CF 7/2019 Volba rozhodčí komise

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Uživatelský avatar
Linda.Matuskova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 295
Registrován: 04 úno 2018, 10:49
Profese: fotografka, máma
Dal poděkování: 432 poděkování
Dostal poděkování: 291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2019 Volba rozhodčí komise

Příspěvek od Linda.Matuskova »

Jestli můžu podotknout (po zkušenosti z EU vlákna, ve kterém se ztrácel i autor), bylo by lepší sestavit seznam kandidátů a těm prolinkovat k jejich kandidátské řeči ve vlastních vláknech. Když tady budeme debatovat a odpovídat všichni, tak se v tom ani ... prostě nikdo nevyzná :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Linda.Matuskova za příspěvky (celkem 4):
Petr.Tkadlec, Milan.Dadourek, Dalibor.Zahora, Viktor.Derka
MS Kroměříž, za Piráty předsedkyně Komise pro školství, výchovu a vzdělávání (Kroměříž)
kontakt www.lindamatuska.cz, www.go-ed.cz, fb: https://www.facebook.com/linda.matuskova.pirati, tel.: 774410116
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2019 Volba rozhodčí komise

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

To předpokládám udělá předsedající @Martin.Kucera v úvodním příspěvku; má tam na to vyhrazený prostor.

Ale úplně po něm nemůžeme chtít, aby procházel nominační vlákna a identifikoval co je řeč a co odpovědi na otázky.

Nebo to tu samozřejmě může schromáždit nějaký dobrovolník, nástroje má.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1736
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4566 poděkování
Dostal poděkování: 4384 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2019 Volba rozhodčí komise

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Doručuji nominaci mé osoby.
Vkládám kopii kandidátské řeči. Dotazy bych pro přehlednost upřednostnil v nominačním vlákně, ale samozřejmě se přizpůsobím.
Jak bych chtěl v RK pracovat?

V první řadě musím upozornit, že předpokládám, že RK by jednala zejména distančně. Pro pravidelná osobní jednání třeba v Praze bych neměl vzhledem ke své práci prostor.
Dále si dovolím spíše náznaky úvah a tezí, jak bych si představoval budoucí činnost RK.

1) Zdá se mi, že se postupně naše předpisy proměňují – stávají se příliš popisné, příliš košaté, příliš přikazující. OFFTOPICVšimněme si způsobu formulace dřívějších předpisů: Komunikačního minima, nebo Zásad týmové spolupráce, a prostoru, který ponechávají. Úvodní ustanovení Organizačního řádu byla pravděpodobně inspirována podobnou snahou. Nyní však jakoby zavládla nedůvěra k vlastním členům a snaha všechno „ošetřit“, všemu „zlému“ předejít...
Domnívám se, že příčinou je mj. kombinace obav z rychlého růstu strany a z možných obtíží při vymahatelnosti našich pravidel. Jako člen Rozhodčí komise bych chtěl přispět k zeslabení těchto obav.

RK by měla ukázat, že obecné formulace předpisů jsou dostatečné. Že naše právo je vymahatelné a jeho důvěryhodným základem mohou být sdílené principy, jako transparentnost, subsidiarita, ochrana soukromí, omezení kumulace moci atp.

2) Rozhodčí komise by ve svém jednacím řádu měla umožnit rozhodování některých věcí užší skupinou členů RK (tribunálem) oproti současnému všeobecnému rozhodování plénem. Zvýšilo by to její kapacitu a zkrátilo dobu rozhodování.

3) Nově by se RK měla postavit k odpovědím na předběžné otázky – přičemž ne každý dotaz je dostatečně zásadní, aby k němu zaujímala stanovisko (jde o určitý projev soudcovského dotváření práva, který by neměl zaplevelovat náš systém). OFFTOPICVyloučeno by mělo být využívání tohoto nástroje ke sbírání argumentů v probíhajícím sporu.

4) Ve věcech, kde hraje roli výklad „zvyklosti“ či „dobrých mravů“ by si RK měla vytvořit mechanismy zapojení členské základny do rozhodování.

5) Ve věcech, kde je zásadní posouzení rozporu s programem, bude třeba promyslet přístup k rozhodování, neboť programové dokumenty nejsou formulovány jako předpisy a nemohou tedy být vykládány stejnými postupy.

6) RK by měla usilovat o zúžení svojí působnosti ve sporech mezi fyzickými osobami, neboť imho nemá hrát roli soukromoprávního soudu.

7) RK musí dbát na „soudcovské sebeomezení“ a ve svých zásazích a výkladech nebýt excesivní. Podobné chování má ovšem požadovat a hlídat i u ostatních orgánů strany. Musí případně jasně sdělit, že vládne právo a nikoliv libovůle. A že princip osobní svobody požaduje, aby předpisy a akty orgánů byly zdůvodněné sledováním relevantního cíle.

8) RK by měla zvážit, zda by k jejímu chodu nepřispěla nějaká technická pomoc – např. obdoba asistenta RV.


Moje předpoklady?

Mám dobrou vůli a schopnost držet myšlenku. Nemám ale zatím s prací v RK ani obdobném orgánu zkušenosti. Mám ale zkušenosti s aplikací správního práva a práva neziskových organizací. Nepříliš dávno jsem si kvůli tomu vystudoval na právnické fakultě v Brně kombinovaně obor Správní právo.
Moje zkušenosti a vazby jsem se snažil odkrýt v CV, které je na wiki. U Pirátů jsem zatím nezastával a nezastávám jinou funkci, než místopředsedu KS Vysočina a jsem činný v rámci krajského programového týmu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Dalibor.Zahora, Roman.Pasek

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Linda.Matuskova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 295
Registrován: 04 úno 2018, 10:49
Profese: fotografka, máma
Dal poděkování: 432 poděkování
Dostal poděkování: 291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2019 Volba rozhodčí komise

Příspěvek od Linda.Matuskova »

Vkládám tedy kopii kandidátské řeči a prosím o případnou diskusi v mém vlákně kandidáta viewtopic.php?f=350&t=48318. Děkuji
"
Zdravím Piráty :)

Byla jsem Zlínským krajem nominována jako kandidát na člena Rozhodčí komise a ráda bych požádala o podporu nominace i členskou základnu.

