CF 6/2017 Změna programového bodu zdravotnictví

Fórum pro závazná hlasování celostátního fóra.


Moderátoři: Komise - volebni, Předsedající

Pravidla fóra
  • Informace o hlasování naleznete v Přehledu způsobů hlasování a v úvodním příspěvku předsedajícího. V tomto fóru neprobíhá rozprava.

  • Máte-li podezření, že je hlasování chybně nastaveno, kontaktujte neprodleně toho, kdo hlasování vyhlásil (nejlépe telefonem).

  • Výsledky procedurálních a věcných hlasování vyhlašuje předsedající, výsledky osobnostních hlasování vyhlašuje volební komise.

  • Námitky uplatňujte ve fóru Procedurální námitky.

Zamčeno

Ke změně bodu dlouhodobého programu zdravotnictví

Anketa končí za 24 dub 2017, 11:25

A) Návrh A
33
19%
B) Návrh B
68
38%
C) Odkázání věci republikovému výboru
30
17%
D) ukončení jednání bez usnesení
47
26%
 
Celkem hlasujících: 113 - Celkem hlasů: 178

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26171
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36936 poděkování
Dostal poděkování: 30070 poděkování
Kontaktovat uživatele:

CF 6/2017 Změna programového bodu zdravotnictví

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Zahajuji hlasování ve věci Změny programového bodu zdravotnictví.

Rozprava: celostatni-forum-f477/cf-6-2017-uprava- ... 36337.html
Souhrný příspěvek
Úkolovaní republikový výbor a republikové předsednictvo nedodali nějaké zvláštní závěrečné řeči.

Možnosti hlasování:
A) pozměněný Návrh skupiny členů (Maria Vašíčková) - Úvodní slovo, závěrečné slovo(dolnění)
B) Návrh republikového předsednictva (Zdeňek Hřib) - úvodní slovo, závěrečné slovo
C) odkázání věci republikovému výboru
D) Ukončení jednání bez přijatí usnesení
návrhy
Návrh A píše: Celostátní fórum schvaluje následující stanovisko:
Piráti upřednostňují dobrovolnost a systém doporučení v doprovodu s kvalitní osvětou a informovaností občanů, v oblasti preventivní péče v zájmu ochrany veřejného zdraví.
Celostátní fórum schvaluje následující změnu programového bodu Zdravotnictví dlouhodobé programu:
Informovanost.
Každý musí mít snadný přístup k informacím o svém zdravotním stavu, o rizicích spojených s léky, s prostředky preventivní ochrany veřejného zdraví nebo výkonu zákroku, a o rizicích spojených s životním stylem a také k informacím o různých léčebných metodách včetně studií o jejich účinnosti. Každý má mít přístup k seznamu zdravotních výkonů proplacených z jeho pojištění.

Svoboda léčby.
Občan má právo na svobodnou volbu způsobu léčby, která bude hrazena částečně nebo plně pojišťovnou (včetně domácí péče, alternativní péče atd.) nebo léčbu odmítnout, pokud tím neohrožuje ostatní. Touto volbou však na sebe bere i odpovědnost za případné následky.Piráti upřednostňují dobrovolnost a systém doporučení v doprovodu s kvalitní osvětou a informovaností občanů, v oblasti preventivní péče v zájmu ochrany veřejného zdraví.

Ochrana soukromí.
Prosazujeme vysokou ochranu soukromí v ambulantní péči i v nemocnicích. Informace o zdravotním stavu pacienta jsou jedny z nejcitlivějších osobních údajů vůbec a měl by k nim mít přístup jen pacient a ošetřující lékař. Pacient by měl o rozsahu uchovávaných údajů spolurozhodovat.
Návrh B píše: Celostátní fórum schvaluje následující stanovisko k problematice povinného očkování:
Piráti považují očkování za zásadní preventivní nástroj veřejného zdravotnictví, nicméně požadují, aby bylo vyžadováno pouze v nezbytných a odůvodněných případech. Státem vyžadované očkování také nesmí být garantovanou "dojnou krávou" pro farmaceutické firmy. Legitimním případem státem vyžadovaného očkování je v souladu s nálezem Ústavního soudu ČR snaha o snížení rizika epidemií závažných infekčních chorob v dětských kolektivech. Důvodem požadavku na jakoukoliv povinnost totiž nemůže být jen ochrana zdraví jednotlivce, a to ani tehdy, když by mělo jít o ochranu zdraví dítěte před „neuváženě alternativním“ postupem jeho rodičů. Důvodem může být výhradně ochrana objektivně neočkovatelných dětí pomocí tzv. kolektivní imunity před závažnými infekčními chorobami, dříve označovanými za „běžné dětské nemoci“. Tyto objektivně neočkovatelné děti představují v tomto kontextu slabší stranu, jejíž zájmy musí stát chránit. Ve všech případech očkování musí být dodržena obvyklá práva pacientů a jejich zákonných zástupců zejména na informovanost.

