CF 3/2015 Volba garanta programového bodu Rovnoprávnost

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Marek.Necada
Republikový výbor
Profese: silozpytec
Dal poděkování: 7657 poděkování
Dostal poděkování: 4892 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 3/2015 Volba garanta programového bodu Rovnoprávnost

Příspěvek od Marek.Necada » 01 bře 2015, 20:58

Jan Kohler píše:Úplně toto není problematika se kterou bych byl seznámen, ale mono lidí argumentuje podobně: že proč by měli mít homosexuálové nějaké výhody atd., ale podle mě oni nemají výhody, vždyť i jako heterosexuál můžete vstoupit do registrovaného partnerství, jestli rozumíš.
Právě že ne.

Když už jsme u toho, dovolím si kandidátu/ům taktéž několik více či méně otevřených otázek (lhůta pro navrhování ještě neuběhla, tak to budu psát obecně, i když už Michal Gill vlastně na některé z nich částečně odpověděl). Málo se tu griluje. :)
Zasluhoval by si zákon o registrovaném partnerství (přečtěte si ho, je velmi krátký) nějaké zásadní změny? Pokud ano, jaké? Je jeho současné znění diskriminační? Pokud ano, vůči komu a jak?
V České republice existují značné nerovnosti mezi muži a ženami například v zaměstnání. Byli byste pro zavedení nějaké formy kvót, popř. jaké a proč (ne)? Pokud ne, jakým způsobem byste navrhovali zmíněnou nerovnost řešit? (Nějaká data k dané problematice lze najít zde.)
Jak by měla veřejná moc postupovat v řešení romské otázky? Související studijní materiál OFFTOPIC:) je zde
Jak se díváte na současné znění programového bodu? Zasloužil by si změny, popř. jaké?
Na co se zaměříte při medialisaci programového bodu Rovnoprávnost? ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvek:
Ivo.Vlasaty
jednatel republikového výboru Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Ivo.Vlasaty
Republikový výbor
Dal poděkování: 6525 poděkování
Dostal poděkování: 2533 poděkování

Příspěvek od Ivo.Vlasaty » 02 bře 2015, 03:14

Otázka pro kteréhokoliv případného kandidáta:
Máš v úmyslu navrhovat nějaké změny programové komponenty? Má podle tebe nějaké nedostatky?

Otázka pro M. Gilla i kteréhokoliv případného dalšího kandidáta, který k ní má co říct:

Jsi si vědom, že tento bod klade obrovské nároky na korektnost a vzhledem k tomu, že lidská práva jsou oblíbený fackovací panák určité části veřejnosti, také velmi důkladnou názorovou konzistenci?

Piráti v současné době programově odmítají kvóty pro zastoupení pohlaví, za čímž stojíš. Nelze se ale tvářit, že nerovné zastoupení neexistuje. Jaké řešení by dle tvého názoru měli Piráti prosazovat?

Nepřipadá ti urážlivé, pokud tvrdíš, že případné zavedení kvót ženy
degraduje coby hloupé husy na ozdobu
?
Co si myslíš o návrhu současné ministryně práce a sociálních věcí na zavedení otcovské dovolené a na návrh střídání rodičů na rodičovské dovolené?

Jak mám při tebou deklarované pozici Pirátů jako nejliberálnější strany a tebe jako deklarovaného obhájce takové pozice chápat výrok o vychovávání většiny netolerantních spoluobčanů? Dokážeš Pirátský program obhajovat s respektem k lidem jiného názoru na lidská práva, bez předsudků a unáhleného škatulkování jako netolerantních?