Ačkoliv se mnohým z vás už asi nemusím představovat, nedávno jsem kandidovala do EU parlamentu, asi bych tady měla trochu objasnit svou řekněme kvalifikaci pro výkon funkce v RK.

Nemám sice právní vzdělání, nicméně vybraný okruh občanského práva jsem na Právnické fakultě UP v Olomouci (dobrovolně) absolvovala v rámci svého Ph.D. studia a právem jsem se nadále zabývala i v rámci své profese. 10 let jsem na Univerzitě Palackého (mimo jiné) vyučovala předměty zaměřené na oblasti sociálně-právní ochrany dítěte, rodinného práva, dětských a lidských práv obecně, to vše s přesahem do trestněprávní roviny. Aktivně jsem se zapojila a podpořila mládežnickou iniciativu Kruh mladých, který sdružoval děti a mládež z forem náhradní rodinné péče a po vzoru zahraničních iniciativ měl ambice stát se jakýmsi částečně politickým hlasem dětí z náhradní rodinné péče. Z této spolupráce vznikly také moje odborné články, které jsem publikovala v odborném časopise Právo a rodina. Pro projekt zaměřený na náhradní rodinnou péči (řešící např. také trestněprávní odpovědnost mládeže) jsem získala podporu Fondu rozvoje vysokých škol. Participovala jsem také na mezinárodních projektech zaměřených na děti z náhradních rodin / znevýhodněných rodin. Takže ačkoliv jsem učitelka (oba doktoráty mám z pedagogiky), orientace v legislativě, práce s předpisy a jejich interpretace pro mě není novinkou nebo problémem.

Jak se angažuji u Pirátů? V komunálních volbách jsem podpořila kandidátku a skončila s velmi dobrým výsledkem (pro mě až překvapivým), stejně tak jsem se vydala podpořit i kandidátku do Evropského parlamentu. EU kampaň pro mě byla velkou zkušeností. Pro Piráty aktuálně tvořím koncepci celostátního projektu #MěstoNeplastuje, ke kterému mě inspirovaly úspěchy Prahy 6, který má pomoci omezit plasty na úrovni městských institucí. V září bychom měli mít definitivní podobu pirátského TO DO LISTu i s manuálem pro pirátské zastupitele, jak omezovat plasty ve svých městech. Připravuji ještě dva projekty zaměřené na vzdělávání veřejnosti a podporu matek při návratu na trh práce. Ve Zlínském kraji je moje jméno spojené především s aktuální, téměř 2 roky se vlekoucí kauzou stavby nové krajské nemocnice, která je od prvopočátku prostě nešťastná.

Co se týká mých dalších aktivit a odborného profilu, pokud byste měli zájem, informace najdete na mých stránkách www.lindamatuska.cz nebo se ptejte.

Díky za přečtení a mějte se fajn,

Linda
Tito uživatelé poděkovali autorovi Linda.Matuskova za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Lucie.Rychtarova, Michal.Stepanik
MS Kroměříž, za Piráty předsedkyně Komise pro školství, výchovu a vzdělávání (Kroměříž)
kontakt www.lindamatuska.cz, www.go-ed.cz, fb: https://www.facebook.com/linda.matuskova.pirati, tel.: 774410116
Uživatelský avatar
Ondrej.Rucka
Krajský zastupitel
Příspěvky: 248
Registrován: 07 úno 2018, 22:49
Profese: právník
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 300 poděkování

Re: CF 7/2019 Volba rozhodčí komise

Příspěvek od Ondrej.Rucka »

Ahoj Piráti,
ještě jednou děkuji za nominaci a doporučení. Jak už jsem psal v mém nominačním vlákně, rád bych se ucházel o pozici v RK z toho důvodu, že jsem povoláním právník, a proto bych rád své profesní kompetence využil v rámci orgánu, kde najdou nejlepší a nejlogičtější využití. V RK bych rád působil jednoduše tak, abych v rámci rozhodování sporů v PS splňoval kritéria spravedlivého, nezávislého a nestranného rozhodce. To je základ, od kterého se musí v RK odvíjet vše ostatní.

Praktické zkušenosti mám z advokacie, strojírenství, finančnictví i neziskového sektoru, v politice jako zástupce Pirátů působím ve Finanční komisi Magistrátu města Ostravy a v Kontrolní komisi Městského obvodu Ostrava-Jih (největší městská část v ČR), dále pak v Dozorčí radě společnosti Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o.

Jsem ženáč a tatík 4leté dcery.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Rucka za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Jakub.Dedek, Gabriela.Maceckova
Uživatelský avatar
Libuse.Verisova
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 1201
Registrován: 07 kvě 2017, 20:47
Profese: Technik
Dal poděkování: 287 poděkování
Dostal poděkování: 634 poděkování

Re: CF 7/2019 Volba rozhodčí komise

Příspěvek od Libuse.Verisova »

Doručuji nominaci Jana Hodera odhlasovanou KF KhK
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libuse.Verisova za příspěvek:
Stanislav.Stipl
Líba Věříšová
*********************************
Nemůžu změnit směr větru, ale můžu nastavit plachty tak, abych vždy doplul, kam chci.
Jimmy Dean
Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1388
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 852 poděkování
Dostal poděkování: 2230 poděkování

Re: CF 7/2019 Volba rozhodčí komise

Příspěvek od Viktor.Derka »

Ahoj,

níže uvádím svou úvodní řeč z nominačního vlákna. Dodatečně děkuji ještě jednou za nominaci i oficiální navržení skupinou členů.

