CF 1/2018 - přebytkový rozpočet

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4747
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4369 poděkování
Dostal poděkování: 3706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 1/2018 - přebytkový rozpočet

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Rozpočet pro rok 2018 nastavuje nějaké roční režijní náklady, které se v budoucnu určitě zmenšovat nebudou, ale budou narůstat potřeby.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3072
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4845 poděkování
Dostal poděkování: 6419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 1/2018 - přebytkový rozpočet

Příspěvek od Jan.Hora »

Účastnil jsem se diskuse v členském podnětu, takže to tu nebudu znova rozepisovat, pouze doplním bod, který aktuálně vidím jako zásadní argument k odmítnutí návrhu (asi nepřekvapí, že budu hlasovat proti :) ).

Aktuální rozpočet na rok 2018 (jeho návrh o kterém se nyní hlasuje) je výrazně přebytkový v návrhu A i B. Je 17.1, rozprava poběží do 2.2. Hlasování pak nejspíš o tomtéž nebo dalším víkendu. Během té doby bude schválen rozpočet a začnou se podle něj realizovat výdaje. Pokud by byl návrh schválen, tak budeme od 2.2. v rozpočtovém provizoriu, vyvoláme nejistotu v těch, kdo se hlásí do výběrek nebo už je dokonce vyhráli. Bůhví jak dlouho bude trvat dát dohromady nový rozpočet a schválit ho. Pokud to bude trvat jako nyní, tak rozpočet budeme mít schválený někdy koncem května.

Důsledky budou následující:
  • Každý si nemůže dovolit čekat půl roku, jak se rozhoupeme, přijdeme o některé kvalitní lidi, kteří by jinak vyhráli výběrko (nebo už ho dokonce vyhráli a čekají na smlouvu)
  • Poškodíme si pověst jako partner, který neumí jasně říct, jak to bude (a tím přijdeme o další lidi nebo narušíme jejich ochotu dát do toho všechno - budou se bát, že za pár týdnů by taky mohli dostat padáka, totéž platí pro dodavatele služeb, které budeme chtít dlouhodobě využívat)
  • Prokoučujeme medializaci důležitých témat z parlamentu. Poslanci potřebují dobrý a kvalitní tým a bez jasného rozpočtu ho nemůžou sestavit. Když se budou starat o svá témata a zároveň o administrativu a zároveň o medializaci, tak nic z toho nebudou dělat pořádně, budou přetížení a začnou dělat chyby. Přitom kvalitní práce poslaneckého klubu a dobrá medializace této práce je nejen to, co jsme se zavázali dělat, ale je to i naší hlavní devizou do kampaně i do budoucna
  • Budeme v rozpočtovém provizoriu v době přípravy komunální kampaně. MS nebudou vědět, s čím můžou počítat do její hlavní fáze, nebudou moct pořádně plánovat (přidělá jim to práci a už takhle je nás málo na všechnu práci, co máme už teď)
A to jsem vybral jen to, co mě napadlo jako první. Pokud chcete přebytkový rozpočet, má smysl řešit výhled na rok 2019 a výhled na další roky a má smysl řešit zadání pro návrh rozpočtu na 2019. Shodit pod stůl rozpočet na letošní rok by nás stálo tolik, že tu rezervu dost možná nebudeme potřebovat, protože nám ujede vlak a budeme to moct klidně zabalit. Rok 2018 lze řešit návrhem B Petra Kadlece (který na rozdíl od tohoto podnětu znamená, že rozpočet bude schválen brzy) v rámci hlasování o stávajícím rozpočtu, které právě probíhá.

TLDR: Aktuální rnávrhy rozpočtu jsou oba přebytkové, pohřbít je kvůli obecným výhledům na další roky je holý nerozum a může to v důsledku přinést ztrátu reputace a veliký neúspěch ve stávajících volbách. Jestli chcete měnit zadání pro přípravu rozpočtu, změňte ho od roku 2019 dál.

Děkuji za pozornost :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Rezek, Jiri.Hoskovec, Jan.Bednarik, Mikulas.Peksa

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4747
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4369 poděkování
Dostal poděkování: 3706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 1/2018 - přebytkový rozpočet

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Klidně ho změňme od roku 2019 a dál, ale ať teď jasně padne, že se bude propouštět, protože to v plánu není a je v plánu si v těchto výších ten aparát udržovat.