Jsou pro tebe všechna práva v LZPS rovnocenná nebo jsou podle tebe některá důležitější, než jiná? Jak hodnotíš naplňování LZPS a Všeobecné deklarace lidských práv v ČR? Myslíš si, že lze všechna lidská práva zcela naplnit a dodržovat? Pokud ne, kdo má právo rozhodovat o tom, která a do jaké míry lze omezit? Případně které právo začlenit či vyjmout? Mají podle tebe lidé v referendu právo měnit Ústavu? Pokud ano, jaké podmínky takové referendum musí splnit? OFFTOPICTrochu narážím na tiskovku, kterou jste tak trochu zafušovali do oblasti, kterou jsem dřív garantoval.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvek:
Marek.Necada
Ivo Vlasatý
člen RV a komunálního týmu v Českých Budějovicích, místopředseda MS Českobudějovicko
člen Hnutí DiEM25
ivojr@seznam.cz
733224619

Michal.Gill
Místní předsednictvo
Profese: Cestovní ruch
Dal poděkování: 1678 poděkování
Dostal poděkování: 1011 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Gill » 02 bře 2015, 05:16

Tak to zkusím vzít nějak postupně a v limitovaném čase odpovědět :) . Pokud nebude nějaká odpověď dostatečná, rád ji rozvedu, ale mám na to teď slabou půlhodinku:

Nejdřív Markovi:

Zákon o reg. partnerství:
- Mělo-li by být po mém, tento zákon bych zrušil a vše v něm zapracoval do zákona o rodině k příslušným bodům, které se týkají téhož mezi manželi. Nepozoruji rozdíl, přestože teď asi budu u mnoha tím fackovacím panákem, o kterém níže hovoří Ivo.

Nerovnosti mezi muži a ženami:
- Veškeré typy kvót, o kterých u nás zatím byla řeč, jsou nonsense. Chceme-li někoho zvýhodňovat, zvýhodněme člověka, který je s dítětem na rodičovské dovolené. Narovnávat údajnou nerovnost vytvořením nerovnosti je blbost, tedy kvóty v žádném případě.

Romská otázka:
- Základem je pro mě nepřistupovat k žádné menšině jinak, než k jiné - o Vietnamce se u nás nikdo nestará a jsou OK. Tedy postihovat a napravovat nedostatky v rámci jiných zákonů. Nešít nic na míru konkrétní skupině. Jako budoucí učitel mám rád příklady ze školství - školní docházka je povinná a neplnění této povinnosti ze strany rodičů musí být tvrdě stíháno, protože asimilace musí začínat u dětí, které ještě nejsou nenávratně pokřiveny (jako dospělí lidé bez ohledu na rasu či národnost).

Znění prog. bodu:
- Domnívám se, že aktuální znění je OK, případné změny by byly detaily, možná nějaké cíle, co bychom rádi průběžně prosazovali - je-li zájem, večer ještě rozvedu.

Medializace:
- Hlavní je asi nebát se onoho fackování při komentování dění, které se bodu dotýká, ať už to může být veřejně či vnitrostranicky jakkoli nepopulární - dělal to Tobias a já bych to rád dělal taky. Už jsem to napsal dříve - nejsme tu proto, abychom se zalíbili všem, ale abychom vylepšovali systém, a hlavně nespravedlnosti v něm. Náprava konkrétních nespravedlností je ale obvykle to, co je většině lidí buď fuk, nebo dokonce proti srsti. Na to je třeba nehledět.

Teď Ivošovi:

Fackovací panák veřejnosti/konzistence:
- Že je Rovnoprávnost fackovací panák, to už jsem poznal na vlastní kůži. Co se konzistentních názorů týče, ty, doufám, mám. Pokud někdo myslí, že ne, rád si zapolemizuji.

Kvóty:
- Nenapadá mě sice nic, co by momentálně nějak zásadně znevýhodňovalo ženy v zaměstnání - pracovní právo je rovné. Dochází-li k jeho obcházení či nevymáhání, není to chyba práva. Jediná nerovnost je snad to, že je to holt nutně žena, kdo si to dítě musí odnosit, ale to zákonem nespravíme. Práce na ni alespoň teoreticky čeká po dobu rodičovské jako na muže a nic moc víc se s tím dělat nedá, řekl bych.