Stručně ohledně mých předpokladů - jsem vystudovaný právník, aktuálně fulltime doktorand, což dle mně představuje jistou kvalifikaci, neboť činnost v RK vnímám jako činnost víceméně právního charakteru. V ostatním je asi možno odkázat na citované nominační vlákno, kde vidíte trochu zhuštěně způsob mé argumentace.

Stručně k představě, jak bych vykonával funkci - osobně vycházím z toho, že pro činnost v RK bude potřeba spíše pravidelná činnost, než jednorázové "honění" na poslední chvíli. Ideálně bych si představoval, že bych se práci pro RK věnoval pravidelně několik hodin týdně (jelikož bych musel tuto činnost skloubit s prací pro zastupitelstvo, Prahu 4, a s doktorátem, tak bych byl velice rád, kdyby objem práce za jeden týden nepřesahoval nějak výrazně do dvouciferných čísel, byť kdyby se tak stalo, neznamená to, že bych funkci zanedbával, jen bych byl trochu smutný a asi neměl tolik jiného života). Počítám, že začátek může být i kvůli nedodělkům trochu divočejší, pročež doufám, že bude zvolen dostatečný počet členů RK, aby bylo možno si vnitřně nějak pohodlně rozhodit nápad (byť samozřejmostí je, že i nezpravodaj se bude seznamovat důvěrně s projednávanou věcí). Jelikož mám s právem jistou zkušenot, tak vycházím z toho, že bych ve věci měl být schopen postupovat nějak efektivně.

Viktor.Derka píše: 12 srp 2019, 17:45 Ahoj lidi,

díky za nominaci, kterou tedy tímto přijímám. OFFTOPICV nadpisu by mělo stát Viktora Derky.

V zásadě jsem zajedno s tím, co již napsal Matej. Snad bych jen trochu rozvedl, že se ještě mimo správního práva věnuji též ústavnímu právu, jehož užití nicméně v rozhodčí komisi až tolik neočekávám. U správního práva tomu je jinak, protože ačkoli sice nejsme žádný stát, resp. (naštěstí) nemusíme jednat dle správního řádu, je tak trochu třeba mít ve vnitřních procesech pěkně ordnung.

Proto bych měl zájem ve funkci v rámci působnosti rozhodčí komise starat o přezkoumávání jak konkrétních aktů strany, tak podávání výkladu stranických předpisů - oboje vedené vnitřně soudržným výkladem, čímž bych rád dále kultivoval naši stranu.

Co se týče mých kompetencí - na Praze 4 se poměrně obšírně věnuji otázkám vnitřních předpisů, kdy jsem připravil kupř. návrh na změnu jednacího řádu Rady a návrh nového jednacího a orgnaizačního řádu komisí Rady. Pro náš zastupitelský klub jsem taktéž napsal jednací řád, a aktuálně se budu věnovat tvorbě organizačního řádu pro MS Praha 4 (výhledově též jednacím řádům, které nejspíš přijdou na přetřes po organizačním řádu). Jistou praxi proto s prací s vnitřními předpisy již mám.

Uznávám, že v případě mého zvolení by u mě hrozila jistá kumulace funkcí, neboť jsem momentálně též předsedou MS Praha 4. Toto mě netěší, nicméně nejednalo by se o nějakou tragédii, protože v MS Praha 4 jsem pověřen zejm. výše zmíněnou organizační působností (pro větší podrobnosti si můžete přečíst zápisu zasedání PMS Praha 4 z 30. 7. 2019). Pokud by se věc nedala stíhat, pak bych v předsednictvu Prahy 4 dodělal ony základní věci, kvůli nimž jsem kandidoval (tj. zajistit přijetí funkčního organizačního řádu, zformalizovat a rozjet funkční komunikaci mezi orgány na Praze 4, přijetí jednacích řádů minimálně PMS a MF), načež bych se funkce předsedy MS Praha 4 vzdal.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Viktor.Derka za příspěvky (celkem 4):
Adam.Jaros, Ladislav.Dvorak, Vladimira.Sykorova, Adam.Vyplel

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
Jan.Lejcko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 623
Registrován: 02 čer 2017, 18:33
Profese: Student práv, "ajťák".
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 1328 poděkování
Dostal poděkování: 804 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2019 Volba rozhodčí komise

Příspěvek od Jan.Lejcko »

@Vojtech.Pikal chtěl jsi máš to mít :))) :D

Snad tě uspokojí toto;

1) @Radek.Nohavica
viewtopic.php?f=350&t=48323
OFFTOPICZdravím všechny Pirátky, Piráty a Pirátčata.

Rád bych Vás požádal o podporu mé nominace členskou základnou.

Pirátská a politická minulost: Piráti jsou má první strana, nikdy předtím jsem v žádné straně nebyl. Sice jsem v Pirátech pouhé nedokončené 2 léta, ale vzhledem k tomu, že jsme se nedostali do komunálního zastupitelstva, tak bych chtěl využít nějaký čas pro stranu. Jsem učenlivý, plný sil a odhodlání. Myslím si, že to je důležitá funkce. Přirovnal bych to k soudu a právo mě vždy zajímalo.
V Pirátech 1,75 roku, zažil 2 volby a jsem předseda MS Vsetín.

