodny software a otvorene riesenia, a u netechnickych ludi je pomerne vzacne ze by "citili" ten rozdiel. Resp. su ho schopni racionalne pochopit, casto sa ho aj snazia dodrzovat, ale kym si nepresli peklom snahy o nestandardne nastavenie nejakeho proprietarneho systemu, tak to nebyva uplne z hlbky duse.

Takze ano, potrebujeme cloveka tak trochu z oboch svetov, ale s tym, ze managerske schopnosti sa daju typicky ziskat rychlejsie a zvladne to viac ludi, nez sa vo vyssom veku snazit ziskat technicke zaklady.

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1842
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2835 poděkování
Dostal poděkování: 3594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Jan.Hora »

Abychom si rozuměli, já tím nemyslel že ten člověk nemá mít technický background. Jen tvrdím že stačí průměrný (nebo neaktuální, tj. že to dotyčný už aktivně moc nedělá, protože je dlouhodobě ve vedoucí pozici).

OFFTOPICAni nezpochybňuju že je super, když je dobrým manažerem i technicky zdatným jedincem. Akorát se takový člověk těžko hledá i za komerční peníze.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Zidek, Vojtech.Pikal
PKS Praha
MS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host