Procedura CF 24/2018 Kandidátní listina pro volby do EP

Vlákno pro námitky, které se týkají procedury.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
  • Námitku proti proceduře lze podat, pokud nastaly při hlasování okolnosti, které by mohly volbu zpochybnit.
    Námitku je třeba podat bezprostředně po hlasování předsedajícímu, který dá procedurálně hlasovat o opakovaném hlasování. Všechny obdobné návrhy k danému hlasování se uplatní najednou.
  • Pokud je usnesení přijato i přes námitku správnosti, může se ten, kdo má hlasovací právo, obrátit na rozhodčí komisi stížností, a požadovat, aby se tato okolnost uvedla do zápisu.
  • Nevykazuje-li usnesení neodstranitelnou vadnost způsobenou absolutním nedostatkem působnosti nebo pravomoci, považuje se za přijaté a může vstoupit v platnost (čl. 6(1) a 6(4) St), což nebrání rozhodčí komisi ve vyslovení neplatnosti, pokud zjistí odstranitelnou vadnost, která by měla vliv na výsledek hlasování.
Odpovědět
Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 17592 poděkování

Re: Procedura CF 24/2018 Kandidátní listina pro volby do EP

Příspěvek od Martin.Kucera » 15 pro 2018, 10:01

Ještě je tu jedna procedurální záležitost, kterou bude nutné vyřešit.
Dle stanov "Hlasování probíhá pokud možno elektronicky, korespondenčně a s prodlouženou dobou hlasování." Což v případě těchto primárek rozhodně možné je. Na druhé straně z různých indicií se zdá, že republikové předsednictvo by si přálo, aby byl minimálně lídr zvolen už během zasedání CF 19.-20. 1. K tomu by bylo nutné předložit a schválit adekvátní návrh postupu (obsahující zejména určení dob hlasování pro 1. a 2. kolo).
Přitom 1. kolo hlasování o lídrovi by bylo možné zahájit již 18. 1. dopoledne (kdo bude mít jasno, může odhlasovat dřív, kdo si bude chtít počkat na grilování, počká si na grilování), skončit by mělo přiměřenou dobu po grilování.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Dalibor.Zahora
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 15 pro 2018, 10:04

A co se týče nominací na lídra/čelo/zbytek, potvrzuji co napsal Vojta, tj. že dlouhodobě se imho postupuje tak, že nominace nespecifikované jsou na všechny pozice.
Což samozřejmě nebrání krajským fórům nominovat na konkrétní pozice (tj. někoho všude, někoho všude krom lídra, někoho jen do zbytku).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Petr.Springinsfeld, Dalibor.Zahora, Ivo.Vlasaty, Mikulas.Ferjencik, Milan.Dadourek

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25512 poděkování
Dostal poděkování: 18492 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 15 pro 2018, 10:36

Chtěl bych ještě k těm nominacím na různé pozice podotknout, že omezení nominace vnímám jako právo navrhovatele, nikoliv jako jeho povinnost.

Na ten postup k omezení doby hlasování se podívám, je třeba to zkombinovat vhodně s návrhem pořadu CF. Já bych tedy chtěl, aby na CF byla například zvolena i část čela.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Milan.Dadourek
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 15 pro 2018, 11:02

Vojtech.Pikal píše:
15 pro 2018, 10:36
Já bych tedy chtěl, aby na CF byla například zvolena i část čela.
No vidíš, a mně pro změnu tahle zkrácená hlasování během zasedání CF (a to včetně volby RP) přijdou jako zásadní omezování vnitrostranické demokracie. A s rostoucím počtem členů je to IMHO i rostoucí problém.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Milan.Dadourek, Dan.Lestina

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 21931 poděkování
Dostal poděkování: 10238 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 15 pro 2018, 12:23

Vojtech.Pikal píše:
15 pro 2018, 10:36
Chtěl bych ještě k těm nominacím na různé pozice podotknout, že omezení nominace vnímám jako právo navrhovatele, nikoliv jako jeho povinnost.
Pro jistotu prosím, navrhovatelem myslíš KF nebo kandidáta?
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Profese: europoslankyňa
Dal poděkování: 746 poděkování
Dostal poděkování: 2214 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marketa.Gregorova » 15 pro 2018, 13:51

Martin.Kucera píše:
15 pro 2018, 10:01
Dle stanov "Hlasování probíhá pokud možno elektronicky, korespondenčně a s prodlouženou dobou hlasování." Což v případě těchto primárek rozhodně možné je. Na druhé straně z různých indicií se zdá, že republikové předsednictvo by si přálo, aby byl minimálně lídr zvolen už během zasedání CF 19.-20. 1. K tomu by bylo nutné předložit a schválit adekvátní návrh postupu (obsahující zejména určení dob hlasování pro 1. a 2. kolo).
Přitom 1. kolo hlasování o lídrovi by bylo možné zahájit již 18. 1. dopoledne (kdo bude mít jasno, může odhlasovat dřív, kdo si bude chtít počkat na grilování, počká si na grilování), skončit by mělo přiměřenou dobu po grilování.
Počkat, jakože na místě nebude zvolen lídr + čelo? Myslela jsem, že to je možné s ohledem na to, že takhle volíme např. republikové předsednictvo a vše se stíhá (myslím, že klasicky to je půlhodina na první kolo a půlhodina na druhé, elektronicky, samozřejmě, s rozesíláním zpráv a sms členům). Přijde mi hodně netaktické to neudělat i nyní, jelikož bez toho nebudeme mít šanci novinářsky top 5 prodat. .(
Jestli to nejde, protože něco přehlížím ve stanovách, pak navrhuji zahájit hlasování o lídrovi i dalších čtyřech v pátek dopoledne.

===

Druhá nesouvisející věc, kvůli které jsem sem šla původně psát, je návrh týkající se grilování kandidátů. Je samozřejmě extrémně důležité, zároveň se ale do čela či na lídra přihlásilo a přihlásí velké množství lidí; a když se všem já klasických (a správných) pět minut na představení, jsme už tak na dvou hodinách - a to nemluvím o dotazech. Přemýšlela jsem nad tím dlouho a důkladně a právě ty dotazy mi přišly jako kámen úrazu. Lidé často neumí svou otázku zkompaktnět (to jim nevyčítám, naprosto chápu potřebu kontextu) a bere to čas, ale především nelze většinou uspokojit dotazy všech a může se stát, že se na důležitou otázku nedostane, ale na nějaký osobní rant (např.) jo. No nebudu to napínat, nakonec mi řešení poradil někdo ze SčK .D a hodně se mi zamlouvá: použít program/aplikaci, která se používá napříč diskuzními eventy, kdy lidé v průběhu představování a grilování píší online do této aplikace své otázky a ostatní uživatelé je palcují, tzn. je vyšší férovost výběru (než je rychlost zvednuté ruky), otázka je jasná a stručná a typicky to má efekt i na "kvalitu" vybraných dotazů. Promítá se to také běžně na obrazovku za kandidáty a otázky čte moderátor. Takto je lze vybírat, dokud se nevyčerpá nějaký předem dedikovaný čas. Nejznámější a nejpoužívanější varianta je Sli.do, ale dají se zjevně najít o open source alternativy, leč ty vyzkoušené nemám. Nabízím se nicméně k jejich otestování, pokud bude tento návrh přijat. .)
Europoslankyně. Vůdce v ZO a Evropské pirátské straně. Místopředsedkyňa JmK.
O morálce: OFFTOPICObrázek

Jiri.Snizek
Krajské předsednictvo
Profese: školitel software pro veřejnou správu
Dal poděkování: 2395 poděkování
Dostal poděkování: 1094 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Snizek » 15 pro 2018, 14:00

OFFTOPICAhoj, Michal Trešl (4. místopředseda KS SčK) tě navedl na sli.do.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Snizek za příspěvek:
Marketa.Gregorova
721 356 719, jiri.snizek@pirati.cz, https://www.facebook.com/snizekjiri, https://wiki.pirati.cz/lide/jiri_snizek, předseda KS SčK

Cílem politiky Pirátů je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost. Protože jedině ta vede k moderní, udržitelné a prosperující ekonomice, která umožní vysokou kvalitu života v budoucnosti.

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1460 poděkování
Dostal poděkování: 1685 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 15 pro 2018, 14:22

Jsem v tomhle mírně rozpolcen - na jednu stranu bych rád dal všem dostatek času rozvážit, koho budou volit a na jakou pozici (jsem příznivcem volby "po jednom").

Nicméně shledávám důležitým i fakt, že se jedná o jednání celostátního fóra. Bez ohledu na formu, kterou zvolíme se vždy najde někdo, kdo se z objektivních důvodů nemůže zúčastnit. Ale jestli to někdo myslí s Piráty vážně, tak by si na to měl vyhradit čas (pokud nemá objektivní důvod, proč nten čas vyhradit nemůže), nastudovat si program a připravit se na hlasování.

Pokud se bude volit na CF, měli bychom si ale dát záležet, aby to veškeré pirátstvo vědělo včas (mail, sms, forum, facebook) a ti, kdož nepřijedou protože měli jiné plány, si stihli zařídit co potřebují, aby mohli volit.
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 15 pro 2018, 14:24

Marketa.Gregorova píše:
15 pro 2018, 13:51
Martin.Kucera píše:
15 pro 2018, 10:01
Počkat, jakože na místě nebude zvolen lídr + čelo? Myslela jsem, že to je možné s ohledem na to, že takhle volíme např. republikové předsednictvo a vše se stíhá (myslím, že klasicky to je půlhodina na první kolo a půlhodina na druhé, elektronicky, samozřejmě, s rozesíláním zpráv a sms členům). Přijde mi hodně netaktické to neudělat i nyní, jelikož bez toho nebudeme mít šanci novinářsky top 5 prodat. .(
Jestli to nejde, protože něco přehlížím ve stanovách, pak navrhuji zahájit hlasování o lídrovi i dalších čtyřech v pátek dopoledne.
No, oproti volbě RP je tu pár zásadních rozdílů:
1) U volby RP máme explicitně v předpisech stanoveno, že probíhá na zasedání. (Čímž je tedy přebito to ustanovení ve stanovách "Hlasování probíhá pokud možno elektronicky, korespondenčně a s prodlouženou dobou hlasování." Aby se na zasedání volil lídr a čelo kandidátky do EP, musí k tomu být předložen a schválen návrh postupu.)
2) U volby RP volíme předsedu zvlášť a místopředsedy dvoukolovou volbou společně. Tedy maximálně 4 kola (při poslední volbě stačila 3 kola, byl jen jeden kandidát na předsedu). Čili při 1 hodině na kolo (míň fakt ne, navíc s tím rozesíláním smsek to není taková sranda, museli bychom ho decentralizovat, protože z jednoho mobilu by 900 smsek trvalo nejmíň hodinu) a nezbytných technických mezipauzách to máš cca 4 hodiny. Jenže tady se bude možná čelo volit po jednom, tedy 2.-5. místo každé zvlášť, takže to máš 1+1 hodinu na lídra a pak 4+1 (protože 2. kola mohou probíhat paralelně s dalšími 1. koly, jak píšu ve vedlejším vlákně) hodin na čelo, celkem 7 čistých hodin hlasování a 7 čtvrthodinových technických pauz, to je 9 hodin.

Mít paralelně s 1. kolem lídra i 1. kolo čela a začít je v pátek dopoledne (a na zasedání pak zvládnout 2. kola) by teoreticky taky šlo, ale i na to by musel být schválený návrh postupu, neb jsem byl upozorněn, že volba lídra může mít vliv na podporu kandidátů do čela (tj. že u někoho může rozhodování, zda podpořit kandidáta XY do čela, záviset na tom, kdo bude zvolen lídrem).

Prostě to, že je něco taktické / mediálně vhodné, ještě neznamená, že se to dá direktivně nařídit shora.
Proto jsem tuhle diskusi otevřel, aby ještě byl prostor najít vhodné řešení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Snizek, Michal.Gill, Vojtech.Pikal, Milan.Dadourek

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25512 poděkování
Dostal poděkování: 18492 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 15 pro 2018, 17:03

(navrhovatelem myslím KF nebo skupinu členů)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Dalibor.Zahora
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Odpovědět

Zpět na „Procedurální námitky“