Něco o mně: Již 5 rokem trénuji ve fotbale náctileté dorostence a 8 respektive 2 roky se věnují funkci rozhodčího fotbalu a hokeje. Dále druhým rokem se věnuji komentování hokejových utkání druhé nejvyšší soutěže v Čechách. Všechny tyto činnosti mi daly od každého trochu k objektivitě při sporu. Moje právní minulost je malá. Mohu se pochlubit 2. místem z nějakých 2000+ uchazečů u přijímacích zkoušek na MU v Brně na právech s percentilem cca 99 z logických testů a všeobecných znalostí (TSP - Test studijních předpokladů), ale dal jsem ale přednost studiu dvou VŠ VUT strojařině a MU sportovní trenér v Brně. Ačkoliv tyto školy moc s právem nesouvisí i tak mám úspěšně absolvovány předměty Evropské právo (VUT) a Sportovní právo (MU).
V roce 2018 jsem ukončil úspěšně bakalářské vzdělání na VUT - Fakultě strojního inženýrství - obor Stavba strojů a zařízení, ale také neúspěšně nedokončil třetí ročník MU - Sportovní trenér z důvodu nezvládnutého předmětu fyzického charakteru.
V témže roce jsem pokračoval ve studiu na VUT - Fakulta strojního inženýrství - magisterské studium (Ing.) - obor Kvalita, spolehlivost, bezpečnost. Jelikož jsem byl zvyklý na zátěž dvou škol, tak o rok později, nebo-li od září nastupuji na další obor VUT - Fakulta soudního inženýrství - magisterské studium (Ing.) - obor Řízení rizik technických systémů.

Ačkoliv nejsem žádným advokátem, tak si myslím, že to by právě mohla být má výhoda a přínos do světa paragrafových znalců. Protože určitě to chce i nadhled člověka zvenčí. Vzhledem k mým předchozím zkušenostem se dokážu vcítit do účastníků daného sporu a dobře jednat s lidmi. Samozřejmě je mi jasné, že bych si musel důkladněji nastudovat předpisy strany a řídit se jimi. Ovšem jako mé hlavní výhody vidím hlavně lidský přístup a asertivnost.

Díky za přečtení tohoto slohu, případné dotazy se budu snažit odpovědět jak nejlépe umím.

Radek

- prozatímně pro: 15, proti: 1, zdrželo se: 5 (celkem hlasujících: 21.)
NOMINACE

2) @Jan.Hoder
viewtopic.php?f=350&t=48278
OFFTOPICAhoj,
děkuji Standovi za nominaci a KS za podporu, nominaci rád přijímám.

Jak už psal Standa, mám za sebou studium na Prf UK. Od té doby se po kratší zastávce na Českém telekomunikačním úřadě věnuji práci Compliance officera v jedné nebankovní platební instituci. Posuzování, zda jsou různé situace v souladu tedy "compliant" s nastavenými pravidly, je tedy něco, čím se profesně zabývám. Získané zkušenosti tak rád nabídnu k dispozici při práci v RK.

V případě jakýchkoliv dotazů jsem k dispozici.

- prozatímně pro: 24, proti: 1, zdrželo se: 10 (celkem hlasujících: 35.)
NOMINACE


3) @Bohdana.Hola
viewtopic.php?f=350&t=48279
OFFTOPICZdravím Pirátstvo,
nominaci přijímám.
Omlouvám se, že jsem to skoro den nechala bez odezvy.
Byla jsem se večer "projít", protože je "venku hezky" ;o)(Pieta 21.8.) a pak už jsem nestihla nominaci doplnit a připojit další informace.

Mám za to, že všichni děláme chyby a že se nikdo nedokážeme ubránit tomu, abychom nebyli osobní, když máme být objektivní.
A osobní není vždycky to, co důležité.
A to zvláště v kolektivech typu MS nebo KS, kde se lidé mezi sebou znají, kde bublají pod povrchem osobní ambice a kde se určitě zvláště během vypjatých týdnů, např. před volbami, stačí nashromáždit celá hromada osobních animozit a když se posléze nevyčistí vzduch, mohou nám ty emoce a křivdy pořádně zasmrádnout a znemožnit další koexistenci.
Mít pro takové případy nezávislou, nestrannou entitu, která se pokusí na problém kouknout z obou stran a pokud možno ještě přidá nezávislý pohled přes předpisy a jejich dodržování, je dobře nastavený systém.
Ráda bych se stala součástí tohoho kontrolního a záchytného mechanismu.
Myslím, že jako datový analytik (demografie, sociologie, klinické studie ve farmacii i jiných oborech) s poměrně dlouhou a výživnou manažerskou praxí ve státní správě (ČSÚ), ekonomicko-statistickým vzděláním (všeobecný přehled a poměrně hluboké právní povědomí o právu obecném, právu obchodním, právu pracovním a právu daňovém) mám poměrně dobrý základ na to přispět svou "troškou do mlýna".
Do koktailu ještě přidávám empatii, schopnost nalézat kompromisy a win-win řešení nenadálých situací, renesanční analyticko-syntetické myšlení (schopnost problém rozebrat na prvočinitele a zase složit a snažit se za každou cenu dojít k podstatě problému) a také poněkud zvláštní a ne každému příjemné osobnostní nastavení, že si nesedám na zadek před autoritou z titulu funkce, věku, pohlaví (toto nastavení - neuznávání umělohmotných autorit - mi, pravda, poněkud komplikuje život, a dělá ze mě "osobu, kterou můžete buď milovat nebo nenávidět" (jak onehdá celkem trefně definovala Romana Klimešová) ale pro práci člena rozhodčí komise je, myslím, velmi vhodným vstupním parametrem).
I když jsem analytik,tak nejsem autista ani sociopat a jsem především člověk lidský.
Tak jen do mě otázkami!
Těším se na Vaše podněty.
Bohdana

- prozatímně pro: 22, proti: 28, zdrželo se: 7 (celkem hlasujících: 57.)
NOMINACE


4) @Tomas.Pastircak
viewtopic.php?f=350&t=48267
OFFTOPICAhoj Pirátstvo,
Rád bych vás tímto požádal o podpor mojí nominace do Rozhodčí komise.