Jestli je návrh přebytkový, tak proč je na konci -5 milionů. Prosím tedy, aby si nemátl svými dojmy. Jestli je přebytkový, tak na konci musí být plus. Není přebytkový a potvrdil to i Beránek, že letos prostě žádnou rezervu nemáme a nevím kde ji vezmeme další rok, protože ten aparát propouštět nebudeme. Nebo ANO?

A poslední lží je, že se dostaneme do rozpočtového provizória. Rozpočet bude schválen zítra a toto usnesení ho nezruší. A kdyby toto prošlo a RV se rozhodlo vytvořit třeba přebytek 15m místo -5m, tak se sníží výhledy do budoucích let a bude jasné, že nehodláme ten aparát v této výši udržovat.

Takže znovu prosím všechny, aby tady do toho netahali dojmologii a jednejme profesionálně.

Jestli plánujeme přebytek a není problém vše neutratit/nezadlužit se, tak trvám na tom, aby to tam bylo vidět. Je to fakt strašně jednoduché. A klidně akceptuji i ten příjem ve výhledu od těch 64 krasjkých, ikdyž se mi to taky moc nelíbí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvek:
Vit.Fux
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4747
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4369 poděkování
Dostal poděkování: 3706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 1/2018 - přebytkový rozpočet

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

A samozřejmě, že se pak ten rozpočet s výhledem může příští rok změnit. Ale když se změní ještě teď, tak těm najmutým lidem můžeme říct na rovinu, že je bereme hlavně na tento rok a příští rok se uvidí, což je nahovno situace.

Raději bych byl, aby základní aparát byl prakticky jasný na celé 4 roky.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 1/2018 - přebytkový rozpočet

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, ohrazuji se proti strašení schodkem rozpočtového výhledu.

Předložený rozpočet je přebytkový tak, aby nám zbyly peníze do budoucna (cca 30 milionů). Naše rozpočtová pravidla mají přísná pravidla pro schodek (viz § 12 rozpočtových pravidel) a není třeba se bát zadlužení či vyvolávat atmosféru, že něco takového hrozí.

Výhled na 4 roky je sestaven tak, abychom měli vyrovnané hospodaření a nejeli kampaň na dluh. Výdaje rozpočtu jsou součtem horních limitů mnoha položek - z nich některé se zcela nevyčerpají, čímž vzniká implicitní rezerva, jak už zde říkal Mikuláš Ferjenčík. Nelíbí se mi, jak se do něj Petr Tkadlec naváží, protože Mikuláš má pravdu. I kdybychom utratili 96 % naplánovaných výdajů (což je zjevně nerealistické), nevyčerpaná 4 % (z cca 170 milionů příjmů) nám budou plně kompenzovat uvedený schodek, takže výsledkem bude vyrovnané hospodaření.

Zvolili jste si nás, abychom vedli stranu k vítězství v dalších volbách. Na to potřebujeme adekvátní rozpočet, abychom najali ty nejlepší lidi do našeho týmu a ti nám pomohli za 4 roky odvést tu nejlepší práci, a těmto lidem musíme dát aspoň důstojné odměny, aby od nás neutekli. Pokud adekvátní rozpočet nedostaneme, budeme mít zkrátka horší výstupy.

Domnívám se, že celostátní fórum by nemělo schvalovat tento návrh. Předložený návrh by vedl pouze k tomu, že budeme mít přebytkové hospodaření a že nebudeme moci realizovat příležitosti teď, když roste strana a rostou i příležitosti jako houby po dešti. Budeme s tím muset čekat na nějaký neurčitý čas do budoucna, na čas stagnace, kdy už investice nebudou efektivní.

Ujišťuji Petra Tkadlece, že práci s nabranými lidmi zvládáme a že to není potřeba probírat na celostátním fóru. Zatím jediné problémy, které jsme zaznamenali, byly způsobeny tím, že rozpočet je schválen dost pozdě, že velká část výběrek nebyla vyhlášena a že lidé jsou kvůli nedokončeným výběrkům v nejistotě.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3072
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4845 poděkování
Dostal poděkování: 6419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 1/2018 - přebytkový rozpočet

Příspěvek od Jan.Hora »