Střídavá rodičovská:
- nesmyslné sociální inženýrství pro hloupého posluchače - povinnost či finančně postihnutelná možnost jsou jen zaváděním dalších překážek. Když mám dva partnery, z nichž jeden bere 80k a druhý 16k, přece se nebudou střídat? Jde to proti logice a paní ministryně neví, o čem mluví.

Netolerantní občané:
- Pokud mi někdo říká, že je bílá černá, pak je, jedná-li se o lidi a ne černobílý příklad, netolerantní. Svoboda má své meze a pokud je někdo překračuje, musí se to dozvědět, klidně ode mne. Pro mne je tou bílou fakt, že průměrné IQ v ČR je nějakých 96 bodů a ta "větší dolní polovina" populace prostě není natolik inteligenčně vybavena, abych se s ní domluvil automaticky - to k tomu vychovávání. Kdo méně chytrého nevyvede z omylu, dělá chybu.

- Nechá-li se "nějaká hloupá husa" zvolit na základě kvóty, musí jít nutně o hloupou husu, jinak by byla někam zvolena i bez kvóty.

Poslední dvě večer, musím letět. Sorry.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Gill za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Vaclav.Fortik, Daniela.Bila
Bc. Michal Gill, předseda MS Karvinsko • +420 603 590 571 • michal.gill@pirati.czmichalgill@centrum.cz • Skype: massachusetts87 • https://www.facebook.com/michalgill • A. Lincoln: "If slavery is not wrong, nothing is wrong." • Unknown: "Nemo vir est qui mundum non reddat meliorem."

Michal.Gill
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Gill » 03 bře 2015, 10:35

Omlouvám se za zpoždění - zkusím ještě dotáhnout ten konec Ivošových otázek:

Rodičovská dovolená bez rozdílu pohlaví rodiče existuje a je to správná cesta. Povinné střídání je naprosto zbytečný státní zásah do fungování té které rodiny, tudíž s ním nelze souhlasit. Obzvláště v případě výrazného rozdílu ve finančním ohodnocení mezi dvěma rodiči je to do očí bijící hloupost, která má zjevně oblbnout řadového voliče paní ministryně, ergo populismus, nic víc.

Schopnost hájit program bez škatulkování lidí s jiným pohledem na lidská práva:

Lidská práva jsou daná, mezinárodně uznaná, v mých očích univerzálně platná, a má-li na ně někdo jiný názor, než ten, že se jimi hodlá řídit, vždy mu to povím a rád jej označím za netolerantního, protože jím je. LZPS přirozeně obsahuje řadu bodů, u kterých lze diskutovat, jako je ochrana lidského života už před narozením ap., zatímco například o "Každý má právo svobodně projevovat své náboženství nebo víru buď sám nebo společně s jinými, soukromě nebo veřejně, bohoslužbou, vyučováním, náboženskými úkony nebo zachováváním obřadu" lze polemizovat velmi omezeně. Vystupuje-li někdo proti takto jednoznačnému bodu, porušuje LZPS, tedy porušuje ústavu, tedy porušuje právní řád ČR. Jestli je něco špatného na tom, nazvat takového člověka netolerantním, pak je mi líto, ale netolerantním prostě je.

Referenda:

Jsem všemi deseti pro referenda a jejich používání, současná společnost v ČR (politiky nevyjímaje) na ně ale absolutně není připravena. V tiskovce jsem se obul do dvou hlavních bodů, za kterými stojím:

- referendum nesmí mít žádnou hranici minimální účasti pro závaznost jeho výsledků
- referendum nesmí klást otázky, které výslovně omezují svobodu nějaké konkrétní skupiny občanů, pro účely zakotvení do práva nesmí jít proti LZPS a ústavě jako celku