Něco o mně:

Mé jméno je Tomáš Pastirčák, narodil jsem se v roce 1989 v Mostě. Po absolvování gymnázia v Mostě jsem v roce 2008 nastoupil na Fakultu Informatiky Masarykovy Univerzity v Brně,
kde jsem vystudoval nejprve bakalářský obor Aplikovaná informatika (2012) a poté i magisterský obor Počítačové systémy (2014). Do svého prvního zaměstnání jsem nastoupil v roce 2011, ještě jako student. Od té doby se snažím profesně formovat jako univerzální vývojář, tak, abych byl schopen vyřešit jakýkoliv problém, na který narazím. Mezi lety 2013 a 2019 jsem bydlel v Plzni, kde jsem působil i jako zastupitel města Plzně a čtvrtého městského obvodu, ale jelikož od února tohoto roku žiju v Brně, nepovažoval jsem za rozumné v těchto funkcích pokračovat, proto jsem na obě tyto funkce (stejně jako na pozici 1. místopředsedy MS Plzeň) rezignoval a přenechal jsem svou pozici náhradníkům. V září nastupuji ke studiu oboru Právo a právní věda na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně - jako zatím asi jediný kandidát jsem tím pádem zatím právy nepolíben, i když i to se v průběhu času změní. Členem Pirátské strany jsem od první poloviny roku 2018.

Po svém přestěhování do Brna jsem v rámci Pirátů trochu vykořeněný, jelikož jsem momentálně ve stavu "už nepatřím mezi Piráty z Plzně", ale zároveň "ještě nepatřím mezi Piráty z Brna". Tento fakt je ve spoustě ohledů spíše škodlivý, ale právě v Rozhodčí komisi bych jej chtěl využit jako bonus - domnívám se, že díky tomu budu schopen být ještě o něco více nestranný.

Tímto se tedy hlásím do služby a budu rád za vaše hlasy :)

- prozatímně pro: 24, proti: 7, zdrželo se: 9 (celkem hlasujících: 40.)
NOMINACE

5) @Linda.Matuskova
viewtopic.php?f=350&t=48318
OFFTOPICZdravím Piráty :)

Byla jsem Zlínským krajem nominována jako kandidát na člena Rozhodčí komise a ráda bych požádala o podporu nominace i členskou základnu.

Ačkoliv se mnohým z vás už asi nemusím představovat, nedávno jsem kandidovala do EU parlamentu, asi bych tady měla trochu objasnit svou řekněme kvalifikaci pro výkon funkce v RK.

Nemám sice právní vzdělání, nicméně vybraný okruh občanského práva jsem na Právnické fakultě UP v Olomouci (dobrovolně) absolvovala v rámci svého Ph.D. studia a právem jsem se nadále zabývala i v rámci své profese. 10 let jsem na Univerzitě Palackého (mimo jiné) vyučovala předměty zaměřené na oblasti sociálně-právní ochrany dítěte, rodinného práva, dětských a lidských práv obecně, to vše s přesahem do trestněprávní roviny. Aktivně jsem se zapojila a podpořila mládežnickou iniciativu Kruh mladých, který sdružoval děti a mládež z forem náhradní rodinné péče a po vzoru zahraničních iniciativ měl ambice stát se jakýmsi částečně politickým hlasem dětí z náhradní rodinné péče. Z této spolupráce vznikly také moje odborné články, které jsem publikovala v odborném časopise Právo a rodina. Pro projekt zaměřený na náhradní rodinnou péči (řešící např. také trestněprávní odpovědnost mládeže) jsem získala podporu Fondu rozvoje vysokých škol. Participovala jsem také na mezinárodních projektech zaměřených na děti z náhradních rodin / znevýhodněných rodin. Takže ačkoliv jsem učitelka (oba doktoráty mám z pedagogiky), orientace v legislativě, práce s předpisy a jejich interpretace pro mě není novinkou nebo problémem.

Jak se angažuji u Pirátů? V komunálních volbách jsem podpořila kandidátku a skončila s velmi dobrým výsledkem (pro mě až překvapivým), stejně tak jsem se vydala podpořit i kandidátku do Evropského parlamentu. EU kampaň pro mě byla velkou zkušeností. Pro Piráty aktuálně tvořím koncepci celostátního projektu #MěstoNeplastuje, ke kterému mě inspirovaly úspěchy Prahy 6, který má pomoci omezit plasty na úrovni městských institucí. V září bychom měli mít definitivní podobu pirátského TO DO LISTu i s manuálem pro pirátské zastupitele, jak omezovat platy ve svých městech. Připravuji ještě dva projekty zaměřené na vzdělávání veřejnosti a podporu matek při návratu na trh práce. Ve Zlínském kraji je moje jméno spojené především s aktuální, téměř 2 roky se vlekoucí kauzou stavby nové krajské nemocnice, která je od prvopočátku prostě nešťastná.

Co se týká mých dalších aktivit a odborného profilu, pokud byste měli zájem, informace najdete na mých stránkách www.lindamatuska.cz nebo se ptejte.