Petr.Tkadlec píše:Klidně ho změňme od roku 2019 a dál, ale ať teď jasně padne, že se bude propouštět, protože to v plánu není a je v plánu si v těchto výších ten aparát udržovat.
Když nebudou peníze, budou se omezovat výdaje na lidské zdroje. To je logická úvaha, která byla zdůrazněna už hodněkrát - nezachytil jsem, že by někdo tvrdil, že v případě nedostatku financí budeme aparát držet a plánovat deficitní rozpočty (kdyžtak mě oprav, ale fakt jsem nic takového nikde nenašel).
Petr.Tkadlec píše: Jestli je návrh přebytkový, tak proč je na konci -5 milionů. Prosím tedy, aby si nemátl svými dojmy. Jestli je přebytkový, tak na konci musí být plus. Není přebytkový a potvrdil to i Beránek, že letos prostě žádnou rezervu nemáme a nevím kde ji vezmeme další rok, protože ten aparát propouštět nebudeme. Nebo ANO?
Rozpočet na rok 2018 počítá s příjmy 60 740 tis. Kč a výdaji 30371, takže saldo je plus 30369. Nějak nechápu, kde bereš těch minus pět milionů nechápu, já viděl saldo jen ve výhledu na rok 2021 (a opakuju, že kvůli výhledu za 4 roky, který se ještě po tři další roky bude zpřesňovat dle aktuálních příjmů a výdajů) nemá smysl pohřbít potenciál strany a budovat hromádku peněz na účtech).
Petr.Tkadlec píše: A poslední lží je, že se dostaneme do rozpočtového provizória. Rozpočet bude schválen zítra a toto usnesení ho nezruší. A kdyby toto prošlo a RV se rozhodlo vytvořit třeba přebytek 15m místo -5m, tak se sníží výhledy do budoucích let a bude jasné, že nehodláme ten aparát v této výši udržovat.
Návrh usnesení zní: "Celostátní fórum ukládá republikovému předsednictvu a republikovému výboru, aby znovu navrhl a schválil rozpočet pro rok 2018 s výhledem do roku 2021 s celkovým přebytkem za 4 roky ve výši:..." - z čehož jasně plyne, že rozpočet musí být znovu navržen a schválen. Common sense praví, že ten předchozí tedy neplatí - a nemá smysl podle něj fungovat ani kdyby formálně platil, protože se významně změní. Tak jako tak to bude cár elektronického dokumentu bez jakékoliv hodnoty.
Petr.Tkadlec píše: Takže znovu prosím všechny, aby tady do toho netahali dojmologii a jednejme profesionálně.
Souhlasím. Proto prosím, abys mě neobviňoval ze lži. Mohu se mýlit a jsem ochoten se o tom bavit, ale křivé obvinění ze lži snáším velice špatně. To že s tebou nesouhlasím tě neopravňuje ke snaze vypořádat se s argumenty útokem na mou morální integritu. Protentokrát to beru tak, že jsme se nepochopili ve svých tvrzeních a že ti v zápalu diskuse ujela ruka, ale už to prosím nedělej.
Petr.Tkadlec píše: Jestli plánujeme přebytek a není problém vše neutratit/nezadlužit se, tak trvám na tom, aby to tam bylo vidět. Je to fakt strašně jednoduché. A klidně akceptuji i ten příjem ve výhledu od těch 64 krasjkých, ikdyž se mi to taky moc nelíbí.
S tímhle nemám problém, ale shození rozpočtu na 2018 není vhodný způsob, jak toho dosáhnout. Preferoval bych doplňující informaci od RV, jak bude dosahováno rezervy (s odkázaním na patřičná ustanovení o hospodaření, která zajišťují, že odbory nebudou plýtvat i když mají daný pouze nákladový strop). Od toho, že se těch ustanovení drží, máme finanční odbor a kontrolní komisi.

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4747
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4369 poděkování
Dostal poděkování: 3706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 1/2018 - přebytkový rozpočet

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Jakub.Michalek píše:Ahoj, ohrazuji se proti strašení schodkem rozpočtového výhledu.

Předložený rozpočet je přebytkový tak, aby nám zbyly peníze do budoucna (cca 30 milionů). Naše rozpočtová pravidla mají přísná pravidla pro schodek (viz § 12 rozpočtových pravidel) a není třeba se bát zadlužení či vyvolávat atmosféru, že něco takového hrozí.

Výhled na 4 roky je sestaven tak, abychom měli vyrovnané hospodaření a nejeli kampaň na dluh. Výdaje rozpočtu jsou součtem horních limitů mnoha položek - z nich některé se zcela nevyčerpají, čímž vzniká implicitní rezerva, jak už zde říkal Mikuláš Ferjenčík. Nelíbí se mi, jak se do něj Petr Tkadlec naváží, protože Mikuláš má pravdu. I kdybychom utratili 96 % naplánovaných výdajů (což je zjevně nerealistické), nevyčerpaná 4 % (z cca 170 milionů příjmů) nám budou plně kompenzovat uvedený schodek, takže výsledkem bude vyrovnané hospodaření.