Piráti považují stávající přestupkovou sankci za odmítnutí očkování za nadbytečnou a požadují zachování pouze smysluplného opatření v oblasti veřejného zdraví, kterým je vyžadování očkování zdravých dětí před jejich přijetím do mateřské školky. Takto nastavený systém bude dostatečný pro zachování kolektivní imunity ve státních školkách, která je nezbytná pro zajištění bezpečného prostředí pro děti neočkovatelné z objektivních zdravotních příčin. Naopak v nestátních školkách by mělo být stanovení požadavku na proočkování dětí plně v kompetenci jejich vedení, které by však mělo mít povinnost všechny rodiče přijímaných dětí seznámit s pravidly, která pro svou školku takto určí. V této souvislosti Piráti požadují zrušení posledního povinného roku mateřské školky před zahájením školní docházky, protože to zcela narušuje logiku výše uvedeného opatření v oblasti veřejného zdraví. Stejného cíle v oblasti vzdělávání lze dosáhnout i jinými prostředky.

Důvodem výše uvedeného stanoviska je fakt, že rodiče odmítající očkování svých dětí, tak obvykle činí na základě své víry, která je významnou součástí jejich světonázoru. Je tedy zbytečné je nutit k tomuto kroku pomocí přestupkového řízení, protože výsledná pokuta neřeší podstatu problému a názor rodičů stejně nezmění. Dalším důvodem ke zrušení tohoto přestupku je fakt, že požadavek zákona na nahlášení svévolně neočkovaných dětí jejich pediatrem vede k závažnému narušení důvěry ve vztahu lékaře a pacienta (respektive jeho zákonného zástupce).

Piráti podporují redukci očkování před přijetím dítěte do státní mateřské školky na pouze účelný rozsah. Do tohoto očkování jsou nyní nadbytečně zahrnuty i vakcíny, které nemají za cíl eliminaci epidemií v dětských kolektivech, jako je například vakcína proti tetanu (onemocnění není přenosné z člověka na člověka) anebo virové hepatitidě typu B (onemocnění nikdy nevytvářelo epidemie v dětských kolektivech). Vyžadování těchto očkování proti těmto konkrétním chorobám před přijetím dítěte do mateřské školky tedy není legitimní a je nutné tento požadavek odstranit, přestože tato očkování lze doporučit a proplácet z veřejných prostředků.

Piráti požadují transparentnost obchodu s vakcínami a odstranění monopolů a oligopolů z této oblasti. Za tímto účelem je nutné změnit koncepci legislativy z „povinné aplikace vakcín vyjmenovaných vyhláškou“ na koncepci „vyžadované ochrany proti chorobám vyjmenovaným zákonem před přijetím do mateřské školky“. Mělo by být na pacientovi či jeho zákonném zástupci aby si sám vybral konkrétní způsob řešení této ochrany, přičemž kromě standardně používaných vícevalentních vakcín mohou dostupné alternativy zahrnovat také registrované méněvalentní či monovalentní vakcíny. Z veřejných prostředků by nicméně měla být hrazena pouze nejlevnější varianta (zpravidla vícevalentní vakcína), a na jiné alternativy by měl pacient či jeho zákonný zástupce, doplácet. Piráti akceptují jako dostatečnou ochranu z tohoto hlediska i „přírodní očkování“ dané získáním imunity proděláním nemoci s neoslabeným virem či bakterii.

Piráti podporují vytvoření mechanismu pro státní odškodnění za trvalé zdravotní následky způsobené aplikací registrovaných vakcín při snaze o splnění očkování vyžadovaných pro přijetí dítěte do mateřské školky. Tento mechanismus povede nepochybně ke zvýšení počtu hlášených závažných nežádoucích účinků, které bude nutné odborně přezkoumávat, nicméně tento trend je žádoucí. Pokud sběr informací o nežádoucích účincích vakcín spoléhá na systém pasivního hlášení, je klíčové především prvotní předání informace o možném riziku registrované vakcíny a falešný poplach je lepší než iluze bezpečnosti.
Celostátní fórum ponechává beze změny programový bod Zdravotnictví dlouhodobého programu, neboť otázka "Svoboda léčby" je v něm dostatečně zohledněna a navrhované stanovisko k očkování ji pouze upřesňuje.
Lze hlasovat pro libovolné možnosti. Možnosti které získají podporu většiny hlasujících postupují do druhého kola, kde bude jedna z možností vybrána. Pokud postoupí jediná možnost, bude vybrána rovnou tato. Pokud nezíská podporu žádná z možností, jednání skončí bez přijetí usnesení.
Hlasování potrvá nejméně do pondělí 24.4. 22:00. Hlasy lze měnit.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: CF 6/2017 Změna programového bodu zdravotnictví

Příspěvek od Martin.Kucera »

Předsedající nějak pozapomněl, tak jsem si dovolil ukončit hlasování.
Celkem hlasovalo 113 členů.
Pro Návrh A - 33
Pro Návrh B - 68
Pro Odkázání věci republikovému výboru - 30
Pro ukončení jednání bez usnesení - 47
K postupu do druhého kola bylo zapotřebí aspoň 57 hlasů. Druhé kolo se tedy nekoná, CF schválilo již v prvním kole Návrh B.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Zamčeno

Zpět na „Hlasování celostátního fóra“