Díky za přečtení a mějte se fajn,

Linda

- prozatímně pro: 25, proti: 4, zdrželo se: 4 (celkem hlasujících: 33.)
NOMINACE

6) @Adam.Soukal
viewtopic.php?f=350&t=48212
OFFTOPICNení
- prozatímně pro: 20, proti: 4, zdrželo se: 6 (celkem hlasujících: 30.)
NOMINACE

7) @Yossi
viewtopic.php?f=350&t=48214
OFFTOPICAhoj,

moc si vážím nominace a tímto nominaci přijímám.

Jak píše Viktor, jsem sice jen příznivec, ale myslím si, že v rámci RK nemusí být pohled trocha zvenčí na škodu.

V praxi se hodně setkávám se správním právem, kde často řeším přezkum zákonnosti rozhodnutí orgánů státní správy nebo jiné jejich postupy. Mám zkušenosti rovněž s právem obchodních korporací. Připravoval, připomínkoval a vykládal jsem různé vnitřní firemní předpisy upravující vztahy mezi jednotlivými orgány těchto společností. Zkušenosti z těchto oblastí jsou dle mého názoru přímo využitelné i v rámci RK v otázkách interní governance strany.

Kromě výše uvedeného mám rovněž zkušenosti z kárné komise ČAK, avšak doufám, že tyto znalosti bude nutné využívat co nejméně.

- prozatímně pro: 25, proti: 35, zdrželo se: 8 (celkem hlasujících: 68.)
NOMINACE

8) @Jan.Lejcko
viewtopic.php?f=350&t=48284
OFFTOPICNa základě mé nominace od @Michal.Zachar viz (viewtopic.php?p=632027#p632027) vytvářím nominační vlákno své osoby a rovněž tímto nominaci přijímám. Dovolte mi se ve zkratce představit:

Milí Piráti, procházející čtenáři, potenciální kolegové,

děkuji Michalovi za nominaci do rozhodčí komise a projevenou podporu,
jak je uvedeno v příspěvku Michala, jsem aktuálně studentem práv na ZČU (v posledním ročníku v magisterském oboru Právo a právní vědy), členem od 1/2 roku 2017, aktuálně zastupitelem klubu Pirátů na městské části Prahy Praha 6 a členem komise pro sport a volnočasové aktivity a v neposlední řadě členem KETu pro stejný obor (sport a volný čas).

V průběhu studia jsem prošel dvěma advokátními kancelářemi a na začátku loňského ročníku jsem absolvoval studentskou stáž na Okresním soudě v Tachově, po stáži jsem zamířil stejným směrem, ale v jiném okrese (Plzeň > Praha/STČ) z časových důvodů (sám jsem z Prahy), nyní tak působím na Okresním soudě Praha - východ, kde vykonávám funkci soudního tajemníka.

Co se týče mé kvalifikace, kterou by bylo možno využít v rámci RK, tak tou je bezesporu odvětví práva občanského(obchodního) spolu s finanční stránkou věci (právo finanční). Nicméně v rozhodčí komisi, alespoň dle mého názoru, je nejdůležitější výkladová stránka (teoretická a historická) s použitím analogie k již rozhodnutým věcem napříč judikaturou, v čem vidím svoje velké plus. Nadto je ale důležité věnovat pozornost pružnosti práva, předpisů, neb ono samo právo není rigidní, na druhou stranu musíme vytvářet soustavný výklad s možným očekávaným výsledkem, tak, jak je tomu v justici (předvídatelnost soudního rozhodnutí).

Co bych chtěl zlepšit a mé cíle:
1. Rád bych se podílel svojí prací na vytvoření jisté databáze precedentů, a to v jiném prostředí než je redmine a dále pak jít trošku do hloubky a zkusit si na sobě vytvoření jistých karet rozhodců, tak, jak to zamýšlíme udělat v celorepublikovém programu s justicí a soudci, můžeme být tak sami jistým odrazovým můstkem a inspirací.
2. Jako kolektivní orgán, kterým RK je, nám stanovy umožňují shromažďovat podklady pro vývoj, interpretaci a změnu stanov, v tomto směru bych se tak chtěl zasadit o jistý vývoj jádra stanov správným směrem, určený mj. o rozhodovací praxi rozhodčí komise.
3. Zefektivnit a zrychlit tempo rozhodování, ale ne na úkor kvality rozhodnutí.
4. Vytvořit po vzoru justice systém delegace případů a řízení rozhodčí komise jako celku, tj. vytvořit předsedu rozhodců, rozhodce zpravodaje, "přísedící" jako poradní orgán (ne-členy, právní laiky).
5. Předkládat kontinuálně RV/CF návrhy na "modernizaci" předpisů (např. rozhodčí řad).

PS: můžu sám o sobě hlasovat, tak se zdržuji :)

EDIT: upraveno formátování a gramatické překlepy, háčky, čárky

Děkuji za případnou projevenou podporu a budu se těšit na budoucí spolupráci.
Pokud by Vás cokoliv zajímalo, budu rád za dotazy.

- prozatímně pro: 37, proti: 2, zdrželo se: 6 (celkem hlasujících: 45.)
NOMINACE

9) @Viktor.Derka
viewtopic.php?f=350&t=48183
OFFTOPICAhoj lidi,

díky za nominaci, kterou tedy tímto přijímám. V nadpisu by mělo stát Viktora Derky.

V zásadě jsem zajedno s tím, co již napsal Matej. Snad bych jen trochu rozvedl, že se ještě mimo správního práva věnuji též ústavnímu právu, jehož užití nicméně v rozhodčí komisi až tolik neočekávám. U správního práva tomu je jinak, protože ačkoli sice nejsme žádný stát, resp. (naštěstí) nemusíme jednat dle správního řádu, je tak trochu třeba mít ve vnitřních procesech pěkně ordnung.