Tím se ale dostáváme k bodu, může-li referendum rozhodovat o změně ústavy - za mě bezpochyby může - proč pomocí referenda nezměnit systém na prezidentský, nezrušit senát? Nikoho to neomezuje, jen to upravuje systém řízení státu. Pokud by chtěl ale někdo pomocí referenda zrušit všechny soudy od krajských po nejvyšší, silně by to omezilo vymahatelnost práva, tedy toto je otázka nepřípustná. Asi tak. Jak to překlopit do podoby zákona, aby to bylo "blbuvzdorné", to je otázka.
Bc. Michal Gill, předseda MS Karvinsko • +420 603 590 571 • michal.gill@pirati.czmichalgill@centrum.cz • Skype: massachusetts87 • https://www.facebook.com/michalgill • A. Lincoln: "If slavery is not wrong, nothing is wrong." • Unknown: "Nemo vir est qui mundum non reddat meliorem."

Petr.Vileta
Místní předsednictvo
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 20611 poděkování
Dostal poděkování: 18138 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 03 bře 2015, 17:47

Michal Gill píše:Referenda:

Jsem všemi deseti pro referenda a jejich používání, současná společnost v ČR (politiky nevyjímaje) na ně ale absolutně není připravena.

- referendum nesmí mít žádnou hranici minimální účasti pro závaznost jeho výsledků
No nevím. :? Jistě uznáš, že i den konání referenda, počasí a souběh s dalšími případnými volbami má obrovský vliv na účast a tedy i výsledek. Referendum o hazardu (pro nebo proti, to je jedno), vypsané "naschvál" týden před volbami a účast 10%. Sám píšeš, že společnost na to není dostatečně připravená a ty chceš, aby dejme tomu 10 tisíc lidí z Prahy rozhodlo za zbývajících 990 tisíc jen proto, že dojdou vhodit lístek?
Michal Gill píše:- referendum nesmí klást otázky, které výslovně omezují svobodu nějaké konkrétní skupiny občanů, pro účely zakotvení do práva nesmí jít proti LZPS a ústavě jako celku
A co tak referendum o zvýšení rychlosti na dálnici na 200 km/h? Domnívám se, že by to silně omezovalo řidiče, jejich auta této rychlosti nikdy nedosáhnout a ty, jejich řidičské schopnosti tak-tak zvládnou současnou stotřicíctku a vůbec všechny, kteří si myslí, že na tuto rychlost nejsou naše dálnice stavěné.

Podle mě se to s ničím nesmí přehánět. Referendum bez spodní hranice pro platnost je časovaná bomba.
Poslední místopředseda místního sdružení Plzeň
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Michal.Gill
Místní předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Gill » 03 bře 2015, 19:19

Referendum s dolní hranicí je zas do očí bijící nepoměr vůči běžným volbám, které ji nemají. Jinak přípustnost otázek může klidně ad hoc posuzovat třeba Ústavní soud, minimálně u těch celostátních. A přitvrdit v povinnosti vypisovat referenda spolu s volbami taky není žádný problém - volby máme prakticky každý rok, tedy nic nebrání tomu, aby se vypisovala výhradně najednou s volbami.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Gill za příspěvek:
Vaclav.Fortik

Marek.Necada
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek.Necada » 06 bře 2015, 13:32

7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Marek.Necada
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek.Necada » 09 bře 2015, 23:02

hlasovani-celostatniho-fora-f475/cf-3-2 ... ml#p385921
Marek Necada píše:Hlasování se zúčastnilo 95 členů.
Pro Michala Gilla bylo 75 hlasů.
Zdrželo se 20 hlasujících.

Celostátní forum zvolilo Michala Gilla garantem programového bodu Rovnoprávnost.
JdŘ píše:§ 46 Lhůta pro přezkum

Stížnost15) zpochybňující rozhodnutí přijaté podle tohoto předpisu musí být podána do 10 dnů od okamžiku, kdy vyšly najevo skutečnosti, z nichž lze usuzovat na porušení předpisů.
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 23288 poděkování
Dostal poděkování: 16584 poděkování

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 01 kvě 2015, 03:45

člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK