CF 5/2013 Volba vedoucího AO

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Zamčeno
Libor.Spacek
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Profese: Vysokoškolský učitel
Dal poděkování: 2636 poděkování
Dostal poděkování: 4209 poděkování

Re: CF 5/2013 Volba vedoucího AO

Příspěvek od Libor.Spacek » 02 bře 2013, 14:33

Odbory jsou odvětví výkonné moci a tudíž jejich zvolení vedoucí mají právo autonomě rozhodovat a jednat ve svém oboru. Což je povětšině správně.

Jenže administrativa do tohoto vzorce nepasuje, neboť má sloužit a ne být sama výkonnou a rozhodovací mocí!

Minule jste zvolili chudinku Gábinu a dali jí výkonnou moc rozhodovat o čem asi? No přece v tomto odboru o fóru. Ona potom pilně a svědomitě rozhodovala jak byla pověřena, tj. posílala vás do podpalubí, fórum vypnula, atd. Já ji za to kritizoval, ale vlastně její chyba to nebyla. Všichni kdo jste ji zvolili jste jí dali za úkol vykonávat moc nad fórem a rozhodovat o fóru a potom jste se naivně divili, když to svědomitě dělala. Kohokoliv zvolíte tentokrát, ten to nebude mít o nic lehčí.

Všechny ty diskuze co jsme měli, jestli je to osobnostní otázka, nebo systémová, nebo jak vylepšit moderaci atd atd se vůbec nedotkly tohoto opravdového jádra problému: administrativa nemá mít nic společného s výkonnou mocí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Libor.Spacek za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Ivan Sirko
Senilní dědouch a troll.

Michal Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Rebel
Dal poděkování: 2834 poděkování
Dostal poděkování: 2114 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Wagner » 02 bře 2013, 14:49

Nevidím důvod proč utínat diskuzi.

Bylo zahájeno první kolo volby v tomto vlákně.
"Tvářnost lze začít měnit s jedinou květinou, ..." -- Velvyslanec Spock

Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 4979 poděkování
Dostal poděkování: 17413 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek » 02 bře 2013, 17:05

Libore nezlob se, ale tvoje argumenty nejsou korektni. Kazdy predstavitel verejne moci ma slouzit verejnosti a kazdy predstavitel verejne moci musi delat pri sve praci rozhodnuti.

V pripade vedouciho administrativniho odboru jsou to rozhodnuti napr. o tom, jak ma byt nastaveno forum, jak maji byt nastavena opravneni, kdo bude moderatorem, zda byly splneny podminky pro vznik mistniho sdruzeni,zda da navrh na vyskrtnuti kandidata z kandidatni listiny, jak ma byt urcena struktura webu, jak se maji vyrizovat v podatelnach podnety a pripominky clenu a tak dale podle jeho statutu. V nasi strane jsme byli dosud hrdi, ze tito nejvyssi urednici byli voleni primo cleny, mohou jimi byt primo odvolani a take jsme si to take schvalili v programu.

Administrativa nepochybne je soucasti vykonne moci (coz se doctes v kazde ucebnici spravniho nebo ustavniho prava). Ne nadarmo se rika americke vlade americka administrativa.

Na okraj bych dodal, ze odstraneni zakladnich komunikacnich kanalu nepovazuji za svedomity vykon funkce a celostatni forum svou volbou k nicemu takovemu pokyn nedalo, naopak mam za to ze celostatni forum voli vsechny cleny v te dobre vire, ze budou svou funkci vychovavat v zajmu cele strany, v zajmu clenu a v souladu s predpisy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 5):
Michal Wagner, Petr.Kopac, Mikulas.Ferjencik, Ondrej.Profant, Vojtech.Pikal
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2258 poděkování
Dostal poděkování: 5370 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 02 bře 2013, 18:16

S tou délkou hlasování je to asi generační záležitost, podle toho, koho vidím děkovat za ten příspěvek.

Ano - již dříve jsem navrhoval "plovoucí termín hlasování" - v případě, že by se zúčastnila dostatečné procento oprávěných voličů - například polovina, dvě třetiny? - tak by mohlo být hlasování ukončeno dříve, ale v případě nedostatečné účasti by se mělo čekat například týden. Lidé mají různé důvody, proč se nemohou věnovat životu na diskuzním fóru úplně nonstop. Základní myšlenku tekuté demokracie podporuju - ale otázkou je "míra viskozity demokracie" - nemusí být hned úplně krystalická, či natvrdlá, ale přeci jen by ta tekutá demokracie mohla být spíš trochu polotuhá, amorfní, kašovitá, lehce gumová... nemusí nám hned "protéci mezi prsty", že.

(k té samotné volbě: neprozradím, jak jsem hlasoval - ale napovím, že například jsem toho názoru, že obsah diskuzního fóra politické strany bojující za transparentnost veřejného sektoru by měl být v maximální možné míře transparentní (a tedy indexovatelný internetovými vyhledávači, apod.). Politická strana není firma: v soukromé firmě pochopitelně existují hranice toho, co je možné prozradit navenek... a i když sám se o určitou míru transparentnosti jak k zákazníkům, tak k zaměstnancům snažím, tak v prostředí vypjaté konkurence existují jasné "meze možného"... a koneckonců, utajení alespoň části informací je možná i samotným předpokladem existence tržního prostředí. Nicméně politiku v tomto ohledu právě pokládám za prostředí, které by mě - a nejen mě - mělo umožnit i věci, které jdou nad rámec omezení reálného každodenního, "ekonomického", života... chci si prostě dopřát alespoň malé množství utopických myšlenek, občas...)

V reálném životě prostě z čistě praktických důvodů jsem součástí spíše "uzavřených" komunit: rodina, firma, ... a moje experimenty s otevřeností možná v minulosti poškodily i můj vlastní osobní život. Nicméně... kam jinam bych měl svoje experimenty s otevřeností směřovat, než právě do politiky?

Byrokracie je samozřejmě obecně problém, a i mě její množství v rámci fungování Pirátů zaskočilo. Nicméně každá instituce vždy řešila otázku, kdo může a kdo nemůže mluvit jejím jménem, a kdo patří či nepatří "do party". U zdola vznikajících, nikoliv zhora nadekretovaných institucí, je tento problém bohužel předvídatelný. Kdybychom byli subkultura a ne politická strana, tak se samozřejmě můžeme spokojit s nějakou jednodušší formou identifikace - typu účes, tetování, styl oblékání. Jenže bohužel.. prostředí, do kterého jsme vlezli, má prostě samo o sobě složitější pravidla hry. Když jsme jednou vlezli do vody, budeme se muset naučit v ní plavat (i když to třeba nebude taková legrace, jak jsme původně čekali).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Ivan Sirko
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Michal Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: Rebel
Dal poděkování: 2834 poděkování
Dostal poděkování: 2114 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Wagner » 02 bře 2013, 18:20

Prosím mluvte nahlas...kdo to má luštit :mrgreen:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal Wagner za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Martin.Shanil
"Tvářnost lze začít měnit s jedinou květinou, ..." -- Velvyslanec Spock

Libor.Spacek

Příspěvek od Libor.Spacek » 02 bře 2013, 18:33

Jakube, jistě, máš pravdu, že když si nastavíš určitý systém, např. tak, že administrativa bude rozhodovat, tak potom můžeš říct, že takové rozhodování je v tom systému 'korektní'. Jenže takové triviální ponětí korektnosti mě nezajímá. Mně jde o to co je lepší, bezpečnější, co líp funguje.

Když už jsi zmínil americkou 'administrativu', dovol mi oponovat příkladem Britské Civil Service. V Británii je každý nevolený státní úředník záměrně nazýván civil servant, tj. posluh veřejnosti, aby mu samotný titul jeho funkce denně připomínal její opravdovou podstatu. Jsem si bohužel moc dobře vědom toho, že takové ponětí úředníků je mnohde považováno za velmi nekorektní. Obvzlášť povětšině 'administrativou' samotnou, která přece nejlépe ví, že správně je to naopak, že ano?

Myslím, že většina administrativních úkonů je nejlépe vykonávána objektivně, tj. bez možnosti subjektivního rozhodování a tudíž 'posluh' je dosti příhodný výraz. To ovšem neznamená, že správně vykonávaná administrativa není důležitá a užitečná, spíš naopak. Takže jak má volební mandát dopomáhat úředníkům pracovat objektivně? A proč máme na to být hrdí? Já osobně jsem na subjektivně rozhodující administrativu v prosinci hrdý nebyl a opravdu nevidím, proč bych na něco takového kdy měl být hrdý.