Proto bych měl zájem ve funkci v rámci působnosti rozhodčí komise starat o přezkoumávání jak konkrétních aktů strany, tak podávání výkladu stranických předpisů - oboje vedené vnitřně soudržným výkladem, čímž bych rád dále kultivoval naši stranu.

Co se týče mých kompetencí - na Praze 4 se poměrně obšírně věnuji otázkám vnitřních předpisů, kdy jsem připravil kupř. návrh na změnu jednacího řádu Rady a návrh nového jednacího a orgnaizačního řádu komisí Rady. Pro náš zastupitelský klub jsem taktéž napsal jednací řád, a aktuálně se budu věnovat tvorbě organizačního řádu pro MS Praha 4 (výhledově též jednacím řádům, které nejspíš přijdou na přetřes po organizačním řádu). Jistou praxi proto s prací s vnitřními předpisy již mám.

Uznávám, že v případě mého zvolení by u mě hrozila jistá kumulace funkcí, neboť jsem momentálně též předsedou MS Praha 4. Toto mě netěší, nicméně nejednalo by se o nějakou tragédii, protože v MS Praha 4 jsem pověřen zejm. výše zmíněnou organizační působností (pro větší podrobnosti si můžete přečíst zápisu zasedání PMS Praha 4 z 30. 7. 2019). Pokud by se věc nedala stíhat, pak bych v předsednictvu Prahy 4 dodělal ony základní věci, kvůli nimž jsem kandidoval (tj. zajistit přijetí funkčního organizačního řádu, zformalizovat a rozjet funkční komunikaci mezi orgány na Praze 4, přijetí jednacích řádů minimálně PMS a MF), načež bych se funkce předsedy MS Praha 4 vzdal.

- prozatímně pro: 57, proti: 4, zdrželo se: 9 (celkem hlasujících: 70.)
NOMINACE


10) @Vladimira.Sykorova
viewtopic.php?f=350&t=48285
OFFTOPICAhoj,
Děkuji Lukášovi za nominaci, kterou ráda přijímám. Velmi ráda se budu podílet po boku Viktora Derky a ostatních kolegů na řešení sporných situací, kterým se věnuji v podstatě na full time doposud i ve svém zaměstnání, kde jako rada vedu sporná řízení mezi poskytovateli služeb a odběrateli, pro právníky dle zákona 127/2005 Sb., orientuji se v potřebných normách bez problémů. Kdo mě zná ví, že velmi dbám na mravnost řízení. Nejsem kovaný právník, studovala jsem na Pražské Metropolitní univerzitě, bakalářské studium právní specializace ve státní správě. Ve své politické činnosti se zaměřuji na sociální problémy, prioritně na snižování bezdomovectví a oddlužování nejpotřebnějších. Jako veliký problém v souvislosti s mojí sociální prací spatřuji například v marném doručování lidem přihlášeným na obecních úřadech. I proto bych například účelová přihlášení na obecní úřad podmiňovala zřízením datové schránky atd..
V Rozhodčí komisi bych byla určitě platným poradním hlasem, zapisovatelem, organizátorem a vůbec pravou rukou předsedy. Baví mě věcné dikuze a nebojím se argumentovat. Mezi Piráty nemám neoblíbence, Pirátsvo beru jako úžasnou směsici inteligence, odvahy a vzdělání a jsem ráda její součástí. Nesnáším ageismus a podobné ismy, naopak ve své MSce a nejen v ní, si vážím všech, bez ohledu na věk.
Náhledem do Redmine jsem zjistila, že na Komisi čeká dost práce, takže není nač otálet. :)

- prozatímně pro: 42, proti: 10, zdrželo se: 4 (celkem hlasujících: 56.)
NOMINACE


11) @Milan.Dadourek
viewtopic.php?f=350&t=48290
OFFTOPICAhoj,
předně se omlouvám za pozdní reakci – byl jsem mimo dosah.
Za nominaci děkuji a přijímám ji.

Jak bych chtěl v RK pracovat?

V první řadě musím upozornit, že předpokládám, že RK by jednala zejména distančně. Pro pravidelná osobní jednání třeba v Praze bych neměl vzhledem ke své práci prostor.
Dále si dovolím spíše náznaky úvah a tezí, jak bych si představoval budoucí činnost RK.

1) Zdá se mi, že se postupně naše předpisy proměňují – stávají se příliš popisné, příliš košaté, příliš přikazující. Všimněme si způsobu formulace dřívějších předpisů: Komunikačního minima, nebo Zásad týmové spolupráce, a prostoru, který ponechávají. Úvodní ustanovení Organizačního řádu byla pravděpodobně inspirována podobnou snahou. Nyní však jakoby zavládla nedůvěra k vlastním členům a snaha všechno „ošetřit“, všemu „zlému“ předejít...
Domnívám se, že příčinou je mj. kombinace obav z rychlého růstu strany a z možných obtíží při vymahatelnosti našich pravidel. Jako člen Rozhodčí komise bych chtěl přispět k zeslabení těchto obav.
RK by měla ukázat, že obecné formulace předpisů jsou dostatečné. Že naše právo je vymahatelné a jeho důvěryhodným základem mohou být sdílené principy, jako transparentnost, subsidiarita, ochrana soukromí, omezení kumulace moci atp.

2) Rozhodčí komise by ve svém jednacím řádu měla umožnit rozhodování některých věcí užší skupinou členů RK (tribunálem) oproti současnému všeobecnému rozhodování plénem. Zvýšilo by to její kapacitu a zkrátilo dobu rozhodování.