Zvolili jste si nás, abychom vedli stranu k vítězství v dalších volbách. Na to potřebujeme adekvátní rozpočet, abychom najali ty nejlepší lidi do našeho týmu a ti nám pomohli za 4 roky odvést tu nejlepší práci, a těmto lidem musíme dát aspoň důstojné odměny, aby od nás neutekli. Pokud adekvátní rozpočet nedostaneme, budeme mít zkrátka horší výstupy.

Domnívám se, že celostátní fórum by nemělo schvalovat tento návrh. Předložený návrh by vedl pouze k tomu, že budeme mít přebytkové hospodaření a že nebudeme moci realizovat příležitosti teď, když roste strana a rostou i příležitosti jako houby po dešti. Budeme s tím muset čekat na nějaký neurčitý čas do budoucna, na čas stagnace, kdy už investice nebudou efektivní.

Ujišťuji Petra Tkadlece, že práci s nabranými lidmi zvládáme a že to není potřeba probírat na celostátním fóru. Zatím jediné problémy, které jsme zaznamenali, byly způsobeny tím, že rozpočet je schválen dost pozdě, že velká část výběrek nebyla vyhlášena a že lidé jsou kvůli nedokončeným výběrkům v nejistotě.
Když mě tady neustále ujišťuješ, že tam rezerva (nebo 0) bude, tak proč tam nemůže být i na papíře. Sám říkáš, že se všechny ty prostředky nevyužijí, tak proč tam musí být? Znovu zopakuji ten příklad, že můj šéf by taky nebyl spokojen kdybych mu na 50 milionovou stavbu donesl náklady za 55M jakože pro jistotu. Nebyl by spokojený ani s náklady 50M, ale chápu, že nemusíme generovat zisk.

Jakube můžu se zeptat, jestli se příští rok tedy počítá s menším aparátem? Není problém tam příští rok ve výhledu ušetřit 5 mega a můj požadavek je potom vyřešený. Podle mě ale máte v plánu s těmito pozicemi dojet až do voleb. Nebo to není pravda?
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4747
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4369 poděkování
Dostal poděkování: 3706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 1/2018 - přebytkový rozpočet

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Rozpočet pro rok 2018 není výrazně přebytkový, protože jsme nikdy nepočítali s tím, že bychom peníze z voleb utratili hned rok potom! Má virtuální deficit či jak bych to nazval a v budoucnu se prostě bude muset zeštíhlovat.

Honzo rozpočet sice bude navržen znovu a schválen, ale to neznamená, že by byl zrušený tento, který se schválí zítra. Bude akorát upgradovaný a nepředpokládám, že by ta změna byla natolik velká, aby postihla nějaký odbor. Sám vidíš jak Jakub píše, že tam ty rezervy budou.

Jde mi pouze o to, aby ty rezervy či nula byla jasně vyčíslena ve výhledu a neoperovalo s částkami vyššími než máme.

Já bych rád měl stabilizovaný aparát, který bude v budoucnu pouze narůstat a projde jen drobnými změnami. Proto chci, aby byl rozumně nastavený ze začátku a nedělali se tady pokusy, jestli na něj budeme mít či ne.
Naposledy upravil(a) Petr.Tkadlec dne 17 led 2018, 16:46, celkem upraveno 1 x.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4747
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4369 poděkování
Dostal poděkování: 3706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 1/2018 - přebytkový rozpočet

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Může mi prosím někdo z výše píšících mudrců vysvětlit v čem je teda ten problém, aby v tom výhledu byla nula nebo plus, když tam ty rezervy jsou?
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12338
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5381 poděkování
Dostal poděkování: 20691 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 1/2018 - přebytkový rozpočet

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Rezervy jsou výdajové rozpočtové položky, a tedy snižují saldo. Pokud dáme cíl za 4 roky nulový plán, tak při naší schopnosti investovat peníze budeme mít za 4 roky přebytek, který bude neefektivně využit patrně tak, že ho narveme do volební kampaně, zatímco předsednictvo navrhuje cílit na nulu a peníze investovat už během volebního cyklu, např. do zlepšení infrastruktury a lidí, což je pro nás výhodnější.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 5):
Jan.Hora, Vojtech.Pikal, Mikulas.Ferjencik, Jan.Bednarik, Jan.Posvar

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“