PS. Když už jsem u toho, právě ta možnost subjektivního rozhodování úředníků je velmi špatná věc. Je to živná půda korupce a všechny 'boje' proti korupci co tohle neřeší jsou na nic.
Naposledy upravil(a) Libor.Spacek dne 03 bře 2013, 11:03, celkem upraveno 1 x.
Petr.Vileta, Ivan Sirko
Senilní dědouch a troll.

Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 4979 poděkování
Dostal poděkování: 17413 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek » 02 bře 2013, 21:38

Přímo volený úředník má reálnou možnost vzdorovat protiprávním a zjevně nesprávným příkazům a také se to od něho očekává. V současném systému vedoucí odboru mohl a měl odmítnout splnění úkolu, který byl protiprávní, jinak podle mého názoru odpovídá za škodu společně s tím, kdo mu úkol uložil. Dosavadní události podle mého názoru nijak nevyvrátily, že odvolatelnost vedoucích odborů je důležitá. Odvolatelnost je přirozeným důsledkem toho, že ke špatným rozhodnutím (nebo rozhodnutím, která jsou tak aspoň většinově vnímána) může zkrátka docházet. Já osobně se cítím lépe, když seznam členů a moje volební právo má v rukou někdo, koho volím, než aby o tom rozhodoval člověk jmenovaný předsedou. Rozhodování vždycky provádí člověk a ten bude subjektivní, nicméně by měl být do jisté míry nezávislý, neboť jinak by předsednictvo např. mohlo manipulovat celostátním fórem. Omlouvám se za drobnou odbočku k základům našeho programu a pokud je o to zájem, můžeme dále diskutovat ve vnitrostranické diskusi; zde mi to přijde již mimo téma.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Profant, Petr.Kopac, Vojtech.Pikal
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25527 poděkování
Dostal poděkování: 18514 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 03 bře 2013, 02:13

Já bych chtěl jen poprosit, aby hlasující v prvním kole hlasovali pro všechny, co jsou pro ně přijatelní, aby zase někdo nebyl překvapen výsledky, že nikdo neprošel a podobně.
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Libor.Spacek

Příspěvek od Libor.Spacek » 03 bře 2013, 10:07

Souhlasím s Jakubem, že moje všeobecnější téma o pravomoci administrativy je už trochu off topic (i když se dotýká otázky jestli někoho vůbec volit a tak pověřit pravomocí subjektivního rozhodování o všem na fóru).

Založil jsem nové vlákno pro zájemce pokračování v této diskuzi:
vnitrostranicka-diskuze-f75/moc-adminis ... ml#p199443
Ivan Sirko, Vojtech.Pikal
Senilní dědouch a troll.

Jan Bartosek
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT
Dal poděkování: 34 poděkování
Dostal poděkování: 126 poděkování

Příspěvek od Jan Bartosek » 03 bře 2013, 15:25

Já jsem znepokojený že tady někdo v rámci volby někoho haní viz. pan Úlehla a jeho email. Neblázněte se špiňit. A je za tím zase nějáký průser nebo zášť, jelikož ROBERTA ADÁMKA, může volit jen úplný ignorant a ten, který se chce podílet na destrukci Pirátů zevnitř.

Rozhodl jsem se tlačit proti dveřím pana Úlehly a tvrdím, že pokud Adámek nebo Pikal, Jednoznačně Pikal.

Adámek již v minulosti hrubě špinil svými výroky piráty a jejich jednotlivce, z osobních a pocitových důvodů. Je to pro mě zcela nevhodný kandidát na post vedoucího AO.

Zde tristní mail pana Úlehly! To je svobodná volba, nebo jsme již stejné bahno jako ostatní strany?

josefulehla@gmx.com

15:10 (před 8 min)

komu: duhlacefuju
Do pondělí do 14:47 hlasujeme v prvním kole volby vedoucího
administrativního odboru:

viewtopic.php?t=15901

Hlasoval jsem Roberta Adámka.

Prosím hlasuj, ale nehlasuj pro Vojtěcha Pikala. Prosím,
hlasuj buď pro Roberta Adámka, nebo "Zdržuji se hlasování".

Rád vysvětlím.

Čau

Josef Úlehla

tel. 733618959
Jan Bartošek
1.místopředseda Moravskoslezského kraje

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“