3) Nově by se RK měla postavit k odpovědím na předběžné otázky – přičemž ne každý dotaz je dostatečně zásadní, aby k němu zaujímala stanovisko (jde o určitý projev soudcovského dotváření práva, který by neměl zaplevelovat náš systém). Vyloučeno by mělo být využívání tohoto nástroje ke sbírání argumentů v probíhajícím sporu.

4) Ve věcech, kde hraje roli výklad „zvyklosti“ či „dobrých mravů“ by si RK měla vytvořit mechanismy zapojení členské základny do rozhodování.

5) Ve věcech, kde je zásadní posouzení rozporu s programem, bude třeba promyslet přístup k rozhodování, neboť programové dokumenty nejsou formulovány jako předpisy a nemohou tedy být vykládány stejnými postupy.

6) RK by měla usilovat o zúžení svojí působnosti ve sporech mezi fyzickými osobami, neboť imho nemá hrát roli soukromoprávního soudu.

7) RK musí dbát na „soudcovské sebeomezení“ a ve svých zásazích a výkladech nebýt excesivní. Podobné chování má ovšem požadovat a hlídat i u ostatních orgánů strany. Musí případně jasně sdělit, že vládne právo a nikoliv libovůle. A že princip osobní svobody požaduje, aby předpisy a akty orgánů byly zdůvodněné sledováním relevantního cíle.

8) RK by měla zvážit, zda by k jejímu chodu nepřispěla nějaká technická pomoc – např. obdoba asistenta RV.


Moje předpoklady?

Mám dobrou vůli a schopnost držet myšlenku. Nemám ale zatím s prací v RK ani obdobném orgánu zkušenosti. Mám ale zkušenosti s aplikací správního práva a práva neziskových organizací. Nepříliš dávno jsem si kvůli tomu vystudoval na právnické fakultě v Brně kombinovaně obor Správní právo.
Moje zkušenosti a vazby jsem se snažil odkrýt v CV, které je na wiki. U Pirátů jsem zatím nezastával a nezastávám jinou funkci, než místopředsedu KS Vysočina a jsem činný v rámci krajského programového týmu.

- prozatímně pro: 43, proti: 2, zdrželo se: 7 (celkem hlasujících: 52.)
NOMINACE

12) @Petr.Springinsfeld
viewtopic.php?f=350&t=48250
OFFTOPICAhoj Pirátky a Piráti,

předně děkuji Adamovi za nominaci, kterou tímto přijímám.

Rozhodl jsem se obhajovat svůj mandát v rozhodčí komisi, protože si myslím, že tento orgán potřebuje aktivní lidi, kteří se alespoň do určité míry orientují v právu a zároveň jsou ochotní činnosti v RK věnovat potřebný čas. Věřím, že se mezi takové lidi řadím i já.

V rozhodčí komisi bych se nadále chtěl zasazovat o konzistentní a logický výklad stranických předpisů a vytvořit tak v rámci strany prostředí právní jistoty.

Mým druhým cílem bude práci komise zefektivnit a zrychlit tempo rozhodování případů, nikoliv však na úkor kvality a spravedlivosti rozhodnutí. Toho lze dosáhnout jen zkrácením reakční doby jednotlivých členů RK, kdy hnacím motorem, který nenechá případy jen tak ležet, musí být primárně předseda.

Co se mých kompetencí týče, jak už psal Adam, jsem studentem práva - aktuálně dokončuji 2. ročník. Pracovně se věnuji legislativě - na celostátní úrovni jako asistent poslance, v Brně pak jako člen legislativní komise, kde se zaměřuji zejména na ochranu jednotlivce proti šikaně skrze diskriminující vyhlášky. V rozhodčí komisi jsem působil od července loňského roku, takže jsem s prací orgánu seznámen a byl bych tedy schopný zajistit určitou kontinuitu.

Pokud vás zajímá cokoli dalšího, budu rád za dotazy.

Díky za případnou podporu tady i ve volbě!

- prozatímně pro: 46, proti: 2, zdrželo se: 4 (celkem hlasujících: 52.)
NOMINACE
13) @Ondrej.Rucka
viewtopic.php?f=350&t=48254
OFFTOPICAhoj Piráti,
děkuji za důvěru v podobě nominace do RK a tímto ji přijímám.

Kuba mě pěkně představil (díky!), tak jen asi zopakuji, že jsem aktivní právník se zkušenostmi z advokacie, korporátní sféry a trochu i z neziskovky, z tohoto důvodu se tedy domnívám, že při práci s našimi vnitrostranickými předpisy a při řešení rozporů v jejich aplikaci mohu odvést kus relevantní práce.

Pokud Vás zajímá něco konkrétního o mé osobě, tak se mě neváhejte zeptat.

- prozatímně pro: 46, proti: 3, zdrželo se: 5 (celkem hlasujících: 54.)
NOMINACE

Edit; upraveno (mandát > nominace) :)
Edit #2; přidány odkazy/linky na příslušné nominanty
Naposledy upravil(a) Jan.Lejcko dne 26 srp 2019, 23:25, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Lejcko za příspěvky (celkem 5):
Vojtech.Pikal, Jan.Hora, Viktor.Derka, Adam.Jaros, Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2019 Volba rozhodčí komise

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Mandát znamená "nominace"?

Jinak super, díky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Josef.Spak

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jan.Lejcko
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 623
Registrován: 02 čer 2017, 18:33
Profese: Student práv, "ajťák".
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 1328 poděkování
Dostal poděkování: 804 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 7/2019 Volba rozhodčí komise

Příspěvek od Jan.Lejcko »

Vojtech.Pikal píše: 26 srp 2019, 22:29 Mandát znamená "nominace"?

Jinak super, díky.
- nic takového tam nevidím :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Lejcko za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“